BRATISLAVA. Vzhľadom na predpokladané zníženie daňových príjmov štátu v tomto roku z dôvodu spomalenia ekonomického rastu ako prejavu globálnej finančnej krízy Ministerstvo financií (MF) SR neodporúča rozšírenie uplatňovania zníženej 10-% sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH). Tá sa momentálne vzťahuje na knihy, lieky a vybrané zdravotnícke pomôcky.
Využitie celého rozsahu položiek tovarov a služieb uvedených v európskej smernici, ktorá stanovuje možné výnimky zo základnej sadzby DPH, nie je podľa slovenského ministerstva financií reálne vzhľadom na výrazný dopad na príjmy štátneho rozpočtu. "Je potrebné vytipovať oblasti a položky, pri ktorých sa v prípade zníženia daňového zaťaženia a výpadku príjmov štátneho rozpočtu dá predpokladať pozitívny efekt v konečnej spotrebe bez narušenia neutrality dane," píše MF v správe o možnosti uplatňovania znížených sadzieb DPH v určitých sektoroch, ktorou sa má v stredu zaoberať vláda.
Na základe takéhoto hodnotenia sa ako vhodné položky na prípadné rozšírenie okruhu tovarov a služieb, ktoré by podliehali zníženej sadzbe dane, ukazujú napríklad detské sedačky do automobilov, noviny a časopisy či pozemná, vodná a vzdušná doprava osôb vrátane prepravy osobnej batožiny. Celkový výpadok príjmov súvisiaci s takýmito úpravami však rezort financií v nasledujúcich troch rokoch vyčísľuje na 34 až 38 miliónov eur (1,02 až 1,14 miliardy Sk), čo vzhľadom na prebiehajúcu hospodársku krízu a s ňou súvisiace výpadky v rozpočte podľa MF neumožňuje pristúpiť k takýmto zmenám.
Sadzba DPH na Slovensku sa ešte za predchádzajúcej vlády zjednotila na 19 %, od 1. januára 2007 sa však opätovne na vybrané druhy tovarov zaviedla aj znížená 10-% sadzba dane. SR je v tejto oblasti viazaná európskou smernicou, podľa ktorej členské štáty uplatňujú štandardnú sadzbu dane nie nižšiu ako 15 %, pričom môžu používať aj jednu alebo dve znížené sadzby na vybrané tovary a služby, ktoré však nesmú byť nižšie ako 5 % zo základu dane.