Podľa návrhu novely zákona o energetike od koaličných poslancov budú mať firmy právo stavať energetické diela na súkromných pozemkoch aj bez súhlasu ich vlastníkov.
BRATISLAVA. Ak máte na záhrade stĺp elektrického vedenia, montéri distribučnej spoločnosti môžu dnes prísť na váš pozemok len s vaším súhlasom. Samozrejme, ak nejde o haváriu. Poslanci Smeru Mojmír Mamojka a Ľubomír Petrák sa energetikom rozhodli život zjednodušiť. V zákone o energetike navrhujú urobiť niekoľko zmien. Ich ústredným bodom je verejný záujem. Vo verejnom záujme pracovníci energetických firiem budú môcť vstupovať na súkromné pozemky bez súhlasu vlastníka. Stačí, keď mu to len oznámia.
Vo verejnom záujme podnikatelia budú môcť na hociktorom súkromnom pozemku mimo obce postaviť elektrické vedenie, rozvodňu či turbínu veternej elektrárne aj bez súhlasu vlastníka. Stavebný úrad rozhodne, „v akom rozsahu možno stavbu uskutočniť a prevádzkovať na cudzom pozemku".
Poslanec Petrák návrh obhajuje slovami: „Nejde o to, aby niekto niekomu niečo zobral, ale aby urobil dobrú vec a tiež odškodnil vlastníka."
Zásah do vlastníctva
Ten, kto je dnes energetickým dielom obmedzený, má nárok „na primeranú jednorazovú náhradu", hoci obmedzenie jeho vlastníckych práv môže trvať desaťročia. Petrák a Mamojka spresňujú toľko, že minimálnu výšku náhrady škody určí znalec, ktorého zaplatí energetická firma.
Vo verejnom záujme by energetická firma mohla:
- vstupovať pri výkone činnosti na cudzie pozemky a do cudzích objektov bez súhlasu vlastníka,
- zriaďovať na cudzích pozemkoch mimo zastavaného územia obce elektroenergetické diela. O ich rozsahu rozhodne Stavebný úrad.
Richard Drutarovský z občianskej iniciatívy Za spravodlivé vyvlastňovanie upozorňuje, že stále je to nedostatočné, lebo „kto o náhradu nepožiada, tomu nárok po pár mesiacoch prepadne." Nepáči sa mu ani vstup na cudzie pozemky bez povolenia vlastníka: „Tu sa stane, že energetici môžu vstupovať bez súhlasu aj do objektov a na pozemky telekomunikačných operátorov. Veľkou otázkou je, ako po novele budú telekomunikační operátori garantovať dôvernosť prenášaných správ, keď chlapi v montérkach budú mať k nim v zásade voľný prístup."
Poslancovi SDKÚ Ivanovi Štefancovi prekáža samotný princíp. „Zmeny umožňujúce vstupovať na súkromné pozemky bez súhlasu vlastníka sú ďalšími zmenami napádajúcimi elementárny inštitút súkromného vlastníctva, ktorý by sme mali všetci chrániť," povedal.
Čo je verejný záujem?
Podľa poslanca za SDKÚ Stanislava Janiša z gesčného parlamentného výboru pre hospodársku politiku ide o účelovú novelu. „S odvolaním sa na verejný záujem sa dá narábať s cudzím majetkom bez súhlasu či dohody s vlastníkom," povedal. Osôb, ktoré majú povolenie na podnikanie v energetike, je podľa neho veľa, nie sú to len Slovenský plynárenský priemysel a distribučné spoločnosti.
Čo sa myslí pod verejným záujmom a kto určí, kedy oň ide, v návrhu novely napísané nie je.
Drutarovský si myslí, že za návrhom môžu stáť záujmy podnikateľov, ktorí vstupujú na energetický trh. „Zmeny sa budú týkať aj chystaných elektrární, ktoré treba napojiť na energetickú sústavu, a je možné, že ide o prípravu."
Petrák oponuje. Podľa neho je určená len pre distribučné spoločnosti - teda Západoslovenskú, Stredoslovenskú a Východoslovenskú energetiku. „Určite to nie je určené pre súkromné spoločnosti - tie nebudú konať vo verejnom záujme. Ak by boli pochybnosti, upravíme to do druhého čítania," povedal. V druhom čítaní by sa mal návrh novely zákona o energetike objaviť v júni.
Petrák hovorí, že s chystanými zmenami zákona súhlasia aj energetici. Po tom, ako sme kontaktovali distribučné firmy, súhlas s návrhom novely nevyjadrila ani jedna. Nechceli sa k tejto téme vôbec vyjadrovať.