BRATISLAVA. Podľa prieskumu Jones Lang LaSalle prilákala najväčší objem transakcií (89 %) západná Európa, a to vďaka orientácii európskych investorov na domáce trhy. Pomer objemov maloobchodných investícií, na ktorých sa podieľali domáci investori vzrástli z jednej tretiny v roku 2008 na viac ako polovicu v prvom tohtoročnom kvartáli. "Investori v kontinentálnej Európe naďalej zaujímajú vyčkávací postoj, s tým, že sa ceny za prvý štvrťrok 2009 na mnohých trhoch prepadli," uviedol vedúci európskeho oddelenia maloobchodných kapitálových trhov Jones Lang LaSalle Jeremy Eddy.
Medzi najaktívnejšie trhy kontinentálnej Európy sa zaradili Taliansko s 30-percentným a Nemecko s 28-percentným podielom na celkových objemoch. V Taliansku sa uzavreli dve transakcie presahujúce hranicu 100 mil. eur. Nemecko sa oproti tomu stalo najaktívnejším trhom, čo sa týka počtu uzavretých transakcií. "Investičný trh strednej a východnej Európy bol zdržanlivý, čo vysvetľuje nedostatok domácich investorov na týchto trhoch," uvádza sa v tlačovej správe. Podľa vedúceho investičného oddelenia Jones Lang LaSalle Česká republika Georgea Lewisa investori v regióne veľmi opatrne zvažujú investičné príležitosti a sú veľmi vyberaví. "Len tie najkvalitnejšie a dominantné nákupné strediska sa môžu stať predmetom predaja, avšak za nižšiu cenu než v minulosti," uviedol Lewis.
Prieskum spoločnosti Jones Lang LaSalle berie do úvahy všetky investičné predaje obchodných centier, reatailových skladov a outletov, nachádzajúcich sa v kontinentálnej Európe. Analýza vylučuje trhy Veľkej Británie a Írska, hlavné triedy miest a investičné transakcie menšie než 5 mil. eur.