VINIANSKE JAZERO. Kupec 34-percentného balíka akcií Transpetrolu, ktorý má vlastniť vranovský podnikateľ Ignác Ilčišin a spriaznení podnikatelia, je známy. Má ísť o spoločnosť IMPERIO REGERE SE v cyperskom Limassole. Táto spoločnosť sa má zameriavať hlavne na petrolejársky biznis. Pobočky má v Rotterdame a v Osle.
Ilčišin na stredajšom valnom zhromaždení navrhol zlúčiť Transpetrol s touto spoločnosťou. Jej zástupcovia na východ Slovenska neprišli. Sú však pripravení ísť na arbitráž, ak by im štát upieral akcionárske práva, tvrdí Ilčišin.
Na Vinianske jazero zato prišli iní akcionári - zástupcovia štátu spolu s predsedom predstavenstva Transpetrolu Ivanom Krivosudským. Ale aj ruskí zástupcovia Yukosu Finance.
Rusi prišli, no nehlasovali
Mimoriadne valné zhromaždenie prebehlo veľmi emotívne. Ilčišin sa so zástupcom ministerstva hospodárstva Martinom Krivákom pohádal v podstate o všetkom, o čom sa rokovalo.
Ruskí zástupcovia sa na hádkach nezúčastňovali. Ilčišin im nepriznal hlasovacie práva. Vraj nemali potrebné dokumenty preložené do slovenčiny, čo je podľa našich zákonov neprípustné. „Po tom, ako som im oznámil, že nemôžu hlasovať, sa so mnou skoro odmietli baviť," povedal Ilčišin.
Rusi po valnom zhromaždení ihneď odišli, na novinárov nereagovali. Podľa Ilčišina však potvrdili, že Yukos Finance nikdy nepredal svoje akcie. Tie by mali byť podľa neho uložené v Londýne. Krivák zase tvrdí, že to už nie je pravda, listina znejúca na 49 percent akcií Transpetrolu bola zničená a štát je stopercentným akcionárom. Podporil to aj výpisom z Centrálneho depozitára. Doklad o zničení akcie však nepredložil.
Ilčišin ministerstvu hospodárstva napriek Krivákovým tvrdeniam priznal len 16,5 percenta akcií, sebe a spriazneným podnikateľom 34percentný balík a Rusom, napriek nemožnosti hlasovať - 49 percent.
Vďaka tomu mal Ilčišin a spol. dvojtretinovú väčšinu a odsúhlasili si všetko, čo potrebovali. Okrem predaja svojich akcií aj zmenu predstavenstva a dozornej rady. Za nového predsedu predstavenstva sa vyhlásil Ilčišin. Žiadajú tiež o vyplatenie dividend a aby nové predstavenstvo vyčíslilo škodu spôsobenú jeho bývalými členmi pri predaji akcií VSŽ a Transpetrol Trading.
Proti všetkému pochopiteľne namietal zástupca štátu Martin Krivák. Tvrdí, že ide dokonca aj o páchanie trestnej činnosti. Dvíhal síce svoj hlasovací lístok, zakaždým však protestoval, že mu bolo upretých 83 percent hlasov. Minister hospodárstva Jahnátek valné zhromaždenie označil za „zábavné posedenie“.
Notárka si nie je istá, čo je správne
Notárka predbežne odmietla potvrdiť výsledky zhromaždenia. Hovorí, že je to príliš komplikované. Svoje stanovisko dá najskôr vo štvrtok. „Bude to v súlade so zákonom. Stopercentne," uistila Ilčišina. Ten je presvedčený, že jej rozhodnutie napokon bude v jeho prospech. Ak nie, je pripravený podať na ňu trestné oznámenie. „Je povinná osvedčiť priebeh zhromaždenia."
Notárka má problém hlavne s mimoriadnym dovolaním generálneho prokurátora. To by malo mať automaticky odkladný účinok proti rozhodnutiu okresného súdu, ktorý uznal Ilčišina za akcionára a poveril ho zvolať valné zhromaždenie. Podľa Ilčišina je jasné jedno, valné zhromaždenie odložené nemôže byť a odsúhlasené zmeny sú platné.