BRATISLAVA. Ministerstvo práce bude po roku ľuďom opäť rozdávať informačné letáky o druhom pilieri. Ministerka Tomanová v ňom odkazuje, že len „rozhľadený, objektívne informovaný občan môže robiť slobodné a životne dôležité rozhodnutia", akým je aj účasť v druhom pilieri. Napriek tomu v letáku niektoré informácie o druhom pilieri chýbajú.
O garanciách sa nezmienili
Ministerstvo v letáku uvádza, že zhodnotenie peňazí sporiteľov závisí najmä od aktívnej účasti v druhom pilieri a výšky príspevkov odvádzaných do druhého piliera. Na príklade sporiteľa Ľudovíta ukazuje, že majetok sporiteľov sa najviac znehodnocuje v rastových fondoch, v ktorých si sporí väčšina sporiteľov.
Asociácia DSS to nepopiera. Tvrdí však, že tie poklesy sú vo vzťahu k vývoju na svetových trhoch nižšie a nebudú trvať stále.
Ministerstvo v letáku upozorňuje, že hoci vláda znížila DSS poplatky, druhý pilier nie je výhodný pre ľudí, ktorí si v ňom nesporia aspoň 30 rokov. V letáku však chýba zmienka, že vláda novelou zákona od 1. júla zavádza v druhom pilieri garancie istiny vloženej sumy. Dôchodkové spoločnosti v prípade nepriaznivého vývoja výnosov ich majú dorovnávať zo svojho majetku.
Rovnako v letáku je síce návod, ako vystúpiť z druhého piliera, no chýba v ňom, že sa do systému dá znova vstúpiť. Tomanová argumentuje tým, že nie je dôvod, aby ministerstvo robilo niečo za dôchodkové spoločnosti. Tie uviedli, že pripravujú vlastné letáky.
Letáky budú mať aj DSS
Ministerstvo na letáky minie zhruba 50tisíc eur. Cez Slovenskú poštu rozdá 1,9 milióna kusov.
Ministerka nesúhlasí s tým, že minuloročnú akciu s letákmi opakujú preto, že z druhého piliera zatiaľ veľa ľudí neodišlo a Sociálnej poisťovni chýbajú peniaze. Od 15. novembra, keď sa druhý pilier otvoril, do polovice apríla to bolo cez 11tisíc a vstúpilo doň vyše šesťtisíc ľudí. Vláda vo verejnom rozpočte pritom ráta s odchodom vyše 100tisíc ľudí.
Ministerstvo zriadilo pre ľudí aj infolinku. Poobede nám na nej nikto nezdvihol telefón.