ŽIAR NAD HRONOM. Slovenský výrobca slnečných kolektorov THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom oceňuje rozhodnutie vlády SR zaviesť dotácie na podporu slnečných kolektorov. Podpora sa začala realizovať od 20. apríla 2009, kedy Ministerstvo hospodárstva (MH) SR zverejnilo výnos upravujúci podrobnosti poskytovania dotácií.
"Zavedenie dotácií považujeme za veľmi významný krok nielen preto, že sú to prvé reálne dotácie na podporu solárnych kolektorov pre obyvateľov Slovenska. Podstatné je to, že bude existovať systematická podpora, ktorá umožní naštartovať na Slovensku proces masového používania slnečných kolektorov. Veľa si sľubujeme ani nie tak od výšky podpory, ako od samotnej jej existencie, ktorá je o niečo menšia ako DPH solárneho systému," konštatoval riaditeľ spoločnosti Milan Novák.
Dodal, že už príklad šrotovného pri osobných autách ukázal, že na Slovensku sú ľudia veľmi citliví na samotnú existenciu dotácií. Výrobca kolektorov očakáva, aj keď nie až taký nápor, ako bol pri šrotovnom, že sa podobný záujem zopakuje aj o slnečné kolektory. Tu nie je nutné odovzdávať žiadne staré kolektory, preto je dotácia prístupná každému občanovi, ktorý si zakúpi solárny systém. Navyše oproti autám je výhoda slnečných kolektorov tá, že ich životnosť ďaleko presahuje životnosť osobných áut. Ďalšou výhodou oproti osobným autám, ale aj v porovnaní s inými zdrojmi energie je to, že slnečné kolektory si vyžadujú investíciu iba raz.
"THERMO|SOLAR očakáva, že po zavedení dotácií sa predaj slnečných kolektorov na Slovensku oproti súčasnému stavu niekoľkonásobne zvýši. V prípade záujmu dokáže zdvojnásobiť svoje doterajšie výrobné kapacity, čo prinesie ďalšiu zamestnanosť nielen v samotnej firme, ale najmä v montážnych organizáciách, ktoré sa zaoberajú montážou slnečných kolektorov. V súčasnosti trvá namontovanie jedného malého solárneho systému v rodinnom dome jeden až tri dni v závislosti od toho, či sú nutné dodatočné úpravy a aká dlhá je trasa od kolektorov až k zásobníku s teplou vodou. Solárne kolektory je možné kombinovať na doohrev vody s akýmkoľvek ďalším zdrojom tepla, od plynového, cez elektrický, až po klasický kotol na tuhé palivá, dokonca je vyriešená aj kombinácia s kachľami," zdôraznil Novák.