BRATISLAVA. Pri prijímaní opatrení zameraných na zníženie dopadov globálnej krízy by sme mali byť veľmi opatrní, aby sme súčasnú alebo budúcu situáciu ekonomiky ešte nezhoršili. Myslí si to predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Mihók.
Svetová finančná a hospodárska kríza podľa neho vznikla ako v podstate správna a pragmatická reakcia trhu na deformácie najmä v oblasti finančného sektora. "Práve preto kríza má, čo je veľmi pozitívne, čistiaci a samočistiaci efekt. Pokiaľ robíme kroky, ktoré bránia tomuto efektu, tak krízu predlžujeme alebo dokonca vytvárame zárodok budúcich kríz," upozornil dnes Mihók počas svojho vystúpenia na konferencii Intraco 2009 v Bratislave.
Protikrízové kroky vlády by mali byť podľa predsedu SOPK postavené na troch východiskách. Prvým je zamerať sa na budúcu konkurenčnú schopnosť ekonomiky a nesnažiť sa za každú cenu zachraňovať to, čo sa zachrániť nedá. Druhým cieľom by mala byť podpora domáceho dopytu, keďže na ten zahraničný, aj keď najvýraznejšie ovplyvňuje slovenskú ekonomiku, vláda vplyv nemá. Podľa Mihóka by zároveň protikrízové opatrenia mali mať aj sociálnu dimenziu, čo znamená predovšetkým napomáhať vytváraniu nových pracovných príležitostí.
Na týchto základoch sú postavené tri priority, ktorým by sa podľa SOPK vláda pri snahe o minimalizáciu dopadov krízy na slovenskú ekonomiku mala venovať. V prvom rade ide o verejné výdavky do oblastí infraštruktúry a energetiky, kde by sa mali podporovať predovšetkým alternatívne zdroje energií a zatepľovacie programy. "Treťou oblasťou, ktorú považujeme za najperspektívnejšiu, je oblasť inovatívnych slovenských firiem," doplnil Mihók s tým, že tieto podniky by mali dostávať väčšiu podporu formou tzv. rizikového kapitálu.