Paríž 3.mája (TASR) - Krajiny strednej Európy by mali sprísniť svoju fiškálnu politiku, aby získali priestor na mierne uvoľnenie menovej politiky a zredukovali riziká externej nerovnováhy. Podľa ostatného vydania ekonomického výhľadu Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) budú Poľsko, Maďarsko, ČR a SR schopné udržať si relatívne vysoké tempo rastu i napriek spomaleniu ekonomiky v USA, rast však môže ohroziť zhoršenie stavu bežného účtu platobnej bilancie, ktorý ovplyvní klesajúci dopyt po exporte v Európskej únii (EÚ).
Najväčší rozmach v tomto roku zaznamená podľa OECD Maďarsko, ktorého hrubý domáci produkt (HDP) vzrastie o 5,1 %. Poľsko sa bude musieť uspokojiť s 3,8-% nárastom a česká ekonomika, ktorá prežila hrozbu recesie, vrastie o 3,0 %. Slovensko čaká v tomto roku hospodársky rast vo výške 2,8 %, v roku 2002 sa však toto tempo zvýši na 3,6 %.
OECD vyzvala Poľsko, aby dostalo pod kontrolu infláciu a znížilo nadmerne vysoké úrokové sadzby. Zároveň odporučila vláde, aby sprísnila svoju rozpočtovú politiku. "Z krátkodobého hľadiska by politický mix smerom k nižším úrokovým mieram a prísnejšiemu fiškálnemu hospodáreniu prispel k nasmerovaniu ekonomiky na cestu udržateľného rastu pri nízkej inflácii," konštatovala OECD a dodala, že Poľsko by sa malo pripraviť na oslabenie rastu vývozu do západnej Európy, ktorá je jeho kľúčovým exportným trhom.
Česká republika by podľa autorov správy mala v prvom rade sprísniť fiškálnu politiku, aby sa vyhla nestabilite v nasledujúcich rokoch. Vláda očakáva, že deficit verejných financií v tomto roku vzrastie až na 9 %, najmä v dôsledku nákladov, spojených s reštrukturalizáciou bánk. "Fiškálnu politiku bude treba výrazne sprísniť redukciou mandatórnych výdavkov tak, aby deficity nevytvorili makroekonomickú nestabilitu v čase, keď príjmy z privatizácie klesnú v rokoch 2003 až 2004," varuje organizácia.
Maďarskej vláde OECD odporúča, aby odolala tlakom na uvoľnenie fiškálnej politiky a zamerala sa na boj proti inflácii a hrozbám vyplývajúcim z externej bilancie. Centrálna banka by tiež mala rozšíriť fluktuačné pásmo forintu tak, aby mena získala priestor na rast, a tak ovplyvnila zníženie tempa rastu cien. Podľa niektorých analytikov by sa mohlo toto pásmo v roku 2001 rozšíriť o 4,5 %, vláda sa však vyjadrila proti podobnému opatreniu.
Slovenskú ekonomiku čaká podľa OECD v tomto roku oživenie súkromnej spotreby a zvýšenie reálnych miezd. Deficit bežného účtu by mal pokryť prílev priamych zahraničných investícií a zlepšenie by mali vykázať takmer všetky kľúčové hospodárske ukazovatele, vrátane nezamestnanosti. Aj slovenská vláda však musí udržať pod kontrolou hospodárenie štátu, a to najmä v kontexte nákladov na reštrukturalizáciu bánk, dodáva OECD.
* 1 fra gl