BRATISLAVA. Slovensko zrejme prišlo o desiatky miliónov eur. Môže za to ministerstvo životného prostredia, ktoré predalo emisné kvóty len za dve tretiny ceny, ktorú sa podarilo dohodnúť v podobnom obchode Česku či Ukrajine. V pondelok na to upozornila opozičná SDKÚ.
Minister životného prostredia Ján Chrbet (SNS) reagoval tvrdením, že Česi ani Ukrajina svoje kvóty nepredali. Nehovoril pravdu, čo vzápätí potvrdilo české ministerstvo životného prostredia.
Agentúra Reuters zverejnila aj cenu, za ktorú malo Česko predávať povolenky CO2 - vyše 9 eur za tonu budúcich emisií. To je o vyše tri eurá za tonu viac ako cena, za ktorú „teplý vzduch" predávalo Slovensko a ktorú potvrdil aj minister.
Pri objeme približne 10 miliónov ton predaných emisií tak Slovensko stratilo oproti cene, ktorú si dohodli Česko či Ukrajina, vyše 30 miliónov eur.
Kým Česko predávalo povolenky konečnému spotrebiteľovi - japonskej vláde, Slovensko neznámemu sprostredkovateľovi. Je ním firma Interblue Group registrovaná vo Washingtone. Jej výber opozícia kritizuje.
SDKÚ upozorňuje, že vznikla len niekoľko týždňov pred tým, než emisie od našej vlády získala. Navyše, nie je jasné, na základe čoho a akým spôsobom ministerstvo životného prostredia vyberalo podľa neho najlepšiu ponuku.
Chrbet tvrdí, že rezort rokoval s desiatimi záujemcami a washingtonská firma ponúkla najnižšiu cenu. Súťaž ministerstvo nevyhlásilo, o tom, že máme emisie na predaj mali vedieť všetci potenciálni záujemcovia. Stačí totiž, že sa o plánovanom predaji dozvedia firmy, ktoré obchodujú s kvótami. „Keď sa to dostane do éteru, tak sa vám sami uchádzači hlásia ako záujemcovia," povedal Chrbet.
Záujem o slovenské povolenky medzi štátmi naozaj bol. Týždenník Trend uvádza, že záujem o obchod prejavili cez zastupiteľstvá viaceré štáty, ministerstvo ich však ignorovalo.
SDKÚ: Štát prerobil 40 až 60 miliónov eur
Príbeh povoleniek začal v októbri minulého roka, keď ministerstvo životného prostredia informovalo vládu o predaji povoleniek na emisie. Malo ísť o povolenky na 10 miliónov ton škodlivín, ktoré má Slovensko nad rámec toho, čo potrebujeme.
Už vtedy bolo známe, že kúpiť ich mala firma INTERBLUE GROUP, registrovaná v americkom Washingtone. Za jednu tonu emisií zinkasovala 6,05 eura, čiže spolu vyše 60 miliónov eur.
Minister SNS je úplne mimo keď nezvládne návštevu internetovej stránky českého ministerstva, kde je všetko napísané. Potom len ťažko môže zvládať predaj emisných povoleniek. Čítajte komentár Ivana Štulajtera: CHRBET
Kto klame
Českým susedom sa však podľa predstaviteľov SDKÚ darí povolenky predávať omnoho výhodnejšie - po 9 eur za tonu. Ešte lepšie sú na tom Ukrajinci, ktorí za jednu tonu budúcich emisií zinkasovali rovnako ako Česi od Japoncov, po 10 eur.
Podľa podpredsedu opozičnej SDKÚ Mikloša sme tak prerobili zhruba 40 až 60 miliónov eur. podľa toho, či sme predali len spomínaných 10 miliónov ton, o ktorých sa píše vo vládnom materiáli, alebo 15 miliónov ton emisií tak, ako boli informovaní opoziční poslanci počas prieskumu v rezorte životného prostredia.
Ako potvrdil minister životného prostredia Ján Chrbet, americkej firme rezort predal 10 miliónov ton povoleniek. Cena je podľa jeho slov skutočne 6,05 eura za tonu.
Čo sa týka úspešných predajov za našimi hranicami, SDKÚ podľa Chrbeta klame: „Nemajú mechanizmus, aby dané C02 odpredali a tobôž nie za takú cenu, ako je deklarovaná."
Podľa agentúry Reuters je to však tak, ako hovorí SDKÚ. V správe z konca marca agentúra píše, že Česko malo zinkasovať 512 miliónov dolárov za 40 miliónov ton budúcich emisií, ktoré predali Japonsku. To je podľa vtedy aktuálneho kurzu 9,47 eura za jednu tonu. Ukrajina dostala od Japonska podľa Reuters približne rovnakú cenu.
Podľa Chrbeta bola v čase predaja emisných kvót ponuka firmy INTERBLUE GROUP cenovo najvýhodnejšia. Navyše tu boli obavy, že by ceny povoleniek mohli stiahnuť ďalšie krajiny. „Ak by sa stalo, že Rusko a Ukrajina poskytnú v rámci sveta na voľný odpredaj 5 miliárd ton týchto kvót, tým ich cena klesne na 50 až 10 eurocentov za tonu," povedal Chrbet.
Súťažiť vraj nebolo treba
Podľa ministra neobstojí ani obviňovanie zo strany SDKÚ, že mal kupca na povolenky vysúťažiť. „Mikloš, ktorý tvrdí, že ministerstvo porušilo zákon, doslovne klame. Podľa zákona je ministerstvo životného prostredia oprávnené odpredať nadbytočné kvóty mimo tendra a mimo nástenkového tendra a mimo nejakého výberového konania," povedal Chrbet.
„Politická zodpovednosť velí, že keď predávate taký veľký majetok a rozdiel oproti susedným krajinám je natoľko markantný, majú vyhlásiť súťaž," povedal Pavol Frešo, poslanec SDKÚ.
Odbor ochrany ovzdušia na ministerstve životného prostredia vedie bývalý náčelník Vojenskej spravodajskej služby Peter Solčanský. Čítajte viac o Slotových ľuďoch z vojenského prostredia.
Preto sa strana viackrát oficiálne pýtala ministerstva životného prostredia, kedy a kde bolo zverejnené, že predávame emisné kvóty. Odpovede sa však nedočkali. Napokon sa obrátili na premiéra, ktorý ich stručným listom odkázal naspäť na Chrbetov rezort.
„Tým, že tento predaj zobrala vláda 8. októbra 2008 na vedomie, tak ho posvätila a prebrala na čele s predsedom vlády politickú zodpovednosť za tento predaj," povedal Mikloš.