BRATISLAVA. Napriek tomu však o konkrétnych číslach hovoriť nechcel. Pripustil len, že po zmene odhadov bude nasledovať aj revízia štátneho rozpočtu na tento rok.
"Rozpočet je zákon. Nakoniec to bude pravdepodobne smerovať k zmene štátneho rozpočtu, ale revízia rozpočtu sa nedá robiť každý mesiac," argumentoval Počiatek v dnešnej diskusnej relácii televízie Markíza Na telo. Aktuálnu prognózu Národnej banky Slovenska (NBS), ktorá hovorí o prepade slovenskej ekonomiky v tomto roku o 2,4 %, označil minister za jeden zo zdrojov pre nové odhady rezortu financií. Tie však musia byť postavené predovšetkým na presných číslach za prvý štvrťrok, zdôraznil Počiatek.
"My samozrejme plánujeme revíziu prognózy, ktorá bude bohužiaľ s najväčšou pravdepodobnosťou smerom nadol. Doteraz ale neexistujú verifikované dáta za prvý kvartál, sú to len nejaké odhadované čísla. Treba si uvedomiť, že v prvom štvrťroku sú čísla ovplyvnené aj plynovou krízou," obhajoval postup ministerstva Počiatek. Nová oficiálna prognóza tak bude pravdepodobne známa až v júni.
Takýto prístup však podpredseda opozičnej SDKÚ-DS a exminister financií Ivan Mikloš označil za nezodpovedný. "Strácame drahocenný čas. Ak je niečo nezodpovedné, tak je to nečinnosť ministerstva financií a vlády. Väčšina obcí a miest už prehodnocovala svoje rozpočty, neviem načo ministerstvo financií čaká," upozornil opozičný poslanec. Nečinnosť vlády a rezortu financií je podľa neho ukážkou ich bezradnosti, neschopnosti a nezodpovednosti.
Podľa Mikloša existuje ešte veľký priestor na šetrenie výdavkov štátu. K plytvaniu totiž dochádza napr. pri tendroch na elektronické mýto či diaľničné PPP projekty, v prípade šrotovného, sociálnych podnikov, pri zbytočných nákupoch áut či predraženej rekonštrukcii Bratislavského hradu. Svojim prístupom tak vláda podľa exministra financií prispieva k dopadom globálnej krízy na Slovensko namiesto toho, aby ich tlmila napríklad znížením daňového a odvodového zaťaženia.
Takúto možnosť však súčasný minister financií odmietol s tým, že zníženie daní by nemalo v tomto roku žiadny efekt na podporu ekonomiky, iba by prehĺbilo deficit slovenských verejných financií. Ten momentálne ministerstvo financií očakáva na úrovni 3,04 % hrubého domáceho produktu (HDP), pričom vláda podľa Počiatka urobí všetko pre to, aby verejný schodok udržala pod stanovenou 3-% hranicou určenou Paktom stability a rastu EÚ.