BRATISLAVA. Zatiaľ čo v zahraničí je firemná pomoc častá, na Slovensku ide skôr o výnimky. Vyplýva to z prieskumu ČTK medzi riaditeľmi škôl i zástupcami podnikateľov.
Ministerstvo školstva preto v zákone o odbornom vzdelávaní navrhlo daňové úľavy pre zamestnávateľov, ktorí finančne a materiálne podporia študentov odborných škôl. Normu musí ešte schváliť parlament.
"Historicky sme neboli zvyknutí financovať školstvo z vlastných zdrojov," povedal ČTK šéf Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Tomáš Malatinský. Zamestnávateľom pritom v minulosti chýbali kvalifikovaní pracovníci so stredoškolským vzdelaním.
O odborné školy je nezáujem
Firmy odborným školám opakovane vyčítali, že absolventi nevyhovujú ich potrebám. "Najčastejšie kritizovali nepripravenosť na prax a nedostatok samostatnosti," doplnil výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina.
V súčasnosti je na Slovensku 502 stredných odborných škôl, ktoré navštevuje 193.898 žiakov. O štúdium na týchto školách je však dlhodobo nízky záujem.
"Podniky ponúkajú žiakom bezplatnú odbornú prax," povedal ČTK riaditeľ bratislavskej školy strojníckej Vladimír Kopernický. Potvrdil to aj jeho kolega z banskobystrickej školy pôšt a telekomunikácií Ján Vlček, podľa ktorého tamojší žiaci praxujú na pošte. Tá im poskytuje aj pomôcky.
Telekomunikačná spoločnosť zas ponúka učiteľom školenia či spolufinancuje pobyty v partnerskej škole v Nemecku. Žiaci strednej školy železničiarskej v Trnave podľa jej zástupkyne Heleny Patrášovej dostávajú na praxi v trnavských železničných opravovniach montérky, pracovnú obuv či pomôcky. "Tí, ktorí podpíšu predbežnú zmluvu, majú nárok aj na vreckové," doplnila.
Štát chce pomôcť
Ministerstvo školstva by chcelo presadiť, aby si firmy mohli výdavky na študentov v podobe motivačného štipendia, stravy, ubytovania, cestovného či odmeny za prácu odpočítať z daní. Priemerná suma vynaložená na jedného žiaka na rok by mohla dosiahnuť 1560 eur (47.000 Sk).
"Uvedená suma bude pre podnik daňovým výdavkom," povedal riaditeľ Štátneho inštitútu odborného vzdelávania Ivan Stankovský. Zamestnávateľ však musí s podporovaným žiakom uzavrieť zmluvu aj o tom, že ho v budúcnosti zamestná. "Počet žiakov, ktorých môžu takto zamestnávatelia podporiť, a celkovú sumu si tak odpočítať z dane, nie je limitovaný," doplnil.
Zamestnávatelia návrh privítali. Malatinský však pripomenul, že hospodárska kríza pripravila mnohé podniky o možnosť prispieť študentom. Kičina potvrdil, že firmám pre pokles dopytu chýbajú peniaze na spolufinancovanie vzdelávania študentov. "Na trhu práce tiež pribúdajú kvalifikovaní zamestnanci," dodal.