NITRA. Slovenská živnostenská komora (SŽK)považuje za potrebné vybudovať na Slovensku inštitúciu, ktorá bude plnohodnotným partnerom vládnych i samosprávnych orgánov. Ako na dnešnom zhromaždení delegátov SŽK v Nitre povedal jej predseda Vojtech Gottschall, po niekoľkoročných prípravách je reálna šanca na vytvorenie Živnostenského inštitútu. "Tento inštitút by mal riešiť otázky vzdelávania, rekvalifikácie, odbornej prípravy na samostatné podnikanie, stratégie rastu a inovácií," uviedol Gottschall. Odborná príprava živnostníkov a remeselníkov podľa jeho slov v súčasnosti zaostáva za vyspelými európskymi krajinami, máme opačný podiel záujmu o humanitné a odborné vzdelávanie. "Vybudovanie Živnostenského inštitútu prispeje k rastu živnostenského malého a stredného podnikania," zdôvodnil potrebu založenia inštitútu.
Premiér Robert Fico na zhromaždení konštatoval, že práve malé a stredné podnikanie musí byť predmetom vyššieho záujmu. "Ukazuje sa to najmä teraz, v časoch hospodárskej krízy. Štáty, ktorých ekonomika je založená na malom a strednom podnikaní, majú väčšiu šancu zvládnuť krízu ako krajiny, ktoré sa sústredili na jednu oblasť priemyslu," uviedol. Zároveň konštatoval, že svetová hospodárska kríza sa začína zneužívať na podávanie nereálnych návrhov. "Napríklad znižovanie daní nemá racionalitu, pretože prvé výsledky by sme mohli pocítiť najskôr o dva roky. Krízu však potrebujeme riešiť teraz. V tomto období je nereálne znižovať dane či odvody. Nemôžeme rozbiť verejné financie," uviedol premiér.
Podľa slov Fica sa svetová hospodárska a ekonomická kríza nedá poraziť internými opatreniami, len spoločnou európskou politikou. Aj z toho dôvodu opatrenia prijaté na Slovensku kopírujú opatrenia, ktoré prijímajú ostatné krajiny eurozóny. "V rámci eurozóny ako celku sa odhaduje recesia na úrovni štyroch percent. Napríklad Nemecko či Francúzsko hovoria o šesť až sedempercentnom prepade hospodárskej výroby. Odhad Národnej banky Slovenska, urobený na základe posledných informácií, je mínus 2,4 percenta," uviedol predseda vlády. O prípadných úpravách deficitu bude podľa neho možné hovoriť v polovici roka, kedy by mal byť presný odhad. Až vtedy bude podľa jeho slov reálne hovoriť o tom, do akej výšky deficitu môže Slovensko ísť. "Pásmo musí určiť Európska únia, pretože na jednej strane treba dodržiavať maastrichtské kritériá, na druhej strane je možný jednorazový výkyv, ak krajina súčasne povie, ako ho bude v nasledujúcich rokoch riešiť. No nie je povedané, aký veľký ten výkyv môže byť," konštatoval Fico.