BRATISLAVA. Vláda pod vedením Roberta Fica a ministerstvo financií pod vedením Jána Počiatka intenzívne pracujú na deštrukcii verejných financií. Myslí si to podpredseda najsilnejšej opozičnej strany SDKÚ-DS Ivan Mikloš.
Mikloš chce nižšie dane
"Ako inak sa dá nazvať postoj, keď sa minister financií tvári, že sa nič nedeje, pričom prepad slovenského priemyslu bol v januári 30 %, vo februári 28 %. Prepad výberu najvýnosnejšej dane, dane z pridanej hodnoty bol za prvé tri mesiace takmer 40 %," vytkol rezortu financií opozičný poslanec počas rozpravy k opozičnému návrhu na zníženie sadzby rovnej dane zo súčasných 19 na 16 %.
Takáto zmena by podľa neho znamenala podporu domáceho dopytu, ako aj impulz na ďalší rast slovenskej ekonomiky po skončení prebiehajúcej globálnej krízy.
Kedy zrevidujú?
Ministerstvo financií len nedávno predložilo východiská rozpočtu na ďalší rok s predpokladaným tohtoročným rastom slovenskej ekonomiky na úrovni 2,4 %, pripomenul Mikloš. "Pár dní na to Národná banka Slovenska vydá svoju prognózu na úrovni -2,4 %, načo minister financií povie, že on považuje túto prognózu za realistickú. A na otázku, kedy bude ministerstvo financií revidovať svoje odhady a štátny rozpočet odpovie, že to budú robiť v júni. Tak toto je tak neuveriteľná deštrukcia verejných financií, že inú si ani neviem predstaviť," vyhlásil opozičný poslanec.
Smer: Sú to rétorické cvičenia
Šéf parlamentného finančného výboru Jozef Burian (Smer-SD) však Miklošove vystúpenie označil len za rétorické cvičenie, pričom deštrukciu verejných financií by podľa neho spôsobilo práve opozíciou navrhované zníženie daní.
"Ja celkom neverím tomu, že predkladateľ tento návrh myslí vážne. Som stopercentne presvedčený o tom, že predkladateľ by takýto návrh, ak by bol na mieste tejto vládnej koalície, vôbec nepredložil," vyhlásil koaličný poslanec.
Dôvodom je práve výrazný negatívny dopad návrhu na verejné financie. Postup opozície v tejto súvislosti označil za "farizejstvo". "Znamená to, že ak nie som pri moci, tak každé riešenie, ktoré prináša deštrukciu verejných financií, je dobré. Ak by som sedel na mieste ministra financií, nikdy by to nebolo zrealizované. Predkladateľ hovorí niečo, čomu jasne neverí," dodal Burian.
Predsedovia SDKÚ-DS, SMK a KDH doručili avizovaný otvorený list prezidentovi Slovenskej republiky Ivanovi Gašparovičovi, v ktorom ho žiadajú o stretnutie. Agentúre SITA poskytla list, pod ktorý sa podpísali Mikuláš Dzurinda, Pál Csáky a Pavol Hrušovský, tlačová služba SDKÚ-DS. Lídri opozície chcú na schôdzke diskutovať predovšetkým o dopadoch finančnej a hospodárskej krízy na občanov Slovenska.
V otvorenom liste opoziční predstavitelia upozorňujú, že koaličné strany dlhodobo odmietajú čo i len rokovať o väčšine návrhov poslancov opozície. Na aktuálnej schôdzi bola zamietnutá i žiadosť opozície, aby parlament dostal oficiálnu a kompletnú informáciu o vývoji verejných financií, o čerpaní fondov Európskej únie ako aj požiadavku, aby vláda SR predložila poslancom Národnej rady SR revidovaný zákon o štátnom rozpočte.
Podľa opozície je nepochopiteľné, že ju vládna väčšina v parlamente dlhodobo ignoruje aj v takej ťažkej situácii, keď mnohí občania pre krízu prichádzajú o prácu. Na stretnutí s hlavou štátu chcú opoziční lídri o spomínaných témach hovoriť podrobnejšie a veria, že prezident môže prispieť k tomu, aby občania dostali informácie, na ktoré majú právo. Vývoj verejných financií, vývoj štátneho rozpočtu, štátnych finančných aktív, zadlženosti štátu, čerpanie európskych fondov sú podľa textu listu nepochybne oblasti, ktoré významne ovplyvňujú život každého občana.
Hovorca prezidenta Marek Trubač vo štvrtok agentúru SITA informoval, že "prezident má pre každého predstaviteľa opozície dvere otvorené". Podľa Trubača však prezident nevidí dôvod, aby opoziční lídri žiadali o stretnutie s prezidentom avízom v médiách, že pošlú list. "O stretnutie môžu požiadať protokolárne štandardnou cestou, teda priamo napísať prezidentovi," spresnil Trubač.