DETVA. Na plnenie svojich úloh využíva firma PPS Group, a. s., Detva prácu 28 fyzických osôb - živnostníkov v rozpore so Zákonníkom práce. Pracovníci Inšpektorátu práce Banská Bystrica (IPBB) zistili, že zváračské práce a práce na horizontke, ktoré vykonávajú, vykazujú okrem väzby na odmenu formou fakturácie všetky ostatné znaky závislej práce, a nie právne znaky podnikania.
Samostatne zárobkovo činné osoby v tomto prípade nevykonávajú činnosť vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť a za účelom zisku. Z ich strany ide podľa inšpektorov o osobný výkon práce pre PPS Group, a. s. A to podľa pokynov jej zástupcov a v ich mene, v pracovnom čase a na náklady a zodpovednosť spomínanej spoločnosti.
PPS Group, a. s., živnostníkov získala prostredníctvom spoločnosti PPS Personálne služby, s. r. o., pričom obe spoločnosti sídlia na tej istej adrese. Prácu vykonávajú na základe uzatvorenej Rámcovej zmluvy o dielo z polovice januára, pričom koncom februára ju časovo predĺžili.
Predstavitelia PPS Groupe, a. s., sa so závermi inšpektorov nestotožňujú. "Podľa nás závislou prácou nie je práca vykonaná v zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu. A už vôbec nie, ak je zmluvný vzťah uzavretý s právnickou osobou, s PPS Personálne služby, s. r. o. Nedostatky, ktoré sú podľa inšpektorov, máme odstrániť do 30. apríla. Dovtedy zvážime, ako zareagujeme a aké kroky podnikneme, zatiaľ sme sa nerozhodli," uviedol dnes pre TASR člen Predstavenstva PPS Group, a. s., Michal Sýkora.
Na zamestnávanie živnostníkov na úkor prepúšťaných riadnych zamestnancov PPS Groupe, a. s., upozornili odborári z Detvy. Po tom, ako firma k 1. aprílu prepustila ďalších desiatich strojárov a ponechala si na tie isté práce živnostníkov, vyhlásila odborová organizácia štrajkovú pohotovosť. S tým, že ak inšpektorát potvrdí názor odborárov a firma nezruší spomínané výpovede, môžu vyhlásiť aj ostrý štrajk.
"Štrajková pohotovosť trvá naďalej. Stanovisko inšpektorátu sme dostali len v utorok (14. apríla). Ak vedenie firmy nebude rešpektovať jeho rozhodnutie, môžeme sa obrátiť na súd, aby mu to nariadil. Možná je opakovaná kontrola zo strany inšpektorátu, potom by však nasledovala z jeho strany aj finančná sankcia. Nie je vylúčené ani vyhlásenie ostrého štrajku, o tom, ako zareagujeme rozhodneme neskôr," povedal dnes pre TASR predseda základnej organizácie OZ KOVO Podpolianske strojárne, a. s., Stanislav Ľupták.
Svetová hospodárska kríza zasiahla aj túto firmu. Vlani v lete v nej pracovalo približne 1500 zamestnancov, teraz len necelých 590. Pre nadbytočnosť ostatných prepustila, ale ponechala si väčšinu zo živnostníkov, ktorých nazýva obchodní partneri. Podľa odborárov je to nespravodlivé a žiadali vedenie spoločnosti, aby ponechalo vlastných zamestnancov a zrušilo zmluvy s obchodnými partnermi, ale neúspešne.
Odborári sa navyše obávajú, že firma po skončení hospodárskej krízy a získaní nových objednávok neprijme znovu do pracovného pomeru vlastných zamestnancov. Na tú istú prácu uprednostní tzv. obchodných partnerov, pretože to bude pre ňu výhodnejšie, dodal Ľupták.