BRATISLAVA. Vláda SR vedená Robertom Ficom (Smer-SD) za takmer tri roky svojho pôsobenia premrhala okolo dvoch miliárd eur (60 miliárd Sk) a Slovensko sa tak z titulu neefektívnych výdavkov a plytvania zdrojov začína znovu dramaticky zadlžovať. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš.
Zároveň informoval, že SDKÚ-DS pracuje na podrobnej analýze takéhoto plytvania s peniazmi a o jej výsledkoch bude informovať verejnosť.
Za najväčšie položky plytvania Mikloš označil o 6,5 miliardy Sk (215,8 milióna eur) predraženú ponuku na elektronické diaľničné mýto, projekt prvej etapy rýchlostnej cesty R1, kde boli podľa jeho slov lacnejšie ponuky o tri až 3,5 miliardy Sk (99,6 až 116,2 milióna eur) a napriek tomu bola vybraná tá najdrahšia, ako aj navýšenie nákladov na rekonštrukciu Bratislavského hradu za 3,8 miliardy Sk (126,1 milióna eur).
Nielen kríza, ale aj Fico škodí, tvrdí Mikloš
"Je to aj spôsob, akým sa najskôr odmietla privatizácia Carga a potom sa táto spoločnosť zle riadila tak, že to viedlo k nutnosti nalievania miliárd Sk do tejto firmy," povedal Mikloš.
Za problematickú považuje aj dotáciu pre Lesy SR, ktoré by mali dostať 100 miliónov eur (tri miliardy Sk), ako aj rôzne tendre na niektoré logá, nákup výpočtovej techniky, nákup áut či stravných lístkov.
"Je znepokojujúce, že SR bude mať zrejme jeden z najväčších prepadov ekonomiky za dva roky. Ak vezmeme, že v roku 2007 sme mali 10,4-percentný rast a prognóza Národnej banky Slovenska pre tento rok hovorí o páde do recesie vo výške -2,4 percenta, tak je to takmer 13-percentný prepad. Je to spôsobené krízou, ale aj nekonaním vlády Roberta Fica," zdôraznil exminister financií.
Mikloš tiež pripomenul, že štátne aktíva sú minuté, ale SR nečerpá eurofondy, ktoré má k dispozícii na tácke. "Sme v tretine programovacieho obdobia 2007 - 2013 a vyčerpali sme 0,5 percenta týchto zdrojov z celkovo 400 miliárd Sk (13,3 miliardy eur). My už mesiace ponúkame vláde pomocnú ruku a opatrenia, o ktorých chceme rokovať aj na pôde NR SR, no táto spolupráca je opakovane odmietaná," uviedol.
Pokračoval, že na dnešnej schôdzi chce navrhnúť parlamentu uznesenie, ktorým by NR SR požiadala vládu o predloženie revidovaného štátneho rozpočtu (ŠR) do parlamentu do 30 dní. Parlament nakoniec toto znesenie neschválil.
"Je evidentné, že ŠR schválený minulý rok už neplatí a stal sa doslova zdrapom papiera, pretože predpoklady, na ktorých bol založený, neplatia," zdôvodnil. SDKÚ-DS tiež chce navrhnúť uznesenie, na základe ktorého by vláda predložila do NR SR správu o stave verejných financií, ako aj uznesenie, podľa ktorého by kabinet predložil správu o čerpaní eurofondov.
Radičová neprišla
Líder SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda považuje dnešné vymenovanie Igora Štefanova (nominant SNS) do funkcie ministra výstavby a regionálneho rozvoja za prejav arogancie a nezlučiteľnosti s demokratickými pravidlami. "Vyrušuje nás to a sme aj trošku pobúrení. Máme pripravený konkrétny návrh, ale považujeme za dôležité, aby ho opoziční partneri počuli od nás priamo," konštatoval na otázku, či sa opozícia pokúsi o jeho dovolanie, respektíve podá trestné oznámenie v súvislosti s tzv. "nástenkovým tendrom".
Podpredseda SDKÚ-DS Eduard Kukan zase informoval, že v mene všetkých troch opozičných strán chce pri príležitosti blížiaceho sa piateho výročia vstupu SR do EÚ navrhnúť bod programu - Vyhlásenie NR SR k 5. výročiu vstupu SR do EÚ. Podľa jeho slov si chce opozícia toto výročie pripomenúť pozitívne a konštruktívne, "pretože 1. máj 2004 umožnil Slovensku ďalší dynamický vývoj vo všetkých oblastiach a treba si to pripomenúť".
Pôvodne avizovaná účasť podpredsedníčky SDKÚ-DS Ivety Radičovej na tlačovej besede sa nerealizovala. Poslankyňa sa ospravedlnila z rodinných dôvodov.