Prehľad najdôležitejších správ predchádzajúcich dní

Prehľad najdôležitejších ekonomických správ za obdobie od 6. apríla do 13. apríla.

BRATISLAVA.

DOMÁCE UDALOSTI

BRATISLAVA - Šrotovné je podľa podpredsedu SDKÚ-DS Ivana Mikloša najviditeľnejším príkladom zlého prístupu slovenskej vlády k riešeniu dôsledkov hospodárskej krízy. "Česká republika šrotovné nezaviedla, Slovenská republika šrotovné zaviedla. Mladoboleslavská škodovka nestíha vyrábať, kým bratislavský Volkswagen ohlásil dvojtýždňové odstavenie výroby. Nič lepšie neilustruje nezodpovedné správanie sa vlády ako táto skutočnosť," povedal na pondelňajšej tlačovej besede Mikloš.

BRATISLAVA - Slovensko sa podľa Ministerstva hospodárstva SR (MH) zavedením tzv. šrotovného pridalo k tej skupine štátov, ktoré chápu, že automobilovému priemyslu možno pomôcť, prípadne ho stabilizovať iba spoločným a koordinovaným postupom. "Slovensko nebolo v Európskej únii ani prvým ani posledným štátom, ktorý pristúpil k zavedeniu opatrenia na spôsob nášho šrotovného. V súčasnosti šrotovné v rozličnej forme zaviedlo a rozhodlo o ňom viac ako desať krajín únie," uviedol ďalej pre agentúru SITA hovorca rezortu Branislav Zvara. Ide pritom podľa neho najmä o štáty, v ktorých hrá automobilový priemysel dôležitú úlohu a podobne ako na Slovensku tvorí pilier priemyslu. "Keby kritika na šrotovné platila plošne a paušálne, potom by muselo platiť aj to, že nielen slovenskú vládu, ale napríklad i nemeckú, taliansku a najnovšie aj rakúsku tvoria neodborníci a laici, ktorí tomu vôbec nerozumejú... A jediní, kto má pravdu a patent na rozum sú výlučne analytici a politici, ktorým je šrotovné tŕňom v oku," skonštatoval Zvara.

BRATISLAVA - Slovenské hospodárstvo sa podľa Národnej banky Slovenska (NBS) v tomto roku prepadne do recesie. Podľa aktuálnej predikcie centrálnej banky by mala totiž ekonomika Slovenska v roku 2009 klesnúť o 2,4 %. Ešte vo februári pritom NBS predpokladala vo svojej revízii decembrovej predikcie, že hrubý domáci produkt (HDP) Slovenska v tomto roku reálne vzrastie o 2,1 %. V decembri ešte očakávala rast o 4,7 %. "Toto spomalenie bude výlučne výsledkom globálnej hospodárskej krízy, ktorá ešte minulý rok sa javila byť finančnou, ale v tomto roku je to už naozaj globálna ekonomická kríza. Výraznejšie spomalenie máme takmer vo všetkých ukazovateľoch v rámci HDP, resp. v rámci reálnej ekonomiky. Čiže bude to prepad jednak zahraničného dopytu a samozrejme významné spomalenie aj domáceho dopytu. V porovnaní s decembrovou predikciou svoj podiel má aj plynová kríza," komentoval aktuálnu predikciu NBS člen bankovej rady Peter Ševčovic. Januárová plynová kríza sa pritom podľa neho na celoročnom spomalení hospodárstva podpíše podielom 0,5 percentuálneho bodu.

BRATISLAVA - Aktuálna prognóza tohtoročného 2,4-percentného poklesu objemu hrubého domáceho produktu (HDP) z dielne Národnej banky Slovenska (NBS) sa podľa ministra financií Jána Počiatka javí reálna. Ministerstvo však napriek tomu zatiaľ pracuje so svojou poslednou prognózou, ktorá ešte počíta s 2,4-percentným hospodárskym rastom, aj keď súčasné očakávania sú už niekde inde. "My stále pracujeme s prognózou, ktorú máme, ktorá je už aj podľa nášho názoru samozrejme zastaraná, ale vzhľadom na procesy na ministerstve nie sme schopní tie prognózy generovať rýchlejšie," povedal v utorok minister novinárom. Aktualizovaný dopad hospodárskeho poklesu na verejné príjmy a deficit tak podľa neho bude rezort financií schopný povedať až po zasadnutí daňového výboru, ktorý by mal vychádzať z analýzy údajov z hospodárstva za prvý štvrťrok tohto roka. "Ten odhadne na tento rok aktuálnu situáciu s daňami a potom budeme reagovať," povedal Počiatek. Minister však považuje za logické, že pri výrazných očakávaných poklesoch vyspelých európskych ekonomík, na ktorých je slovenské hospodárstvo závislé, sa zhoršujú aj vyhliadky rastu HDP Slovenska.

BRATISLAVA - Svetová finančná kríza mala najväčší vplyv na prípravu diaľničných projektov verejno-súkromného partnerstva (PPP) na Slovensku. Zabezpečenie financovania, keď podmienky sa výrazne zmenili, zostáva hlavným problémom pri realizácii PPP projektov. Na utorkovom diskusnom stretnutí internetového časopisu Stavebné fórum.sk v spolupráci s Asociáciou PPP o tom informoval Rastislav Gajarský z poradenskej spoločnosti PricewaterhouseCoopers, zaoberajúcej sa aj podmienkami financovania PPP projektov.

BRATISLAVA - Vláda už začína hovoriť o možnosti prekročenia tropercentného mastrichtského deficitu verejných financií v tomto aj budúcom roku. Uvádza to v Programe stability Slovenska na roky 2009 až 2011, ktorý Slovensko zasiela do Bruselu namiesto doterajších konvergenčných správ. Podľa materiálu, ktorý je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní, sa síce počíta v tomto roku s trojpercentným deficitom a v roku 2010 s deficitom 2,9 % hrubého domáceho produktu (HDP), avšak v prípade zhoršovania globálneho prostredia sa tieto ciele nemusí podariť naplniť. Kabinet sa tak zaväzuje dodržať trojpercentnú úroveň až v roku 2011. "Vláda SR sa zaväzuje, že aj v prípade ďalšieho zhoršenia makroekonomického prostredia rozpočet verejnej správy v roku 2011 neprekročí hranicu 3 % HDP," uvádza sa v materiáli, ktorý však ešte počíta s tým, že slovenské hospodárstvo v tomto roku vzrastie o 2,4 %, čo aj samotný minister financií Ján Počiatek už označil za nereálne.

BRATISLAVA - Finančné prostriedky na výstavbu štyroch úsekov rýchlostnej cesty R1 medzi Nitrou a Tekovskými Nemcami, vrátane severného obchvatu Banskej Bystrice v dĺžke okolo 52 kilometrov by mali byť zabezpečené do júna tohto roku. Dovtedy by malo byť finančné uzatvorenie pre realizáciu druhého z troch balíkov diaľničných projektov verejno-súkromného partnerstva (PPP). Informoval o tom minister dopravy Ľubomír Vážny po stredajšom rokovaní vlády.

BRATISLAVA - Pri "nástenkovom tendri" na Ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja (MVRR) SR, v ktorom uspeli firmy blízke predsedovi Slovenskej národnej strany Jánovi Slotovi, nebol podľa ministra výstavby Mariana Januška (SNS) porušený zákon o verejnom obstarávaní. Informoval o tom v stredu večer na tlačovej besede po tom, čo zástupcovia Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) a ministerstva výstavby prerokovali protokol o výsledku kontroly a podpísali zápisnicu. Úrad kontrolou sporného tendra na služby pri čerpaní eurofondov v rezorte výstavby zistil "procesné a vecné nedostatky, ktoré poukázali na nesprávnu aplikáciu zákona o verejnom obstarávaní, najmä z dôvodu nedôsledného uplatňovania obsahu vlastných súťažných podkladov v spojitosti s výzvou na predkladanie ponúk, ktoré si ministerstvo výstavby samo stanovilo". Ako povedal pre agentúru SITA predseda ÚVO Béla Angyal, zákon o verejnom obstarávaní porušený bol.

BRATISLAVA - Domácnosti by sa mohli dočkať nižších cien tepla v druhej polovici tohto roka. Podľa Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT), všetko však bude záležať od vývoja ceny zemného plynu. "Cena zemného plynu pre výrobu tepla pre domácnosti je naďalej plne regulovaná regulačným úradom. Podľa vyhlásení ministra hospodárstva a premiéra môžeme očakávať, že ak bude pokračovať vývoj cien na svetových trhoch tak ako doteraz, k zníženiu cien plynu pre domácnosti by mohlo dôjsť k 1. júlu tohto roka. Ak sa tak stane, tak cena tepla pre domácnosti by mohla klesnúť. O aké zníženie by sa mohlo jednať je otázka na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví," uviedol pre agentúru SITA zväz teplárov.

BRATISLAVA - Bilancia zahraničného obchodu vykázala v januári tohto roka podľa upravených údajov Štatistického úradu (ŠÚ) schodok v objeme 164,7 mil. eur. V skôr publikovaných údajoch pritom úrad uviedol pasívne saldo januárovej obchodnej bilancie na úrovni 279,5 mil. eur. Celkový vývoz tovaru pritom dosiahol 2,773 mld. eur pri medziročnom poklese o 33,3 %. Celkový dovoz tovaru sa znížil o 28,6 % na 2,938 mld. eur.

BRATISLAVA - Záujem o druhé kolo šrotovného mierne opadol. Združenie automobilového priemyslu SR (ZAP) evidovalo od pondelka (6. apríla), kedy začal platiť výnos Ministerstva hospodárstva SR (MH) o poskytnutí dotácie pri zlikvidovaní starého a následnej kúpe nového motorového vozidla, do stredy (8. apríla) 14. hodiny takmer 18 tisíc vozidiel, ktoré prevzali šrotoviská na spracovanie. Vo štvrtok (9. apríla) o 9. hodine registrovalo ZAP zhruba 18 600 vozidiel. Po naplnení plánovaného počtu 22 100 zošrotovaných vozidiel sa systém eZAP, ktorý registruje počet odovzdaných vozidiel na spracovanie, automaticky uzavrie. Podľa odhadov MH by sa dotácia mala vyčerpať vo štvrtok (9. apríla).

BRATISLAVA - Hospodárenie Sociálnej poisťovne (SP) skončilo vlani s prebytkom 221,47 mil. eur. Po započítaní prebytkov z minulých rokov uzatvorila SP rok 2008 s kladným zostatkom na úrovni 776,4 mil. eur. Celkové príjmy poisťovne bez zohľadnenia príspevkov zasielaných do druhého piliera predstavovali v minulom roku vyše 5,29 mld. eur. Táto suma pritom zahŕňa aj finančné prostriedky zo štátnych finančných aktív určené na vykrytie nákladov na zavedenie druhého dôchodkového piliera na úrovni 567,61 mil. eur. Rozpočtované príjmy poisťovňa v minulom roku prekročila o 360,92 mil. eur. Stalo sa tak najmä vďaka príjmom z poistného od ekonomicky aktívnych osôb, ktoré boli oproti predpokladom vyššie o 348,04 mil. eur. Dôchodkové správcovské spoločnosti vlani previedli na účet Sociálnej poisťovne finančné prostriedky za sporiteľov, ktorí prejavili vôľu nebyť v druhom pilieri, v sume 132,28 mil. eur, čo je oproti rozpočtovým predpokladom viac o 13,96 mil. eur. Celkové výdavky SP vlani dosiahli 5,07 mld. eur, čo je oproti rozpočtovanej sume nárast o 157,8 mil. eur. Vyplýva to zo správy o hospodárení Sociálnej poisťovne v roku 2008, ktorú zverejnila SP.

BRATISLAVA - Sociálna poisťovňa (SP) evidovala ku koncu minulého roka pohľadávky na poistnom a príspevkoch na starobné dôchodkové sporenie vrátane penále v sume 790,6 mil. eur. V porovnaní s koncom roka 2007 ide o pokles o 635,43 mil. eur. Ako uvádza SP vo svojej správe o minuloročnom hospodárení, zásadný vplyv na zníženie objemu pohľadávok malo postúpenie pohľadávok voči dlžníkom, na ktorých majetok bol vyhlásený konkurz alebo ktoré sú v likvidácii, Slovenskej konsolidačnej, a. s. a postúpenie pohľadávok tretej osobe za odplatu na základe verejnej obchodnej súťaže , a to v súhrnom objeme 596,26 mil. eur. SP okrem toho v minulom roku odpísala z účtovnej a operatívnej evidencie pohľadávky v celkovej výške 48,2 mil. eur. Ďalším dôvodom zníženia pohľadávok ku koncu vlaňajška bolo odpustenie penále tým dlžníkom, ktorí poisťovni zaplatili dlžné poistné. "K 31. decembru 2008 bolo odpustené penále v celkovom objeme 18,37 mil. eur," uvádza

BRATISLAVA - Kritériá na vyhodnocovanie stavu informatizácie na jednotlivých ministerstvách si stanovovali samotné rezorty, preto bolo ťažké zistiť skutočný stav v oblasti informatizácie Slovenska, uviedol pre agentúru SITA splnomocnenec vlády SR pre informačnú spoločnosť Pavol Tarina. "Úlohy boli súčasťou akčného plánu, ktorý bol vytvorený pred piatimi rokmi", doplnil. Ako ďalej informoval Tarina, "v súvislosti s prípravou novej stratégie informatizácie spoločnosti sa presne určí aj nová filozofia hodnotenia tak, aby sa vytvorili predpoklady pre spoľahlivé dosiahnutie vytýčených cieľov". Toto hodnotenie bude jednou z primárnych úloh splnomocnenca v spolupráci s Ministerstvom financií SR (MF). Preto sa riešitelia informatizácie (MF a splnomocnenec vlády pre informačnú spoločnosť) rozhodli pozastaviť staré hodnotenie a vytvoriť nový, jednotný a objektívny systém. V decembri minulého roka sa už podľa novej metodiky zrealizoval pilotný monitoring 136 slovenských miest, v ktorom sa hodnotila úroveň vybranej elektronickej služby. Podľa Tarinu by na podobnom princípe malo fungovať aj vyhodnocovanie jednotlivých úloh rezortov v rámci informatizácie. Tento nový systém hodnotenia by mal byť podľa neho schválený vládou už v septembri tohto roka.

PODNIKOVÉ UDALOSTI

BANSKÁ BYSTRICA - Odborári z detvianskej strojárskej firmy PPS Group vyhlásili štrajkovú pohotovosť. Prekáža im, že firma, ktorá od septembra prepustila už takmer dve tretiny z vtedajšieho počtu zamestnancov, zabezpečuje časť svojej výroby naďalej aj prostredníctvom obchodných partnerov, čiže živnostníkov. "Robia na tých istých pracoviskách, s tými istými technológiami, v tom istom čase ako zamestnanci, dokonca niektorí sa s nimi striedajú na zmeny," povedal na pondelkovej tlačovej besede odborársky predák v PPS Group Stanislav Ľupták s tým, že ide o zváračské a kovoobrábačské práce.

BRATISLAVA - Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s. (VšZP) hospodárila za minulý rok so ziskom 904 tis. Sk (30,01 tis. €). Celkové výnosy najväčšej zdravotnej poisťovne dosiahli 66,243 mld. Sk (2,199 mld. €) a celkové náklady 66,242 mld. Sk (2,199 mld. €). Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informovali predstavitelia poisťovne. Hospodárenie v roku 2007 pritom VšZP ukončila pôvodne so ziskom 1,8 mil. Sk (59,75 tis. €). Jej predstavenstvo však rozhodlo o zrušení zaúčtovanej odloženej daňovej pohľadávky vo výške 431,7 mil. Sk (14,33 mil. €), a tak bol definitívny hospodársky výsledok poisťovne strata 430 mil. Sk (14,27 mil.

BRATISLAVA - Prvá penzijná správ. spol., a.s. dosiahla za rok 2008 podľa slovenských účtovných štandardov zisk pred zdanením na úrovni 22,4 mil. Sk (743,5 tis. €)."Hlavnými faktormi úspešného zvládnutia roka 2008 pre spoločnosť boli konzervatívny prístup k správe portfólií fondov a stabilná štruktúra podielových fondov, ako aj demografické zloženie podielnikov," skonštatoval predseda predstavenstva Prvej penzijnej Stanislav Žofčák. Zisk po zdanení podľa medzinárodných účtovných štandardov (IFRS) zaznamenal oproti roku 2007 nárast až o 22,6 %. S. Žofčák k výsledkom spoločnosti ďalej uviedol, že nebyť negatívnej situácie na kapitálovom trhu, vlaňajší zisk bol vyšší o viac ako 2 mil. Sk (66,39 tis. €).

BRATISLAVA - Dôchodková správcovská spoločnosť (DSS) Aegon dosiahla v minulom roku zisk 759,9 tis. eur. Celkové výnosy spoločnosti vlani predstavovali takmer 2,98 mil. eur a celkové náklady takmer 2,2 mil. eur. Výnosy firmy z poplatkov účtovaných klientom vlani tvorili takmer 2,5 mil. eur, z toho 1,62 mil. eur predstavovali výnosy z odplaty za správu dôchodkového fondu a zvyšok výnosy z odplaty za vedenie penzijných účtov. Výnosy z úrokov a obdobné výnosy spoločnosť zaznamenala v sume 483,8 tis. eur. Prevádzkové náklady penzijná firma evidovala vo výške takmer 1,5 mil. eur, ďalších 722,3 tis. eur predstavovali náklady firmy na poplatky a provízie. Vyplýva to z informácií, ktoré zverejnila spoločnosť. V roku 2008 mala spoločnosť zisk 1,45 mil. eur.

BRATISLAVA - Nemecká automobilka Volkswagen (VW) sa stále definitívne nerozhodla, či bude vo svojom slovenskom závode vyrábať nový model rodinných automobilov Up!. "Môžem potvrdiť to, že žiadne oficiálne rozhodnutie nepadlo. Až bude o tom rozhodnuté, tak budeme verejnosť patrične informovať," povedal na utorkovej tlačovej besede Združenia automobilového priemyslu SR člen predstavenstva pre finančnú oblasť spoločnosti Volkswagen Slovakia Bohdan Wojnar.

BRATISLAVA - Protimonopolný úrad SR (PMÚ) zamietol koncom marca tohto roku rozklad spoločnosti Slovak Telekom (ST) voči prvostupňovému rozhodnutiu v prípade zneužitia dominantného postavenia pri tendri pre Ľudovú Banku uskutočnenom v roku 2004. Vo svojom druhostupňovom rozhodnutí z 27. marca PMÚ potvrdil svoje prvostupňové rozhodnutie z novembra minulého roku, a taktiež aj pokutu vo výške 2,423 mil. eur (73 mil. Sk). ST však druhostupňové rozhodnutie úradu v plnom rozsahu odmieta, pričom argumentuje tým, že je naďalej nezrozumiteľné a "PMÚ v ňom opätovne nerešpektuje posudok nezávislého súdneho znalca". Podľa vyjadrenia ST sa spoločnosť v zákonnej lehote obráti na príslušný súd, aby predmetné rozhodnutie preskúmal.

BRATISLAVA - Spoločnosť OVB Allfinanz Slovensko, a.s. Bratislava, slovenský sprostredkovateľ finančných služieb a poskytovateľ finančného poradenstva, zaznamenala za rok 2008 obrat, ktorý presiahol sumu 1,2 mld. Sk (40 mil. eur). Ako ďalej na utorkovej tlačovej besede v Bratislave uviedol predseda predstavenstva a riaditeľ spoločnosti Benedikt Fronc, vlaňajší objem sprostredkovaných obchodov prevýšil 46 mld. Sk, teda 1,52 mld. eur. V roku 2008 spoločnosť OVB na Slovensku podľa jeho informácií obslúžila 60 tis. nových klientov, čo znamená, že ich celkový počet stúpol na 750 tisíc. "Vlani stúpol počet spolupracovníkov-poradcov, ktorí sa finančnému poradenstvu venujú ako hlavnému povolaniu, z predvlaňajších 611, na vlaňajších 763," dodal ešte B. Fronc.

BRATISLAVA - Poisťovňa Generali Slovensko v súvislosti s finančnou krízou pociťuje zvýšenú potrebu klientov premýšľať o budúcich rizikách. Ako ďalej uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Antonín Nekvinda, pri životnom poistení firma zaznamenala 5-percentný medziročný nárast žiadostí, ktoré sa týkali napríklad úpravy alebo rušenia poistných zmlúv, či zmeny splátkového kalendára. "Najčastejšie ponúkame zmenu spôsobu platenia poistného," doplnil námestník pre poistnú techniku spoločnosti Roman Holček. V oblasti neživotného poistenia Generali taktiež eviduje klientov, ktorí si uvedomujú riziko a myslia na zabezpečenie majetku.

BRATISLAVA - Železničná spoločnosť Cargo Slovakia (ZSSK Cargo), a.s. dostala návratnú finančnú výpomoc od vlády vo výške 165,970 mil. € na udržanie zamestnanosti a zmiernenie finančných problémov kvôli výraznému poklesu objemov nákladnej prepravy. Minister dopravy Ľubomír Vážny po stredajšom zasadnutí vlády v tejto súvislosti vyhlásil, že poskytnutie finančnej pomoci neznamená, že budú platení ľudia, ktorí "budú sedieť a pozerať do neba". Vážny tak reagoval na informácie, že pracovníci nákladného železničného dopravcu pôjdu budúci týždeň a prvý májový týždeň na nútenú dovolenku a od budúceho mesiaca majú mať skrátený pracovný týždeň v dĺžke štyroch dní.

BRATISLAVA - V minulom roku vyprodukovali subjekty textilného a odevného priemyslu SR, teda 217 organizácií s 20 a viac zamestnancami, tržby za vlastné výkony a tovar v objeme 561,3 mil. eur. Produkcia tržieb v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka poklesla o 2,7 %, v absolútnom vyjadrení pri priemernom kurze koruny voči euru za obdobie január až december 2008 / 2007 o 15,7 mil. eur. "Vývoj produkcie tržieb je predovšetkým dôsledkom poklesu tržieb z predaja na vývoz," uviedol pre agentúru SITA výkonný riaditeľ Asociácie textilného a odevného priemyslu SR Dušan Gajdúšek.

BRATISLAVA - Dokumentácie pre stavbu úseku rýchlostnej cesty R1 Nitra - privádzač Selenec v dĺžke 2 kilometre má do októbra tohto roka vypracovať najväčšia projektová a inžiniersko-konzultačná spoločnosť na Slovensku Dopravoprojekt, a.s. Bratislava. Dodávateľ vzišiel z verejnej súťaže s dvoma prijatými ponukami na základe navrhnutej ceny 209,08 tis. € bez dane z pridanej hodnoty. Začiatočná predpokladaná cena zákazky predstavovala 265,55 tis. € bez dane. Dopravoprojekt má vypracovať dokumentácie na stavebné povolenie, stavebného zámeru, na realizáciu stavby, na ponuku a zároveň má zabezpečiť výkon autorského dozoru pre stavbu R1 Nitra - privádzač Selenec. Príslušná zmluva bola uzatvorená 1. apríla tohto roku. Informovala o tom Národná diaľničná spoločnosť (NDS), a.s. v Úradnom vestníku Európskej únie.

BRATISLAVA - ING Bank N.V., pobočka zahraničnej banky, dosiahla v minulom roku čistý zisk 555,1 mil. Sk (18,43 mil. €). V medziročnom porovnaní sa jej ho podarilo zvýšiť o 50,4 %. Banke totiž výrazne vzrástli čisté úrokové výnosy, a to z úrovne 57 mil. Sk (1,892 mil. €) v roku 2007 na 902 mil. Sk (29,94 mil. €) v minulom roku. Aj napriek poklesu čistého zisku z poplatkov a provízií a zníženiu zisku z obchodovania banka zvýšila celkové prevádzkové výnosy o 31,1 % na 1,302 mld. Sk (43,22 mil. €). Prevádzkové náklady vzrástli o 12,2 % na 599,8 mil. Sk (19,91 mil. €). Vyplýva to z informácií zverejnených spoločnosťou.

BRATISLAVA - Spoločnosť Doprastav, a.s. Bratislava má na budúcom úseku diaľnice D1 Višňové - Dubná Skala zabezpečiť vstup a riadnu prevádzku štôlne pre tunel Višňové sanáciou a zaistiť východný portál. Odstránenie havarijného stavu má zabrániť ohrozeniu životov a zdravia zamestnancov zabezpečujúcich prevádzku štôlne. Doprastav získal zákazku Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS), a.s. v rokovacom konaní bez zverejnenia za 5,48 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty. Zvolený postup výberu dodávateľa NDS zdôvodnila časovou tiesňou z dôvodu mimoriadnej udalosti nespôsobenou obstarávateľom. Zmluva o uskutočnení stavebných prác bola uzatvorená 1. apríla tohto roku. NDS o tom informovala v Úradnom vestníku Európskej únie.

ZAHRANIČNÉ UDALOSTI

BRATISLAVA - Krízou zasiahnuté členské štáty Európskej únie v regióne strednej a východnej Európy by mali podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) zvážiť, či sa nevzdajú svojich národných mien v prospech eura aj bez formálneho začlenenia do eurozóny. Tá by pritom mohla zmierniť svoje prístupové pravidlá, čím by sa nové krajiny zoskupenia využívajúceho spoločnú menu stali "kvázi členmi" bez kresiel v Európskej centrálnej banke (ECB). Uviedol to na svojej internetovej stránke denník Financial Times. Využívanie spoločnej meny prináša podľa MMF pre krajiny EÚ najväčšie pozitíva v oblasti riešenia nahromadených dlhov v zahraničnej mene, odstránenie neistoty a obnovenia dôvery.

BRUSEL - Európska komisia (EK) v pondelok bagatelizovala správu o tom, že dokument Medzinárodného menového fondu (MMF) navrhol, aby členovia Európskej únie (EÚ) v strednej a východnej Európe prijali euro dokonca aj bez úplného členstva v eurozóne. Obsah dokumentu MMF, o ktorom informoval denník Financial Times, EK odmietla komentovať priamo, ale naznačila, že je už prekonaný. "Zdá sa, že ide o interný dokument, ktorý je mesiac starý. Nemáme k jeho obsahu nijaké konkrétne vyjadrenie," povedal hovorca EK na pravidelnej tlačovej besede. Dodal, že za posledný mesiac vlády EÚ zdvojnásobili fond pre členov únie, ktorí nepatria do eurozóny a majú finančné problémy, na sumu 50 mld. eur. Únia okrem toho zvýšila príspevok Medzinárodnému menovému fondu, ktorý pomáha niektorým krajinám regiónu.

BRATISLAVA - Ceny priemyselných výrobcov v Európskej únii (EÚ) sa vo februári medzimesačne znížili o 0,3 %, v eurozóne medzimesačne poklesli o 0,5 %. Ako ďalej vyplýva z údajov, ktoré v pondelok zverejnil európsky štatistický úrad Eurostat, medziročne klesli ceny priemyselných výrobcov o 1,8 % v eurozóne, zatiaľ čo v celej EÚ sa znížili o 0,8 %. V januári sa Index cien výrobcov (PPI) medzimesačne znížil v 27-člennej únii o 0,7 % a v eurozóne o 1,1 %.

BRATISLAVA - Maloobchodné tržby v Európskej únii (EÚ) vo februári medziročne klesli o 3,4 % a medzimesačne sa znížili o 1,2 %. V eurozóne sa maloobchodné tržby v sledovanom mesiaci medziročne znížili o 4 % a na medzimesačnej báze sa znížili o 0,6 %. Februárové výsledky sú založené na údajoch členských štátov EÚ, ktoré poskytli informácie európskemu štatistickému úradu Eurostat.

BRATISLAVA - Hrubý domáci produkt (HDP) Európskej únie (EÚ) klesol vo štvrtom kvartáli 2008 v porovnaní s predchádzajúcimi troma mesiacmi o 1,5 %. HDP eurozóny klesol o 1,6 %. Vyplýva to z druhého odhadu európskeho štatistického úradu Eurostat, ktorý tieto údaje zverejnil v utorok. V treťom štvrťroku 2008 pritom poklesol HDP na medzikvartálnej báze v eurozóne aj v EÚ o 0,3 %. V porovnaní so štvrtým kvartálom 2007 sa sezónne upravený HDP eurozóny znížil o 1,5 % a HDP celej únie klesol o 1,4 %. Bol to väčší pokles ako v Spojených štátoch amerických, ktoré vo štvrtom kvartáli 2008 zaznamenali medziročný pokles HDP o 0,8 %. V Japonsku bol medziročný pokles HDP na úrovni 4,3 %.

BUDAPEŠŤ - Maďarská priemyselná produkcia vo februári medziročne klesla o takmer 30 %, čo je horší výsledok, ako predpokladali analytici, ktorí očakávali pokles o 23 %. Podľa predbežných neupravených údajov produkcia priemyslu v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka klesla o 28,9 %, informoval v utorok maďarský štatistický úrad (KSH). V januári bol pokles maďarskej priemyselnej výroby na úrovni 22,9 %. Nová metodika KSH neumožňuje presné porovnanie s údajmi z minulosti, ale podľa štatistického úradu februárový pokles bol pravdepodobne najväčší od pádu komunizmu.

BRUSEL - Členské štáty Európskej únie (EÚ) vyčlenili pre finančné inštitúcie, ktoré bojujú s následkami globálnej krízy, 3 bilióny eur vo forme finančnej pomoci a záruk. Podľa vyhlásenia, ktoré zverejnila v stredu Európska komisia (EK), členské krajiny v rámci plánov na záchranu bánk dodržiavajú pravidlá únie o štátnej pomoci. V správe, ktorá bilancuje pomoc bankám od prehĺbenia krízy v septembri 2008, komisia konštatuje, že štátne záruky dosiahli sumu 2,3 bilióna eur, programy na rekapitalizáciu takmer 300 mld. eur a ďalších asi 400 mld. eur šlo na individuálne záchranné programy. Komisia upozornila, že skutočný objem štátnej pomoci bude výrazne nižší vzhľadom na to, že priama finančná pomoc predstavuje zvyčajne iba malú časť z celkového objemu vládnych záruk.

LONDÝN - Britská ekonomika pravdepodobne poklesla počas prvého kvartálu súčasného roka o 1,5 %, čím jej vývoj bude nasledovať 1,6-percentný prepad hrubého domáceho produktu zaznamenaný v posledných troch mesiacov roku 2008. Informoval o tom britský Národný inštitút pre ekonomické a sociálne prognózy (NIESR), podľa ktorého súčasné spomaľovanie hospodárstva krajiny odzrkadľuje podobný úpadok aký bol v krajine po roku 1979. "Zatiaľ čo neexistuje jasný dôvod, prečo by smerovanie súčasnej recesie malo pripomínať tú zo začiatku 80-tych rokov, úroveň poklesu produktu je však veľmi podobná," uviedol NIESR.

LONDÝN - Zvýšenie objemu úverov poskytnutých podnikom je podľa britského premiéra Gordona Browna najdôležitejším krokom k obnovenou ekonomického rastu a záchrane pracovných miest. Bankový sektor okrem toho potrebuje reformu, ak má Londýn aj naďalej zostať globálnym centrom finančných služieb. "Finančný sektor bude aj naďalej základom budúcej prosperity Británie, no musí byť reformovaný, aby dokázal reagovať na meniace sa globálne podmienky, ktorým čelíme," dodal premiér vo vyhlásení.

PRAHA - Odchádzajúca vláda českého premiéra Mirka Topolánka sa v stredu večer dohodla s opozičnou ČSSD na balíčku protikrízových opatrení. Ten zahŕňa sedem návrhov, autorom štyroch z nich je opozícia, potvrdil miestopredseda Paruobkovej strany Bohuslav Sobotka i minister práce a sociálnych vecí Petr Nečas. Súčasťou balíčka je i tzv. šrotovné.

BRATISLAVA - Medzinárodná ratingová agentúra Fitch v stredu znížila Írsku dlhodobý emisný rating (IDR) v zahraničnej a domácej mene na stupeň AA+ zo stupňa AAA. Krátkodobý emisný rating v zahraničnej mene agentúra krajine potvrdila na stupni F1+ a stropný rating krajiny potvrdila na stupni AAA. Výhľad dlhodobého emisného ratingu revidovala na negatívny. Perspektíva vývoja verejných financií Írska a fiškálne riziká krajiny už nie sú v súlade s ratingom na stupni AAA, uviedla agentúra Fitch.

BUDAPEŠŤ - Maďarská ekonomika sa v tomto roku prepadne oveľa viac, než sa pôvodne očakávalo. Uviedla to vo štvrtok viceguvernérka maďarskej centrálnej banky Julia Kiraly vo verejnej televízii. "Recesia, ktorú už rok poznáme a budeme s ňou musieť žiť, bude oveľa prudšia. Primárnym dôvodom je, že globálna recesia bude oveľa prudšia," povedala Kiraly. Maďarská centrálna banka a ministerstvo financií očakávajú tohtoročný prepad národnej ekonomiky na úrovni 3,5 %, no jednotlivý predstavitelia počítajú s ešte výraznejším oslabením hospodárstva. Podľa odhadov analytikov poklesne maďarská ekonomika až o 6 %.

BERLÍN - Medzinárodný menový fond (MMF) zreviduje smerom nadol tohtoročnú predpoveď týkajúcu sa nemeckej ekonomiky, a to na pokles hrubého domáceho produktu (HDP) o 5 %. Informoval o tom nemecký magazín Der Spiegel. Podľa magazínu zverejní MMF svoju novú predpoveď na konci apríla. V porovnaní s predchádzajúcimi predpoveďami vzrastie v odhadoch aj miera nezamestnanosti a rozpočtový deficit. V januári MMF prehĺbil prognózu poklesu najväčšej európskej ekonomiky na 2,5 % z novembrových 0,8 percent.

MOSKVA - Medzi Ruskom a Turkménskom sa črtá obdobný konflikt, aký vypukol v januári medzi Moskvou a Kyjevom. Informuje o tom piatkové vydanie ruského denníka Kommersant. Ašchabad v tejto súvislosti v sobotu obvinil Moskvu zo zodpovednosti za štvrtkový výbuch na plynovode a následný pokles importu turkménskeho zemného plynu, ktorý Rusko z krajiny dováža a následne prepravuje na Ukrajinu a do Európy. Predstavitelia postsoviestskej krajiny vinia Moskvu z toho, že poruchu na plynovode spôsobila výrazná zmena tlaku, čím chceli Rusi podľa Kommersantu docieliť zníženie objemu nakupovaného plynu v čase globálnej hospodárskej krízy. Denník zároveň poukazuje na problémy, ktoré medzi oboma partnermi vznikli ešte pred štvrtkovým incidentom. Vyvrcholením celej situácie by tak mohla byť nová plynová kríza, pri ktorej by Rusko použilo rovnakú zbraň ako začiatkom roka voči Ukrajine. Tentokrát však na juhovýchodnom fronte, píše denník.

ĽUBĽANA - Slovinská ekonomika by mohla v tomto roku klesnúť o 6 %, prípadne aj viac, pokiaľ bude globálna ekonomická kríza pokračovať na súčasnej úrovni, vyhlásil riaditeľ ekonomického inštitútu slovinskej vlády Bostjan Vasle. Slovinský štatistický úrad predtým oznámil, že priemyselná produkcia krajiny klesla vo februári v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka o 22,3 %. Slovinský export sa podľa štatistického úradu vo februári prepadol medziročne o 25,1 %. Pokiaľ sa trend z posledných šiestich mesiacov zopakuje aj v ďalších šiestich mesiacoch, môže slovinský HDP klesnúť o 6 %, prípadne ešte nižšie, povedal riaditeľ inštitútu na ekonomickej konferencii. Minulý mesiac inštitút predpovedal, že slovinský HDP sa zníži v tomto roku o 4 % a v roku 2010 dosiahne ekonomika rast na úrovni 1 %.

WASHINGTON - Spojené štáty americké vykázali v prvej polovici tohto fiškálneho roka rekordný rozpočtový deficit na úrovni 956,8 mld. USD. Dlh sa tak medziročne viac ako trojnásobne prehĺbil najmä kvôli výdavkom vynaloženým na finančné a ekonomické záchranné balíčky. Informovalo o tom americké ministerstvo financií. V samotnom mesiaci marec zaznamenala americká administratíva taktiež rekordný mesačný deficit na úrovni 192,27 mld. USD, pričom na medziročnej báze sa dlh prehĺbil takmer štvornásobne, keď v minulom roku dosahoval 48,21 mld. USD.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 3. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 4. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 7. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 8. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 9. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 10. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 1. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 2. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 3. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 4. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 5. Unverzita vyTVORená nápadmi študentov!
 6. Slovenské mestá môžu využiť eurofondy na zelené strechy
 7. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 8. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 9. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 10. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 1. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 9 470
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 3 762
 3. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 3 074
 4. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 3 061
 5. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 2 170
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 645
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 632
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 432
 9. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 428
 10. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach 1 053

Téma: Medzinárodný menový fond


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Do Moricových železničných opravovní vstupuje nový investor

Budamar získa tretinu v ŽOS Vrútky.

Neprehliadnite tiež

Markíza má byť na predaj, hovorí sa aj o ďalších médiách

Majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku, ako aj potenciálni záujemcovia o jej kúpu tvrdia, že špekulácie nekomentujú.

Kroksy sú späť. Ich miliardová stratégia? Byť škaredé

To, že sa kroksy vracajú, nie je žiadna náhoda.

Zákon chrániaci médiá je ľahké obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

Do Moricových železničných opravovní vstupuje nový investor

Budamar získa tretinu v ŽOS Vrútky, čo sú tretie najväčšie opravovne. Sľubuje si od toho úsporu na opravách lokomotív a tisícky vagónov.