Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch

Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:

BRATISLAVA.

EURÓPA - Európske akciové trhy ukončili pondelňajšie obchodovanie s poklesom, keď ich po štyroch týždňoch rastu ťahali nadol najmä banky a ťažobné spoločnosti. Výnimku predstavovala britská banka HSBC, ktorá si pripísala 3,9 %, keď banku podporil veľký záujem investorov o emisiu jej akcií v sume 12,9 mld. libier (GBP). Paneurópsky index FTSEurofirst uzatvoril o 1 % nižšie na úrovni 762,82 bodu. Medzi bankovými akciami stratila Credit Suisse 5,3 %, Credit Agricole 3,2 % a 1,7 % si odpísala Banco Santander. Obavy o stav ochromeného finančného systému oživil americký miliardár a investor George Soros, podľa ktorého je systém "v podstate nesolventný". Doterajšie snahy o rekapitalizáciu a podporu bánk označil za neúčinné, pretože podľa neho nezabezpečili obnovenie poskytovania úverov. V pondelok strácali aj akcie ťažobných spoločností. Medzi nimi si Rio Tinto odpísala 11 % po tom, čo sa v médiách objavili informácie o plánovanej emisii akcií, s pomocou ktorej chce spoločnosť získať 10 mld. USD

V utorok skončili európske akciové trhy už tretí obchodovací deň po sebe so stratou. Nedarilo sa bankovým akciám, medzi nimi si Standard Chartered odpísala 6,3 %, Lloyds 8,5 %, Societe Generale 2 % a o 5,2 % nižšie skončili akcie UBS. Finančné akcie sú pod tlakom problémových dlhov, ktoré môžu podľa novej prognózy Medzinárodného menového fondu (MMF) predstavovať v prípade bánk a poisťovní celkovo 4 bil. USD. Energetický sektor strácal spolu s klesajúcimi cenami ropy. Akcie spoločností BP, BG Group, Tullow Oil, Total, Royal Dutch Shell a StatoilHydro skončili nižšie o 1,2 až 3,1 %. Klesali aj akcie výrobcov automobilov, čo súvisí so zníženým objemom predaja. Akcie BMW stratili 4,4 %, Daimler 1,5 %, Fiat 0,5 %, Renault 3,9 % a Peugeot 4,1 %.

Európsky akciový trh v stredu posilnil po troch dňoch strát. Zdraželi akcie ťažobných spoločností vzhľadom na rast cien základných kovov a finančné podniky si kompenzovali časť nedávnych strát. Akciový trh podporili plány na dodatočný väčší balíček výdavkov japonskej vlády v sume 150 mld. USD, diskusia o vládnej pomoci americkým poisťovniam aj správa o tom, že firma Pulte Homes sa chystá za 1,3 mld. USD kúpiť texaský stavebný podnik Centex, čím vznikne najväčšia firma na výstavbu domov v USA. V rámci finančných inštitúcii posilnili akcie Standard Chartered Bank, a to o 2,3 %, Societe Generale o 2,2 %, Credit Agricole o 8,7 %, AXA o 5,1 % a Natixis o 6,4 %. Klesli však akcie írskych bánk, keďže vládny plán na očistenie bankového systému od zlých úverov bol zatienený núdzovými fiškálnymi opatreniami. Bank of Ireland klesla o 7 %, Allied Irish Banks o 30 % a Irish Life & Permanent stratila 5,8 %. Ťažobným spoločnostiam pomohol rast cien takých kovov ako je meď a hliník. Anglo American, Rio Tinto a Eurasian Natural Resources vzrástli o 0,9 až 3,8 %. Pozitívny deň zažili aj automobilky po tom, ako Nemecko oznámilo, že predlžuje dotácie na nákup nových áut tým ľuďom, ktorí recyklujú svoje staré vozidlá. Akcie BMW, Daimler AG, Porsche, Volkswagen, Peugeot and Renault poskočili o 4,2 až 7,9 %.

Štvrtkové obchodovanie uzatvorili európske akciové trhy so ziskom, keď ich podporili pozitívne správy o stave ekonomiky a hospodárení firiem v Spojených štátoch. Bankový sektor posilnilo oznámenie štvrtej najväčšej banky v USA Wells Fargo, ktorá očakáva v prvom štvrťroku tohto roka čistý zisk okolo 3 mld. USD. Náladu na trhoch podporili aj údaje americkej vlády, podľa ktorých počet žiadateľov o dávky v nezamestnanosti klesol v USA viac, ako sa očakávalo. Za celý pracovný týždeň, ktorý sa pre veľkonočné sviatky skončil vo štvrtok, získal index 0,9 %, čo znamená rast v piatom týždni po sebe. Medzi európskymi bankmi vzrástli akcie Barclays o 12,5 %, Deutsche Bank, HSBC, Lloyds, a UBS si pripísali od 4,6 do 10,9 %. Akcie Hypo Real Estate poskočili o 15 % po tom, čo nemecká vláda ponúkla prevzatie ochromenej spoločnosti, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie obete finančnej krízy v krajine. Medzi finančn

ými akciami sa darilo aj holandskej spoločnosti ING Group, ktorá si pripísala 17,8 %. Rast cien medi podporil ťažobný sektor, kde akcie spoločností BHP Billiton, Anglo American, Antofagasta, Rio Tinto, Xstrata a Eurasian Natural Resources vzrástli od 3,8 do 10,7 %.

Na európskych akciových trhoch sa pre sviatky neobchodovalo.

NEW YORK - Americké akciové trhy v pondelok klesali. Obavy o stav bankového sektora posilnili výroky známeho analytika o problémových úveroch a technologický sektor ovplyvnili negatívne správy o možnom krachu rozhovorov o prevzatí spoločností Sun Microsystems. Bankové akcie sa dostali pod tlak po tom, čo známy analytik Mike Mayo zo spoločnosti Calyon Securities vyhlásil, že niektoré veľké americké banky čelia hrozbe nárastu problémových úverov. Medzi bankami stratili akcie JPMorgan 4,5 % a Wells Fargo 6 %. Akcie spoločnosti Sun Microsystems sa prepadli o 24,5 % po zverejnení informácie o krachu rozhovorov so spoločnosťou IBM, ktorá chce prevziať svojho menšieho konkurenta. Akcie IBM boli 1,7 % nižšie. Index priemyselných blue chips Dow Jones oslabil o 1,72 % na 7 879,56 bodu. Širší Standard & Poor's 500 si odpísal 2,05 % na 825,22 bodu a technologický Nasdaq uzatvoril o 2,18 % nižšie na 1 586,51 bodu.

V utorok zaznamenali americké akciové trhy pokles pre obavy investorov z negatívnych hospodárskych výsledkov spoločností a v súvislosti so správami o pripravovanom bankrote automobilky General Motors. Akcie General Motors stratili viac ako 13 % po tom, čo zdroj oboznámený s plánmi spoločnosti pre agentúru Reuters uviedol, že v automobilke prebiehajú intenzívne prípravy na vyhlásenie konkurzu. Akcie energetických spoločností Chevron a Exxon Mobil klesli o 2,7 %, resp. 2,6 %, keď sa kontrakty na americkú ropu dostali pod hranicu 50 USD za barel. Medzi bankami si akcie JPMorgan & Chase odpísali 1,8 % a v technologickom sektore klesli o 3,4 % akcie spoločnosti Apple.

Americký akciový trh v stredu ukončil pokles predchádzajúcich dvoch dní po tom, ako vláda oznámila, že podporí životné poisťovne. Táto správa posilnila akcie poisťovacích spoločností, napríklad Prudential Financial získala takmer 8 %. Správa o tom, že firma Pulte Homes sa chystá kúpiť texasky stavebný podnik Centex Corp za 1,3 mld. USD, čím vznikne najväčšia firma na výstavbu domov v USA, ovplyvnila stavebný sektor. Akcie Centexu poskočili o 18,9 % a akcie firmy Pulte oslabili o 10,5 %. V rámci poisťovní posilnili akcie Prudential Financial o 7,7 % a akcie Lincoln National, ktoré poskočili až o 32,8 %.

Vo štvrtok americké burzy poskočili po oznámení očakávaného rekordného zisku banky Wells Fargo v prvom štvrťroku. Akcie štvrtej najväčšej americkej banky si pripísali 31,7 % a ďalšia popredná americká banka JP Morgan Chase posilnila o 19,4 %. V technologickom sektore sa darilo akciám spoločnosti Apple, ktoré vzrástli o 2,8 %.

Na amerických akciových trhoch sa pre sviatky neobchodovalo.

TOKIO - Japonský akciový trh v pondelok posilnil vzhľadom na rastúce nádeje, že americká ekonomika sa už dostáva z najhoršieho. Japonskí exportéri, ako napríklad firma Panasonic Corp, profitovali z oslabeného jenu. Hlavný tokijský index Nikkei posilnil o 1,2 % a vyšplhal na 8 857,93 bodu, čo je jeho najvyššia hodnota od začiatku januára. Širší Topix si však odpísal 0,1 % a oslabil na 830,97 bodu. Výrobcovia áut rozšírili zisky z minulého týždňa. Pomohla im aj správa o tom, že Japonsko uvažuje o poskytovaní dotácie na ekologické vozidlá. Pokiaľ ide o americkú ekonomiku, vyjadrenie šéfa Federálneho rezervného systému Bena Bernankeho, že centrálna banka urobí všetko, čo môže, v záujme stabilizácie bánk, zaúčinkovalo tak, že trh si menej všímal údaje o nezamestnanosti v USA, ktorá sa dostala na najvyššiu úroveň od roku 1983.

Obchodovanie na japonských akciových trhoch bolo v utorok zmiešané. Obavy o stav amerických bánk negatívne zasiahli finančné akcie, výrobcovia automobilov naopak dosiahli zisky. Akcie výrobcov automobilov Honda a Nissam Motor Co si pripísali 2,2 %, resp. 0,4 %. Finančné akcie naopak klesali . Medzi nimi akcie najväčšej banky v krajine Mitsubishi UFJ Financial Group stratili 1,2 %, akcie druhej najväčšej banky Mizuho Financial Group 2,5 % a trojka medzi japonskými bankami Sumitomo Mitsui Financial Group stratila 1,1 %.

Hlavný japonský akciový index Nikkei skončil v stredu nižšie, keď výrobca LCD televízorov Sony zdvojnásobil svoj odhad strát vo finančnom roku končiacom v marci a slabnúci jen negatívne zasiahol ďalších japonských exportérov. Širší Topix taktiež oslabil.

Japonský akciový trh vo štvrtok posilňoval. Pre podniky vyrábajúce spotrebnú elektroniku bola vzpruhou informácia o dodatočných stimulačných vládnych výdavkoch, ktorá vyvolala nádej na oživenie spotrebiteľských výdavkov. Akcie firmy Sony poskočili o 7,8 %, Panasonic Corp si pripísala 4,5 %, Toshiba Corp 8,1 % a Hitachi Ltd o 6,8 %. Plán dodatočných stimulačných výdavkov pomohol aj výrobcom áut a firmám, ktoré vyrábajú zariadenia na využívanie solárnej energie. Akcie podniku Toyota Motor Corp zdraželi o 4,3 % a firma Mitsubishi Motors Corp si pripísala 2,1 %. Akcie Sharp Corp poskočili o 10,7 % a akcie firmy Kyocera Corp o 4,5 %.

Hlavný japonský akciový index Nikkei si v piatok pripísal 0,5 % a uzatvoril na úrovni 8 964,11 bodu. O 0,5 % vzrástol aj širší index Topix. Nedarilo sa bankovým akciám, ktoré poznačili obavy zo strát akcionárov. Akcie Sumitomo Mitsui Financial Group sa neobchodovali po tom, čo tretia najväčšia banka v krajine oznámila, že vo finančnom roku končiacom v marci jej hrozí strata 3,9 mld. USD. Druhá najväčšia banka v krajine Mizuho Financial Group stratila 9,6 % a jednotka medzi japonskými bankami Mitsubishi UFJ Financial Group si odpísala 1 %. Darilo sa výrobcom elektroniky, medzi ktorými akcie Sony vzrástli o 4,2 %, Canon Inc o 2,9 % a Panasonic Corp o 3,3 %.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Recenzie.sme.sk udelili 60 certifikátov Ocenený expertmi
 2. 5 krokov k vlastnému bývaniu
 3. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 4. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 5. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 6. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 7. Inteligencia vo všetkom
 8. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 9. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku
 10. Čo sa môže stať, keď šetríte na zateplení?
 1. BILLA a Jamie Oliver pozývajú deti do zázračnej záhradky!
 2. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 3. Odšťavovač s veľkým plniacim otvorom? Nenachytajte sa!
 4. Advokáti budú v stredu bezplatne radiť v 8 mestách
 5. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 6. Apartmány s výnosom až 4% v lyžiarskom stredisku Obergurgl
 7. Finále súťaže CEWE Fotokniha roka 2016
 8. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 9. Východniari investujú do bývania spomedzi regiónov najviac
 10. Recenzie.sme.sk udelili 60 certifikátov Ocenený expertmi
 1. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 23 183
 2. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 8 784
 3. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 8 052
 4. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 7 764
 5. 5 krokov k vlastnému bývaniu 4 581
 6. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo 3 926
 7. Moderný bungalov očami mladých architektov 1 923
 8. Rodinná dovolenka v Burgenlande 1 803
 9. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku 1 613
 10. Pôžička, ktorá odmeňuje? Nie, nepomýlili sme sa 1 521

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Francúzsky analytik: Le Penová je v pozícii, z ktorej sa nevyhráva

Veriť, že Rusko je za všetkým zlé, je nesprávne, rovnako ako veriť tomu, že Rusko nemá vplyv, hovorí pre SME analytik FLORENT PARMENTIER.

SVET

Kremeľ smúti. Jeho favoritka Le Penová vo voľbách nevyhrala

Macron je kandidátom Bruselu a Merkelovej, Le Penová je z ľudu, opakujú ruské štátne médiá.

KOMENTÁRE

V čom majú Mihál s Beblavým výhodu

Môžu sa stať rozhodujúcou silou.

KOMENTÁRE

Moskvu zbavia jedného z jej symbolov

Chruščovky zbúrajú, milióny ľudí sa presťahujú.

Neprehliadnite tiež

Kataster bude splácať milióny za pochybný tender, o vinníkoch mlčia

Úrad musí vrátiť 14 miliónov eur za pochybné súťaže. Či peniaze aspoň sčasti zosobní zodpovedným ľuďom, mlčí.

Viedenské letisko straší Bratislavou. Bojí sa o tisícky pracovných miest

Najväčšie rakúske letisko chce postaviť tretiu pristávaciu dráhu. Tamojší súd však jej výstavbu zakázal. Teraz inzeruje alarmujúce slogany

Ovocie zamrzlo u nás aj v Poľsku. O koľko zdražejú jablká a jahody?

Premiér Fico hovorí o odškodňovaní ovocinárov. Z jeho slov vyplýva, že nárok nebudú mať všetci

Stovky zamestnávateľov ponúknu na veľtrhu 31 tisíc pracovných miest

Veľtrh práce nie je určený len ľuďom, ktorí si hľadajú prácu, ale aj pre generáciu vstupujúcu na trh práce.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop