BRATISLAVA. Hra o Transpetrol pokračuje aj po odkúpení 49-percentného balíka akcií od amerických manažérov spoločnosti Yukos Finance.
Východoslovenský podnikateľ Ignác Ilčišin, respektíve jeho firma Tradeunion, s. r. o., Vranov nad Topľou, dostal totiž poverenie od Okresného súdu Bratislava I. na zvolanie mimoriadneho valného zhromaždenia spoločnosti Transpetrol. To môže zvolávať len akcionár firmy.
Ilčišin okamžite poverenie využil a zvolal zhromaždenie na 29. apríla. Chce na ňom odvolať predstavenstvo a dozornú radu Transpetrolu. „Proti tomuto uzneseniu nie je prípustné odvolanie," povedal hovorca súdu Pavol Adamčiak.
Právny zástupca ministerstva hospodárstva Martin Krivák tvrdí, že zatiaľ od súdu nedostal žiadne rozhodnutie. Súd síce nemá termín, dokedy musí rozhodnutie poslať, podľa Kriváka by tak však mal urobiť čo najskôr. Podľa informácií SME však ministerstvo hospodárstva už rozhodnutie v rukách má. Potvrdzujú to aj slová hovorcu ministerstva Branislava Zvaru: „Ministerstvo v tejto veci koná v súlade s platnou legislatívou. Kroky, postup a opatrenia rezort hospodárstva nebude riešiť cez médiá."
Kto drží akcie?
Advokát Krivák pripomína, že sudca neposudzoval, či je Ilčišin naozaj držiteľom akcií Transpetrolu. Ak by sa ten však nepreukázal buď listinnou akciou, alebo výpisom zo zoznamu akcionárov, ktorý mu vydá Centrálny depozitár, súd by mal jeho návrh automaticky zamietnuť. Nebol by totiž oprávnenou osobou na zvolanie valného zhromaždenia.
Či Ilčišin vlastní listinnú akciu, ktorých je podľa obchodného registra 1900, alebo mu centrálny depozitár vydal výpis, nie je jasné. Centrálny depozitár podľa hovorkyne Dagmar Kopuncovej takéto informácie nemôže poskytovať.
Nedozvedeli sme sa ani to, či sa Ilčišin, respektíve Tradeunion na súde preukázali vlastníctvom akcií. „Súd môže informovať len o výroku rozhodnutia, akékoľvek ďalšie informácie môžu poskytnúť len účastníci konania alebo ich právni zástupcovia," povedal Adamčiak.
S Ilčišinom či ďalším spoločníkom firmy Tradeunion sa nám nepodarilo skontaktovať. Telefónne čísla nie sú zverejnené. Faktom je, že koncom roka 2007 Ústavný súd rozhodol, že držiteľom 34 percent akcií je práve Ilčišinova firma. Tento balík má v súčasnosti hodnotu 166 miliónov dolárov. Ministerstvo hospodárstva totiž zaplatilo za vrátenie 49-percentného podielu Yukosu 240 miliónov dolárov.
Ak počítame s tým, že Ilčišin má 34 percent akcií, tak štátu zostáva 66 percent. To je dosť, aby mal firmu pod kontrolou, ale prichádza o časť dividend.
Ministerstvo hospodárstva sa podľa Zvaru nesnaží s Ilčišinom dohodnúť na žiadnej transakcii. „S osobou, ktorú menujete, nerokujeme. Rezort nevidí dôvod, prečo a o čom by s ňou mal rokovať," povedal Zvara.
Ako sa to začalo
Spor o 34 percent akcií Transpetrolu sa začal v máji 1995. V tom čase bol ministrom financií Sergej Kozlík, nominant HZDS. Spoločnosť ILaS Vranov nad Topľou chcela predať budovu, na ktorú si daňový úrad vo Vranove nad Topľou uplatnil záložné právo. Ústredné daňové riaditeľstvo však jeho rozhodnutie zrušilo.
ILaSu sa však už budovu nepodarilo odpredať. Žiadal preto náhradu škody od ministerstva financií ako „šéfa" daňových úradov. To odmietlo platiť. Firma teda podala návrh na exekúciu. Súdna exekútorka Milada Korimová vybrala 34-percentný podiel Transpetrolu ako náhradu škody. Tradeunion a Ilčišin takto získali akcie v roku 1998.