Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch

BRATISLAVA 5. apríla (SITA, Reuters) - Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:

BRATISLAVA. Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:

EURÓPA - Európsky akciový trh v pondelok oslabil, pričom klesali akcie bánk po tom, ako Španielsko muselo poskytnúť núdzovú pomoc regionálnej sporiteľni CCM. Na akcie automobiliek negatívne vplývalo to, že panel odborníkov americkej vlády odmietol reštrukturalizačné plány firiem General Motors a Chrysler ako nedostatočne razantné. Akcie automobiliek BMW, Daimler, Fiat, Peugeot, Renault a Volkswagen oslabili o 5,4 % až 10,6 %. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 oslabil o 3,9 % na 709,10 bodu. Španielska centrálna banka v nedeľu oznámila, že prevezme riadenie sporiteľne CCM a na podporu banky poskytne garancie v sume 9 mld. eur. V pondelok to viedlo k poklesu akcií bánk. Banco Santander, Banco Popular a BBVA stratili 4,4 % až 7,7 %. Akcie USB klesli o 10,8 % po tom, ako švajčiarsky denník Sonntag uviedol, že banka odpíše ďalších najmenej 2 mld. USD nelikvidných aktív a zruší ďalších 8 tisíc pracovných miest. Zlacneli aj akcie ropných spoločností v dôsledku poklesu ceny ropy. Firmy BG Group, BP, Royal Dutch Shell a Total oslabili o 3,5 % až 5,2 %.

V utorok európske akciové trhy posilnili, keď akcie ťažobných spoločností rástli vďaka vyšším cenám kovov a popredné banky vyrovnali straty z pondelka. Medzi bankami si BNP Paribas, Credit Suisse, HSBC, Lloyds, a UBS pripísali 5,5 % až 9,1 %. Rast cien medi o 3,7 % podporil ťažobný sektor. Spoločnosti Anglo American, Antofagasta, BHP Billiton a Xstrata posilnili od 5,4 % do 9,8 %. Vďaka stabilným cenám ropy, ktoré sa držali na úrovni 48,45 USD za barel, rástli akcie energetických spoločností, medzi ktorými si Total, ENI, BP a Repsol pripísali 2,6 % až 4,2 %. Akcie spoločnosti Novartis posilnili o 3,3 % po tom, čo regulačné úrady v USA schválil jej prípravok na liečbu pokročilého štádia rakoviny obličiek Afinitor a švajčiarsky výrobca liečiv vyhlásil, že očakáva rekordný nárast predaja. Medzi farmaceutickými akciami sa darilo aj spoločnosti GlaxoSmithKline, ktorá si pripísala 4,6 %. Akcie spoločnosti Fiat poskočili o 10,3 % po oznámení o vytvorení globálnej aliancie s americkou automobilkou Chrysler.

Európskym akciovým trhom sa v stredu darilo, keď ich nahor ťahali predovšetkým akcie bánk. Bankový sektor reagoval na ekonomické údaje zo Spojených štátov amerických, ktoré zvýšili nádej, že najväčšia svetová ekonomika je z najhoršieho vonku. Doobeda sa európske akcie pohybovali v negatívnom pásme, no poobedné obchodovanie naviazalo na pozitívny vývoj v USA, keď makroekonomické ukazovatele zaznamenali obrat smerom k plusu. Spomedzi bankových spoločností si ING polepšila o 8,4 %, Barclays o 6,1 %, Credit Suisse o 5,9 % a BNP Paribas o 5,5 %. Poisťovacia spoločnosť Vienna Insurance Group vzrástla o 13,3 % a akcie telekomunikačného operátora Vodafone išli nahor o 4,4 %. Nedarilo sa energetickým firmám, keď Petroplus stratil 6,8 %, Royal Dutch Shell oslabil o 2,5 %, BP o 2,2 % a Total o 1,3 %.

Štvrtkové obchodovanie ukončili európske akcie s rastom už tretí raz po sebe, pod čo sa podpísala nádej, že stretnutie skupiny G20 pomôže poraziť hospodársku krízu a podporí banky zmenou pravidiel oceňovania cenných papierov v USA. Na stretnutí sa predstavitelia najväčších ekonomík nakoniec dohodli na biliónovom balíčku, čím chcú zastaviť prehlbovanie svetovej recesie. V bankovom sektore si HSBC, BNP Paribas, Banco Santander a Standard Chartered pripísali od 9,5 % do 15,9 %, pričom Deutsche Bank po správe, že nepotrebuje posliniť kapitál, vzrástla o 14,6 %. Spomedzi automobiliek sa darilo značkám Daimler, BMW, Porsche a Volkswagen, ktoré vyskočili o 4 % až 16,6 %, v energetickom sektore pritom BG Group, BP, Royal Dutch Shell a Total posilnili o 2,5 % až 5,3 %. V pozitívnom teritóriu sa vďaka rastu cien medi ocitli aj akcie ťažobných spoločností, spomedzi ktorých si Anglo American, Antofagasta, BHP Billiton, Eurasian Natural Resources Corporation, Rio Tinto a Xstrata pripísali až takmer 15 %.

V poslednom obchodnom dni týždňa skončili európske akciové trhy so stratami. Na trhu oslabil farmaceutický a ropný sektor po tom, čo správy o americkej zamestnanosti a sektore služieb potvrdili recesiu. Index paneurópskych blue chips FTSEurofirst 300 oslabil o 1,3 % na 771,6 bodu. V celotýždennom hodnotení však index posilnil o 4,6 %. Akcie farmaceutickej spoločnosti Bayer získali 11,3 %. Farmaceutická spoločnosť Nordisk klesla o 13,7 %, AstraZeneca, GlaxoSmithKline, Sanofi-Aventis, Novartis a Roche oslabili o 2,4 až 4,6 %. Ropné firmy BP, BG Group, Total, ENI, a Statoil si pohoršili o 2,3 až 4 %.

NEW YORK - Americký akciový trh v pondelok tiež oslabil, pričom dole ho ťahala väčšia pravdepodobnosť, že dve najväčšie automobilky krajiny môžu zbankrotovať. Banky oslabili v dôsledku informácii, že Španielsko, Nemecko a Británia konali v záujme posilnenia finančných inštitúcii, keďže bankový sektor pociťuje vplyv rastúceho problému zlých úverov. Dosah malo aj víkendové vyjadrenie amerického ministra financií Timothyho Geithnera, že niektoré banky stále potrebujú rozsiahlu pomoc. Index priemyselných blue chips Dow Jones stratil 3,27 % a klesol na 7 552,02 bodu, index Standard & Poor's 500 klesol o 3,48 % na 787,53 bodu a technologický Nasdaq si odpísal 2,81 % a klesol na 1 501,80 bodu. Akcie bánk Citigroup a Bank of America si odpísali 11,8 % a 17,9 %. Automobilka GM oslabila o 25,4 %. Postihlo to aj subdodávateľov a akcie American Axle & Manufacturing klesli o 22,2 %.

V utorok americké burzy posilnili, keď sa darilo najmä bankovým a technologickým akciám. Po prudkom výpredaji z pondelka posilnili akcie bánk. Medzi nimi si JP Morgan Chase pripísala 7 % a Bank of America 13,1 %. K rastu indexu Nasdaq prispeli najviac akcie spoločnosti Microsoft, ktorá posilnila o 5,1 %. Akcie hlinikárskeho gigantu Alcoa poskočili o 9,7 % po tom, čo Deutsche Bank odporučila investorom, aby si podržali jej

Americké akciové trhy mali za sebou v stredu úspešný deň, keď v stredu zverejnené makroekonomické dáta vzbudili nádej na pozitívny obrat vývoja ekonomiky USA. Index priemyselných blue chips Dow Jones si pripísal a technologický Nasdaq taktiež posilnil. Akcie automobilky Ford stúpli o 4,2 %, keďže marcový pokles predaja bol menší, ako očakávali analytici. Aj autovýrobca General Motors zaznamenal mierne zlepšenie predaja, no neistota ohľadom jeho budúcnosti stlačila akcie nadol o 0,5 %. Vo finančnom sektore si JPMorgan Chase polepšila o 5,9 % a Goldman Sachs o 4 %. Z priemyselných firiem posilnili Caterpillar o 3,7 % a US Steel o 7,1 %.

Vo štvrtok americká Wall Street posilnila už tretí raz po sebe, keď viacero hospodárskych údajov poukázalo na stabilizovanie ekonomiky, pričom zmeny v oblasti bankového účtovníctva pôsobili pozitívne na krátkodobú podporu volatilného finančného sektora. Pod rast burzy sa podpísal aj londýnsky summit G20, ktorý okrem iného zvýšil zdroje Medzinárodného menového fondu. Spomedzi bánk si Bank of America pripísala 2,7 %, Citigroup získala 2,2 % a Wells Fargo vzrástla o 5,9 %. V spotrebiteľskej oblasti si spoločnosť Tiffany pripísala 6,8 %, zatiaľ čo Walt Disney poskočil o 7,6 %. Technologická IBM vyskočila o 3,3 %, ropný gigant Chevron vzrástol o 2,9 %, Caterpillar posilnil o 8,8 %, zatiaľ čo General Electric získala 5,6 %.

V poslednom obchodnom dni týždňa si americké akciové trhy polepšili, keď burzy podporili výroky guvernéra americkej centrálnej banky Bena Bernankeho, že Fed urobí všetko preto, aby zastabilizoval situáciu bánk. Index priemyselných blue chips Dow Jones stúpol o 0,5 % na 8 017,59 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 posilnil o 0,97 % na 842,5 bodu a technologický Nasdaq získal 1,2 % na 1 621,87 bodu. V celotýždennom hodnotení získal Dow Jones 3,1 %, index Standard & Poor's 500 posilnil o 3,3 % a Nasdaq stúpol o 5 %.

TOKIO - Japonský akciový trh v pondelok oslabil po tom, ako panel odborníkov americkej vlády odmietol reštrukturalizačné plány automobiliek General Motors Corp a Chrysler LLC, čo viedlo k pádu akcií japonských automobiliek. Hlavný tokijský index Nikkei klesol o 4,5 % na 8 236,08 bodu. Išlo o najväčší jednodňový pokles za viac ako dva mesiace. Tento pokles vymazal viac ako polovicu minulotýždňových ziskov indexu. Obavy z možného bankrotu General Motors poškodili aj banku Mitsubishi UFJ Financial Group, ktorej akcie spadli o 7,4 %, Mizuho Financial Group, ktorá stratila 8,8 %, a ďalšie japonské banky, ktoré už pred tým v priebehu dňa strácali, keďže investori vyberali zisky. Širší Topix stratili 4,2 % a klesol na 789,54 bodu. Informácie z USA poškodili akcie automobilky Honda, ktoré oslabili o 6,7 % a automobilky Toyota Motor Corp, ktoré oslabili o 3,7 %. Mazda Motor Corp stratila až 11,9 %. Vzhľadom na to, že vývoj v USA viedol k posilneniu japonského jenu voči doláru, utrpeli aj exportéri. Firma Canon Inc. si odpísala 4 % a Sony Corp stratila 7,4 %.

V utorok japonský akciový trh strácal. Nikkei za celý účtovný rok 2008/09, ktorý sa v krajine skončil 31. marca, stratil 35,3 %.V utorok klesali akcie bánk a poisťovní pre obnovené obavy o zdravie globálneho finančného systému. Mizuho Financial Group si odpísala viac ako 4 %. Oslabili aj akcie exportérov. Firma Sony si odpísala 3 %, Panasonic Corp spadla o 5,2 % a Canon Inc stratila 2,8 %. Posilnili však akcie strojárskej firmy IHI Corp, a to o 3,7 % po tom, ako firma viac ako trojnásobne zvýšila odhad prevádzkového zisku za končiaci sa účtovný rok.

Hlavný japonský akciový index Nikkei uzatvoril stredajšie obchodovanie vyššie, keď akcie automobilových výrobcov ako Honda rástli vďaka očakávaniam, že rozhodnutie o pomoci automobilkám v USA je blízko. Širší Topix posilnil o 1,6 % na 785,69 bodu. Darilo sa aj akciám exportných firiem, medzi ktorými si Sony Corp pripísali 6,4 %, Canon Inc 2,7 % a Hitachi Ltd 2,6 %.

Japonský akciový index Nikkei dosiahol vo štvrtok trojmesačné maximum. Širší index Topix taktiež stúpolu. Index ťahal nahor automobilový sektor, ktorý rástol dúfajúc v ozdravenie americkej ekonomiky. Honda si polepšila o 10,7 %, Toyota vzrástla o 5,5 % a Nissan o 13,8 %. Akcie Sony stúpli o 9,2 %, Canon o 4 % a Hitachi o 8,1 %. Z bankových spoločností zaznamenali rast Mizuho o 8,9 %, Mitsubishi UFJ o 6,7 % a Sumitomo Mitsui o 7,4 %.

Tokijskej burze sa v piatok darilo, keďže pre optimizmus z vývoja americkej ekonomiky a zahraničný nákup akcií exportérov ju vytiahol na trojmesačné maximum. Oslabenie domácej meny pritom podporilo spoločnosti ako Toyota Motor, zatiaľ čo akciám farmaceutov sa nedarilo. Hlavný akciový index Nikkei tak získal 0,3 % na 8 749,84 bodu, čo bola najvyššia uzatváracia úroveň od 9. januára. Širší Topix si pripísal 0,6 % na 831,36 bodu. Prepravná spoločnosť Kawasaki Kisen vyskočila o 9,7 %, Canon si pripísal 2 %, farmaceutická Eisai naopak poklesla o 3,3 % a výrobca produktov pre domácnosť Kao oslabil o 1,9 %.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť
 2. Najvyššie ocenenie štvrtýkrát pre Martinus
 3. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky
 4. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 5. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 6. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 7. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 8. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 9. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 10. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 1. Túžite byť matkou, ale nedarí sa? Poďme hľadať dôvody!
 2. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 3. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť
 4. Podľa M. Borguľu je práca mestskej polície slabá a nedôsledná
 5. Znížená sadzba pri pôžičke v mBank už len štyri dni
 6. Odborníci poradia, komu sa oplatí využívať obnoviteľné zdroje
 7. Katarína (28): Z bývania na Nobelovej mám dobrý pocit
 8. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky
 9. Poslanci dnes dali jasne najavo, že plot na námestí nechcú
 10. HB Reavis so silnými výsledkami za rok 2016
 1. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 8 186
 2. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie 7 214
 3. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 6 109
 4. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 5 944
 5. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 5 556
 6. 5 krokov k vlastnému bývaniu 4 780
 7. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky 4 624
 8. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy? 4 419
 9. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 3 349
 10. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo 2 335

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

U. S. Steel namieta sudcov: Hovorili skôr, než mali

Majetok jedného z najväčších podnikov v krajine súd zaistil bez toho, aby to poriadne vysvetlil.

KOMENTÁRE

Severokórejská červená línia je veľmi tenká

Kľúčovú rolu v krotení diktátora Kima hrá Čína.

EKONOMIKA

Štátni plynári majú nového riaditeľa, stal sa ním bývalý šéf tajných

Generálnym riaditeľom SPP ostáva Štefan Šabík.

Neprehliadnite tiež

Volkswagen zvažuje predaj motocyklovej firmy Ducati

Predaj by mal pomôcť Volkswagenu vyrovnať straty spojené s emisným škandálom.

O zaistení pozemkov U. S. Steelu vedeli skôr, než súd rozhodol

Majetok jedného z najväčších podnikov v krajine súd zaistil bez toho, aby to poriadne vysvetlil.

Štátni plynári majú nového riaditeľa, stal sa ním bývalý šéf tajných

Generálnym riaditeľom Slovenského plynárenského priemyslu ostáva Štefan Šabík.

Pozrite sa, ako Kažimír ustupuje od svojich sľubov

Vláda len pred pár mesiacmi sľubovala, že bude menej míňať, aby sme žili v hojnosti. Od prebytkového rozpočtu už ustúpila


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop