Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch

BRATISLAVA 5. apríla (SITA, Reuters) - Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:

BRATISLAVA. Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:

EURÓPA - Európsky akciový trh v pondelok oslabil, pričom klesali akcie bánk po tom, ako Španielsko muselo poskytnúť núdzovú pomoc regionálnej sporiteľni CCM. Na akcie automobiliek negatívne vplývalo to, že panel odborníkov americkej vlády odmietol reštrukturalizačné plány firiem General Motors a Chrysler ako nedostatočne razantné. Akcie automobiliek BMW, Daimler, Fiat, Peugeot, Renault a Volkswagen oslabili o 5,4 % až 10,6 %. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 oslabil o 3,9 % na 709,10 bodu. Španielska centrálna banka v nedeľu oznámila, že prevezme riadenie sporiteľne CCM a na podporu banky poskytne garancie v sume 9 mld. eur. V pondelok to viedlo k poklesu akcií bánk. Banco Santander, Banco Popular a BBVA stratili 4,4 % až 7,7 %. Akcie USB klesli o 10,8 % po tom, ako švajčiarsky denník Sonntag uviedol, že banka odpíše ďalších najmenej 2 mld. USD nelikvidných aktív a zruší ďalších 8 tisíc pracovných miest. Zlacneli aj akcie ropných spoločností v dôsledku poklesu ceny ropy. Firmy BG Group, BP, Royal Dutch Shell a Total oslabili o 3,5 % až 5,2 %.

V utorok európske akciové trhy posilnili, keď akcie ťažobných spoločností rástli vďaka vyšším cenám kovov a popredné banky vyrovnali straty z pondelka. Medzi bankami si BNP Paribas, Credit Suisse, HSBC, Lloyds, a UBS pripísali 5,5 % až 9,1 %. Rast cien medi o 3,7 % podporil ťažobný sektor. Spoločnosti Anglo American, Antofagasta, BHP Billiton a Xstrata posilnili od 5,4 % do 9,8 %. Vďaka stabilným cenám ropy, ktoré sa držali na úrovni 48,45 USD za barel, rástli akcie energetických spoločností, medzi ktorými si Total, ENI, BP a Repsol pripísali 2,6 % až 4,2 %. Akcie spoločnosti Novartis posilnili o 3,3 % po tom, čo regulačné úrady v USA schválil jej prípravok na liečbu pokročilého štádia rakoviny obličiek Afinitor a švajčiarsky výrobca liečiv vyhlásil, že očakáva rekordný nárast predaja. Medzi farmaceutickými akciami sa darilo aj spoločnosti GlaxoSmithKline, ktorá si pripísala 4,6 %. Akcie spoločnosti Fiat poskočili o 10,3 % po oznámení o vytvorení globálnej aliancie s americkou automobilkou Chrysler.

Európskym akciovým trhom sa v stredu darilo, keď ich nahor ťahali predovšetkým akcie bánk. Bankový sektor reagoval na ekonomické údaje zo Spojených štátov amerických, ktoré zvýšili nádej, že najväčšia svetová ekonomika je z najhoršieho vonku. Doobeda sa európske akcie pohybovali v negatívnom pásme, no poobedné obchodovanie naviazalo na pozitívny vývoj v USA, keď makroekonomické ukazovatele zaznamenali obrat smerom k plusu. Spomedzi bankových spoločností si ING polepšila o 8,4 %, Barclays o 6,1 %, Credit Suisse o 5,9 % a BNP Paribas o 5,5 %. Poisťovacia spoločnosť Vienna Insurance Group vzrástla o 13,3 % a akcie telekomunikačného operátora Vodafone išli nahor o 4,4 %. Nedarilo sa energetickým firmám, keď Petroplus stratil 6,8 %, Royal Dutch Shell oslabil o 2,5 %, BP o 2,2 % a Total o 1,3 %.

Štvrtkové obchodovanie ukončili európske akcie s rastom už tretí raz po sebe, pod čo sa podpísala nádej, že stretnutie skupiny G20 pomôže poraziť hospodársku krízu a podporí banky zmenou pravidiel oceňovania cenných papierov v USA. Na stretnutí sa predstavitelia najväčších ekonomík nakoniec dohodli na biliónovom balíčku, čím chcú zastaviť prehlbovanie svetovej recesie. V bankovom sektore si HSBC, BNP Paribas, Banco Santander a Standard Chartered pripísali od 9,5 % do 15,9 %, pričom Deutsche Bank po správe, že nepotrebuje posliniť kapitál, vzrástla o 14,6 %. Spomedzi automobiliek sa darilo značkám Daimler, BMW, Porsche a Volkswagen, ktoré vyskočili o 4 % až 16,6 %, v energetickom sektore pritom BG Group, BP, Royal Dutch Shell a Total posilnili o 2,5 % až 5,3 %. V pozitívnom teritóriu sa vďaka rastu cien medi ocitli aj akcie ťažobných spoločností, spomedzi ktorých si Anglo American, Antofagasta, BHP Billiton, Eurasian Natural Resources Corporation, Rio Tinto a Xstrata pripísali až takmer 15 %.

V poslednom obchodnom dni týždňa skončili európske akciové trhy so stratami. Na trhu oslabil farmaceutický a ropný sektor po tom, čo správy o americkej zamestnanosti a sektore služieb potvrdili recesiu. Index paneurópskych blue chips FTSEurofirst 300 oslabil o 1,3 % na 771,6 bodu. V celotýždennom hodnotení však index posilnil o 4,6 %. Akcie farmaceutickej spoločnosti Bayer získali 11,3 %. Farmaceutická spoločnosť Nordisk klesla o 13,7 %, AstraZeneca, GlaxoSmithKline, Sanofi-Aventis, Novartis a Roche oslabili o 2,4 až 4,6 %. Ropné firmy BP, BG Group, Total, ENI, a Statoil si pohoršili o 2,3 až 4 %.

NEW YORK - Americký akciový trh v pondelok tiež oslabil, pričom dole ho ťahala väčšia pravdepodobnosť, že dve najväčšie automobilky krajiny môžu zbankrotovať. Banky oslabili v dôsledku informácii, že Španielsko, Nemecko a Británia konali v záujme posilnenia finančných inštitúcii, keďže bankový sektor pociťuje vplyv rastúceho problému zlých úverov. Dosah malo aj víkendové vyjadrenie amerického ministra financií Timothyho Geithnera, že niektoré banky stále potrebujú rozsiahlu pomoc. Index priemyselných blue chips Dow Jones stratil 3,27 % a klesol na 7 552,02 bodu, index Standard & Poor's 500 klesol o 3,48 % na 787,53 bodu a technologický Nasdaq si odpísal 2,81 % a klesol na 1 501,80 bodu. Akcie bánk Citigroup a Bank of America si odpísali 11,8 % a 17,9 %. Automobilka GM oslabila o 25,4 %. Postihlo to aj subdodávateľov a akcie American Axle & Manufacturing klesli o 22,2 %.

V utorok americké burzy posilnili, keď sa darilo najmä bankovým a technologickým akciám. Po prudkom výpredaji z pondelka posilnili akcie bánk. Medzi nimi si JP Morgan Chase pripísala 7 % a Bank of America 13,1 %. K rastu indexu Nasdaq prispeli najviac akcie spoločnosti Microsoft, ktorá posilnila o 5,1 %. Akcie hlinikárskeho gigantu Alcoa poskočili o 9,7 % po tom, čo Deutsche Bank odporučila investorom, aby si podržali jej

Americké akciové trhy mali za sebou v stredu úspešný deň, keď v stredu zverejnené makroekonomické dáta vzbudili nádej na pozitívny obrat vývoja ekonomiky USA. Index priemyselných blue chips Dow Jones si pripísal a technologický Nasdaq taktiež posilnil. Akcie automobilky Ford stúpli o 4,2 %, keďže marcový pokles predaja bol menší, ako očakávali analytici. Aj autovýrobca General Motors zaznamenal mierne zlepšenie predaja, no neistota ohľadom jeho budúcnosti stlačila akcie nadol o 0,5 %. Vo finančnom sektore si JPMorgan Chase polepšila o 5,9 % a Goldman Sachs o 4 %. Z priemyselných firiem posilnili Caterpillar o 3,7 % a US Steel o 7,1 %.

Vo štvrtok americká Wall Street posilnila už tretí raz po sebe, keď viacero hospodárskych údajov poukázalo na stabilizovanie ekonomiky, pričom zmeny v oblasti bankového účtovníctva pôsobili pozitívne na krátkodobú podporu volatilného finančného sektora. Pod rast burzy sa podpísal aj londýnsky summit G20, ktorý okrem iného zvýšil zdroje Medzinárodného menového fondu. Spomedzi bánk si Bank of America pripísala 2,7 %, Citigroup získala 2,2 % a Wells Fargo vzrástla o 5,9 %. V spotrebiteľskej oblasti si spoločnosť Tiffany pripísala 6,8 %, zatiaľ čo Walt Disney poskočil o 7,6 %. Technologická IBM vyskočila o 3,3 %, ropný gigant Chevron vzrástol o 2,9 %, Caterpillar posilnil o 8,8 %, zatiaľ čo General Electric získala 5,6 %.

V poslednom obchodnom dni týždňa si americké akciové trhy polepšili, keď burzy podporili výroky guvernéra americkej centrálnej banky Bena Bernankeho, že Fed urobí všetko preto, aby zastabilizoval situáciu bánk. Index priemyselných blue chips Dow Jones stúpol o 0,5 % na 8 017,59 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 posilnil o 0,97 % na 842,5 bodu a technologický Nasdaq získal 1,2 % na 1 621,87 bodu. V celotýždennom hodnotení získal Dow Jones 3,1 %, index Standard & Poor's 500 posilnil o 3,3 % a Nasdaq stúpol o 5 %.

TOKIO - Japonský akciový trh v pondelok oslabil po tom, ako panel odborníkov americkej vlády odmietol reštrukturalizačné plány automobiliek General Motors Corp a Chrysler LLC, čo viedlo k pádu akcií japonských automobiliek. Hlavný tokijský index Nikkei klesol o 4,5 % na 8 236,08 bodu. Išlo o najväčší jednodňový pokles za viac ako dva mesiace. Tento pokles vymazal viac ako polovicu minulotýždňových ziskov indexu. Obavy z možného bankrotu General Motors poškodili aj banku Mitsubishi UFJ Financial Group, ktorej akcie spadli o 7,4 %, Mizuho Financial Group, ktorá stratila 8,8 %, a ďalšie japonské banky, ktoré už pred tým v priebehu dňa strácali, keďže investori vyberali zisky. Širší Topix stratili 4,2 % a klesol na 789,54 bodu. Informácie z USA poškodili akcie automobilky Honda, ktoré oslabili o 6,7 % a automobilky Toyota Motor Corp, ktoré oslabili o 3,7 %. Mazda Motor Corp stratila až 11,9 %. Vzhľadom na to, že vývoj v USA viedol k posilneniu japonského jenu voči doláru, utrpeli aj exportéri. Firma Canon Inc. si odpísala 4 % a Sony Corp stratila 7,4 %.

V utorok japonský akciový trh strácal. Nikkei za celý účtovný rok 2008/09, ktorý sa v krajine skončil 31. marca, stratil 35,3 %.V utorok klesali akcie bánk a poisťovní pre obnovené obavy o zdravie globálneho finančného systému. Mizuho Financial Group si odpísala viac ako 4 %. Oslabili aj akcie exportérov. Firma Sony si odpísala 3 %, Panasonic Corp spadla o 5,2 % a Canon Inc stratila 2,8 %. Posilnili však akcie strojárskej firmy IHI Corp, a to o 3,7 % po tom, ako firma viac ako trojnásobne zvýšila odhad prevádzkového zisku za končiaci sa účtovný rok.

Hlavný japonský akciový index Nikkei uzatvoril stredajšie obchodovanie vyššie, keď akcie automobilových výrobcov ako Honda rástli vďaka očakávaniam, že rozhodnutie o pomoci automobilkám v USA je blízko. Širší Topix posilnil o 1,6 % na 785,69 bodu. Darilo sa aj akciám exportných firiem, medzi ktorými si Sony Corp pripísali 6,4 %, Canon Inc 2,7 % a Hitachi Ltd 2,6 %.

Japonský akciový index Nikkei dosiahol vo štvrtok trojmesačné maximum. Širší index Topix taktiež stúpolu. Index ťahal nahor automobilový sektor, ktorý rástol dúfajúc v ozdravenie americkej ekonomiky. Honda si polepšila o 10,7 %, Toyota vzrástla o 5,5 % a Nissan o 13,8 %. Akcie Sony stúpli o 9,2 %, Canon o 4 % a Hitachi o 8,1 %. Z bankových spoločností zaznamenali rast Mizuho o 8,9 %, Mitsubishi UFJ o 6,7 % a Sumitomo Mitsui o 7,4 %.

Tokijskej burze sa v piatok darilo, keďže pre optimizmus z vývoja americkej ekonomiky a zahraničný nákup akcií exportérov ju vytiahol na trojmesačné maximum. Oslabenie domácej meny pritom podporilo spoločnosti ako Toyota Motor, zatiaľ čo akciám farmaceutov sa nedarilo. Hlavný akciový index Nikkei tak získal 0,3 % na 8 749,84 bodu, čo bola najvyššia uzatváracia úroveň od 9. januára. Širší Topix si pripísal 0,6 % na 831,36 bodu. Prepravná spoločnosť Kawasaki Kisen vyskočila o 9,7 %, Canon si pripísal 2 %, farmaceutická Eisai naopak poklesla o 3,3 % a výrobca produktov pre domácnosť Kao oslabil o 1,9 %.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. 3 pravidlá pre lepší dôchodok
 2. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€
 3. Čerešne - miesto, kde môžete žiť podľa seba
 4. 4 rady pre deti a dospelých, ako sa starať o pokožku
 5. Výstava Podoby lásky zobrazí skutočné osudy konkrétnych žien
 6. Tohtoročné trhy pred Auparkom bude otvárať Vidiek
 7. Všetky okresy svojimi pobočkami pokrývajú len tri banky
 8. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky
 9. Ochráňte pred zlodejmi celé vozidlo vďaka VAM Akustik
 10. V tomto roku si už konečne užijem Vianoce bez vrások
 1. Prichádza Black Friday, jazdenku môžete mať so zľavou 2000 eur
 2. 4 rady pre deti a dospelých, ako sa starať o pokožku
 3. Výstava Podoby lásky zobrazí skutočné osudy konkrétnych žien
 4. Tohtoročné trhy pred Auparkom bude otvárať Vidiek
 5. Všetky okresy svojimi pobočkami pokrývajú len tri banky
 6. Ochráňte pred zlodejmi celé vozidlo vďaka VAM Akustik
 7. Čerešne - miesto, kde môžete žiť podľa seba
 8. Nová michalovská nemocnica otvorí brány: toto musíte vidieť!
 9. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky
 10. Mladí vodiči preferujú čoraz silnejšie autá
 1. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky 15 023
 2. 3 pravidlá pre lepší dôchodok 9 283
 3. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€ 4 544
 4. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií 3 761
 5. Ako sa zbaviť chladnej podlahy 3 024
 6. Moskva alebo Petrohrad? 1 857
 7. Online analýza spotreby elektriny vám pomôže ušetriť 1 805
 8. VW Tiguan Allspace: prvé sedemmiestne SUV od Volkswagnu 1 630
 9. V tomto roku si už konečne užijem Vianoce bez vrások 1 607
 10. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich 1 339

Téma: Práca


Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Slovensko ničí lowcostová mentalita. Kedy s tým niečo urobíme?

Atmosféra nedôstojných príjmov a života nás ničí, z nej pramenia spoločenské nedorozumenia.

KOMENTÁRE

Čo je to sloboda

Sloboda prináša ťarchu vlastnej aktivity.

Neprehliadnite tiež

Diaľničný privádzač v Lietavskej Lúčke postaví český Metrostav

NDS podpísala zmluvu na výstavbu diaľničného privádzača Lietavská Lúčka - Žilina k diaľnici D1.

Odborári v Škode Auto hrozia najväčším štrajkom v histórii Česka

Odborári reagujú na neochotu automobilky vyjsť zamestnancom v ústrety v otázke voľných dní.

Ceny potravín stúpli. Vianočné nákupy vyjdú tento rok drahšie

Nákupy potravín pred vianočnými sviatkami na Slovensku tento rok vyjdú kupujúcich drahšie ako vlani.

Výrobu Škody Superb z Česka podľa šéfa podnikovej rady presunú

Predseda podnikovej rady Škoda Auto Jaroslav Povšík tvrdí, že je to hotová vec.

Futej predáva strojárne PPS v Detve, keď SNS chystá výrobu transportérov

S ponukou na prevzatie strojární boli oslovení záujemcovia z Česka a Slovenska.