Chcete dotáciu na obnovu domu? Zbierajte body

Vlastníci, ktorí chcú uspieť v tvrdej konkurencii medzi žiadateľmi o dotáciu, musia od leta dobre platiť do fondu opráv. Získajú body navyše.

Hodnotenie žiadateľov aj podľa toho, čo už vlastníci urobili, má logiku. Tí, čo sa o bytovku už starajú, zrejme účelnejšie využijú peniaze.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – PAVOL FUNTÁL)

BRATISLAVA. Ak sa tento rok ešte v rámci protikrízových opatrení zvýši objem peňazí, ktorými štát podporuje obnovu bytoviek, zdroje by pri zachovaní súčasných podmienok mohli čerpať najmä tí, ktorí už majú pripravené žiadosti.

Ak sa vlastníci v dome ešte len rozhodli požiadať o zvýhodnený úver v Štátnom fonde rozvoja bývania či o dotáciu z ministerstva výstavby, podľa doterajších skúseností z bytových domov budú radi, ak podklady na podanie žiadosti na budúci rok dokážu dať dokopy. Samozrejme, za predpokladu, že sa doterajší systém podpory obnovy nezmení a uvoľnia sa naň zo štátneho rozpočtu peniaze aj na budúci rok.

Dobrý projekt chce čas

Vo fonde sa možno uchádzať o výhodný úver na zateplenie, obnovu či modernizáciu spoločných častí a zariadení bytového domu, či na odstránenie jeho statických nedostatkov. Dotácie z ministerstva, o ktoré sa žiada cez krajské stavebné úrady, sú na odstraňovanie systémových porúch starých bytoviek. Deväť z dvanástich definovaných porúch sa pritom dá vyriešiť zatepľovaním.

Najviac času pri príprave zaberie vypracovanie kompletnej projektovej dokumentácie. To podľa investičnej manažérky Ivany Feketeovej zo spoločnosti Váš správca, ktorá pomáhala s obnovou a zabezpečovaním financií tridsiatim bratislavským bytovkám, môže trvať dlhší čas. „Pri žiadosti o dotáciu či úver musí projektová dokumentácia obsahovať aj ďalšie doklady a pokiaľ ide o zložitejšiu stavebnú sústavu, môže to trvať aj niekoľko mesiacov," vysvetľuje.

Polovica z ministerstva

Dotáciu ministerstva na odstránenie systémovej poruchy možno podľa súčasných pravidiel poskytnúť do výšky 50 percent oprávnených nákladov stavby. Najviac však vo výške 18 eur (543 korún) na štvorcový meter podlahovej plochy bytov. Do nákladov sa nezahrnujú peniaze na projektové práce a expertízne či iné posudky.

Podkladom na výpočet dotácie je rozpočet stavby vypracovaný zhotoviteľom. Pri odstraňovaní dvoch a viac systémových porúch na jednom bytovom dome sa výška dotácie určí ako súčet dotácií na jednotlivé systémové poruchy. Dotáciu možno poskytnúť na odstránenie jednotlivých systémových porúch bytového domu osobitne alebo súčasne na všetky.

To znamená, že napríklad v jednom roku môže požiadať dom o dotáciu na odstránenie systémovej poruchy predsadeného schodiska a v druhom roku môže požiadať o dotáciu na odstránenie systémovej poruchy obvodového plášťa. Alebo môže požiadať v jednom roku o dotáciu na obidve systémové poruchy súčasne.

Dôležité je, že so stavbou sa nesmie začať pred termínom na podanie žiadosti. Zoznam potrebných dokladov, ako aj charakteristiku vybraných systémových porúch zverejňuje ministerstvo na stránke www.build.gov.sk.

Prípravu podkladov, ak na to majú v dome dostatok času a trpezlivosti, si môžu vlastníci v bytovom dome urobiť aj sami. No niektorí správcovia sú ochotní zabezpečiť túto činnosť v rámci bežného poplatku za správu. Projekt a posudky však v každom prípade musia vyhotoviť autorizovaní inžinieri.

Boj o body

Keďže prostriedky na dotácie sú limitované, konkurencia pri žiadostiach je veľká. Víťazia projekty, ktoré v hodnotení získajú najviac bodov. „Nám chýbali body preto, že sme si len dva mesiace pred podaním žiadosti zvýšili odvody do fondu opráv," hovorí Vojtech z Pezinka. Vlastníci domu, v ktorom býva, už majú avízo, že tento rok neuspeli.

Podľa Feketeovej k veľmi dôležitým kritériám, ktoré sa pri žiadostiach o dotáciu hodnotia, sú nielen doterajšie práce na obnove, prípadne práce naplánované spolu s predkladaným projektom, ale aj výška príspevku do fondu opráv. „Vyššiu šancu na úspech majú domy, kde vlastníci prispievajú mesačne aspoň 0,83 eura (25 korún) na každý štvorcový meter podlahovej plochy bytov," hovorí.

Posudzuje sa posledných šesť mesiacov pred predložením žiadosti. Dom získa body aj za to, ak v predchádzajúcich rokoch požiadal o dotáciu, žiadosť spĺňala všetky kritériá, ale dotáciu pre tvrdú konkurenciu pri limitovanom objeme zdrojov nedostal.

Vo fonde rozhoduje aj rýchlosť

Keď už raz Štátny fond rozvoja bývania žiadosť vráti, treba ju poslať ďalší rok znovu. Od januára sa zakladá nové poradie.

BRATISLAVA. V Štátnom fonde rozvoja bývania viac ako pri dotáciách záleží na rýchlosti podania žiadosti. Fond o poskytnutí podpory rozhoduje zásadne podľa poradia v príslušnom kalendárnom roku, a to až do vyčerpania rozpočtu. Ak žiadosti pre nedostatok peňazí nevyhovejú, vrátia ju a žiadatelia sa musia pokúsiť o šťastie na ďalší rok.

Žiadosti sa podávajú na obecnom úrade, ktorý je sídlom okresu príslušného podľa miesta stavby. Vzory aj náležitosti žiadostí fond zverejňuje na www.sfrb.sk, kde sú aj počty a objemy prijatých aj zoznam zamietnutých žiadostí.

Keďže ide o výhodný úver (úroková sadzba na začiatku tohto roka bola jedno percento, spláca sa 20 rokov), no predsa je to úver, vyžaduje sa zápisnica zo schôdze vlastníkov bytov. V nej musí byť uvedené nielen to, že investíciu vlastníci odsúhlasili, ale aj aký spôsob financovania si zvolili.

Tiež to, že súhlasili s podaním žiadosti o úver zo zdrojov fondu. Keďže pri obnove bytového domu sa úver poskytuje na osemdesiat percent obstarávacej ceny, žiadatelia musia preukázať, že zvyšok vedia prefinancovať z vlastných peňazí. Tie nemôžu, na rozdiel od dotácií, pochádzať z úveru od banky. Musia byť vo fonde opráv či zo stavebného sporenia.

Za úver sa ručí bytmi vlastníkov alebo bankovou zárukou, ktorú okrem Tatra banky vystavia všetky komerčné banky vrátane Slovenskej záručnej a rozvojovej banky. Po uzatvorení zmluvy fond asi do mesiaca otvorí žiadateľom úverový účet v Dexia banke alebo OTP banke, z ktorého sa bezhotovostne čerpajú peniaze.

Doklady, ktorými žiadatelia potvrdzujú účelné vynaloženie prostriedkov, podpisuje nielen stavebný dozor, ale aj zamestnanec mestského či obecného úradu, ktorý žiadosť vybavoval. Úver sa spláca z fondu opráv.

(ht)
Banky majú špeciálne produkty

Úvery z bánk či stavebných sporiteľní sú drahšie, no dajú sa získať oveľa skôr.

BRATISLAVA. Šance, že dom dostane úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania, sú nízke. Mnohí vlastníci preto siahnu k rýchlejšej hoci drahšej možnosti cez komerčné úvery. Tie ponúkajú banky aj stavebné sporiteľne. Z bánk špeciálny produkt na obnovu nemajú len mBank a Poštová banka. Volksbank spoločenstvá vlastníkov vybavuje v rámci iných individuálne posudzovaných žiadateľov.

Úvermi pre spoločenstvá a správcov možno prefinancovať investície v celej výške vrátane DPH, ako aj vypracovanie projektu a cenovej kalkulácie obnovy. Produkty má každá banka iné, podmienky sa často posudzujú podľa individuálnych možností klientov. Úročenie sa mení podľa úrokových sadzieb na medzibankovom trhu v eurozóne, napríklad každý mesiac.

Stavebné sporiteľne ponúkajú okrem produktov založených na klasickom sporiacom cykle (od vlaňajška aj so štátnou prémiou, vždy jednou na štyri byty) aj medziúvery. Tie možno čerpať aj bez predchádzajúceho sporenia. Majú však parametre, ktoré sa dajú ťažko zovšeobecniť. Spravidla viac ako pri bežných klientoch sa pri podmienkach úveru zohľadňujú konkrétne možnosti spoločenstiev. Súčasťou schvaľovania žiadosti je posúdenie bonity.

(ht)
Peňazí azda pribudne

Viac peňazí na zateplenie navrhuje každý. Či budú a koľko, ešte sa len uvidí.

BRATISLAVA. Štátny fond rozvoja bývania už tento rok na obnovu bytoviek nemá peniaze. Začiatkom marca podľa ministerstva výstavby potreby žiadateľov o úvery na tento účel prevyšovali možnosti fondu takmer o 27 miliónov eur (viac ako 810 miliónov korún). Minister výstavby už požiadal o zvýšenie rozpočtu fondu v časti obnova zhruba o dvojnásobnú sumu, ako chýba. Priestor by teda mohli dostať ešte ďalší žiadatelia.

O zvýšení sa zatiaľ s konečnou platnosťou nerozhodlo. Podľa zástupcu opozície v Rade pre hospodársku krízu Vladimíra Tvarošku diskutovalo sa už o možnosti pridať fondu zhruba 83 miliónov eur (2,5 miliardy korún). Podľa agentúry SITA premiér Robert Fico sľúbil v polovici marca predstaviť „zreteľný štátny program" pre tých, čo chcú zatepliť.

S návrhmi na zmeny prišla aj opozičná SDKÚ. Odporúča zaviesť tento rok 50­percentné a na budúci rok 25­percentné dotácie na zateplenie. V súčasnosti však existuje právny rámec pre 50­percentné dotácie. „Ide o novú možnosť, neviazanú na systémové poruchy," vysvetlil pre SME Ivan Mikloš.

Viac peňazí na zateplenie by privítali aj stavebné firmy. Okrem úspor na energiách by totiž priniesli aj nové pracovné príležitosti.

(ht)

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť
 2. Najvyššie ocenenie štvrtýkrát pre Martinus
 3. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky
 4. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 5. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 6. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 7. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 8. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 9. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 10. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 1. Túžite byť matkou, ale nedarí sa? Poďme hľadať dôvody!
 2. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 3. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť
 4. Podľa M. Borguľu je práca mestskej polície slabá a nedôsledná
 5. Znížená sadzba pri pôžičke v mBank už len štyri dni
 6. Odborníci poradia, komu sa oplatí využívať obnoviteľné zdroje
 7. Katarína (28): Z bývania na Nobelovej mám dobrý pocit
 8. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky
 9. Poslanci dnes dali jasne najavo, že plot na námestí nechcú
 10. HB Reavis so silnými výsledkami za rok 2016
 1. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie 7 348
 2. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 7 157
 3. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 6 119
 4. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 5 773
 5. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 5 762
 6. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky 5 362
 7. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy? 4 534
 8. 5 krokov k vlastnému bývaniu 4 532
 9. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 3 097
 10. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy 2 373

Hlavné správy zo Sme.sk

KULTÚRA

Vychovala sebeckých synov. Obetavá Baba z ľadu zaujala v USA

Film ocenili na festivale Tribeca.

KOMENTÁRE

Pravicová vláda nebude. Môže za to Kotleba s Ficom?

Sulík s Matovičom odkázali, že Fico je väčšie zlo než extrémizmus.

KULTÚRA

Prvý bozk gayov. Aké revolučné filmy nakrútil Jonathan Demme

Režisér Mlčania jahniat mal 73 rokov.

Neprehliadnite tiež

Skylink mení svoje logo, zaplatí zaň do dvoch miliónov eur

Nové logo je inšpirované štylizovaným kaleidoskopom, ktorý má symbolizovať programovú pestrosť ponuky Skylink.

Šéf nemeckého Ifo bilancuje sto dní Donalda Trumpa vo funkcii

Clemens Fuest nepovažuje za veľmi pravdepodobné, že Trump začne obchodnú vojnu.

Volkswagen zvažuje predaj motocyklovej firmy Ducati. Koľko môže stáť?

Predaj by mal pomôcť Volkswagenu vyrovnať straty spojené s emisným škandálom.

O zaistení pozemkov U. S. Steelu vedeli skôr, než súd rozhodol

Majetok jedného z najväčších podnikov v krajine súd zaistil bez toho, aby to poriadne vysvetlil.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop