Namiesto o miliardových balíčkoch proti kríze sa najviac skloňoval Sarkozyho protekcionizmus.
BRUSEL. Mal to byť „summit výsledkov", nakoniec sa však namiesto o opatreniach proti globálnej kríze hovorilo znovu o protekcionizme francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho.
Podivné správy z Renaultu
Spor naštartovali správy francúzskej automobilky Renault, ktorá oznámila, že presúva časť výroby zo Slovinska, aby vytvorila 400 nových pracovných miest vo Francúzsku.
Správa nadvihla zo stoličky nielen slovinského premiéra, ale aj Európsku komisiu, ktorá si ihneď vyžiadala vysvetlenie od Sarkozyho. Ten si už pred niekoľkými týždňami vyslúžil kritiku, keď pred domácim publikom hovoril o stiahnutí výroby francúzskych automobiliek z krajín, akou je napríklad Česko.
Francúzsky prezident hrozbu sporu na summite nakoniec uhral vysvetlením, že presunutím výroby v Slovinsku nikto o prácu nepríde. Čo to znamená, však nevysvetlil a v Bruseli za sebou znovu zanechal pachuť protekcionizmu.
Fico: Zaujali by sme tvrdý postoj
Slovenský premiér Robert Fico sa k tejto záležitosti nechcel vyjadriť. Podľa neho zrejme došlo k nejakej dohode medzi Francúzskom a Slovinskom. Informácie o tom, že by malo dôjsť k presúvaniu výroby Peugeot-Citroën zo Slovenska do Francúzska, premiér nemá.
"Ak by to tak bolo, zaujali by sme mimoriadne tvrdý postoj. Predovšetkým by sme pripomenuli, že tieto investície boli draho zaplatené Slovenskou republikou, že sú tu nejaké záväzky. Predsa všetci vieme, že na území SR sú aj ďalší francúzski investori za podmienok, ktoré im vytvoril štát," pripomenul šéf slovenského kabinetu.
Prípadný presun by preto premiér považoval za veľkú chybu a porušenie dohody európskych lídrov o jasnom odmietaní všetkých foriem protekcionizmu a poškodzovania záujmov jednotlivých štátov.
Zhodli sa na pomoci
Lídri Európskej únie sa po dvoch dňoch rokovaní dohodli na balíku sto miliárd eur, ktoré v rôznych podobách použijú v boji proti globálnej hospodárskej kríze. Zvýši sa tiež pomoc krajinám v problémoch, podporí sa budovanie plynových prepojení a zmŕtvychvstanie projektu Nabucco.
Slovenský premiér Robert Fico znovu ukazoval na vinníka celej krízy. Medzi lídrami únie podľa neho vládne zhoda v tom, „že na vine je jednoznačne nezodpovedný finančný systém v Spojených štátoch," povedal Fico pred slovenskými novinármi.
Lídri európskej dvadsaťsedmičky tiež zvýšili pomoc ekonomikám členských krajín mimo eurozóny o dvojnásobok z 25 miliárd na 50 miliárd eur.
O túto pomoc prejavilo záujem Maďarsko, Litva a Rumunsko. Pomoc únie budú môcť použiť len do konca roku 2010. Únia tiež zdvojnásobí pôžičku pre Medzinárodný menový fond na 75 miliárd eur.
Slovensko a Maďarsko dostanú 30 miliónov eur na prepojenie svojich plynových potrubí v smere východ-západ aj sever-juh. To by malo zabezpečiť reverzný chodu plynu.
Fico nevie, či podporí Nabucco
Na projekt Nabucco, smerujúci do kaspickej oblasti, únia vyčlenila dvesto miliónov eur. Ten má byť alternatívou dovozu ruského plynu do Európy.
Hoci je Nabucco podľa premiéra Fica „významným nástrojom diverzifikácie", „zatiaľ nevieme, či sa do tohto projektu zapojíme". Podľa premiéra sa závislosť Európy od ruského plynu „bude zvyšovať".
Podpora dlhoodkladaného plynovodu Nabucco je podľa českého vicepremiéra Alexandra Vondru „jasná reakcia únie na plynovú krízu z januára 2009".