TREBISOV. Ústnym pojednávaním pokračovalo dnes územné konanie na umiestnenie stavby nový energetický zdroj (NEZ) v Trebišove. Pojednávanie nariadil Krajský stavebný úrad (KSÚ) v Košiciach.
Ako pre TASR povedal prednosta KSÚ Martin Petruško, ide o konanie na základe návrhu Československej energetickej spoločnosti (ČES), a. s. v Košiciach, ktorý bol KSÚ doručený 28. marca 2008 a v uplynulých dňoch aj spoločnosť doplnila podklady tak, aby KSÚ mohol konať.
Zámer spoločnosti ČES vybudovať v blízkosti mesta novú elektráreň sa stretáva s masívnym odporom obyvateľov a rôznych organizácií a združení, ktoré sa obávajú negatívneho dopadu elektrárne na životné prostredie v okolí Trebišova a na tokajskú vinohradnícku oblasť. Proti výstavbe je aj samospráva. "Pripomienky a námietky k umiestneniu stavby elektrárne uplatnilo viac ako 3500 občanov. Svoj nesúhlasný postoj vyjadrili písomnou formou doručením do podateľne KSÚ v Košiciach," povedal pre TASR predseda občianskeho združenia Trebišov nahlas Gejza Gore. Podľa názoru občianskeho združenia Krajský stavebný úrad v Košiciach sám spochybnil svoju suverénnosť v rozhodovaní tým, že vo svojich odôvodneniach jedenásť mesiacov tvrdil, že stavba sa musí umiestniť ako celok a nakoniec súhlasil, že predmetom územného konania bude iba hlavná stavba, tak ako to od začiatku požadovala ČES a.s.. Tento postup KSU nám neposkytuje záruky objektívneho rozhodovania v ďalších štádiách územného konania.
Primátor Trebišova Vladimír Anďal TASR informoval, že pravdepodobne ide o to, že ČES bola úspešná na prvostupňovom súde, kde bola namietaná príslušnosť KSÚ o rozhodovaní v tejto veci. Už 13. februára 2008 bolo mestu oznámené, že prvostupňovým stavebným úradom pre stavbu nového energetického zdroja v meste sa stal KSÚ v Košiciach a nie Stavebný úrad v Trebišove, ako to bolo doteraz. O zmenu požiadal investor stavby (ČES, pozn. TASR).
Pred Mestským úradom v Trebišove sa dnes zišli zástupcovia Greenpeace, ktorí vyjadrili svoj protest proti začatiu stavby. "Prišli sme podporiť trebišovských občanov a mesto, ktorí so stavbou elektrárne nesúhlasia. KSÚ má v rukách zodpovednosť nielen za obyvateľov Zemplína," povedala pre TASR Andrea Zlatňanská z Greenpeace.
Niekoľko občanov Trebišova rozprestrelo plagát s nápisom Vzali ste nám cukrovar, neberte nám elektráreň. Jeden z protestujúcich uviedol, že prišli podporiť výstavbu elektrárne. "Sme ľudia, ktorí vedia, čo je nezamestnanosť. Elektráreň by bola šanca pre takých ľudí. Deti z Greenpeace o tomto nič nevedia," dodal.
Verejnosť bola z ústneho pojednávania vylúčená. Do zasadacej miestnosti sa nedostali ani zástupcovia médií.
"Dnes neočakávame žiadny výstup. Toto ústne pojednávanie je len poslednou šancou na podanie pripomienok," uviedla pre TASR Eva Kováčechová, právna zástupkyňa mesta Trebišov a niekoľkých občanov, účastníkov konania.
Cieľom trebišovského projektu ČES je výstavba a prevádzka troch nových a moderných uhoľných blokov s výkonom tri krát 240 MW s fluidným spaľovaním v kompaktnom prevedení s možnosťou spoluspaľovania ďalších palív z obnoviteľných zdrojov, ako je drevná štiepka. Zároveň má v pláne postaviť aj jeden kombinovaný paroplynový cyklus.