Na trhu práce nič nové, aj vo februári nezamestnanosť vzrástla. To najhoršie však ešte len príde. Od mája sa budú do evidencie hrnúť absolventi škôl. Najviac ich bude v septembri.
BRATISLAVA. Miera nezamestnanosti sa pomaly, ale isto blíži k desiatim percentám. Na konci februára dosiahla 9,72 percenta, čo je jej najvyššia hodnota od septembra 2006.
„Všetkých 46 úradov práce zaznamenalo nárast nezamestnanosti a aj na marec prognózujú, že bude mať rastúcu tendenciu,“ povedal včera šéf ústredia práce Ján Sihelský.
Nelichotivá štatistika, ktorú ústredie zverejnilo, je poslednou pred zavedením prvých opatrení na zmiernenie účinku krízy. Už v marci majú úrady práce k dispozícii viac príspevkov pre firmy i nezamestnaných. Obrat vo vývoji sa však neočakáva. Pracovných príležitostí je čoraz menej.
Úrady evidujú iba 8911 voľných pracovných miest. Na porovnanie, vo februári 2008 to bolo 23 289. Medziročný úbytok predstavuje takmer 62 percent.
Firmy sa najprv informujú
„Máme oveľa menej voľných pracovných miest k dispozícii,“ hovorí Sihelský. Úrady nemajú veľa možností, ako to ovplyvniť. Od 1. marca, keď začala platiť protikrízová novela zákona o službách zamestnanosti, však môžu firmám ponúkať príspevky „na podporu udržania zamestnanosti“ a „na podporu vytvorenia pracovného miesta“.
Február v v číslach
- Na konci mesiaca bolo v evidencii úradov vyše 257-tisíc ľudí, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce. Oproti januáru to je o 18-tisíc viac, oproti februáru 2008 o 53-tisíc viac.
- Z krajov mal najvyššiu mieru nezamestnanosti Banskobystrický kraj (16,1 percenta), z okresov Rimavská Sobota (30,5 percenta).
- Hromadné prepúšťanie sa dotklo 2560 zamestnancov, 1152 z nich sa zaevidovalo na úrade práce.
- Oproti januáru je menej o 410 voľných pracovných miest.
Prvý príspevok je určený pre zamestnávateľov, ktorí pre nedostatok práce skrátili pracovný čas. Štát im môže prispieť na odvody za zamestnancov. Druhý príspevok je klasickou dotáciou. Kto vytvorí miesto pre nezamestnaného, môže ňou pokryť až 50 percent jeho mzdy.
Za prvých desať dní úrady z celého Slovenska dostali 33 žiadostí o tieto príspevky. Záujem o ne majú aj firmy v regiónoch s najvyššou nezamestnanosťou. Neraz však ostane iba pri získaní informácie.
Napríklad na úrade v Revúcej sa o „preplatenie“ odvodov zaujímali šiesti zamestnávatelia. Žiadosť však podal iba jeden. Trebišovský úrad zasa eviduje iba jednu žiadosť o príspevok na nové pracovné miesto.
Asi najviac si úradníci sľubujú od rôznych príspevkov na podnikanie, ktoré sú priamo určené nezamestnaným. O najstarší z nich – na samostatnú zárobkovú činnosť – mesačne žiada 1200 až 1300 ľudí, tvrdí Sihelský.
Vrchol príde v lete
Štatistika nezamestnanosti ešte stále nie je taká zlá, aká môže byť. Od ohlásenia hromadného prepúšťania k jeho realizácii totiž spravidla uplynie šesť mesiacov.
Sihelský včera spočítal, že od októbra do 8. marca zamestnávatelia nahlásili 199 hromadných prepúšťaní, ktoré by sa mali dotknúť takmer 21 600 pracovných miest. Dosiaľ z nich však ubudlo ani nie päťtisíc a úradníci sa už nespoliehajú na to, že z niektorých ohlásení tejto formy prepúšťania zíde.
To najhoršie preto ešte len príde. „Určitú kulmináciu hromadných prepúšťaní očakávame v prvom polroku 2009,“ povedal Vladimír Haško z ústredia.
Situácia sa podstatne zhorší v lete. Už v máji sa začnú do evidencie nezamestnaných hrnúť absolventi vysokých škôl. A po letných prázdninách zasa absolventi stredných škôl. „Najväčšie počty čakáme v septembri,“ povedal šéf ústredia Sihelský.