BRATISLAVA. Stanovovanie cien založené na referenčných cenách v niekoľkých štátoch Európskej únie s najnižšími cenami sa nebude týkať všetkých liekov. .
Ak sa teda bude niektorý liek predávať napríklad iba v piatich štátoch, nebude sa naň vzťahovať žiaden cenový limit. "Jeho výrobca môže predložiť aj desaťnásobnú cenu oproti Nemecku, Británii či Francúzsku a Ministerstvo zdravotníctva SR nebude mať zákonný dôvod takýto liek nezaradiť do kategorizácie, respektíve ho z nej vyradiť,“ upozorňuje ďalej na svojej internetovej stránke zdravotnícky think-tank Health Policy Institute. Podľa Angeliky Szalayovej z uvedeného inštitútu je pritom ťažké určiť, akého počtu liekov sa toto opatrenie dotkne, nejde však v žiadnom prípade o zanedbateľný počet.
Zástupca výrobcu mohol podľa pôvodného znenia novely zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti žiadať o stanovenie úradnej ceny a zaradenie medzi hradené lieky až vtedy, ak sa už liek predával v iných šiestich krajinách. To sa však nepozdávalo Európskej komisii (EK), ktorá takýto postup označila za prekážku voľného pohybu tovarov.
V druhom čítaní novely sa tak cez pozmeňovacie návrhy táto formulácia odstránila. Zároveň sa však zrušilo aj referencovanie cien pre lieky, ktoré sa predávajú na menej ako šiestich trhoch únie. Zmenu odôvodnila tlakom EK aj hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Čižmáriková. "Ak by sme požiadavku komisie neakceptovali, slovenská legislatíva by nebola v súlade s európskou a hrozili by súdne dohry," uviedla. V tejto veci sa však podľa nej ešte isté zmeny dolaďujú a odzrkadlia sa v ďalších legislatívnych predpisoch.
Stanovovanie cien liekov bude plne založené na referenčných cenách v niekoľkých štátoch Európskej únie s najnižšími cenami od apríla tohto roku. V praxi to bude znamenať, že lieky na Slovensku nebudú môcť mať vyššiu cenu ako je priemer v šiestich krajinách únie s najnižšími cenami.
Predpokladané úspory verejných zdrojov za rok na základe referencovania pritom podľa ministerstva zdravotníctva predstavujú 59,75 až 63,07 mil. eur. Referencovanie sa nevyhlo zásadným pripomienkam v rámci medzirezortného pripomienkového konania. Dodávatelia liekov napríklad tvrdia, že prebehlo bez možnosti verifikácie predložených cien, a je teda možné, že ceny niektorých liekov bude potrebné ešte následne upravovať. Protimonopolný úrad SR zase upozornil na možné riziko spočívajúce v znížení ponuky liekov a ohrození ich dostupnosti.