BRATISLAVA. Výsledky monitoringu cien tovarov a služieb, ktorý pri prechode na euro uskutočnilo Združenie slovenských spotrebiteľov (ZSS), sú podľa Fóra spotrebiteľov (FS) a Združenia občianskej sebaobrany (ZOS) neférové a zmanipulované. Podnikateľov, ktorí zvýšili ceny nad stanovený 10-% limit a anketári ich odhalili, zapísalo združenie do čiernej listiny. Až 8 subjektov však zaradilo ZSS do listiny neodôvodnene.
"Čierne listiny ZSS tak poškodili podnikateľov, časť spotrebiteľského hnutia a daňových poplatníkov," upozornili FS a ZOS dnes na tlačovej konferencii.
Euromonitoring dotovalo v roku 2008 Ministerstvo hospodárstva (MH) SR. Komisia MH posúdila ponuky projektov na monitoring cien a spomedzi občianskych združení (OZ) za víťaza vybrala ZSS. Dotácia na tento projekt činila 99.582 eur (3 milióny Sk) a jeho realizátor nemusel zložiť 20-% finančnú spoluúčasť, ako to platilo pre ďalšie OZ pri iných projektoch.
Z aktívne pôsobiacich OZ sa o euromonitoring uchádzalo ZSS a kolektív piatich OZ, ale nie FS a ZOS. Obom chýbali kapacity a výška dotácie nebola pre nich zárukou na seriózny celoplošný monitoring, čo potvrdila aj profesionálna agentúra na prieskumy.
Prvú čiernu listinu zverejnilo ZSS v decembri roku 2008 a v nej figurovalo 180-% zvýšenie ceny jedného druhu ryže v trenčianskom Kauflande. Nasledovala medializácia "gulášového problému" v hoteli Tevel Sládkovičovo a cenový prešľap bratislavskej parkovacej služby BSP Park. Zoznam nepoctivých podnikateľov rozšíril aj hotel Národný dom v Banskej Bystrici, SAD Poprad a mobilný operátor Orange Slovensko.
Výsledky kontroly subjektov menovaných v čiernych listinách, BPS Park Bratislava, Orange Slovensko a Europa Fitness Banská Bystrica, ktorú vykonala Slovenská obchodná inšpekcia (SOI), však nepotvrdili zistenia ZSS.
Pod tlakom médií omyly monitoringu, ktoré si ďalšie OZ na mieste preverili, prehodnotil aj ZSS v prospech Kauflandu a SAD Poprad. Niektorí sa kvôli zápisu do čiernej listiny ohradili, ďalší vec riešia prostredníctvom právnikov a iných bez vysvetlenia ZSS z listiny vymazal.
Podľa predsedníčky SF Marty Černej "na monitoring bola zvolená nekvalifikovaná metodika a voči monitorovaným subjektom anketári postupovali nekorektne". Svedčí o tom prax, že manažéri projektu sa pred uvedením subjektu na čiernu listinu neskontaktovali s jeho konateľom a ani si v podniku neoverili podnet anketára amatéra. Preto FS a ZOS žiadajú, aby sa ZSS ospravedlnilo poškodeným subjektom, aj ďalším, ktorí spochybnili svoje uvedenie na čiernej listine a aby vysvetlilo dôvody tohto konania, dodala Černá.
"ZSS sa v korešpondencii podpisuje 'Slušne a spravodlivo'. Myslíme si, že čierne listiny neboli robené ani slušne a vonkoncom nie spravodlivo," konštatovala PR manažérka ZOS Jana Miklovičová. Medzi neoprávnene zaradené subjekty na listinu sú okrem troch spoločností preverených SOI podľa manažérky aj ďalšie - Kaufland, SAD Poprad, SAD Prešov, Taverna Galanta a hotel Národný dom Banská Bystrica, ktoré na mieste skontrolovali zástupcovia FS a ZOS.