BRATISLAVA. Kým česká vláda takmer s istotou hovorí, že už v tomto roku vydá štátne dlhopisy pre domácnosti, naše ministerstvo tvrdí, že zatiaľ je to len teoretická možnosť. Požičiavať si peniaze od obyvateľstva nepotrebuje, lebo ako tvrdí, s prefinancovaním štátneho dlhu nemá momentálne problém.
To, či nakoniec štát vydá dlhopisy pre domácnosti, bude podľa štátneho tajomníka ministerstva financií Františka Palka závisieť od situácie na finančnom trhu. „Podmienkou je, aby to bolo výhodné," povedal. Bližšie to nechcel konkretizovať.
Vysoká riziková prirážka
Koľko by štát ponúkol ľuďom, ak by sa rozhodol emitovať štátne dlhopisy, závisí vo veľkej miere od vývoja výnosov porovnateľných dlhopisov. Tie sú v prípade našich štátnych dlhopisov so splatnosťou päť alebo desať rokov výrazne vyššie, ako sú výnosy do splatnosti pri nemeckých dlhopisoch. Tie naše sa s nimi porovnávajú.
Napríklad kým výnos do splatnosti 10-ročného nemeckého štátneho dlhopisu je 3,13 percenta, slovenské výnosy do splatnosti sú 4,85 percenta. Slovensko je pre investorov rizikovejšia krajina ako Nemecko. „Aj keď základná sadzba pre štátne dlhopisy sa znížila, riziková prirážka oproti nemeckým štátnym dlhopisom vzrástla," povedal hlavný ekonóm UniCredit Bank Ján Tóth.
Pre slovenskú vládu nie sú momentálne výhodné parametre pre emisie štátnych dlhopisov. Česká vláda však chystanú emisiu pre občanov vysvetľuje aj tým, že je pre ňu teraz drahé predať dlhopisy na finančnom trhu. No občanom ich môže ponúknuť za pre ňu výhodnejších podmienok. „Je však dobré mať pripravené viaceré trhy, kde sa dajú štátne dlhopisy predať," súhlasí s postojom českej vlády Tóth.
Český príklad
Český minister financií Miroslav Kalousek pre tamojšie médiá povedal, že štát by si mohol v budúcich piatich rokoch požičať od obyvateľstva 140 miliárd českých korún. Štát by garantoval ročný výnos 3 až 4 percentá a spätné odkúpenie kedykoľvek, keď občan o to požiada.
Česká vláda má už skúsenosti s emitovaním štátnych dlhopisov pre obyvateľstvo. Pred niekoľkými rokmi vydala pre občanov takzvané povodňové päťročné dlhopisy v objeme päť miliárd českých korún. „Vtedy nešlo zďaleka o takú veľkú čistku, o akej sa teraz hovorí, aby sa o túto skúsenosť dalo oprieť," povedal analytik pražskej ČSOB Petr Dufek.
O výhodnosti štátnych dlhopisov nehovorí len ponúkaný výnos a splatnosť dlhopisu, ale aj to, za akých podmienok ho ľudia budú môcť odpredať späť. Prípadne, ako to bude so zdaňovaním.
Hlavný ekonóm Volksbank Slovensko Vladimír Vaňo upozorňuje, že so spätným predajom dlhopisu na sekundárnom trhu sa nespájajú iba transakčné poplatky, ale aj investičné riziko. Dlhopisy sa obchodujú na burze a ich cena tiež kolíše v závislosti od vývoja úrokových sadzieb či rizikovej prirážky.
Investori preto sledujú vývoj tzv. výnosov do splatnosti. Ide o priemerný ročný výnos dlhopisu, ktorý iný investor získa, ak si ho kúpi „z druhej ruky" a bude ho držať až do jeho splatnosti.
Riziko zvýšenia rizikovej prirážky a tým aj poklesu trhovej ceny je podľa Vaňa aktuálne najmä v prípade zhoršenia rozpočtového hospodárenia alebo zhoršenia ratingu krajiny.