Šéf bratislavského Volkswagenu: Krízu zvládame

Najväčší výrobca áut na Slovensku súperí s krízou. Keď nie sú objednávky, môžu jeho zamestnanci zostať doma a poberať plnú mzdu. Hodiny si odpracujú, keď práca bude. Firma sa pritom na Slovensku ešte chystá rásť, tvrdí predseda predstavenstva Volkswagen S

(Zdroj: SME – PAVOL FUNTÁL)

lovakia ANDREAS TOSTMANN.

Napadlo vás pred rokom, že Volkswagen sa ocitne v takej kríze, v akej sa ocitol?

„Nikto si nemyslel, že sa vo svete objaví takáto kríza a netýka sa to len automobilového priemyslu."

Ako doteraz postihla Volkswagen?

„Vplyv krízy cítiť na znížení výroby v celom automobilovom aj globálnom priemysle. Tento vplyv cítiť aj vo Volks〜wagen Slovakia."

O koľko vám teda klesla výroba?

„Nemôžem vám dať presné čísla, objemy výroby za minulý rok zverejníme 18. marca, porovnávať len jeden mesiac s iným nemá význam, lebo sú tam sezónne rozdiely. Dôležitejší je širší pohľad a objemy produkcie za celých 12 mesiacov, ktoré musíte porovnať. Ale čo nie je tajomstvom, je pokles výroby v prvom mesiaci tohto roka oproti januáru minulého roka."

Povedzte aspoň, ktoré značky boli najviac postihnuté?

„Máme tú výhodu, že vyrábame pre štyri rozdielne značky. Ak si zoberiete napríklad Octaviu, delíme sa o výrobu s Mladou Boleslavou, takže nemôžeme povedať, ktorá značka či model sa zhoršil najviac. Vidíme úbytky v automobilovom priemysle a vďaka rozdielnym značkám, ktoré máme, sme schopní niektoré z nich kompenzovať. Výroba rôznych značiek v rámci závodu Volkswagen Slovakia je výhodou."

Darí sa vám vykrývať zmeny v dopyte po značkách cez dopyt po iných?

„Áno. Začiatkom roka sme prišli s istými - nazvime to - nástrojmi na zvládnutie krízy. Jedným z najvýznamnejších, ktoré sme vytvorili a ktorý je už ukotvený aj v zákone, bol tak〜zvaný flexi systém. A pomocou flexi konta dokážeme súčasnú situáciu zvládať. Keď vyrábate tak ako my tu, je dôležité, aby ste v čase krízy boli pružní, aby ste mohli nasledovať dopyt na trhu. Vďaka rôznym značkám sme v dobrej pozícii - s väčšími i menšími poklesmi sa vieme lepšie vyrovnať."

Hovorili ste o flexi konte. Čo znamená v praxi pre zamestnancov? Koľko hodín v priemere odpracuje zamestnanec za týždeň?

„Flexi konto sme zaviedli pred dvoma mesiacmi. Pomáha nám kopírovať dopyt. Ak je nevyhnutné vyrábať päť dní v týždni, žiadny problém. Ak je nevyhnutné obmedziť výrobu na jednu zmenu, tak tento čas sa dostáva do flexi konta, sú to mínusové hodiny. V budúcnosti, keď budeme mať nové produkty, budeme určite potrebovať nadčasy a zamestnanci si odpracujú hodiny, ktoré si predtým do systému uložili. Platíme 100 percent mzdy. Systém je nastavený na 300 mínusových hodín a majú sa odpracovať maximálne do štyroch rokov. To je spôsob, akým chceme krízu zvládnuť, a prvé dva mesiace sú úspešné."

Chápem princíp, ale koľko hodín je teraz vo flexi konte na zamestnanca?

„O tomto vám informácie nemôžem poskytnúť. Poviem len toľko, že máme veľké rozpätie hodín a dosť flexibility na to, aby sme mohli do systému pridať ďalšie. Celú prevádzku odstavíme na štyri dni pred Veľkou nocou. To je napríklad čas, ktorý pridáva ďalších 30 hodín do flexi systému."

Znamená to, že cítite rast objednávok? Môžete povedať, že počas najbližších šiestich mesiacov sa budú dať hodiny vo flexi konte odrobiť?

„Flexi konto je nový nástroj pre Slovensko, ale pre skupinu Volkswagen to nie je novinka. Napríklad vo Wolfsburgu flexi konto úspešne používajú už niekoľko rokov. Dnes by som nerád odpovedal na otázku, čo sa môže stať za šesť mesiacov."

Čo ak niektorí zamestnanci jednoducho odídu z firmy a „flexi hodiny" si neodpracujú? Ako sa proti tomu chcete chrániť?

„V prípade ukončenia pracovného vzťahu sa prípadný mínusový zostatok na flexi konte stiahne z poslednej výplaty. Nie však v plnej výške, ale ako rozdiel medzi 100­percentnou mzdou a zákonom predpísanými šesťdesiatimi percentami z priemerného platu za obdobie neprítomnosti. Ak sa vzhľadom na pracovno-právne predpisy saldo na flexi konte nepodarí vyrovnať z posledného platu, zúčtuje sa len jeho časť. Túto úpravu odsúhlasili aj naše odbory."

Vám to neprekáža?

„Pozrite sa, chceme si udržať ľudí. Flexi konto je naša myšlienka, ako preniesť ľudí cez krízu. Niekoľkí nás medzičasom opustia, ale nebude ich veľa."

Na druhej strane ponúkate niektorým zamestnancom tučné odstupné, ak dobrovoľne odídu.

„Je to balíček. Povedali sme, že ak niekto chce odísť, môže prísť a povedať, dobre, chcem odísť, a my ako zamestnávateľ máme právo povedať, nemôžeš alebo môžeš odísť. Funguje to obojstranne, my musíme súhlasiť ako zamestnávateľ a súhlasiť musí aj zamestnanec."

Keď nechcete, aby ľudia odchádzali, prečo im ponúkate vysoké sumy?

„Ešte raz, obe strany sa na tom musia dohodnúť. Náš zamestnanec a Volkswagen Slovakia."

Koľko ľudí by malo prácu opustiť a aká suma peňazí je na to vyčlenená?

„To, čomu veríme, nie je, že veľa ľudí musí odísť, práve naopak. Flexi systém je jedným z nástrojov. Ponúkame tiež našim zamestnancom dvojročnú neplatenú dovolenku. Urobíme s nimi zmluvu a po dvoch rokoch sa môžu vrátiť. Veríme, že táto kríza sa skončí a máme veľké plány na zvýšenie celkovej kapacity tohto závodu. Chceme zamestnať viac ľudí, ako sme v priemere zamestnávali minulý rok."

Koľko ľudí akceptovalo vašu ponuku na dobrovoľný odchod?

„Program ešte nie je ukončený. Budeme o tom informovať až na jeho konci."

Prečo VW radšej zaplatí napríklad 10-násobok mzdy formou odstupného, keď môže ľudí prepustiť lacnejšie podľa slovenských zákonov?

„Toto nechcem potvrdiť. Líši sa to od zamestnanca k zamestnancovi a závisí to napríklad aj od času odpracovaného v závode."

Jednou z vašich plánovaných investícií je projekt New Small Family, čiže výroba nového typu malých rodinných áut. Vláda už pre projekt schválila štátnu pomoc. Prečo tak dlho trvá materskému koncernu, aby rozhodol, kde túto investíciu umiestni?

„ Je to normálny proces, keď sa robí také dôležité rozhodnutie. Viaceré závody sa bežne uchádzajú o takúto investíciu. Nakoniec sa musia posúdiť všetky možné faktory a skupina musí dospieť k rozhodnutiu."

O akých peniazoch hovoríme?

„Pre nás by bolo skvelé, keby sme New Small Family mohli vyrábať tu. Ak sa rozhodne o výrobe v Bratislave, hovoríme o trojciferných číslach v miliónoch eur. To znamená, že by sme mohli zvýšiť prevádzku tohto závodu o 30 percent."

S kým Slovensko súťaží o investíciu?

„Na začiatku je konkurentom každý."

Toto nie je začiatok, máte už schválenú aj štátnu pomoc.

„Áno, sme v poslednom štádiu procesu. V Európe je viacero konkurentov. Bola tam Česká republika, je tam Španielsko ako alternatíva voči nášmu závodu."

Takže, dnes nám už konkuruje len Španielsko?

„Španielsko je jedným z konkurentov v Európe."

Čo urobila španielska vláda pre získanie investície?

„To neviem."

Aké výhody má oproti nám Španielsko?

„Rôzne krajiny a rôzne podniky si konkurujú a som si istý, že v tomto procese majú čo ponúknuť."

Pomohla by vám ďalšia štátna pomoc?

„Každá ďalšia podpora vždy pomôže. Ale podľa zákona sme skutočne dostali, čo bolo možné."

Prečo VW minulý mesiac neoznámil našej vláde a verejnosti, že sa chystá zastaviť výrobu? Určite viete, že ste pre krajinu veľmi významným výrobcom.

„Ako som už povedal, vytvorili sme niektoré nástroje na zvládnutie krízy a jedným z nich je flexi systém. Teraz môžeme znížiť alebo zvýšiť výrobu, kedykoľvek je to nevyhnutné. Potom nemusíme oznamovať každý týždeň, že znížime výrobu o jednu zmenu alebo, že jednu zmenu pridávame. Oznámime, len keď zatvoríme závod kompletne na týždeň, a to sa už stalo. Bude odstavený v 15. a 16. týždni, to je okolo Veľkej noci."

Na čom ste s vládou dohodnutí?

„Že nie je potrebné, aby sme na týždennej báze každému hovorili, že sme zredukovali zmeny. S vládou sme v tesnom kontakte vo všetkých veciach, ktoré robíme. Aj predtým než sme oznámili flexi konto či neplatené dovolenky na dva roky, hovorili sme o tom s vládou."

Vo viacerých krajinách únie, vrátane Slovenska, schválili takzvané šrotovné. Cítite jeho dosah na dopyt?

„Zvýhodnenie ovplyvňuje hlavne segment malých áut."

A čo Škoda Octavia?

„Tam to vidíme, ale sme v tom spolu s našimi kolegami v Mladej Boleslavi a vyrovnávame produkciu medzi nimi a nami."

Keď sa táto kríza skončí, myslíte si, že tvár automobilového priemyslu zostane rovnaká - na Slovensku, ako aj vo svete?

„Čo sa Slovenska týka, musím povedať, že teraz nevidím veľký vplyv."

A ako to vidíte vo svete?

„Vidíte, čo sa deje v Spojených štátoch, majú veľké problémy. Neviem, aké riešenie je pre nich najvhodnejšie. Ale závisí to od vlády, jej podpory a schopnosti vytvoriť vhodné podnikateľské prostredie do budúcnosti. Toto môže mať veľký vplyv a je to spojené so značným rizikom."

V USA napumpovala vláda do tohto sektora veľa peňazí. Je to správne?

„Je nevyhnutné mať podporu, ale musí byť založená na normálnych trhových pravidlách. Nemala by byť tak veľká, že sa už neriadi trhovými pravidlami a silami."

Kedy sa táto kríza podľa vás skončí?

„Dúfam, že čoskoro!"

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte
 2. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 3. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 4. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 5. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 6. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 7. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 8. Lety do exotiky už aj z Bratislavy
 9. Nonstop banka vo vrecku - aplikácia Mobil Banking
 10. Ako sme jazdili v socializme
 1. Poslanec Borguľa žiada o uvoľnenie parkoviska pre rezidentov
 2. OMV sa postará o pitný režim, bude rozdávať vodu
 3. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte
 4. Leto nekončí!
 5. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení
 6. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 7. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 8. Už aj seniori presadajú do SUV
 9. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 10. Americká ambasáda zaberá pozemky už rok bez nájomnej zmluvy
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 5 382
 2. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení 2 954
 3. Ako sme jazdili v socializme 2 198
 4. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 720
 5. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole 1 282
 6. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 062
 7. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 021
 8. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho 1 000
 9. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte 908
 10. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov 624

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.

Neprehliadnite tiež

Smrť blízkeho majú platiť poisťovne, rozhodol súd. Tie nesúhlasia

Spor, či majú poisťovne platiť blízkym bolestné, sa na Slovensku vlečie už desať rokov.

Tesco otvorilo pri Galante najväčšie distribučné centrum v strednej Európe

Nové centrum sa zameriava na distribúciu potravín, kozmetiky, oblečenia a techniky. Zamestnalo 1 200 ľudí.

Počet turistov v Dubrovníku je neúnosne vysoký, primátor ho chce obmedziť kvótou

Z krátkodobého ekonomického hľadiska obmedzenie počtu turistov bude pre mesto nevýhodné.

Minimálna mzda v Česku vzrastie na 12.200 korún, rozhodla vláda

Zvýšenie minimálnej mzdy zohľadňuje priaznivý ekonomický vývoj. Česko má v súčasnosti najnižšiu nezamestnanosť v Európskej únii.