Šrotovné môžete nechať v banke

Predajcovia nových áut vám poskytnú informácie o postupe pri získaní dotácie aj úveru

S dotáciou za zošrotovanie starého vozidla a pôžičkou od banky či lízingovej spoločnosti sa k novémuautu dostanú aj ľudia, ktorí by si ho inak nemohli dovoliť. Treba si však všímať, o koľko sa úver preplatí.(Zdroj: Ilustračné - ČTK)

V banke môžete získať úver na nové auto bez ručiteľa aj bez vlastných peňazí. Pri dlhšom období splácania však auto nemusí byť lacné.

BRATISLAVA. Šrotovné považujú mnohí majitelia starších áut za jedinečnú šancu, ako sa dostať lacnejšie k novému autu. Veľká časť z nich však musí najskôr vyriešiť otázky: Kde na nové auto, aj keď s takou výraznou zľavou, vziať? Je lepšie zobrať si úver v banke alebo požičať peniaze v lízingovej spoločnosti?

Šrotovné je príležitosť aj pre predajcov predávať najmä lacnejšie modely. Predpokladá sa totiž, že majitelia starších áut nebudú mať záujem o drahé autá. V zavedení šrotovného vidia príležitosť aj pre banky. Pomoc klientom, ktorí si vezmú na auto úver, sa im vráti v sume, ktorú zaň zaplatia navyše.

Účelový či bezúčelový úver?

Niektoré banky poskytujú klientom špecializované účelové úvery na kúpu osobných áut. Tento úver sa dá zvyčajne získať s nižšími úrokmi ako bezúčelový úver.

Peniaze však môžete použiť len na vopred určený účel - v tomto prípade na kúpu auta. Takýto typ úveru poskytujú Dexia banka, OTP banka, Volksbank Slovensko, UniCredit Bank a VÚB banka.

Ostatné banky - Tatra banka, Slovenská sporiteľňa, ČSOB, Istrobanka, Poštová banka a mBank odporúčajú na kúpu auta využiť bezúčelové spotrebné úvery či tzv. americké hypotéky, ktoré môžete využiť na čokoľvek. V pobočkách Tatra banky sa dá vybaviť aj úver od Tatra Leasingu.

Ako pôžičku vybavíte

Na získanie úveru v banke zvyčajne potrebujete potvrdenie o príjme zo závislej činnosti od zamestnávateľa. Ak ste živnostník, musíte predložiť aj daňové priznanie za uplynulý rok a zdokladovať účel kúpy faktúrou alebo kúpnou zmluvou.

K úveru už nepotrebujete ručiteľa, banky si vystačia s blankozmenkou alebo vinkuláciou havarijného poistenia.

Ponúknu vám aj možnosť uzatvoriť poistenie neschopnosti splácať úver pre prípad smrti, úrazu či straty zamestnania. Pôžičku z banky pritom môžete využiť na akýkoľvek typ auta. Pri posudzovaní žiadateľa o úver postupujú banky individuálne. Aj preto slúži príklad podmienok získania pôžičky, ktorý prinášame v tabuľke, len na orientáciu.

Z bezúčelových úverov je na kúpu auta asi najvhodnejšia americká hypotéka, teda úver zabezpečený nehnuteľnosťou. Ak si požičiate sumu podstatne nižšiu, než je hodnota nehnuteľnosti, môžete získať výhodnú úrokovú sadzbu.

Úver bez akontácie

Výhodou úveru z banky oproti lízingovej spoločnosti je to, že ním môžete prefinancovať celú sumu auta. Banky nežiadajú akontáciu, takže nemusíte mať vlastné prostriedky. Zabezpečenie úveru autom pri bezúčelových úveroch nie je podmienkou, ale môžete ho využiť. Ďalšou z výhod úveru z banky je možnosť zvoliť si lehotu splácania. Banky zväčša garantujú nezmenenú výšku splátky počas celého obdobia trvania úverového vzťahu.

Ponuky bánk sme porovnali na príklade splácania úveru počas 36 mesiacov. Banky, ktoré ponúkajú špecializovaný úver na kúpu auta, nežiadajú vlastné zdroje. Výnimkou je špecializovaný úver UniCredit Bank, ak si zvolíte ten, budete potrebovať 20 percent vlastných peňazí zo sumy, čo si chcete požičať.

Koľko preplatíte

Pri troch rokoch splácania auta bankový úver vo výške 8000 eur preplatíte o takmer 1300 až 2000 eur . Mesačne budete banke platiť 250 až 270 eur. Ak si požičiate peniaze na päť a viac rokov, preplatíte ho o viac ako 2000 eur. Znamená to teda, že banke zaplatíte celú dotáciu, ktorú ste za zošrotovanie auta získali od štátu a predajcu nového auta. Výhodou dlhodobejšieho splácania sú však nižšie mesačné splátky - od 160 do 180 eur.

tabluka_srot1.jpg

Čo treba urobiť, aby ste získali šrotovné
 • Preverte si, či vlastníte auto, ktoré bolo vyrobené pred 1. januárom 1999 a v evidencii motorových vozidiel bolo na vaše meno zaregistrované do 31. decembra 2008.
 • Zmapujte si ceny nových áut na trhu. Ak chcete využiť šrotovné, vyberajte medzi autami do 25 tisíc eur. Ak nemáte dosť peňazí v hotovosti, zistite si, či môžete získať úver. Nedávajte zošrotovať staré, pojazdné auto, kým nemáte istotu, že si budete môcť kúpiť nové.
 • Staré auto dajte zošrotovať u autorizovaného spracovateľa starých vozidiel. Ich zoznam je na stránke www.enviro.gov.sk, v sekcii Obaly a odpady. Potrebujete doklad totožnosti, veľký a malý technický preukaz. Ak je auto dočasne odhlásené z evidencie, aj doklad o tom.
 • Odhláste na dopravnom inšpektoráte staré auto z evidencie. Musíte si priniesť potvrdenie o prevzatí auta od šrotovacej firmy, osvedčenie o evidencii alebo technický preukaz, doklad totožnosti, kolok v hodnote 1,5 eura, tabuľku s evidenčným číslom a potvrdenie o povinnom zmluvnom poistení na príslušný rok.
 • Ak ste požiadali o úver banku, dohodnite si termín a spôsob prevzatia peňazí. Navštívte predajcu a predložte mu potvrdenie o zošrotovaní starého vozidla a vyradení z evidencie. Získate „šrotovnú" zľavu 1000 eur, ak predajca neposkytuje zľavu, 2000 eur ak ju poskytuje. Zvyšnú sumu doplatíte.

Kde si požičať na kúpu auta

Úver v banke:

 • musíte navštíviť banku,
 • zväčša nie je nutná spoluúčasť klienta,
 • peniaze prídu zvyčajne do troch až piatich dní,
 • možnosť dohodnúť poistenie úveru proti insolventnosti,
 • ručenie individuálne podľa podmienok banky.

Úver v lízingovej spoločnosti:

 • vybavíte priamo u predajcu,
 • nutná je spoluúčasť klienta,
 • peniaze prídu do troch dní,
 • dá sa dohodnúť povinné a havarijné poistenie,
 • spravidla sa nedá dohodnúť s poistením proti neschopnosti splácať úver,
 • kupované auto slúži zvyčajne ako ručenie za úver.
Vladimír Ješko
V lízingovke potrebujete aj vlastné peniaze

Pôžička od lízingovej firmy sa dá vybaviť aj u predajcu nových áut. Časť peňazí však musíte mať svojich.

BRATISLAVA. Na kúpu nového auta, lacnejšieho o šrotovné, vám požičia aj lízingová spoločnosť. Nemôžete však počítať s tým, že auto s dotáciou od štátu získate na finančný lízing. Šrotovné totiž môže získať len majiteľ nového auta a počas lízingového vzťahu je len jeho nájomcom.
Ak si zvolíte lízingovku, musíte si od nej vziať úver.

Vyžiadajte si viac ponúk

Zástupcov lízingových spoločností môžete nájsť na predajných miestach väčšiny automobiliek. Niekedy sa dá spôsob financovania dohodnúť priamo s predajcom, vyškoleným lízingovou spoločnosťou. Predajcovia áut však ponúkajú zvyčajne financovanie nákupu auta viacerými lízingovkami. Sú medzi nimi tie, ktoré patria pod banky, ale tiež spoločnosti vo vlastníctve automobilových koncernov. Obe skupiny navzájom súperia. Z ich súperenia môže pri troche snahy vyťažiť aj záujemca o kúpu nového auta.

Hlavný tromf značkových lízingových spoločností je v komunikácii s klientom, rýchlosti spracovania jeho žiadosti, zväčša priamo v predajni vozidiel. Rýchlosť však môže byť na úkor vyššieho úroku, teda aj sumy, o ktorú auto preplatíte.

Je na vašom zvážení, či pri predložení ponuky na značkový lízing vozidla ju okamžite akceptuje, alebo oslovíte aj univerzálnu bankovú lízingovú spoločnosť.

Časť vlastných peňazí

Na vybavenie úveru potrebujete zvyčajne len dva doklady totožnosti, potvrdenie o zamestnaní či príjme, a to podľa výšky akontácie a financovanej hodnoty. Na jednom mieste tak vybavíte kúpu auta, jeho financovanie a zvyčajne aj havarijnú a povinnú poistku.

Ak si budete vybavovať úver v lízingovke, počítajte s tým, že budete musieť dať na nové auto aj časť vlastných peňazí. Akontácia, teda suma, ktorú musíte zložiť pri kúpe auta, znižuje preplatenie úveru oproti pôžičke, ktorú by ste získali bez akontácie, napríklad v banke.

Koľko vás to bude stáť

To, o koľko úver od lízingovky preplatíte, závisí od výšky akontácie, úroku a poplatkov. Pri troch rokoch splácania je to od 590 do 1000 eur.

Pri dlhšom čase splácania úver preplatíte viac, mesačná splátka sa však zníži. Napríklad po piatich rokoch zaplatíte vybraným lízingovým firmách navyše od 1000 do 1500 eur. Mesačná splátka sa zníži asi o 50 eur.

tabulka_srot2.jpg

Vladimír Ješko
Čo odporúča pri kúpe nového auta finančný poradca

S peniazmi treba hospodáriť rozumne. Preto neodporúčam kupovať auto len kvôli šrotovnému ľuďom, ktorí o tom predtým neuvažovali. V terajších neistých časoch môže hotovosť, za ktorú by auto kúpili, znamenať stratu rezervy. Tá by im mohla chýbať v prípade núdze. Podobne je to aj v prípade, keby si na kúpu auta brali úver.

Šrotovné je zaujímavé pre ľudí, ktorí kúpu nového auta plánovali tak či tak. Pre tých, ktorí to však neplánovali, odporúčam nerobiť unáhlené rozhodnutia. Nie je podstatné, či je na tovar 30-percentná, alebo aj 50-percentná zľava, ale koľko výsledne stojí a či ho za tú cenu potrebujem, alebo chcem.

Šrotovné je dobrou, určite však nie jedinou alternatívou pre tých, ktorí chcú kúpiť nové auto. Investícia do nového automobilu je rýchlo sa znehodnocujúcou investíciou. Preto si myslím, že pre ľudí s nižšími príjmami, ale nielen pre nich, môže byť výhodná aj kúpa dvoj či trojročného ojazdeného auta od dôveryhodného predajcu.

Peter Valentín, obchodný vedúci OVB Allfinanz Slovensko

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 2. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 3. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 4. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 5. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 6. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 7. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 8. Lety do exotiky už aj z Bratislavy
 9. Nonstop banka vo vrecku - aplikácia Mobil Banking
 10. Ako sme jazdili v socializme
 1. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení
 2. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 3. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 4. Už aj seniori presadajú do SUV
 5. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 6. Americká ambasáda zaberá pozemky už rok bez nájomnej zmluvy
 7. Bratislava gets a new public space and park
 8. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 9. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 10. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 5 630
 2. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení 3 889
 3. Ako sme jazdili v socializme 2 575
 4. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho 2 092
 5. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 671
 6. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole 1 358
 7. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 154
 8. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 087
 9. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov 696
 10. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 608

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.

BRATISLAVA

Dá sa v Dunaji oficiálne kúpať?

Na Dunaji bolo kedysi nielen legendárne Lido, ale aj lodné kúpaliská.

Neprehliadnite tiež

Taliani pestujú rajčiny, Poliaci čerešne. Kde rastie najviac ovocia a zeleniny v Únii?

Slovensko prispieva len zanedbateľným množstvom ovocia a zeleniny do celkovej európskej produkcie.

Cena pôdy v Česku prudko rastie, analytici sa boja investičnej bubliny

Vysoký dopyt, ktorý tlačil ceny hore bol vyvolaný aj európskymi dotáciami, ktoré dávali poľnohospodárom väčšie možnosti.

Putin, Merkelová, Macron. Pozrite sa, koľko zarábajú svetové politické špičky

Singapurský premiér zarába ročne 1,4 milióna eur a je najlepšie plateným štátnym zamestnancom na svete.

Americkému akciovému trhu sa nedarilo, klesli aj burzy v Európe

Akciový trh USA poškodili zlé správy o hospodárení firiem, európske akciové trhy oslabili v dôsledku teroristických útokov.