Šrotovné môžete nechať v banke

Predajcovia nových áut vám poskytnú informácie o postupe pri získaní dotácie aj úveru

S dotáciou za zošrotovanie starého vozidla a pôžičkou od banky či lízingovej spoločnosti sa k novémuautu dostanú aj ľudia, ktorí by si ho inak nemohli dovoliť. Treba si však všímať, o koľko sa úver preplatí.(Zdroj: Ilustračné - ČTK)

V banke môžete získať úver na nové auto bez ručiteľa aj bez vlastných peňazí. Pri dlhšom období splácania však auto nemusí byť lacné.

BRATISLAVA. Šrotovné považujú mnohí majitelia starších áut za jedinečnú šancu, ako sa dostať lacnejšie k novému autu. Veľká časť z nich však musí najskôr vyriešiť otázky: Kde na nové auto, aj keď s takou výraznou zľavou, vziať? Je lepšie zobrať si úver v banke alebo požičať peniaze v lízingovej spoločnosti?

Šrotovné je príležitosť aj pre predajcov predávať najmä lacnejšie modely. Predpokladá sa totiž, že majitelia starších áut nebudú mať záujem o drahé autá. V zavedení šrotovného vidia príležitosť aj pre banky. Pomoc klientom, ktorí si vezmú na auto úver, sa im vráti v sume, ktorú zaň zaplatia navyše.

Účelový či bezúčelový úver?

Niektoré banky poskytujú klientom špecializované účelové úvery na kúpu osobných áut. Tento úver sa dá zvyčajne získať s nižšími úrokmi ako bezúčelový úver.

Peniaze však môžete použiť len na vopred určený účel - v tomto prípade na kúpu auta. Takýto typ úveru poskytujú Dexia banka, OTP banka, Volksbank Slovensko, UniCredit Bank a VÚB banka.

Ostatné banky - Tatra banka, Slovenská sporiteľňa, ČSOB, Istrobanka, Poštová banka a mBank odporúčajú na kúpu auta využiť bezúčelové spotrebné úvery či tzv. americké hypotéky, ktoré môžete využiť na čokoľvek. V pobočkách Tatra banky sa dá vybaviť aj úver od Tatra Leasingu.

Ako pôžičku vybavíte

Na získanie úveru v banke zvyčajne potrebujete potvrdenie o príjme zo závislej činnosti od zamestnávateľa. Ak ste živnostník, musíte predložiť aj daňové priznanie za uplynulý rok a zdokladovať účel kúpy faktúrou alebo kúpnou zmluvou.

K úveru už nepotrebujete ručiteľa, banky si vystačia s blankozmenkou alebo vinkuláciou havarijného poistenia.

Ponúknu vám aj možnosť uzatvoriť poistenie neschopnosti splácať úver pre prípad smrti, úrazu či straty zamestnania. Pôžičku z banky pritom môžete využiť na akýkoľvek typ auta. Pri posudzovaní žiadateľa o úver postupujú banky individuálne. Aj preto slúži príklad podmienok získania pôžičky, ktorý prinášame v tabuľke, len na orientáciu.

Z bezúčelových úverov je na kúpu auta asi najvhodnejšia americká hypotéka, teda úver zabezpečený nehnuteľnosťou. Ak si požičiate sumu podstatne nižšiu, než je hodnota nehnuteľnosti, môžete získať výhodnú úrokovú sadzbu.

Úver bez akontácie

Výhodou úveru z banky oproti lízingovej spoločnosti je to, že ním môžete prefinancovať celú sumu auta. Banky nežiadajú akontáciu, takže nemusíte mať vlastné prostriedky. Zabezpečenie úveru autom pri bezúčelových úveroch nie je podmienkou, ale môžete ho využiť. Ďalšou z výhod úveru z banky je možnosť zvoliť si lehotu splácania. Banky zväčša garantujú nezmenenú výšku splátky počas celého obdobia trvania úverového vzťahu.

Ponuky bánk sme porovnali na príklade splácania úveru počas 36 mesiacov. Banky, ktoré ponúkajú špecializovaný úver na kúpu auta, nežiadajú vlastné zdroje. Výnimkou je špecializovaný úver UniCredit Bank, ak si zvolíte ten, budete potrebovať 20 percent vlastných peňazí zo sumy, čo si chcete požičať.

Koľko preplatíte

Pri troch rokoch splácania auta bankový úver vo výške 8000 eur preplatíte o takmer 1300 až 2000 eur . Mesačne budete banke platiť 250 až 270 eur. Ak si požičiate peniaze na päť a viac rokov, preplatíte ho o viac ako 2000 eur. Znamená to teda, že banke zaplatíte celú dotáciu, ktorú ste za zošrotovanie auta získali od štátu a predajcu nového auta. Výhodou dlhodobejšieho splácania sú však nižšie mesačné splátky - od 160 do 180 eur.

tabluka_srot1.jpg

Čo treba urobiť, aby ste získali šrotovné
 • Preverte si, či vlastníte auto, ktoré bolo vyrobené pred 1. januárom 1999 a v evidencii motorových vozidiel bolo na vaše meno zaregistrované do 31. decembra 2008.
 • Zmapujte si ceny nových áut na trhu. Ak chcete využiť šrotovné, vyberajte medzi autami do 25 tisíc eur. Ak nemáte dosť peňazí v hotovosti, zistite si, či môžete získať úver. Nedávajte zošrotovať staré, pojazdné auto, kým nemáte istotu, že si budete môcť kúpiť nové.
 • Staré auto dajte zošrotovať u autorizovaného spracovateľa starých vozidiel. Ich zoznam je na stránke www.enviro.gov.sk, v sekcii Obaly a odpady. Potrebujete doklad totožnosti, veľký a malý technický preukaz. Ak je auto dočasne odhlásené z evidencie, aj doklad o tom.
 • Odhláste na dopravnom inšpektoráte staré auto z evidencie. Musíte si priniesť potvrdenie o prevzatí auta od šrotovacej firmy, osvedčenie o evidencii alebo technický preukaz, doklad totožnosti, kolok v hodnote 1,5 eura, tabuľku s evidenčným číslom a potvrdenie o povinnom zmluvnom poistení na príslušný rok.
 • Ak ste požiadali o úver banku, dohodnite si termín a spôsob prevzatia peňazí. Navštívte predajcu a predložte mu potvrdenie o zošrotovaní starého vozidla a vyradení z evidencie. Získate „šrotovnú" zľavu 1000 eur, ak predajca neposkytuje zľavu, 2000 eur ak ju poskytuje. Zvyšnú sumu doplatíte.

Kde si požičať na kúpu auta

Úver v banke:

 • musíte navštíviť banku,
 • zväčša nie je nutná spoluúčasť klienta,
 • peniaze prídu zvyčajne do troch až piatich dní,
 • možnosť dohodnúť poistenie úveru proti insolventnosti,
 • ručenie individuálne podľa podmienok banky.

Úver v lízingovej spoločnosti:

 • vybavíte priamo u predajcu,
 • nutná je spoluúčasť klienta,
 • peniaze prídu do troch dní,
 • dá sa dohodnúť povinné a havarijné poistenie,
 • spravidla sa nedá dohodnúť s poistením proti neschopnosti splácať úver,
 • kupované auto slúži zvyčajne ako ručenie za úver.
Vladimír Ješko
V lízingovke potrebujete aj vlastné peniaze

Pôžička od lízingovej firmy sa dá vybaviť aj u predajcu nových áut. Časť peňazí však musíte mať svojich.

BRATISLAVA. Na kúpu nového auta, lacnejšieho o šrotovné, vám požičia aj lízingová spoločnosť. Nemôžete však počítať s tým, že auto s dotáciou od štátu získate na finančný lízing. Šrotovné totiž môže získať len majiteľ nového auta a počas lízingového vzťahu je len jeho nájomcom.
Ak si zvolíte lízingovku, musíte si od nej vziať úver.

Vyžiadajte si viac ponúk

Zástupcov lízingových spoločností môžete nájsť na predajných miestach väčšiny automobiliek. Niekedy sa dá spôsob financovania dohodnúť priamo s predajcom, vyškoleným lízingovou spoločnosťou. Predajcovia áut však ponúkajú zvyčajne financovanie nákupu auta viacerými lízingovkami. Sú medzi nimi tie, ktoré patria pod banky, ale tiež spoločnosti vo vlastníctve automobilových koncernov. Obe skupiny navzájom súperia. Z ich súperenia môže pri troche snahy vyťažiť aj záujemca o kúpu nového auta.

Hlavný tromf značkových lízingových spoločností je v komunikácii s klientom, rýchlosti spracovania jeho žiadosti, zväčša priamo v predajni vozidiel. Rýchlosť však môže byť na úkor vyššieho úroku, teda aj sumy, o ktorú auto preplatíte.

Je na vašom zvážení, či pri predložení ponuky na značkový lízing vozidla ju okamžite akceptuje, alebo oslovíte aj univerzálnu bankovú lízingovú spoločnosť.

Časť vlastných peňazí

Na vybavenie úveru potrebujete zvyčajne len dva doklady totožnosti, potvrdenie o zamestnaní či príjme, a to podľa výšky akontácie a financovanej hodnoty. Na jednom mieste tak vybavíte kúpu auta, jeho financovanie a zvyčajne aj havarijnú a povinnú poistku.

Ak si budete vybavovať úver v lízingovke, počítajte s tým, že budete musieť dať na nové auto aj časť vlastných peňazí. Akontácia, teda suma, ktorú musíte zložiť pri kúpe auta, znižuje preplatenie úveru oproti pôžičke, ktorú by ste získali bez akontácie, napríklad v banke.

Koľko vás to bude stáť

To, o koľko úver od lízingovky preplatíte, závisí od výšky akontácie, úroku a poplatkov. Pri troch rokoch splácania je to od 590 do 1000 eur.

Pri dlhšom čase splácania úver preplatíte viac, mesačná splátka sa však zníži. Napríklad po piatich rokoch zaplatíte vybraným lízingovým firmách navyše od 1000 do 1500 eur. Mesačná splátka sa zníži asi o 50 eur.

tabulka_srot2.jpg

Vladimír Ješko
Čo odporúča pri kúpe nového auta finančný poradca

S peniazmi treba hospodáriť rozumne. Preto neodporúčam kupovať auto len kvôli šrotovnému ľuďom, ktorí o tom predtým neuvažovali. V terajších neistých časoch môže hotovosť, za ktorú by auto kúpili, znamenať stratu rezervy. Tá by im mohla chýbať v prípade núdze. Podobne je to aj v prípade, keby si na kúpu auta brali úver.

Šrotovné je zaujímavé pre ľudí, ktorí kúpu nového auta plánovali tak či tak. Pre tých, ktorí to však neplánovali, odporúčam nerobiť unáhlené rozhodnutia. Nie je podstatné, či je na tovar 30-percentná, alebo aj 50-percentná zľava, ale koľko výsledne stojí a či ho za tú cenu potrebujem, alebo chcem.

Šrotovné je dobrou, určite však nie jedinou alternatívou pre tých, ktorí chcú kúpiť nové auto. Investícia do nového automobilu je rýchlo sa znehodnocujúcou investíciou. Preto si myslím, že pre ľudí s nižšími príjmami, ale nielen pre nich, môže byť výhodná aj kúpa dvoj či trojročného ojazdeného auta od dôveryhodného predajcu.

Peter Valentín, obchodný vedúci OVB Allfinanz Slovensko

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 4. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 5. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 7. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 8. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 9. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 12 046
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 561
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 7 583
 4. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 6 237
 5. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 5 906
 6. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 5 705
 7. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 5 375
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 5 309
 9. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 3 596
 10. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 3 160

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.

PRIMÁR

S vekom lekára môže stúpať aj počet úmrtí pacientov

Lekárom nad šesťdesiat úmrtnosť pacientov stúpla.

Neprehliadnite tiež

Zelenina z Lidla pohorela v amatérskom teste. Dá sa veriť domácim meračom?

Internetom sa šíri video, v ktorom neznámy muž meria dusičnany v zelenine a ovocí.

Vláda chce rodinám zaplatiť sťahovanie sa za prácou

Niekoľkotisícový príspevok by mal ľudí motivovať, aby opustili svoje domovy a za prácou sa presťahovali tam, kde je.

Francúzsky miliardár dostal zelenú na prevzatie značky Christian Dior

LVMH je najväčším výrobcom luxusného tovaru na svete.

Vyhlásili tender na obnovu Gabčíkova

Celý projekt obnovy si vyžiada celkovo vyše 144 miliónov eur.