BRATISLAVA. Ceny plynu pre domácnosti by mohli klesnúť. Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer-SD) to dnes pripustil v diskusnej relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12.
Predpokladá, že v máji až júni by mohol mať Úrad pre reguláciu sieťových odvetví reálny odhad cien na tento a budúci rok. Úrad potom bude konať z vlastnej iniciatívy, poznamenal. "Určite, je len otázkou, v akej výške," zareagoval na otázku, či budú ceny nižšie.
So zmenou ceny podľa neho nepríde Slovenský plynárenský priemysel (SPP), ktorý počas týždňa ohlásil, že od apríla zníži ceny zemného plynu pre maloodberateľov. Ceny sa vyhodnocujú na 9-mesačnej báze, povedal. V tomto roku bude cena opäť regulovaná, dodal.
Šrotovné sa oplatilo
Zavedenie tzv. šrotovného sa ukázalo ako správny krok a stretlo sa vo verejnosti so značným ohlasom. Povedal to v diskusnej relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12 minister hospodárstva SR Ľubomír Jahnátek.
Nevylúčil, že po vyčerpaní vyčlenených prostriedkov vláda opäť prehodnotí situáciu a celkový efekt z tohto opatrenia a vyčlení ďalšie financie. Záleží to však, ako zdôraznil, od možností štátneho rozpočtu. Prvé výsledky ukazujú, že sa aj zvýšil predaj nových automobilov.
Poslanec NR SR Stanislav Janiš (SDKÚ-DS) spochybnil šrotovné ako nesystémový a drahý krok pomáhajúci najmä zahraničným automobilkám. Podľa jeho slov ide o opatrenie, ktoré nemá prakticky žiadny význam. Krízové opatrenia by mali smerovať najmä do daňovej oblasti. Potvrdil, že opozícia svojimi návrhmi v parlamente má záujem na spoločnom riešení krízy, avšak bez náležitej odozvy koalície. Minister Jahnátek zdôraznil, že nemožno vidieť len samotné automobilky, ktoré v SR zamestnávajú približne 20.000 pracovníkov, ale aj ďalšie desaťtisíce pracovných miest v subdodávateľských firmách, ktorých produkcia smeruje aj do ďalších automobiliek v Európe.
V súvislosti s ohláseným znížením cien plynu pre maloodberateľov do 60.000 m3 ročne minister poznamenal, že je priestor aj na zníženie cien plynu pre domácnosti. Potvrdil, že aj v tomto roku bude cena pre tento segment regulovaná. Podľa jeho slov Slovensko je na prípadnú ďalšiu plynovú krízu dobre pripravené a situácia z januára sa už nemôže opakovať.
Janiš si myslí, že vláda urobila málo pre diverzifikáciu zdrojov plynu a mala by byť v tomto smere podstatne aktívnejšia.