AKTUALIZOVANÉ 12:16

Pomoc východu Európy sa zvýši

Predstavitelia Európskej únie plánujú na budúci týždeň predložiť návrh na zvýšenie objemu krízového fondu pre východnú Európu zo súčasných 25 miliárd eur (753,15 miliardy Sk).

(Zdroj: Reuters)

BRUSEL. Hovorí sa o tom v návrhu dokumentu pre budúcotýždňový summit EÚ, ktorý dnes získala agentúra Reuters.

Krízový fond určený na podporu platobnej bilancie môžu využívať iba krajiny EÚ, ktoré nie sú súčasťou eurozóny, no zároveň sem nepatrí ani Veľká Británia, Dánsko a Švédsko. Z balíčka tak môžu čerpať len krajiny východnej Európy.

"Európska komisia a Rada ministrov financií EÚ by mali čo najskôr prehodnotiť možnosti na zvýšenie súčasného stropu vo fonde na podporu platobnej bilancie," uvádza sa v najnovšom návrhu dokumentu pre summit EÚ, ktorý sa začne vo štvrtok 19. marca. Dokument okrem toho vyzýva komisiu a radu ministrov financií na užšiu spoluprácu so svetovými finančnými inštitúciami s cieľom pomôcť európskym krajinám k ekonomickej stabilite.

Zvýšenie objemu peňazí pre východnú Európu by mohlo pomôcť zmierniť obavy Rakúska a niektorých ďalších západoeurópskych bánk o finančnú stabilitu regiónu. Prudký pokles národných mien v niektorých krajinách zvýšil riziko nesplácania úverov v zahraničnej mene. EÚ v spolupráci s Medzinárodným menovým fondom (MMF) už poskytla pomoc Maďarsku a Lotyšsku a momentálne rokuje s Rumunskom.

Nový návrh prišiel iba pár dní potom, ako dal Brusel najavo, že zvyšovanie objemu financií vo fonde nie je potrebné. "Máme ešte stále určité zdroje, ktoré Maďarsko a Lotyšsko nevyčerpali," povedal len pred niekoľkými dňami komisár EÚ pre menové otázky Joaquín Almunia. Ako vtedy dodal, nemyslí si, že je nutné ísť nad stanovený limit, a to dokonca ani v prípade požiadaviek na pomoc zo strany ďalších štátov.

Finančníci G20 urobia všetko pre ozdravenie svetových trhov

Ministri financií a šéfovia centrálnych bánk členských štátov skupiny G20 v sobotu prisľúbili, že prijmú všetky potrebné kroky na ochranu veľkých finančných inštitúcií, ozdravenie finančného trhu a na oživenie úverových liniek.

Súčasťou týchto krokov je pokračovanie v podpore likvidity, ktorá bankám zabezpečí dostatok kapitálu, a riešenie nelikvidných aktív, uviedli ministri a guvernéri centrálnych bánk v oficiálnom komuniké na záver schôdzky v juhoanglickom Horshame, ktorá slúžila ako príprava na hlavný summit skupiny. Ten sa bude konať 2. apríla v Londýne.

Ako finančníci dodali, centrálne banky budú pokračovať v podpore trhov, dokiaľ to bude potrebné a už dané finančné prísľuby vlád by sa mali zrealizovať čo najskôr. Súčasťou obnovenia stability finančných trhov je podľa komuniké aj zvýšený dohľad. "Oblasti finančných trhov, ktoré sa v minulosti tešili iba miernemu dohľadu, budú už súčasťou adekvátneho stupňa kontroly a regulácie," uviedli v záverečnom komuniké.

Problémom ostáva riešenie nelikvidných aktív, na ktorom sa síce vo všeobecnosti dohodli, no podľa nemeckého ministra financií Peera Steinbrücka je tu "viacero technických problémov, riešenie ktorých zatiaľ nikto nepredložil".

Zároveň prisľúbili, že urobia všetko na podporu hospodárskeho rastu a zamedzenie návratu protekcionizmu. Bez toho, aby špecifikovali, aké konkrétne kroky v tomto smere mienia podniknúť, ministri financií a guvernéri centrálnych bánk uviedli, že všetky druhy politík - menová, fiškálna, konvenčné a nekonvenčné - využijú na zastavenie najhoršieho prepadu svetovej ekonomiky v histórii.

"Sme pripravení prijať akékoľvek kroky, ktoré budú potrebné, dokiaľ sa hospodársky rast neobnoví. Budeme bojovať proti všetkým formám protekcionizmu s cieľom udržať trhy otvorené a zabezpečiť pokračovanie voľného toku investícií," uvádza sa vo vyhlásení.

"Toto je najväčšia výzva, akej svetová ekonomika po dlhých desaťročiach čelí," povedal britský minister financií Alistair Darling. "Jediný spôsob, ako ju môžme zvládnuť, je spoločný postup."

Ministri a guvernéri sa dohodli aj na zabezpečení financií pre medzinárodné finančné inštitúcie. "Nadnárodné inštitúcie by mali mať všetok kapitál, ktorý potrebujú," uviedli v komuniké s tým, že "s podstatným zvyšovaním kapitálu sa začne od Ázijskej rozvojovej banky". Zároveň vyzvali na urýchlené zvýšenie kapitálu Medzinárodného menového fondu (MMF).

Ako povedal jeden z predstaviteľov summitu pre agentúru Reuters, objem pre MMF, o ktorom rokovali, by mal byť vyšší než dvojnásobok súčasnej hodnoty. To znamená viac než 520 miliárd USD (15,67 bilióna Sk).

Potrebujú pomoc od silných tranzitívnych ekonomík

No získanie peňazí od členov MMF s cieľom zvýšiť jeho kapitál nebude podľa pozorovateľov také jednoduché. Západné krajiny potrebujú peniaze aj od silných tranzitívnych ekonomík, ktoré sú známe pod skratkou BRIC (Brazília, Rusko, India a Čína). Tie si ale dali podmienky. K neistote, ako to s fondom bude ďalej, ešte viac prispel americký minister financií Timothy Geithner, ktorý povedal, že MMF potrebuje nie 250 miliárd, ale až okolo 500 miliárd USD.

"Nevylučujem, že by sa nároky mohli zvýšiť. Timothy Geithner navrhol až 500 miliárd USD. To si vyžiada ale určitý čas, takže prioritou bude v súčasnosti polovičná suma," povedal výkonný riaditeľ MMF Dominique Strauss-Kahn. Je však presvedčený, že ak bude potrebné kapitál ešte zvýšiť, fond sa peňazí dočká.

Japonsko už prisľúbilo 100 miliárd USD a približne rovnakú sumu chcú uvoľniť aj USA a Európska únia. Navyše veria, že sa pripoja aj krajiny s vysokými devízovými rezervami, najmä Čína.

Tieto krajiny však dali najavo, že ak sa od nich očakáva viac peňazí do fondu, musia najskôr v ňom získať viac rozhodovacích právomocí, teda upraviť kvóty v Rade MMF. Ministri financií G20 sľúbili, že súčasné kvóty prehodnotia a nový model by mal byť pripravený už do januára 2011. Pôvodný termín bol rok 2013.

Okrem toho, ázijské tranzitívne ekonomiky majú zlé spomienky na spoluprácu s fondom počas ázijskej krízy v rokoch 1997 a 1998. MMF predložil po ich žiadosti o pomoc tvrdé podmienky na poskytnutie úverov, takže mnohé si od fondu nepožičali.

Podobné výhrady má voči MMF aj Rusko, ktorému sa nepáčia politické tlaky fondu pri schvaľovaní úverov. Nevie mu zabudnúť ani jeho rady v oblasti ekonomických reforiem po rozpade ZSSR, ktoré nakoniec nedopadli dobre. Tieto krajiny preto radšej uprednostnili ako svetovú úverovú inštitúciu Ázijskú rozvojovú banku a tej sú aj ochotné poskytnúť viac peňazí. Finančníci G20 už prisľúbili, že súčasný objem kapitálu ADB zvýšia na trojnásobok.

V Londýne rokoval Gordon Brown s Angelou Merkelovou

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyjadrila dnes po schôdzke s britským premiérom Gordonom Brownom presvedčenie, že blížiaci sa summit krajín G20, ktorý sa v britskej metropole uskutoční 2. apríla, bude úspešný napriek odlišným predstavám o konjunkturálnych programoch, problematike regulácie alebo vplyvoch Medzinárodného menového fondu.

"Som optimistická, že sa nám s USA a rozvíjajúcimi sa ekonomikami ako India alebo Čína môže podariť dospieť k výsledkom, ktoré prostredníctvom regulácie zabezpečia, aby sa podobné finančné krízy nikdy viac neopakovali," vyhlásila Merkelová v Londýne.

Kancelárka sa však súčasne nepriamo opakovane postavila proti snahe zámorskej veľmoci o nové finančné injekcie skupiny G20 na oživenie ekonomiky. Podľa jej slov doteraz prijaté opatrenia ešte nemohli priniesť ovocie, preto neslobodno vyzývať k novým balíkom.

Brown i Merkelová zdôraznili, že registrujú aj z USA pozitívne signály, čo britský premiér ilustroval napríklad presvedčením, že Spojené štáty sa aj v otázke regulácie, napríklad vysokošpekulatívnych Hedge fondov, pripoja k európskym spojencom.

Podľa nemeckej kancelárky prinesie londýnsky summit výsledky a jasné pokroky v oblasti regulácie; vrcholná schôdzka by mala prispieť tiež ku kontrole a transparentnosti všetkých finančných produktov, trhov a ich aktérov vo svete.

Gordon Brown ocenil aj doterajšie výsledky aktivít skupiny krajín G20. Každá z nich podľa jeho slov výrazným spôsobom prispela ku konjunkturálnym impulzom, čoho výsledkom je vôbec najsilnejší impulz všetkých čias.

Popri globálnej finančnej a hospodárskej kríze sú predmetom rokovaní nemeckej kancelárky počas dvojdňovej pracovnej návštevy Spojeného kráľovstva aj dvojstranné vzťahy, vybrané európske otázky a zahraničnopolitické témy.

Iba pred dvoma dňami sa v Berlíne na pravidelných nemecko-francúzskych konzultáciách Merkelová a francúzsky prezident Nicolas Sarkozy usilovali zladiť svoje postoje pred aprílovým summitom v Londýne.

ECB: V riešení krízy sa robí dosť. Treba rozmýšľať, čo bude po nej.

Európska centrálna banka (ECB) je dosť agresívna, čo sa týka riešenia problémov, ktorým čelí európska ekonomika, povedal v piatok 13. marca večer na začínajúcej sa schôdzke ministrov financií a šéfov centrálnych bánk skupiny G20 prezident ECB Jean-Claude Trichet.

Podľa zdroja, ktorý Tricheta po príchode do Horshamu na juhu Anglicka citoval, prezident ECB spočítal výdavky Európy na podporu bánk, ďalších finančných inštitúcií a firiem a uviedol, že Európa už investovala do podpory ekonomiky 23 % HDP. V USA je to podľa neho približne 29 % HDP.

Nemecký člen Rady guvernérov ECB Axel Weber upozornil, že je nevyhnutné začať rozmýšľať nad modelom rastu (hospodárstva) po skončení krízy. Ako dodal, doteraz systém rastu vychádzal z veľkých nerovností na medzinárodných trhoch. "To už nebude, čo ale zároveň znamená, že nebudeme mať ani také percento rastu po skončení krízy ako pred ňou," povedal Weber.

Brazília, Rusko, India a Čína vyzvali MMF a SB na zvýšenie úverov

Prepad súkromného kapitálu v tomto roku bude podľa všetkého trvať ešte aj v roku 2010, čo znamená, že medzinárodné finančné inštitúcie (Medzinárodný menový fond a Svetová banka) musia zvýšiť objem úverov, uviedli v piatok 13. marca večer na schôdzke ministrov financií a šéfov centrálnych bánk v britskom Horshame najväčšie tranzitné ekonomiky na svete.

"Je nevyhnutné, aby svetové finančné inštitúcie zvýšili objem svojich úverov a zabránili pokračovaniu rozsiahleho prepadu ekonomiky," vyhlásili Brazília, Rusko, India a Čína, ktoré sú vo svete označované ako skupina BRIC a ktorých vplyv bude podľa ekonómov postupne rásť.

Vydajúc svoje prvé komuniké na schôdzke skupiny G20, krajiny zároveň oznámili, že požadujú silnejší hlas vo svetových finančných inštitúciách. Podľa Ruska práve slabiny svetového finančného systému, ktorému dominovali Američania, viedli k súčasnej finančnej a hospodárskej kríze a to treba zmeniť.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 2. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 3. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 4. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 6. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 7. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 8. Jarné prázdniny pri mori?
 9. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta
 10. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord
 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 2. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 3. Dokázali by ste nakúpiť so zavretými očami?
 4. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 5. Stanovisko Klubu pre Bratislavu k zákazu hazardu v Bratislave
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 7. Mesto Medzev v Charte európskych vidieckych obcí
 8. Valentínska nálada v Poluse pokračuje
 9. M.Borguľa vyzýva veľvyslanca USA k urýchlenému odstráneniu plota
 10. Ušetrite s hypotékou viac ako 1 200 eur
 1. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 17 581
 2. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 10 348
 3. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 6 988
 4. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 6 289
 5. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 5 655
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 4 758
 7. Jarné prázdniny pri mori? 4 569
 8. Jeden z najkrajších interiérov má Meridiana v Prievidzi 4 079
 9. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 3 503
 10. Fakulta manažmentu prepája štúdium a prax cez ďalšie strediská 3 415

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane na vojenčine vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To bola realita Československej ľudovej armády.

ŠPORT

Drastický šport. Prečo Slovenky nezískali medailu

Velez-Zuzulová aj Vlhová jazdia výborne.

KOMENTÁRE

A zasa sa musíme báť plotov, čo v nás vyrastú

Na obrazovkách denne vídame tupírovaný preparát pseudospasiteľa.

PLUS

Varenie v stredoveku? Kaviár prasatám, miesto vody víno

Páv chrlil oheň a mäsové guľky vyzerali ako pomaranče.

Neprehliadnite tiež

Kraft Heinz neuspel s ponukou 143 miliárd dolárov za Unilever

Kraft Heinz ponúkol za akcie Unilever len 18-% prirážku.

Čína zastaví dodávky uhlia zo Severnej Kórey, podporí tak sankcie OSN

Čína už odmietla zásielku uhlia v hodnote asi milióna dolárov. Stalo sa tak po tom, ako KĽDR otestovala raketu stredného doletu.

Londýnske reštaurácie sa pozerajú do budúcnosti. S obavami

Majiteľom reštaurácii priťažil brexit.

Aké možnosti má človek, ktorý prišiel krátko pred dôchodkom o prácu

Skorý odchod do predčasnej penzie sa nemusí vyplatiť, treba si to vypočítať.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop