LONDÝN. Prijatie eura je pre Slovensko dvojsečnou zbraňou, tvrdí britský denník Financial Times (FT).
Na jednej strane spoločná európska mena ochránila Slovensko pred prudkým oslabením meny, s ktorým sa musia vyrovnávať ostatné stredoeurópske krajiny, ako je Poľsko alebo Maďarsko. Na strane druhej silný konverzný kurz znižuje konkurencieschopnosť slovenských firiem.
Teda výhoda pre slovenských spotrebiteľov sa práve teraz, v čase krízy, ukazuje ako problematická pre stabilnú slovenskú ekonomiku, ktorá je závislá od vývozu áut a elektroniky. Znehodnotenie susedných mien totiž znižuje konkurencieschopnosť tovarov vyrobených na Slovensku.
Autor článku vo FT tiež pripomína, že Slováci teraz často chodia nakupovať do Česka, Maďarska a Poľska, kde sú pre nich ceny výhodnejšie. Napríklad poľské obchody a predajne áut pri hraniciach so Slovenskom zažívajú vďaka poklesu kurzu zlotého zlaté časy. Zlotý od vlaňajšieho septembra voči euru oslabil asi o tretinu. Naopak, slovenskí predajcovia a poskytovatelia služieb na druhej strane hranice trpia tým, že vysoké ceny odrádzajú ich tradičných zákazníkov z Poľska.
Poľskí turisti tradične tvorili asi 40 % lyžiarov v Nízkych Tatrách. Vo februári toto číslo kleslo asi o polovicu, tvrdí marketingová riaditeľka strediska Jasná Nízke Tatry Katarína Šarafínová. "Keď zlotý poklesol, stali sme sa pre Poliakov príliš drahými. Vlani sme mali všetko obsadené dva alebo tri mesiace dopredu, teraz máme prázdne izby."
Slovensko malo, ako pripomína FT, jednu z najlacnejších pracovných síl v strednej Európe. Teraz je Slovensko z hľadiska pracovnej sily druhé najdrahšie s priemernou mzdou 7,40 eura (222,93 Sk) na hodinu, čo je o 12 % viac, ako predstavuje regionálny priemer. Poľsko napríklad kleslo 20 % pod regionálny priemer.
"Stále sme lacnejší než väčšina ostatných európskych lokalít, ale stratili sme časť cenovej konkurencieschopnosti v prospech našich susedov," priznáva ekonóm UniCredit Ján Tóth.
Na slovenskú exportne orientovanú ekonomiku má terajšia hospodárska kríza tvrdý dopad. Rast hrubého domáceho produktu (HDP) v poslednom kvartáli 2008 spomalil na 2,7 % zo 7 % v 3. štvrťroku. Priemyselná produkcia sa v januári medziročne prepadla o 27 %, predovšetkým pre výrazné zníženie výroby automobiliek.
"Situácia sa mení skutočne rýchlo, v tomto okamihu nemôžeme predpovedať predaj," uviedol hovorca Kia Motors Slovakia Dušan Dvořák. Kia vlani na Slovensku vyrobila 201.000 áut, pričom v tomto roku očakáva iba 170.000.
FT pripomína, že Kia odložila oznámenie výstavby nového závodu na výrobu motorov a svoj nový model bude vyrábať vo fabrike Hyundai v ČR. Autor však uznáva, že zatiaľ je príliš skoro na to, aby sa dalo povedať, že Slovensko zažije pokles zahraničných investícií v dôsledku prijatia eura.
Informoval o tom britský denník Financial Times.