SME

Economist: Slovensko môže doplatiť na hazard iných

Podľa prestížneho časopisu Economist predstavuje slovenská ekonomika v rámci stredoeurópskeho priestoru svetlú výnimku. Ani to však krajinu nezachráni pred prípadným kolapsom celého regiónu.

Podľa prestížneho časopisu Economist predstavuje slovenská ekonomika v rámci stredoeurópskeho priestoru svetlú výnimku. Ani to však krajinu nezachráni pred prípadným kolapsom celého regiónu.

BRATISLAVA. Economist v aktuálnom čísle analyzuje dopady krízy na jednotlivé krajiny strednej a východnej Európy. Všímal si hlavne nedávny prepad lotyšskej ekonomiky, no v širšom kontexte venoval veľký priestor aj situácii v okolitých krajinách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Začína ironickým postrehom, že jediný lotyšský výrobok, ktorý krízou neutrpel, sú tričká so slovami „Nasing spesal", parodujúce trápnu reakciu ministra financií na otázky novinárov ohľadom stavu ekonomiky. Vcelku však vystihujú bezradnosť lotyšskej vlády a mnohých ďalších postkomunistických krajín ako zastaviť klesanie HDP.

SkryťVypnúť reklamu

Lotyšský pád hrozí regionálnym dominoefektom

Podľa Economistu Lotyšsko doplatilo na nerozumné pôžičky a prílišnú dôveru v záchranné mechanizmy zahraničných bánk, ktoré by mali pumpovať peniaze do dcérskych pobočiek.

Posledný vývoj urobil týmto, podľa Economistu naivným predstavám, koniec. Ekonomické problémy sa prejavili škrtmi vlády vo verejných výdavkoch, ktoré mali za následok masové protesty v uliciach Rigy. Hoci Lotyšsko predstavuje so svojimi 2,4 mil. obyvateľmi ekonomického trpaslíka, celý región nervózne hľadá podobné príznaky vo vlastnej situácii.

Podľa Economistu by však bolo veľkou chybou hádzať všetky postihnuté krajiny do jedného vreca. Zdôrazňuje, že rozdiely v jednotlivých postkomunistických krajinách sú oveľa väčšie ako odlišnosti medzi novými a starými členmi EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

V kontraste so všeobecným názorom sú často „novoprišelci" na tom ekonomicky oveľa lepšie. Stačí vraj porovnať situáciu v Slovinsku a Grécku.

Pomoc Medzinárodného menového fondu potrebuje podľa analýzy Economistu len niekoľko krajín, a to najmä Lotyšsko, Maďarsko či Ukrajina.

Slováci si vedú výnimočne dobre

Podľa Economistu je napríklad poľská ekonomika relatívne sebestačná, zatiaľ čo Česi ťažia z pevného bankového systému a malej zadĺženosti. Susedné Slovensko je na tom údajne ešte lepšie. Nemusí sa zaťažovať nejasnou budúcnosťou a plávajúcim kurzom, ale s krízou už bojuje spod ochranných krídiel silnej spoločnej meny euro.

V iných krajinách je obraz radikálne odlišný. Najchudobnejšie postkomunistické krajiny boli a sú veľmi závislé od „sponzoringu" občanov, pracujúcich v zahraničí. Podiel peňažných zásielok „gastarbeiterov" v HDP sa tam pohybuje v rozmedzí od 10 až 30 percent (Moldavsko, Tadžikistan).

SkryťVypnúť reklamu

Smäd po kapitále je jediný spoločný menovateľ

Economist tvrdí, že ak niečo postkomunistický región spája, je to jedine „smäd" po zahraničných investiciách. Ten sa ale prejavuje veľmi rozdielne. Kým Rusko krátkozrako hazardovalo, spoliehajúc sa na svoje obrovské zdroje surovín, Slovensko predstavuje pozitívny príklad ekonomickej politiky. Tú ťahá príchod zahraničných automobiliek, kvalifikovaná pracovná sila, nízke dane a dobrá infraštruktúra v srdci predraženej Európy.

Zaradilo sa tým medzi krajiny, ktoré stavili na priame zahraničné investície. A tie sú podľa Economistu najmenej zraniteľné. Nové fabriky síce môžu mať problémy, ale už existujúci kapitál len ťažko odchádza.

Naopak, krajiny ako Maďarsko sa nerozumne spoliehali na predaj, a preto sú dnes závislé na premenlivej situácii a cudzích rozhodnutiach.

SkryťVypnúť reklamu

Nervy pracujú

Prvú fázu krízy sa strednej Európe podarilo ako - tak prekonať, no ako prebehne tá druhá, sa dá len ťažko odhadnúť. Situácia by sa mohla zvrtnúť v bezbrehý protekcionizmus. Stredná Európa bude musieť vyplatiť obrovský, celkovo 400 miliardový dlh už v tento rok. To predstavuje veľké riziko pre celý región.

Ak totiž zahraničná banka opustí potápajúcu sa dcéru v jednej krajine, nedôvera klientov sa automaticky prenesie aj na ostatné pobočky v ďalších krajinách. Potom zostáva už len krôčik k bezhlavému presúvaniu kapitálu z postihnutých inštitúcií, čo sa prejaví neúmerným zaťažením centrálnej banky.

Nestabilná mena - najväčší zdroj problémov

Krajiny ako Maďarsko, Poľsko či Rumunsko dnes doplácajú na ľahkovážne špekulácie s načasovaním vstupu do eurozóny. Čo pred rokom vyzeralo ako prijateľné riziko, je dnes podľa Economistu bolestivé precitnutie do reality.

SkryťVypnúť reklamu

Risk pádu lokálnej meny limituje možnosti v boji s finančnou krízou. Česi, Poliaci aj Maďari sa dnes síce snažia koordinovane postupovať, ale ani to nemusí byť záruka ekonomickej stability. Economist poukazuje na príklad Ruska, ktoré obetovalo až polovicu rezerv v snahe stabilizovať rubeľ.

Zmena daňovej politiky predstavuje druhú cestu, ale nie bez rizík. Prílišné zoštíhľovanie verejných výdavkov môže podľa Economistu nakoniec pôsobiť kontraproduktívne.

Volanie po voľnom trhu sa skončilo volaním o pomoc

Economist kladne hodnotí, že napriek mnohým problémom sa kríza zatiaľ neprejavila v populistických a protekcionistických krokoch jednotlivých vlád. Stredná a východná Európa dlhé roky volala po voľnom trhu, a ten sa prejavil v ekonomickej prosperite celého regiónu.

SkryťVypnúť reklamu

No táto stratégia už nemusí byť úspešná, ak sa situácia bude naďalej zhoršovať. Prominentný ekonóm Willem Buiter predpokladá, že je to iba otázkou času.

Osud strednej Európy spočíva v cudzích rukách

Economist je skeptický aj pri hodnotení snahy stredoeurópskych štátov spoločne odstraňovať dopady krízy. Vzhľadom k veľkosti problému nemajú vraj tieto krajiny šancu reálne ovplyvniť dôležité rozhodnutia veľkých hráčov typu Británie, Francúzska či Nemecka. Jedine oni budú mať reálny vplyv na vývoj v celej Európe.

Vychvaľovanie voľného trhu a kritika konzervatívnej politiky starých členov EÚ sa definitívne skončila. Teraz mnohí závisia práve od ich pomoci. Economist však zdôrazňuje, že ani silné a pochopiteľné argumenty nemusia byť zárukou spásonosných riešení.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (29. 3. 2024)
USD 1.081
AUD 1.661
CZK 25.305
JPY 163.450
CAD 1.467
GBP 0.855
HUF 395.260
PLN 4.312
CHF 0.977
SEK 11.525

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 28 561
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 474
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 918
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 288
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 143
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 858
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 735
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 114
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 648
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 435
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 774
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 456
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 368
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 272
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 114
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 648
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 435
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 774
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 456
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 368
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 272
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu