BRATISLAVA. Inštitút časovej tiesne vo verejnom obstarávaní (VO) by podľa predsedu Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Petra Mihóka mal byť prípustný len v čase vojny a živelnej pohromy. Ako ďalej predseda SOPK uviedol počas pondelňajšieho stretnutia s novinármi, slovenský zákon o verejnom obstarávaní musí vyriešiť dve veci, a to jednak eliminovať možnosť časovej tiesne a ďalej vylúčiť akýchkoľvek prostredníkov pri verejnom obstarávaní. "Časová tieseň je využívaná všetkými rezortmi, len aby sa vyhlo verejnému obstarávaniu," pokračoval. Každý rezort, každá samospráva má podľa jeho slov pred koncom predchádzajúceho roka schválený rozpočet, vrátane investícií, takže každý dobre vie, čo bude musieť vniesť budúci rok do verejného obstarávania. Ako P. Mihók konštatoval, v októbri bežného roka, teda takmer po roku, si však každý "spomenie", že je v časovej tiesni, lebo si časovú tieseň vytvoril. "Eliminujme tento špekulatívny moment, a to na úrovni štátnej správy, ako aj na úrovni samosprávy," dodal predseda SOPK.
Na verejnom obstarávaní by sa podľa názoru predsedu obchodnej a priemyselnej komory mala zúčastniť iba firma, ktorá vie zdokumentovať kapitálovú, ľudskú, technologickú a technickú vybavenosť. Do verejného obstarávania by podľa neho nemala ísť firma s dvoma ľuďmi a na neznámej adrese v rodinnom dome. "A takýchto príkladov tendrov máme v histórii SR veľa," myslí si Peter Mihók. Podľa jeho názoru je predsa neprípustné, aby niekto mohol vyhrať miliardovú alebo aj stomiliónovú zákazku bez toho, aby vôbec preukázal, že má nato vôbec kapacitu. "Vylúčme v tendroch sprostredkovateľov a verejné obstarávanie bude lacnejšie. Peniaze sa tak dostanú tým firmám, ktoré reálne podnikajú," navrhol P. Mihók.
Ako predseda priemyselnej komory dodal, spriehľadniť treba aj tzv. podprahové tendre, teda tie ktoré nejdú povinne do verejného obstarávania, lebo sú pod určitou finančnou hodnotou. "Je predsa povinnosťou samospráv, ako aj štátnej správy, aby včas informovali podnikateľov, že bude nejaká možnosť zákazky," myslí si predseda komory. Ako Mihók ďalej informoval, SOPK rozbehla s bratislavským vyšším územným celkom (VÚC) pilotný projekt, v ktorom na internetovej stránke SOPK - konkrétne regionálnej kancelárie v Bratislave sa budú zverejňované všetky plánované podprahové tendre, ktoré budú vyhlasované bratislavským VÚC. "Prečo neurobiť z takéhoto zverejňovania pravidlo vo všetkých regiónoch," pýta sa Mihók. Podnikateľ sa podľa jeho názoru takto dozvie, že sa bude realizovať nejaká objednávka z VÚC, z mesta alebo z nejakej dediny. Zverejnenie zákazok podľa Mihóka síce zvýši konkurenčný boj, ale možno zníži aj obstarávaciu cenu. Keď je tam viacero ponúk, je to už podľa neho iné, aj keď tam nie je verejný tender. "Jednoznačne chceme, aby sa podprahové tendre nerobili "pod prahom" alebo "pod stolom", ale aby boli transparentné," dodal P. Mihók.