Privyrobiť si môžete aj ako predajca

Ak si chcete v čase krízy privyrobiť napríklad priamym predajom kozmetiky či riadu, je dobré pozorne si vybrať firmu, pre ktorú budete pracovať. Potom už všetko závisí od vašej šikovnosti.

Ak hľadáte zárobok popri zamestnaní a máte vzťah ku kozmetike, môžete to skúsiť ako predajca niektorej zo spoločností priameho predaja kozmetiky.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ – ČTK)

BRATISLAVA. „Dobrý deň, nesiem vám nový katalóg!" Aj takto sa môže začať vaša prvá návšteva zákazníka, ak sa rozhodnete skúsiť to ako predajca kozmetiky niektorej zo spoločností priameho predaja.

Či už hľadáte nové zamestnanie, alebo si len chcete zarobiť niečo navyše v čase krízy, môžete si vybrať medzi spomínaným predajom kozmetiky, domácich spotrebičov, riadu či životného poistenia. Záleží len na tom, k čomu máte bližšie. Väčšina spoločností totiž nevyžaduje špeciálne vzdelanie.

„Táto práca je vhodná pre všetkých, ktorí majú obchodné cítenie a vedia predávať," hovorí Róbert Ferencz, generálny riaditeľ spoločnosti Zepter Slovakia, ktorá predáva riad. S tým súhlasí aj riaditeľ pre PR a reklamu kozmetickej spoločnosti Avon Michal Borec.

Podľa neho je správny predajca komunikatívny a rád spoznáva nových ľudí. Ako poistný agent potrebujete byť aj aktívny a rozhodný, dodáva k tomu Petra Greksová z poisťovne Allianz.

Okrem triezveho zhodnotenia svojich schopnosti pri výbere spoločnosti, pre ktorú chcete pracovať, je užitočné podrobne sa pozrieť na to, akú zmluvu podpisujete. Podľa Združenia priameho predaja si treba dať pozor hlavne na firmy fungujúce cez pyramídové schémy. Je podozrivé, ak firma vyžaduje od budúceho predajcu tisícové počiatočné investície, či sľubuje obrovské zisky po zapojení čo najväčšieho počtu ľudí.

Mnohí z úspešných predajcov začínali s nákupom tovaru len pre vlastnú potrebu či úzky okruh známych. Až neskôr prešli k predaju vo veľkom. To, že počet ľudí, ktorí hľadajú možnosť privyrobenia či riešenie straty zamestnania v priamom predaji stúpa, potvrdili zástupcovia firiem, ktoré sa priamym predajom zaoberajú.

„Čoraz viac sa nám objavujú poradcovia, ktorí prišli o zamestnanie a rozhodli sa venovať len Oriflame," vraví generálna riaditeľka spoločnosti Zuzana Machová.

Koľko za to?

To, koľko môžete priamym predajom zarobiť, závisí hlavne od času, ktorý ste predaju ochotný venovať, zhodujú sa jednotlivé spoločnosti. „Každý poradca zarobí toľko, koľko chce," hovorí Machová. Podľa riaditeľky úseku priameho predaja poistenia poisťovne Union Zuzany Cyprichovej príjem nováčika pozostáva z provízie a fixnej odmeny. Pohybuje sa od 500 eur do 1200 eur. Takýto príjem si však vyžaduje venovať sa predaju intenzívnejšie ako len popri zamestnaní.

Garantovaný príjem vo výške minimálnej mzdy v prípade, že nič nepredáte, majú obchodní zástupcovia napríklad vo firme Lux. Tá predáva vybavenie do domácnosti, ale aj čističe vzduchu.
Vo väčšine spoločností však príjem závisí od počtu zákazníkov, či predaných výrobkov.

Začínajúcim predajcom či poisťovákom ponúkajú firmy školenia, ako aj podporu skúsenejších kolegov. „Každej Avon lady či džentlmenovi sa venuje spolupracovník, ktorý mu predstaví portfólio produktov," povedal Borec. Ten zo začiatku absolvuje s nováčikom aj niekoľko prvých stretnutí. Školenia či takzvaný koučing poskytujú novým predajcom aj poisťovne.

Bez formalít

Stať sa predajcom môžete aj bez živnostenského listu, pracovnej zmluvy či dohody o vykonaní práce. U niektorých spoločností aj bez poplatkov. „Záujemca nepotrebuje žiadne vstupné investície, je potrebné vyplniť registračný formulár na webe a potom už stačí len chuť pracovať," povedal Borec. Avon necháva rozhodnutie o tom, či budete pracovať na živnosť alebo nie na svojich predajcoch.

Ak sa rozhodnete pre jeho švédskeho konkurenta - Oriflame - za vstup a za štartovací balíček si priplatíte 1,6 eura (necelých 50 korún). Táto spoločnosť vyžaduje živnostenský list len od predajcov, ktorí dosiahnu so svojou skupinou čistý obrat okolo šesťtisíc eur (vyše 180-tisíc korún) za kampaň - teda tri týždne.

Zakúpenie takzvanej registračnej a štartovacej súpravy so vzorkami výrobkov kozmetiky, výživy a vecí do domácnosti vyžaduje aj spoločnosť Amway - tá vás vyjde spolu na niečo vyše 56 eur (1700 korún). Ak sa však rozhodnete spoluprácu ukončiť, po jej vrátení vám spoločnosť peniaze vráti.

Výnimkou sú spoločnosti Lux a Tupperware, ktorá tiež ponúka veci do domácnosti. Tie vyžadujú buď živnosť alebo pracovnú zmluvu, ak sa rozhodnete nastúpiť ako zamestnanec. Živnostenský list vyžaduje od všetkých svojich predajcov Zepter.

Ak to chcete skúsiť ako poisťovací agent, podpisu zmluvy sa nevyhnete. „Samozrejmou súčasťou spolupráce je podpísanie zmluvy o obchodnom zastúpení," povedala Cyprichová z poisťovne Union. Rovnaký postup uplatňujú aj ostatné poisťovne, pričom každý predajca poistenia je registrovaný v Národnej banke Slovenska ako výlučný sprostredkovateľ poistenia - zastupovať tak môže len jednu poisťovňu.

Hoci väčšina spoločností svojich predajcov pracujúcich na živnosť či dohodu nekontroluje, dane zaplatiť musíte. „Ak predajca príslušné príjmy dosahuje na základe živnostenského oprávnenia, príjmy plynúce z predaja sa považujú za zdaniteľné príjmy zo živnosti," vysvetľuje hovorca Daňového riaditeľstva Miroslav Dobák. Ak predajca pracuje na základe zmluvy, ide o ostatný príjem, a ten treba zdaniť ako príjem fyzickej osoby, dodal.⋌

Čo je priamy predaj

Marketing spotrebného tovaru a služieb priamo u spotrebiteľov alebo u iných osôb, v domácnostiach a na iných miestach väčšmi ako v stálych obchodných prevádzkach (okrem obchodnej siete), obyčajne tak, že priamy predajca vysvetlí a predvedie tovar alebo služby.

Predaj zahŕňa kontaktovanie potenciálnych zákazníkov, prezentáciu a predvádzanie výrobkov, prijímanie objednávok a prípadne aj dodávanie tovaru a inkaso platieb. Predajca môže využiť aj formu takzvanej párty, kde vysvetlí a predvedie výrobky v byte hostiteľa, ktorý si pozve ďalšie osoby.

Výhody pre predajcov

Tento spôsob predaja je príťažlivý predovšetkým preto, že nevyžaduje veľké vstupné investície. Odmena je priamo závislá od vlastnej výkonnosti a táto činnosť sa dá prevádzkovať aj ako vedľajšia pracovná činnosť.

Na čo si dať pozor

Pri vstupe do priameho predaja sa treba vyvarovať rôznych pyramídových schém - ide o nelegálne mechanizmy, ktoré pomáhajú zvýšiť takzvaný obchodný kapitál alebo majetkovú účasť geometrickým nárastom počtu nových platiacich členov. Podvodné schémy, ktoré súvisia s danou problematikou, sú právne rôzne definované, napríklad ako reťazové listy, snehové gule, reťazový predaj, investičná lotéria a podobne.

Zdroj: Združenie priameho predaja
O úspechu rozhodujú prvé tri sekundy

O tom, akí ľudia majú väčšiu šancu si zarobiť priamym predajom a čo o ich úspechu rozhoduje, sme sa rozprávali s psychológom KAROLOM KLEINMANNOM.


Akému typu ľudí by ste vyložene neodporúčali venovať sa priamemu predaju a prečo?

„Existujú viaceré príručky, v ktorých sa píše, ako sa stať úspešným predajcom. Dobrí predajcovia to majú zvyčajne v génoch, niektorí už na základnej škole predávali s určitým ziskom spolužiakom rôzne veci. Obchod je vždy o dohode dvoch strán. Ak predávajúci nemá dar reči, má pri predaji menšie šance na úspech. Predajca bez sociálnej inteligencie tiež nemá nádej na veľké úspechy. Musí poznať jednotlivé typy zákazníkov a odlíšiť skúseného „vymetača" výpredajov od pána, ktorý v obchodnom centre čaká na nákupuchtivú manželku. Ak predajca nie je primerane oblečený, výrazne znižuje šancu na predaj výrobkov. Ak bude predávať v špinavých montérkach, určite nikto od neho nekúpi potraviny, zdravotnícky materiál alebo kozmetiku."

Predurčujú isté povahové či charakterové danosti človeka k tomu, aby priamym predajom zarobil viac než človek bez nich?

„Predajca musí predovšetkým zaujať. Býva paradoxom, že ak zaujme sám predajca, tovar sa ľahšie predáva. Dobrý obchodník musí byť spoločenský, veľavravný a vždy usmievavý."

Mnohí ľudia sa v snahe zarobiť peniaze či iné výhody ponúkajú výrobky svojim príbuzným či známym. Môže to narušiť vzájomné vzťahy?

„Najhoršie obchody sú s vlastnou rodinou a kamarátmi. Známi zvyčajne očakávajú, že im výrobok dáte takmer zadarmo. Naivný predávajúci si zase myslí, že príbuzní a priatelia kúpia od neho predražený tovar iba preto, aby ho podporili. Spomínané obojstranné očakávania môžu dlhodobo narušiť priateľské vzťahy."

Ako sa dá najlepšie nadviazať kontakt so zákazníkom?

„Úsmevom a priateľským slovom. Vždy rozhodujú prvé tri sekundy."

(den)
Voľných brigád od začiatku roka ubudlo

Nájsť si brigádu je z mesiaca na mesiac ťažšie. Za posledný polrok klesol počet ponúk takmer o polovicu, tvrdí portál Profesia.sk. Rovnako je to aj s ponukami trvalého zamestnania. Naopak počet tých, čo prácu hľadajú, stále rastie.

BRATISLAVA. Ak máte pocit, že nájsť si dobrú brigádu je čoraz ťažšie, nemýlite sa. To, že počet voľných brigád klesá, potvrdzuje aj pokles inzerátov.

„Pri porovnaní počtu brigád v septembri 2008 a v januári 2009, môžeme povedať, že ich počet klesol takmer o polovicu," hovorí PR manažérka portálu Profesia.sk Lucia Burianová. Počet pracovných ponúk podľa nej klesá medziročne až o 50 percent.

Tento trend potvrdila aj hovorkyňa personálnej agentúry Trenkwalder Jana Zedníková, podľa ktorej poklesol počet voľných brigád v posledných troch mesiacoch plošne na celom Slovensku. K miernemu oživeniu trhu práce prišlo len na konci minulého roka pre zavedenie eura. „Mnoho firiem, hlavne obchodov, muselo upravovať systémy na euro," vysvetlila.

Podľa údajov Ústredia práce sa v januári tohto roka ponuka pracovných miest medzimesačne scvrkla o šesť desatín. Na jedno voľné pracovné miesto tak na začiatku roka pripadalo okolo 28 uchádzačov o prácu - teda o takmer šesť ľudí viac ako na konci minulého roka.

Podľa Zedníkovej sa okrem zníženia počtu inzerátov zmenil aj spôsob obsadzovania nových miest firmami. „Mnoho firiem, ktoré potrebujú obsadiť nové pracovné miesto, sa dnes predovšetkým sústredí na vlastných ľudí," vraví.

Po vypuknutí krízy začal podľa nej stúpať interný nábor - teda hľadanie vhodných kandidátov medzi vlastnými zamestnancami. Firma sa tak vyhne prepúšťaniu, ale ušetrí aj náklady na zaškolenie nového človeka. Najviac brigád je stále v Bratislavskom a Košickom kraji, a to hlavne v potravinárskom priemysle a administratíve, dodáva Zedníková.

Trh práce sa v posledných mesiacoch zmenil aj podľa Burianovej z portálu Profesia.sk. „Od januára 2009 začína byť prebytok uchádzačov hľadajúcich si prácu," povedala. Na portáli pribudlo za posledný mesiac asi desaťtisíc životopisov.

Menia sa aj platové očakávania, tvrdí Burianová: „Zamestnanci radšej pristúpia na zmrazenie alebo dokonca až zníženie platu, pokiaľ si tým udržia svoje pracovné miesto." Uchádzači sú zároveň pri hľadaní voľného pracovného miesta menej nároční a menej vyjednávajú o ponúkanom plate alebo podmienkach zamestnania, povedala Burianová.

(zz)

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 3. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 4. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 5. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 6. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 7. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 8. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 9. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 10. Kam do tepla v januári?
 1. Attracting talent – Why Millennials are choosing to join Johnson
 2. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 3. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 4. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 5. Alarica – new business project in the market of shoes
 6. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 7. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 8. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 9. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 10. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 13 066
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 7 390
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 3 211
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 1 944
 5. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku 1 733
 6. Kam do tepla v januári? 1 694
 7. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 381
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 1 161
 9. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej! 948
 10. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 896

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Čipový génius Rado Danilák: Viem, ako súperiť s Intelom

Počítačový výskumník a podnikateľ so slovenskými koreňmi vysvetľuje, ako sa môže presadiť malý hráč.

KOMENTÁRE

Prečo sa Česi rozhodli vyhodiť vlastnú krajinu do povetria

Voliči Mariana Kotlebu a Miloša Zemana sa hnevajú na 21. storočie.

TECH

Historici sa mýlia, čiernu smrť roznieslo čosi iné

Nový výskum naznačuje, ako sa problém šíril.

Neprehliadnite tiež

Štát zruší poplatok 10 eur za cirkevný sobáš

Na zrušení kontroverzného poplatku sa dohodol minister vnútra Kaliňák po stretnutí so signatármi petície Fóra kresťanských inštitúcií.

Analytik: Pokles nezamestnanosti je výsledkom cyklického oživenia ekonomiky

Rastúca ekonomika by mala byť schopná generovať nové pracovné miesta aj v nasledujúcich mesiacoch a tlačiť tak nezamestnanosť na nové historické minimá.

Vznikla webová aplikácia, ktorá prináša informácie o majetku politikov

Na prvom mieste rebríčka sa v počte nehnuteľností umiestnil Zsolt Simon.

Superboháči sú ešte bohatší, chudoba je na tom stále zle

Koncentrácia bohatstva v rukách malej skupiny ľudí sa minulý rok ešte zvýšila, deväť z desiatich miliardárov sú muži.

Facebook otvorí v Európe tri nové školiace centrá pre digitálne zručnosti

Facebook plánuje do roku 2020 vyškoliť 100-tisíc malých a stredných podnikov a zabezpečiť on-line školenia pre 250-tisíc podnikov.