Privyrobiť si môžete aj ako predajca

Ak si chcete v čase krízy privyrobiť napríklad priamym predajom kozmetiky či riadu, je dobré pozorne si vybrať firmu, pre ktorú budete pracovať. Potom už všetko závisí od vašej šikovnosti.

Ak hľadáte zárobok popri zamestnaní a máte vzťah ku kozmetike, môžete to skúsiť ako predajca niektorej zo spoločností priameho predaja kozmetiky.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ – ČTK)

BRATISLAVA. „Dobrý deň, nesiem vám nový katalóg!" Aj takto sa môže začať vaša prvá návšteva zákazníka, ak sa rozhodnete skúsiť to ako predajca kozmetiky niektorej zo spoločností priameho predaja.

Či už hľadáte nové zamestnanie, alebo si len chcete zarobiť niečo navyše v čase krízy, môžete si vybrať medzi spomínaným predajom kozmetiky, domácich spotrebičov, riadu či životného poistenia. Záleží len na tom, k čomu máte bližšie. Väčšina spoločností totiž nevyžaduje špeciálne vzdelanie.

„Táto práca je vhodná pre všetkých, ktorí majú obchodné cítenie a vedia predávať," hovorí Róbert Ferencz, generálny riaditeľ spoločnosti Zepter Slovakia, ktorá predáva riad. S tým súhlasí aj riaditeľ pre PR a reklamu kozmetickej spoločnosti Avon Michal Borec.

Podľa neho je správny predajca komunikatívny a rád spoznáva nových ľudí. Ako poistný agent potrebujete byť aj aktívny a rozhodný, dodáva k tomu Petra Greksová z poisťovne Allianz.

Okrem triezveho zhodnotenia svojich schopnosti pri výbere spoločnosti, pre ktorú chcete pracovať, je užitočné podrobne sa pozrieť na to, akú zmluvu podpisujete. Podľa Združenia priameho predaja si treba dať pozor hlavne na firmy fungujúce cez pyramídové schémy. Je podozrivé, ak firma vyžaduje od budúceho predajcu tisícové počiatočné investície, či sľubuje obrovské zisky po zapojení čo najväčšieho počtu ľudí.

Mnohí z úspešných predajcov začínali s nákupom tovaru len pre vlastnú potrebu či úzky okruh známych. Až neskôr prešli k predaju vo veľkom. To, že počet ľudí, ktorí hľadajú možnosť privyrobenia či riešenie straty zamestnania v priamom predaji stúpa, potvrdili zástupcovia firiem, ktoré sa priamym predajom zaoberajú.

„Čoraz viac sa nám objavujú poradcovia, ktorí prišli o zamestnanie a rozhodli sa venovať len Oriflame," vraví generálna riaditeľka spoločnosti Zuzana Machová.

Koľko za to?

To, koľko môžete priamym predajom zarobiť, závisí hlavne od času, ktorý ste predaju ochotný venovať, zhodujú sa jednotlivé spoločnosti. „Každý poradca zarobí toľko, koľko chce," hovorí Machová. Podľa riaditeľky úseku priameho predaja poistenia poisťovne Union Zuzany Cyprichovej príjem nováčika pozostáva z provízie a fixnej odmeny. Pohybuje sa od 500 eur do 1200 eur. Takýto príjem si však vyžaduje venovať sa predaju intenzívnejšie ako len popri zamestnaní.

Garantovaný príjem vo výške minimálnej mzdy v prípade, že nič nepredáte, majú obchodní zástupcovia napríklad vo firme Lux. Tá predáva vybavenie do domácnosti, ale aj čističe vzduchu.
Vo väčšine spoločností však príjem závisí od počtu zákazníkov, či predaných výrobkov.

Začínajúcim predajcom či poisťovákom ponúkajú firmy školenia, ako aj podporu skúsenejších kolegov. „Každej Avon lady či džentlmenovi sa venuje spolupracovník, ktorý mu predstaví portfólio produktov," povedal Borec. Ten zo začiatku absolvuje s nováčikom aj niekoľko prvých stretnutí. Školenia či takzvaný koučing poskytujú novým predajcom aj poisťovne.

Bez formalít

Stať sa predajcom môžete aj bez živnostenského listu, pracovnej zmluvy či dohody o vykonaní práce. U niektorých spoločností aj bez poplatkov. „Záujemca nepotrebuje žiadne vstupné investície, je potrebné vyplniť registračný formulár na webe a potom už stačí len chuť pracovať," povedal Borec. Avon necháva rozhodnutie o tom, či budete pracovať na živnosť alebo nie na svojich predajcoch.

Ak sa rozhodnete pre jeho švédskeho konkurenta - Oriflame - za vstup a za štartovací balíček si priplatíte 1,6 eura (necelých 50 korún). Táto spoločnosť vyžaduje živnostenský list len od predajcov, ktorí dosiahnu so svojou skupinou čistý obrat okolo šesťtisíc eur (vyše 180-tisíc korún) za kampaň - teda tri týždne.

Zakúpenie takzvanej registračnej a štartovacej súpravy so vzorkami výrobkov kozmetiky, výživy a vecí do domácnosti vyžaduje aj spoločnosť Amway - tá vás vyjde spolu na niečo vyše 56 eur (1700 korún). Ak sa však rozhodnete spoluprácu ukončiť, po jej vrátení vám spoločnosť peniaze vráti.

Výnimkou sú spoločnosti Lux a Tupperware, ktorá tiež ponúka veci do domácnosti. Tie vyžadujú buď živnosť alebo pracovnú zmluvu, ak sa rozhodnete nastúpiť ako zamestnanec. Živnostenský list vyžaduje od všetkých svojich predajcov Zepter.

Ak to chcete skúsiť ako poisťovací agent, podpisu zmluvy sa nevyhnete. „Samozrejmou súčasťou spolupráce je podpísanie zmluvy o obchodnom zastúpení," povedala Cyprichová z poisťovne Union. Rovnaký postup uplatňujú aj ostatné poisťovne, pričom každý predajca poistenia je registrovaný v Národnej banke Slovenska ako výlučný sprostredkovateľ poistenia - zastupovať tak môže len jednu poisťovňu.

Hoci väčšina spoločností svojich predajcov pracujúcich na živnosť či dohodu nekontroluje, dane zaplatiť musíte. „Ak predajca príslušné príjmy dosahuje na základe živnostenského oprávnenia, príjmy plynúce z predaja sa považujú za zdaniteľné príjmy zo živnosti," vysvetľuje hovorca Daňového riaditeľstva Miroslav Dobák. Ak predajca pracuje na základe zmluvy, ide o ostatný príjem, a ten treba zdaniť ako príjem fyzickej osoby, dodal.⋌

Čo je priamy predaj

Marketing spotrebného tovaru a služieb priamo u spotrebiteľov alebo u iných osôb, v domácnostiach a na iných miestach väčšmi ako v stálych obchodných prevádzkach (okrem obchodnej siete), obyčajne tak, že priamy predajca vysvetlí a predvedie tovar alebo služby.

Predaj zahŕňa kontaktovanie potenciálnych zákazníkov, prezentáciu a predvádzanie výrobkov, prijímanie objednávok a prípadne aj dodávanie tovaru a inkaso platieb. Predajca môže využiť aj formu takzvanej párty, kde vysvetlí a predvedie výrobky v byte hostiteľa, ktorý si pozve ďalšie osoby.

Výhody pre predajcov

Tento spôsob predaja je príťažlivý predovšetkým preto, že nevyžaduje veľké vstupné investície. Odmena je priamo závislá od vlastnej výkonnosti a táto činnosť sa dá prevádzkovať aj ako vedľajšia pracovná činnosť.

Na čo si dať pozor

Pri vstupe do priameho predaja sa treba vyvarovať rôznych pyramídových schém - ide o nelegálne mechanizmy, ktoré pomáhajú zvýšiť takzvaný obchodný kapitál alebo majetkovú účasť geometrickým nárastom počtu nových platiacich členov. Podvodné schémy, ktoré súvisia s danou problematikou, sú právne rôzne definované, napríklad ako reťazové listy, snehové gule, reťazový predaj, investičná lotéria a podobne.

Zdroj: Združenie priameho predaja
O úspechu rozhodujú prvé tri sekundy

O tom, akí ľudia majú väčšiu šancu si zarobiť priamym predajom a čo o ich úspechu rozhoduje, sme sa rozprávali s psychológom KAROLOM KLEINMANNOM.


Akému typu ľudí by ste vyložene neodporúčali venovať sa priamemu predaju a prečo?

„Existujú viaceré príručky, v ktorých sa píše, ako sa stať úspešným predajcom. Dobrí predajcovia to majú zvyčajne v génoch, niektorí už na základnej škole predávali s určitým ziskom spolužiakom rôzne veci. Obchod je vždy o dohode dvoch strán. Ak predávajúci nemá dar reči, má pri predaji menšie šance na úspech. Predajca bez sociálnej inteligencie tiež nemá nádej na veľké úspechy. Musí poznať jednotlivé typy zákazníkov a odlíšiť skúseného „vymetača" výpredajov od pána, ktorý v obchodnom centre čaká na nákupuchtivú manželku. Ak predajca nie je primerane oblečený, výrazne znižuje šancu na predaj výrobkov. Ak bude predávať v špinavých montérkach, určite nikto od neho nekúpi potraviny, zdravotnícky materiál alebo kozmetiku."

Predurčujú isté povahové či charakterové danosti človeka k tomu, aby priamym predajom zarobil viac než človek bez nich?

„Predajca musí predovšetkým zaujať. Býva paradoxom, že ak zaujme sám predajca, tovar sa ľahšie predáva. Dobrý obchodník musí byť spoločenský, veľavravný a vždy usmievavý."

Mnohí ľudia sa v snahe zarobiť peniaze či iné výhody ponúkajú výrobky svojim príbuzným či známym. Môže to narušiť vzájomné vzťahy?

„Najhoršie obchody sú s vlastnou rodinou a kamarátmi. Známi zvyčajne očakávajú, že im výrobok dáte takmer zadarmo. Naivný predávajúci si zase myslí, že príbuzní a priatelia kúpia od neho predražený tovar iba preto, aby ho podporili. Spomínané obojstranné očakávania môžu dlhodobo narušiť priateľské vzťahy."

Ako sa dá najlepšie nadviazať kontakt so zákazníkom?

„Úsmevom a priateľským slovom. Vždy rozhodujú prvé tri sekundy."

(den)
Voľných brigád od začiatku roka ubudlo

Nájsť si brigádu je z mesiaca na mesiac ťažšie. Za posledný polrok klesol počet ponúk takmer o polovicu, tvrdí portál Profesia.sk. Rovnako je to aj s ponukami trvalého zamestnania. Naopak počet tých, čo prácu hľadajú, stále rastie.

BRATISLAVA. Ak máte pocit, že nájsť si dobrú brigádu je čoraz ťažšie, nemýlite sa. To, že počet voľných brigád klesá, potvrdzuje aj pokles inzerátov.

„Pri porovnaní počtu brigád v septembri 2008 a v januári 2009, môžeme povedať, že ich počet klesol takmer o polovicu," hovorí PR manažérka portálu Profesia.sk Lucia Burianová. Počet pracovných ponúk podľa nej klesá medziročne až o 50 percent.

Tento trend potvrdila aj hovorkyňa personálnej agentúry Trenkwalder Jana Zedníková, podľa ktorej poklesol počet voľných brigád v posledných troch mesiacoch plošne na celom Slovensku. K miernemu oživeniu trhu práce prišlo len na konci minulého roka pre zavedenie eura. „Mnoho firiem, hlavne obchodov, muselo upravovať systémy na euro," vysvetlila.

Podľa údajov Ústredia práce sa v januári tohto roka ponuka pracovných miest medzimesačne scvrkla o šesť desatín. Na jedno voľné pracovné miesto tak na začiatku roka pripadalo okolo 28 uchádzačov o prácu - teda o takmer šesť ľudí viac ako na konci minulého roka.

Podľa Zedníkovej sa okrem zníženia počtu inzerátov zmenil aj spôsob obsadzovania nových miest firmami. „Mnoho firiem, ktoré potrebujú obsadiť nové pracovné miesto, sa dnes predovšetkým sústredí na vlastných ľudí," vraví.

Po vypuknutí krízy začal podľa nej stúpať interný nábor - teda hľadanie vhodných kandidátov medzi vlastnými zamestnancami. Firma sa tak vyhne prepúšťaniu, ale ušetrí aj náklady na zaškolenie nového človeka. Najviac brigád je stále v Bratislavskom a Košickom kraji, a to hlavne v potravinárskom priemysle a administratíve, dodáva Zedníková.

Trh práce sa v posledných mesiacoch zmenil aj podľa Burianovej z portálu Profesia.sk. „Od januára 2009 začína byť prebytok uchádzačov hľadajúcich si prácu," povedala. Na portáli pribudlo za posledný mesiac asi desaťtisíc životopisov.

Menia sa aj platové očakávania, tvrdí Burianová: „Zamestnanci radšej pristúpia na zmrazenie alebo dokonca až zníženie platu, pokiaľ si tým udržia svoje pracovné miesto." Uchádzači sú zároveň pri hľadaní voľného pracovného miesta menej nároční a menej vyjednávajú o ponúkanom plate alebo podmienkach zamestnania, povedala Burianová.

(zz)

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Recenzie.sme.sk udelili 60 certifikátov Ocenený expertmi
 2. 5 krokov k vlastnému bývaniu
 3. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 4. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 5. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 6. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 7. Inteligencia vo všetkom
 8. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 9. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku
 10. Čo sa môže stať, keď šetríte na zateplení?
 1. BILLA a Jamie Oliver pozývajú deti do zázračnej záhradky!
 2. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 3. Odšťavovač s veľkým plniacim otvorom? Nenachytajte sa!
 4. Advokáti budú v stredu bezplatne radiť v 8 mestách
 5. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 6. Apartmány s výnosom až 4% v lyžiarskom stredisku Obergurgl
 7. Finále súťaže CEWE Fotokniha roka 2016
 8. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 9. Východniari investujú do bývania spomedzi regiónov najviac
 10. Recenzie.sme.sk udelili 60 certifikátov Ocenený expertmi
 1. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 23 373
 2. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 8 597
 3. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 7 833
 4. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 7 800
 5. 5 krokov k vlastnému bývaniu 4 706
 6. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo 3 880
 7. Moderný bungalov očami mladých architektov 1 937
 8. Rodinná dovolenka v Burgenlande 1 805
 9. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 1 721
 10. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku 1 617

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Francúzsky analytik: Le Penová je v pozícii, z ktorej sa nevyhráva

Veriť, že Rusko je za všetkým zlé, je nesprávne, rovnako ako veriť tomu, že Rusko nemá vplyv, hovorí pre SME analytik FLORENT PARMENTIER.

SVET

Kremeľ smúti. Jeho favoritka Le Penová vo voľbách nevyhrala

Macron je kandidátom Bruselu a Merkelovej, Le Penová je z ľudu, opakujú ruské štátne médiá.

KOMENTÁRE

V čom majú Mihál s Beblavým výhodu

Môžu sa stať rozhodujúcou silou.

KOMENTÁRE

Moskvu zbavia jedného z jej symbolov

Chruščovky zbúrajú, milióny ľudí sa presťahujú.

Neprehliadnite tiež

Kataster bude splácať milióny za pochybný tender, o vinníkoch mlčia

Úrad musí vrátiť 14 miliónov eur za pochybné súťaže. Či peniaze aspoň sčasti zosobní zodpovedným ľuďom, mlčí.

Viedenské letisko straší Bratislavou. Bojí sa o tisícky pracovných miest

Najväčšie rakúske letisko chce postaviť tretiu pristávaciu dráhu. Tamojší súd však jej výstavbu zakázal. Teraz inzeruje alarmujúce slogany

Ovocie zamrzlo u nás aj v Poľsku. O koľko zdražejú jablká a jahody?

Premiér Robert Fico hovorí o odškodňovaní ovocinárov. Nárok však nebudú mať všetci.

Stovky zamestnávateľov ponúknu na veľtrhu 31 tisíc pracovných miest

Veľtrh práce nie je určený len ľuďom, ktorí si hľadajú prácu, ale aj pre generáciu vstupujúcu na trh práce.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop