Energie môžu vyjsť lacnejšie a rýchlo

Ak máte vyššie preddavky za energie, znamená to, že úverujete energetické firmy

Znížiť platby za energie sa dá. Treba sa však vyhnúť prípadným nedoplatkom.(Zdroj: Ilustračné - Reuters)

Ak ste dosiahli úspory v spotrebe energií, preddavky si môžete zmeniť aj v priebehu mesiaca. Inak vám preplatok vrátia až pri ročnom zúčtovaní.

BRATISLAVA. Koľko vám mesačne odchádza z účtu na plyn či elektrinu, závisí v prvom rade od toho, koľko ste spotrebovali v minulosti. Podľa toho sa distribútori elektriny či Slovenský plynárenský priemysel rozhodujú, aké vám navrhnú zálohové platby.

V čase krízy sa však ráta každé euro. Keď viete, že budete míňať menej, informujte o tom. Dodávatelia energií nemusia vedieť, že ste sa rozhodli zatepliť dom či inak znížiť spotrebu. Ak teda viete, že v ďalšom období miniete menej, nemusíte čakať, kým sa vám vráti úspora vo forme preplatku.

Zmeny mesačných platieb však môžete dosiahnuť vtedy, keď sa nejako výrazne zmenili podmienky vo vašej domácnosti. „Napríklad, keď sa vám odsťahovali z domácnosti dve osoby, viete, že miniete menej elektriny," povedal Boris Peško, hovorca Východoslovenskej energetiky. Dôvodov na zníženie platieb môže byť podľa neho viac - zmena či výmena elektrických spotrebičov, zmena vykurovacieho systému a iné.

Na každého zvlášť

Zníženie zálohovej platby musí byť opodstatnené. „Ak mal niekto v minulosti tisíckorunovú zálohovú platbu, nemôže len tak prísť s tým, že chce platiť mesačne sto korún," povedal Peško. Zníženie v takomto prípade by bolo reálne napríklad vtedy, ak klient odchádza pracovať do zahraničia.

S návrhom na zmenu zálohovej platby sa treba obrátiť na dodávateľa energie. Zhodnú sa na tom všetci distribútori elektriny aj SPP. Pri plyne treba podľa tlačového oddelenia SPP rátať s tým, že preddavkové platby nemôžu klesnúť pod výšku fixnej mesačnej sadzby. Najčastejšími dôvodmi zníženia preddavkov za plyn sú zateplenie či výmena okien, prikurovanie kozubom či tuhým palivom, dlhodobo odcestovaný klient či neobývaný dom.

Ako dlho to trvá?

Platby pritom môžu klesnúť veľmi rýchlo. „Zmenu preddavkov dokážeme zrealizovať okamžite," tvrdí Peško. Podobne je to aj na strednom Slovensku. V call centre Stredoslovenskej energetiky nám oznámili, že môžeme zmeniť preddavky aj ihneď priamo telefonicky a hocikedy počas roka. Podobne je to podľa Petra Kimijana zo Západoslovenskej energetiky aj v tomto regióne. Rovnako sme sa uistili, že je možné zmeniť si aj platby za plyn.

V call centre SPP sme sa dozvedeli, že o nižšie platby sa dá požiadať hocikedy. Cez telefón ich možno znížiť hneď o 20 percent, písomne aj o viac. Dodávatelia energií však svorne upozorňujú: So zmenou preddavkov opatrne. V opačnom prípade by klient mohol na konci odpočtového obdobia čeliť vysokým nedoplatkom.

Na protikrízové zľavy u nás zatiaľ nedošlo

Energofirmy pre krízu zatiaľ nechystajú výrazné akcie. Určité zľavy sa však vybaviť dajú.

BRATISLAVA. Českí nezamestnaní dostanú elektrinu zadarmo. Toto hlásali novinové titulky v Česku pred niekoľkými dňami. Znamená to, že ľudia, ktorí pre krízu prišli o prácu, nebudú musieť tri mesiace platiť splátky za elektrinu, ak sa po prvom marci prihlásia na úrad práce. Na podobné dramatické zmeny však domácnosti na Slovensku zatiaľ nemôžu ani pomyslieť.

„My sa staviame k problémom ľudí už dávno veľmi ústretovo a ochotne, nie tendenčne iba v čase krízy, keď sa za to dá u zákazníkov dostať ,veľa bodov`," povedal Peter Kimijan zo Západoslovenskej energetiky.
Medzi takzvané akcie na Slovensku tak možno zaradiť napríklad „plynové" zvýhodnenie pre seniorov, ktoré ponúka Slovenský plynárenský priemysel.

„Zákazníci po dovŕšení 65 rokov, ktorí majú dohodnutý druh tarify D2 alebo D3, čiže tarify vhodné pre ročnú spotrebu od 200 do 6500 kubických metrov, môžu získať celoročnú úsporu približne 20 eur (zhruba 600 korún)," informovala Martina Greňová z tlačového oddelenia plynárenskej firmy. Úsporu však podľa jej slov seniori pocítia až v ročnej vyúčtovacej faktúre, „a to prostredníctvom nižšej výšky fixnej mesačnej sadzby, a teda nie v mesačných preddavkoch".
S ponukou šetrenia sa chystá svojich klientov v najbližších dňoch osloviť Stredoslovenská energetika.

„Pôjde o viac ako 30­tisíc odberateľov s najvyšším potenciálom úspor elektriny v domácnosti," priblížila Anna Žatková, vedúca komunikácie vo firme. Podľa jej slov by malo ísť o domácnosti s výrazne vyšším odberom. Prakticky to bude znamenať, že tieto domácnosti dostanú od energetiky rady, ako ušetriť elektrinu a znížiť si tak účty, ale aj bezplatne si požičať merače spotreby a zistiť, ktoré prístroje im míňajú najviac elektriny.
Súčasťou akcie majú byť aj konkrétne zľavy na nákup niektorých úsporných spotrebičov a technológií. Ušetriť by tak mohli od 10 do 49 percent.

Ako môžete získať zľavy

Pre 30­tisíc domácností v portfóliu SSE pribudne v najbližších dňoch možnosť využiť zľavy na nákup:

 • 30 % na akumulačné pece,
 • 15 % na tepelné čerpadlá,
 • najviac 35 % na klimatizačné zariadenia,
 • 49 % na obehové čerpadlá,
 • 10 % na bojlery,

Zákazníci SPP od 65 rokov môžu získať zľavu do 20 percent, ak: má tam byť: do 20 eur

 • majú na danom odbernom mieste trvalý pobyt,
 • písomne požiadali o poskytnutie zvýhodnenia,
 • sami vykonali odpočet určeného meradla a so žiadosťou o zvýhodnenie predložili dodávateľovi tento stav ku dňu podania žiadosti,
 • majú druh tarify D2 alebo D3.

Zdroj: SSE, SPP
Kríza začína siahať na faktúry

Účty za elektrinu sú ešte nepríjemnejšie, keď človek stratí prácu. Prvé faktúry, ktoré ľudia pre krízu nestíhajú splácať, sú však už na svete.

BRATISLAVA. Zhoršenie platobnej disciplíny je očakávaným dôsledkom hospodárskej krízy. Už teraz niektorí dodávatelia energie hlásia narastajúce problémy so splácaním nedoplatkov z ročných zúčtovaní.

„Stredoslovenská energetika registruje v posledných mesiacoch v kategórii maloodber mierny nárast žiadostí zákazníkov o poskytnutie splátkových kalendárov na vyúčtované nedoplatky,“ povedala Anna Žatková, vedúca internej a externej komunikácie firmy.

Keď sa klient podľa jej slov dostane do finančných problémov, mal by sa s firmou čo najskôr skontaktovať. O tom, či sa mu priklepne splátkový kalendár, potom rozhoduje aj to, či v minulosti zodpovedne platil svoje účty.

Boris Peško z Východoslovenskej energetiky súhlasí. Pripomína, že na splátkový kalendár si klient nemôže automaticky nárokovať. „Takéto opatrenie je možné len v tých prípadoch, v ktorých je evidentné, že výsledkom bude úhrada pohľadávok a následné zlepšenie platobnej disciplíny,“ povedal.

Inak je to s preddavkami

Podobne v Západoslovenskej energetike posudzujú neplatiča podľa histórie obchodného vzťahu, jeho serióznosti a prihliada sa aj na dôvod, pre ktorý nestíha splácať. „To znamená, že vieme dohodnúť odklad vyúčtovacej faktúry, a to maximálne na 6 mesiacov,“ povedal hovorca spoločnosti Ján Orlovský. Rovnako je to aj v prípade, keď klient nedokáže splácať dokonca ani zálohové platby.

Iné podmienky majú klienti mimo západného Slovenska. Napríklad Stredoslovenská energetika môže síce vytvoriť splátkový kalendár na ročné nedoplatky, ale nie na zálohové platby. Rovnako je to aj vo Východoslovenskej energetike. „Splátkové kalendáre nie je možné využiť na úhradu nezaplatených preddavkových platieb,“ povedal Peško. Dodal, že pri preddavkoch nie je možný ani odklad či iná forma riešenia.

Energetické firmy pritom nezvyknú na omeškané platby čakať príliš dlho. „Upomienka v kategórii maloodberu je zasielaná doporučene 6 dní po termíne splatnosti,“ hovorí Žatková.

Na zaplatenie dlhu má dlžník stanovený termín v upomienke 15 dní od doručenia listu, pričom lehota na doručenie upomienky, čiže úložná lehota, je 7 dní. „Po nezaplatení dlhu ani po zaslanej upomienke pristupujeme k odpojeniu odberného miesta,“ dodala Žatková.

Slovenský plynárenský priemysel postupuje podľa svojich vyjadrení individuálne tak pri preddavkových platbách, ako aj pri ročnom zúčtovaní.

Veľké domácnosti majú veľké účty

Problémy s platbami môžu mať dnes najmä tí, ktorých prekvapila nová kategorizácia domácností. Ak totiž patríte medzi domácnosti, ktoré v roku 2007 spotrebovali viac než 5­tisíc, resp. 20­tisíc kilowatthodín elektriny (podľa toho, či elektrinou aj kúrite), priplatíte si za elektrinu oproti minulému roku aj 30 percent. Ostatné domácnosti nepocítili takmer žiadne zmeny v cenníkoch dodávateľov energií.

Podobne je to aj pri plyne. Veľké domácnosti si tu na mesačnej fixnej sadzbe priplatia zhruba 5 eur. Ide o tých, ktorí v roku 2007 spotrebovali viac než 6500 kubických metrov plynu.

Pritom ani nemuselo ísť o ich spotrebu, keďže pred dvoma rokmi mohla žiť na danom mieste úplne iná rodina.

Daniela Krajanová
Čo robiť , ak nestíhate platiť
 • Obráťte sa čo najrýchlejšie na vášho dodávateľa energie. Odpojiť vás totiž môžu rýchlo.
 • Nemusíte prísť osobne, všetky žiadosti o zmenu výšky splátok, odklad, prípadne splátkový kalendár sa dajú riešiť aj cez e­mail či telefonicky.
 • Odklad či splátkový kalendár môžete získať aj vďaka tomu, že ste v minulosti poctivo platili.
 • Firmy si môžu všímať aj dôvod, pre ktorý nestíhate platiť.
Daniela Krajanová

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 2. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 3. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 4. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 5. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 6. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 7. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 8. I cez prázdniny testujte elektrobicykle
 9. 5 dôvodov, prečo sa prihlásiť na konferenciu ENERGOFÓRUM®
 10. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom
 1. Grantová výzva na vykonávanie činností informačných centier
 2. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 3. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 4. Funguje predaj realít aj bez maklérov?
 5. BILLA a ÚNSS skontrolovali zrak 10 380 slovenským deťom
 6. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 7. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 8. Borguľa žiada vyrúbenie dane pre americkú ambasádu
 9. Stanovisko Klubu pre BA k mimoriadnemu rokovaniu zastupiteľstva
 10. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 1. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 5 635
 2. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 4 862
 3. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 4 259
 4. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 3 281
 5. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 3 133
 6. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 2 056
 7. Máte už vybranú dovolenku na júl? 1 488
 8. Chcete vedieť všetko o vašej krvi? Čaká vás 6000 typov vyšetrení 1 475
 9. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom 1 075
 10. 5 dôvodov, prečo sa prihlásiť na konferenciu ENERGOFÓRUM® 683

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Pracoval pre Širokého aj Babiša. Teraz ide Jahnátek regulovať energetiku (profil)

Vláda vymenovala poslanca a bývalého ministra za predsedu energetického regulačného úradu, funkciu má istú do roku 2023.

DOMOV

Miliónové dotácie od Plavčana dostali aj pochybné firmy

Niektoré firmy nemajú s výskumom žiadne skúsenosti.

DOMOV

Odhalený sériový vrah patrí k najbrutálnejším

Muža zatiaľ obvinili, že týral svojho syna, no obvinenia by mali rozšíriť.

EKONOMIKA

Podmienky na získanie hypotéky sa opäť pritvrdili

Banky musia pri schvaľovaní hypotéky viac skúmať finančnú situáciu klientov.

Neprehliadnite tiež

Pracoval pre Širokého aj Babiša. Teraz ide Jahnátek regulovať energetiku (profil)

Vláda vymenovala poslanca a bývalého ministra za predsedu energetického regulačného úradu, funkciu má istú do roku 2023.

Na zhrdzavené a rozkradnuté dedičstvo komunistov pôjdu milióny

Závlahový systém je čoraz dôležitejší pre globálne otepľovanie, chystá sa modernizácia z eurofondov. Hovorí sa o sto miliónoch eur.

Unikátna výstava o Harrym Potterovi: Kedy, kde a za koľko

Výstava, ktorá kombinuje archívne rukopisy a kresby zo stredoveku s aktuálnymi skicami kníh o Harrym Potterovi, potrvá len štyri mesiace.

Ľudia v roamingu prestali šetriť. Svoje telefóny využívajú viac

V krajinách Únie ľudia telefonujú, esemeskujú a surfujú na internete za rovnaké ceny ako doma.