BRATISLAVA. Pohľad na výpis z dôchodkového účtu, ktorý v týchto dňoch rozposielajú svojim klientom dôchodkové spoločnosti, väčšinu sporiteľov nepoteší. Na penzijnom účte majú momentálne menej, ako je súčet príspevkov, ktoré do druhého piliera poslali.
Platí to až na výnimky pre sporiteľov rastových a vyvážených fondov, ktorých je v druhom pilieri vyše 95 percent. Príspevky ľudí, ktorí si sporia v konzervatívnom fonde, si doteraz pripísali mierne zhodnotenie.
Zatiaľ sa zhodnocujú iba konzervatívne fondy
Sporiteľ v jednom vyváženom fonde, ktorý nám dovolil pozrieť sa na stav svojho dôchodkového účtu, momentálne stráca 143,88 eura. Do druhého piliera odvádza okolo 70 eur. Prvý príspevok mu prišiel na jeho dôchodkový účet v septembri 2005. Odvtedy do druhého piliera poslal spolu 2433,84 eura. Aktuálna hodnota jeho penzijného účtu je však iba 2289,96 eura.
Dôchodkové správcovské spoločnosti sa netaja tým, že priemerný sporiteľ má na účte v rastovom fonde menej, ako je súčet všetkých jeho doterajších príspevkov. No žiadny zo sporiteľov neprišiel o všetky úspory, ako ešte prednedávnom tvrdili niektorí verejní činitelia.
To, že momentálne sú na tom najlepšie ľudia v konzervatívnych fondoch, ukazuje aj príklad nášho fiktívneho sporiteľa. Prepočet je urobený na základe reálneho vývoja hodnôt dôchodkových jednotiek.
Ak vstúpil do druhého piliera hneď na začiatku a pravidelne každý mesiac na svoj účet posielal 43,15 eura, k 31. januáru 2009 mal na účte v konzervatívnom fonde o šesť percent viac, ako je suma príspevkov, ktoré mu prišli na dôchodkový účet.
To však neplatí o momentálnom stave na účte v rastovom a vyváženom fonde. Ak by šlo o investíciu, ktorú by si mohol z týchto fondov vybrať, v oboch prípadoch by náš sporiteľ zrealizoval stratu.
Keď porovnáme momentálnu stratu s novembrom, v prípade rastového fondu je na porovnateľnej úrovni. Pri vyváženom fonde sa mierne znížila.
Do akcií investujú menej
Tí, ktorí sledujú vývoj na akciových trhoch, vedia, že súčasné straty spôsobil najmä výrazný prepad cien akcií za posledný rok. Nedôvera na finančných trhoch, ktorú vo väčšej miere odštartovala hypotekárna kríza v USA, zatlačila akciové indexy do rekordných strát. Správcovia dôchodkových fondov na to reagovali tak, že znižovali podiel akciových investícií.
Axa DSS napríklad za posledný rok znížila podiel akciových investícií v rastovom fonde približne z 19 na 10 percent a vo vyváženom fonde z 15 na 8 percent. „Dlhopisové investície sa naopak zvýšili zo zhruba 50 na 60 až 70 percent," povedal portfólio manažér dôchodkovej spoločnosti Erik Osuský.
Podiel dlhopisovej zložky na úkor akciovej zvyšovali počas minulého roka aj ostatné penzijné spoločnosti. „Pred rokom sme mali vo vyváženom fonde zastúpených približne 16 percent akcií a v rastovom fonde približne 20 percent akcií, v súčasnosti je to 7 percent a 9 percent," povedal portfólio manažér ČSOB AM Vladimír Ravinger.
Zákon pritom umožňuje rastovým fondom investovať do akcií až 80 percent majetku vo fonde. „Predpokladáme, že v najbližšom polroku budeme akciovú zložku v oboch fondoch zvyšovať," povedal Ravinger.
Problém je, že finančná kríza zasahuje aj do zhodnotenia najmä korporátnych a bankových dlhopisov, a to hlavne zahraničných. Je to preto, že vzrástla riziková prirážka ich emitentov. Následným precenením dlhopisov ich cena klesá.
Šéf ČSOB DSS Vladimír Šošovička však hovorí, že v portfóliách dôchodkových fondov sú najmä štátne dlhopisy či dlhopisy tunajších bánk, kde je takéto riziko podstatne nižšie.
Analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana považuje za veľmi pravdepodobné, že ak by táto kríza významne zasiahla dlhopisové fondy, negatívny dopad sa prejaví aj v reálnej ekonomike a postihnutý bude rovnako aj prvý pilier.
BRATISLAVA. Najprv premiér Robert Fico povedal, že je neprijateľné, aby v čase krízy a pri negatívnom vývoji zhodnotenia úspor dôchodkové spoločnosti vytvárali zisky a štát vykrýval deficit Sociálnej poisťovne. Následne minister financií Ján Počiatek povedal, že penzijné spoločnosti by mali byť zodpovedné za zhodnocovanie vkladov sporiteľov. Preto spolu s Národnou bankou vymysleli ako na to.
Takéto vyjadrenia môžu sporiteľov zneisťovať. Zvlášť, ak stále nie je známe, čo chcú na druhom pilieri meniť. Keď sme sa ministerstva financií opýtali, ako by garancia vkladov vyzerala, jeho hovorca Miroslav Šmál povedal len toľko, že fungovanie druhého piliera je zatiaľ len predmetom diskusie.
Premiérove vyjadrenia naznačujú, že vláda uvažuje o znížení odvodov do druhého piliera z deviatich na šesť percent. Ekonómovia hovoria, že ľudí by to nemalo odradiť, napríklad preto, že do budúcnosti to vytvára ešte väčší tlak na verejné financie. Teda aj na zdroje Sociálnej poisťovne.
„Zhodnotenie finančnej výhodnosti bude podmienené nastavením výpočtu dôchodku z prvého piliera, ktorý je dnes pre sporiteľov nevýhodný. Dôchodok z prvého piliera, ktorý sa sporiteľom kráti dnes na polovicu, by mal byť v skutočnosti až 65 percent,“ hovorí analytik INESS Radovan Ďurana. Ľudia by podľa neho nemali zabúdať na výhody druhého piliera, napríklad na možnosť dedenia dôchodkových úspor.
Väčšina sporiteľov má zatiaľ na penzijnom účte menej, ako je suma zaslaných príspevkov. Šéf INEKO Eugen Jurzyca však hovorí, že v minulosti prinášali tridsaťročné časové úseky na kapitálových trhoch asi päťpercentné reálne výnosy, a to napriek dvom svetovým vojnám. „Negatívne dosahy sa týkajú prvého piliera minimálne tak ako druhého. Dnes by mal z druhého piliera vystúpiť najmä ten, kto verí viac vláde než finančným trhom,“ dodal Jurzyca.
Výstup z druhého piliera
- Na výstup z druhého piliera treba vyplniť tlačivo Vyhlásenie sporiteľa nebyť zúčastnený na starobnom dôchodkovom sporení.
- Tlačivo je k dispozícii v pobočkách Sociálnej poisťovne, dá sa vytlačiť aj z jej internetovej stránky www.socpoist.sk.
- Vyplnené tlačivo treba osobne alebo poštou doručiť do Sociálnej poisťovne. Podpis netreba overovať u notára.
- Sociálna poisťovňa bude o výstupe sporiteľa informovať dôchodkovú správcovskú spoločnosť, s ktorou klient uzavrel zmluvu.
Vstup do druhého piliera
- Občan si vyberie jednu zo šiestich dôchodkových spoločností (DSS) a podpíše s ňou zmluvu. Stačí sa preukázať občianskym preukazom.
- Zoznam DSS je na internetovej stránke centrálnej banky www.nbs.sk v časti Dohľad nad finančným trhom alebo na stránke www.adss.sk.
- Ak chce mama, aby za ňu počas poberania materskej platil štát príspevky do druhého piliera, musí to oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne do 30 dní od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o priznaní materského.