SME

Ako a kam investovať v čase krízy

V čase krízy rozmýšľa nejeden človek nielen nad tým, ako ušetriť, ale aj kam investovať svoje peniaze. Väčšine ľudí však ide o ochranu úspor.

(Zdroj: Ilustračné - www.sxc.hu)

BRATISLAVA. Hospodárska kríza trvá niekoľko mesiacov a výrazne sa začala dotýkať už aj Slovenska. Nad budúcim ekonomickým vývojom je veľa otáznikov. Analytici sú bezradní a často menia svoje predpovede.
Kam uložiť v tomto období neistoty nasporené peniaze? Kúpiť nehnuteľnosť, investovať radšej do drahých kovov či do podielových fondov, uložiť si ich na účet v banke alebo skôr minúť v predtuche, že môžu stratiť svoju hodnotu?

Slovenskí investori patria podľa Vladimíra Šošovičku z ČSOB Asset Management vo všeobecnosti medzi veľmi konzervatívnych klientov. „Ich obavy z poklesu hodnoty našetrenej sumy momentálne pravdepodobne prevažujú nad snahou o dosiahnutie vyšších ziskov za cenu rizika."

Opatrnosť nezaškodí

Kríza však už nepanuje len vo svete financií, rozšírila sa na celé hospodárstvo. Firmy, ktoré ešte nedávno boli úspešné a veľmi rentabilné, začínajú vo veľkom prepúšťať.

Ako sa pripraviť na horšie časy

  • Urobte si domáci finančný „audit".
  • Prehodnoťte dôležitosť všetkých svojich výdavkov.
  • Na začiatku mesiaca si oddeľte časť peňazí, ktoré nevyhnutne potrebujete na chod domácnosti.
  • Nekupujte veci, ktoré nepotrebujete.
  • Ak to nie je nevyhnutné, väčšie výdavky, ako napríklad kúpu novej práčky, je vhodné odložiť na neskoršie obdobie.
  • Keď rozmýšľate nad úverom či nad nákupom tovaru na splátky, dobre si prepočítajte, či to váš rodinný rozpočet unesie.
  • Vytvárajte si finančnú rezervu, a teda sporte. Aj keď malú sumu, ale pravidelne každý mesiac. Ideálnym spôsobom je príkaz z účtu.
  • Nasporené peniaze nevyužívajte na financovanie kúpy vecí bežnej spotreby. Myslite na to, že to môže byť vaša rezerva v horších časoch.
Zdroj: VÚB banka

Odborníci preto odporúčajú, aby si ľudia uložili peniaze tam, kde majú istotu, že ich v prípade akútnej potreby môžu hneď použiť. Analytik VÚB banky Martin Lenko odporúča s dlhodobejšími investíciami tento rok radšej počkať.

„Ak investor bude peniaze potrebovať už o niekoľko mesiacov mal by uprednostniť vkladové účty v bankách. Pre dlhopisové fondy sú totiž odporúčaným investičným horizontom tri roky a pri akciách minimálne päť až šesť rokov," vysvetľuje investičný poradca Peter Világi z Medical a Financial Consulting.

Termínované vklady podľa neho ponúkajú iba jedinú výhodu: „Takéto produkty by mali primárne slúžiť na uloženie finančnej rezervy na pokrytie nepredvídaných výdavkov, napríklad v čase dlhodobejšej práceneschopnosti či nezamestnanosti." Inak Világi považuje viazanie prostriedkov na účte za nezmyselné. „Tu je dôležitejšia okamžitá dostupnosť financií ako zhodnotenie vkladu," vraví.

Aj Zuzana Kardelisová z Asset Management Slovenskej sporiteľne hovorí o opatrnom a prezieravom správaní sa pri rozhodovaní o investovaní svojich peňažných prostriedkov. „Slováci skôr volia konzervatívnejšie produkty, napríklad zaistené fondy," povedala.

Po páde nasleduje rast

„Špekulovať" by mal človek teda iba s takou sumou, ktorej strata ho nijako finančne neohrozí. Podľa Šošovičku je však len otázkou času, kedy si investori opäť uvedomia, že treba šetriť aj na dlhodobé ciele a prehodnotia svoje investičné zámery.

Ak sa teda niekto odpúta a je ochotný riskovať, má viacero možností, ako zhodnotiť svoje peniaze. Môže nakúpiť drahé kamene, šperky či zlato. Investíciou do budúcnosti, ktorá sa môže ukázať ako veľmi výnosná, je aj nákup drahých obrazov a nehnuteľností.

„V súčasnosti pri poklese na trhoch prepuká panika a klienti začnú hromadne odpredávať svoje investície, čím spôsobia ďalšie znižovanie cien. Je však známe, že po každom poklese nasleduje nárast a pri dodržaní hlavných zásad investovania je vysoká pravdepodobnosť dosiahnutia zisku," odporúča Šošovička.
Sladká odmena

Týmito zásadami sú správny výber fondov, rozloženie rizika a dodržanie odporúčaného investičného horizontu.
S prvými dvoma zásadami klientom pomáha banka a správcovská spoločnosť. No predčasný výber prostriedkov z fondov je už v rukách samotného klienta. Ak ho uskutoční v čase straty, oberie sa o možnosť jej vyrovnania alebo prekonania pri opätovnom raste ekonomiky.

„Veríme, že klienti, ktorí vydržia súčasnú situáciu, ako aj tí klienti, ktorí tento rok začnú s investíciami do podielových fondov, najmä vo forme pravidelného dlhodobého sporenia, sa v budúcnosti dočkajú odmeny," dodáva Šošovička.

Do čoho sa oplatí vložiť úspory

Zlato a drahé kovy

Investície do drahých kovov sú vhodné v časoch, keď finančné trhy ovláda neistota,

Ako investovať do zlata:

  • zlaté mince a šperky,
  • komoditné fondy, ktoré kupujú zlato,
  • zlaté certifikáta ( dlhové cenné papiere, prepojené na zlato)

Hodnotenie analytika: Odporúčam zlato ako vhodnú investíciu na dlhšie obdobie.

Peter Posker zo spoločnosti Atlantik.

Podielové fondy

Peňažné fondy a dlhopisové fondy sa považujú za menej riskantné a odporúča sa do nich investovať v časovom horizonte do troch až piatich rokov, s nízkym, ale stabilným výnosom. Akciové podielové fondu sú vhodné pri dlhodobých investíciách a pre takúto investíciu sú vhodnejšie ako sporenie na účet v banke.

Hodnotenie analytika: Pri investovaní do podielových fondov je dôležitý investičný horizont, ale aj riziko, ktoré je investor ochotný znášať. Vďaka nízkym cenám akcií na svetových burzách je dobré obdobie na nákup akciových podielových fondov.

Peter Žilinek, Tatra Asset Managment

Nehnuteľnosti

Očakáva sa ďalší pokles cien nehnuteľností, banky sprísnili pravidlá pri poskytovaní úverov.

Hodnotenie analytika: Ak chce niekto kupovať nehnuteľnosť a financovať ju prostredníctvom úveru, mal by dobre zvážiť svoje potreby a vyhliadky zamestnanosti. S dlhodobejšími investíciami by som tento rok počkal.

Martin Lenko, analytik VÚB Bank.

Hnuteľný tovar

Za investíciu v prípade hnuteľného majetku možno považovať kúpu umeleckých diel, archívneho vína, alebo diamantov, predpokladá sa, že cena takýchto predmetov bude rásť. Kúpu tovarov dlhodobej spotreby, ako sú auto, televízor, počítač, nábytok a podobne, treba dobre zvážiť.

Hodnotenie analytika: Kúpa hnuteľného tovaru nie je vhodná v čase krízy, najmä ak nie je známy jej koniec. Počas krízy sa nákupom zbavujete hotovosti, ktorá vám môže v kritickej chvíli chýbať.

Peter Világi, produktový manažér MFC

Termínované vklady

Termínované vklady predstavujú istotu pri nízkom výnose, sú chránené v rámci fondu ochrany vkladov bez obmedzenia výšky vkladu, nevýhodou je viazanosť peňazí na určité obdobie, banky v tomto období prichádzajú s novými produktmi.

Hodnotenie analytika: Výhodou pre vkladateľa sú nulové trhové riziko, vysoká bezpečnosť a vyššia návratovosť ako na bežnom účte. Nevýhodou je inflačné riziko.

Norbert Paul, nezávislý analytik.

Strácajú peniaze vo fondoch hodnotu?

Úroky na depozitoch výrazne klesli v porovnaní s peňažnými fondmi. To by mohlo pritiahnuť späť investície do fondov.

BRATISLAVA. Najväčší odlev peňazí zaznamenali minulý rok peňažné fondy. „V tomto prípade však klienti porovnávali neporovnateľné - historický výnos fondu a budúcu úrokovú sadzbu na depozitoch. Momentálne sa však situácia mení a úroky na depozitoch výrazne klesli v porovnaní s peňažnými fondmi. To by mohlo pritiahnuť späť investície do fondov," povedal Vladimír Šošovička z ČSOB Asset Management.

Podľa Kataríny Antoničovej z IAD Investments bola dôvodom, pre ktorý investori vyhľadávali konzervatívne orientované podielové fondy a fondy so zaisteným výnosom, kríza. Pre ňu sa totiž fondy, nesúce vyššie investičné riziko, vlani výrazne prepadávali.

Zaistené fondy sú zaujímavé z hľadiska bezpečnosti aj možnosti výnosu. Klienti môžu dosiahnuť vyšší zisk pri raste akciových trhov a neprerobiť v čase ich poklesu. Keďže počas roka 2008 bolo a ešte aj v súčasnej situácii stále je ťažké predpovedať, kedy sa kríza skončí a kedy sa akciové trhy vrátia k rastovému trendu, noví investori preferujú zhodnocovanie svojich úspor v konzervatívnejších fondoch. Zaistené a realitné fondy, ktoré ku konzervatívnejším fondom patria, im dokážu zabezpečiť potenciálne nižší, ale „bezpečnejší" výnos.

„Vo všeobecnosti možno povedať, že na obdobie asi dvoch rokov sú vhodnou investíciou skôr konzervatívne fondy, napríklad eurový peňažný či dlhopisový. V strednodobom horizonte sú vhodné zmiešané fondy a na dlhšie obdobie skôr akciové fondy," radí Zuzana Kardelisová z Asset Management Slovenskej sporiteľne.

Katarína Ragáčová, Vladimír Ješko
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (29. 3. 2024)
USD 1.082
AUD 1.660
CZK 25.319
JPY 163.520
CAD 1.471
GBP 0.858
HUF 395.400
PLN 4.315
CHF 0.981
SEK 11.506

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 704
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 376
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 898
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 234
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 029
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 816
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 805
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 056
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 644
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 432
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 940
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 445
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 362
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 250
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 056
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 644
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 432
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 940
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 445
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 362
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 250
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu