ANI PONDELKOVÝ BALÍČEK NEMUSÍ BYŤ POSLEDNÝ. PREMIÉR ROBERT FICO VČERA PRISĽÚBIL VÄČŠIU POMOC ŽIVNOSTNÍKOM

Pomôcť nám majú tri záchranné kolesá

Vláda novelizuje osem zákonov, aby pomohla ľuďom, ale aj firmám prežiť hospodársku krízu s čo najmenšou ujmou.

(Zdroj: Ilustračné - ČTK)

Vláda novelizuje osem zákonov, aby pomohla ľuďom, ale aj firmám prežiť hospodársku krízu s čo najmenšou ujmou.

BRATISLAVA. Už o necelý mesiac by sme mali pocítiť, ako budú v praxi fungovať opatrenia z troch protikrízových balíčkov.

S tým prvým prišla vláda už vlani v novembri, bol však príliš všeobecný. Do konkrétnych opatrení ho preto rozpracúvala postupne. Sociálne opatrenia na podporu zamestnanosti prijal vládny kabinet začiatkom februára v druhom balíku. Tretí protikrízový balíček zameraný najmä na dane a na zlepšenie finančných tokov vo firmách vláda prijala v pondelok na mimoriadnom rokovaní. To inicioval premiér, aby zákony mohli poslanci schváliť v skrátenom legislatívnom konaní tento mesiac. Väčšina opatrení by mala totiž začať pomáhať v boji proti kríze už od marca. Platiť by mali do konca roka 2010.

Ministerstvo financií doteraz nevyčíslilo, koľko by všetky navrhnuté opatrenia stáli štát. Pôvodne premiér hovoril o 10-miliardovom balíčku (332 miliónov eur). Podľa doteraz zverejnených odhadov by to malo stáť rozpočet verejných financií iba v tomto roku podstatne viac. Podľa opozičného zástupcu v Rade pre hospodársku krízu Vladimíra Tvarošku, ak opatrenia budú príliš drahé, „zaplatia" to samosprávy. Dostanú totiž menej z výberu z daní z príjmov zamestnancov a živnostníkov.

Hovorca rezortu financií Miroslav Šmál včera odmietol, že by výdavky na protikrízové opatrenia mali ísť na úkor zvýšenia deficitu verejných financií. Konkrétne čísla by mal predložiť rezort rade pre krízu dnes.

Marcová výplata poteší

Viac peňazí by opatrenia mali priniesť zamestnancom. Už v apríli by väčšina z takmer 2,5 milióna pracujúcich mala dostať na účet o 9,36 eura (282 korún) viac ako doteraz. Vláda totiž rozhodla o zvýšení nezdaniteľnej časti hrubej mzdy.

Tým, ktorí zarábajú približne toľko, koľko je minimálna mzda (295,5 eura, teda 8900 korún) a nemôžu naplno využiť nezdaniteľné minimum, vláda pridá ešte necelé dve stovky korún mesačne. Spolu by si tak mali nízkopríjmoví zamestnanci prilepšiť mesačne o 15,27 eura (460 korún).

Vláda chce motivovať ľudí, ktorí prídu o zamestnanie, aby začali podnikať. Ak budú aspoň tri mesiace nezamestnaní a založia si živnosť, bude za nich platiť niekoľko mesiacov odvody. To sa veľmi nepáči už Ani pondelkový balíček nemusí byť posledný. Premiér Robert Fico včera prisľúbil väčšiu pomoc živnostníkom existujúcim živnostníkom. Premiér sa s ich zástupcami preto včera dohodol, že vláda bude hľadať riešenie aj pre nich. „Budeme sa musieť pozrieť na to, či nevieme prijať obdobu toho, čo sme prijali v prípade zamestnancov. Za tých bude štát platiť počas obdobia 60 dní odvody, ak pôjdu na 60-percentnú mzdu domov," povedal Fico.

Premiér včera pripustil, že odvody nemusia byť nadviazané na minimálnu mzdu. „Súhlasím s tým, že nie je dobré, ak zvyšovanie minimálnej mzdy, na ktorom nám záleží, komplikovalo situáciu ľuďom, ktorí s tým nemajú nič spoločné. Možno je vhodný čas sa k tomu vrátiť," reagoval premiér na požiadavku živnostníkov odpojiť výpočty odvodov od minimálnej mzdy.

Vláda v spolupráci s odborníkmi postupne dopĺňa balíčky opatrení. Je teda možné, že v najbližších dňoch navrhne ďalšie možnosti riešenia krízy.

Nespokojnosť z praxe

Nižšie dane vďaka možnosti odpisovania drahšieho hnuteľného a nehnuteľného majetku by mali platiť aj podnikatelia.

Napriek pozitívnym správam však ľudia z praxe poukazujú na to, že navrhnuté opatrenia im môžu aj uškodiť. „Posunutie predkladania daňového priznania právnických osôb z konca marca na koniec júna 2009 má úplne negatívny reálny dosah na celú podnikateľskú sféru," povedal Pavel Vilém, generálny riaditeľ firmy Slovpump-Trade zo Závadky nad Hronom.

Podnikatelia napríklad vo svojich podnikateľských zámeroch počítali s tým, že im štát vráti preplatky na dani už na jar. Posunutím podávania daňových priznaní ich však dostanú o niekoľko mesiacov neskôr. Výsledkom bude, že podnikateľom vláda, napriek svojim snahám, zadrží časť finančných prostriedkov.

Protikrízové balíčky

Vláda doteraz schválila tri balíčky opatrení na boj proti hospodárskej kríze. Prvý – všeobecný - schválila ešte minulý rok na jeseň. Druhý – sociálny – schválila minulý týždeň a tretí – primárne daňový – schválila v pondelok. Teraz o nich rozhoduje parlament, aby mohli byť účinného od 1.marca.

Zamestnanec

robos-web_small.jpgZvýšenie nezdaniteľného minima na daňovníka - zvýši sa časť mzdy, ktorá nepodlieha dani zo súčasných asi 3435 eru na 4026 euro ročne. Zároveň sa zvýši zamestnanecká prémia pre tých, ktorí nemôžu naplno využiť celé nezdaniteľné minimum, na približne 15,27 eur. Na účet im vyššia mzda príde prvý krát v apríli (platí aj pre živnostníkov, ktorí to ale zväčša pocítia až budúci rok pri podaní daňového priznania za tento rok)

Príspevok na dochádzku za prácou - Príspevok sa zvýši najmä pri dochádzke za prácou na kratšie vzdialenosti. Priemerná výška príspevku bude 103,57 eur.

Nezamestnaný

nezamestnany-web_small.jpgPríspevok na podporu založenia živnosti - štát bude 2 roky prispievať na zdravotné poistenie a po uplynutí 18 mesiacov maximálne pol roka na sociálne poistenie. Podmienkou sú aspoň tri mesiace v evidencii uchádzačov o zamestnanie a poberanie dávky v hmotnej núdzi

Podpora zamestnávania v sociálnom podniku - môžu vznikať v každom regióne. Ak ho založí obec alebo samospráva, môže si v ňom nájsť akýkoľvek nezamestnaný evidovaný na Úrade práce.

Príspevok k mzde zamestnanca - štát prispeje sumou 22% z priemernej mzdy počas jedného roka tým zamestnancom, ktorá dostávali dávky v hmotnej núdzi a boli evidovaní na Úrade práce aspoň tri mesiace a sami si nájdu prácu. Podmienkou je aj hrubá mesačná mzda najvia 14,7 násobok životného minima.

Živnostník

zivnostnik-web_small.jpg Dodatočné paušálne uplatňovanie nákladov pohonných látok - Nebude povinnosť viesť knihu jázd, iba počiatočný a konečný stav kilometrov. Odpočítať si budú môcť 80% z nákladov. Pocítia to v daňovom priznaní za rok 2009

Daňové odpisy - možnosť jednorázovo pri nákupe odpísať hmotný investičný majetok v hodnote 50-tisíc korún (1660 eur), doteraz je to len do 30-tisíc korún (990 eur). A nehmotný investičný majetok do výšky 70-tisíc korún (2323 eur), doteraz len do výšky 50-tisíc korún (1660 eur).

Podnikateľ/Zamestnávateľ

zamestnavatel-web_small.jpg Príspevok na podporu udržania pracovných miest - štát prispieva maximálne počas 60 kalendárnych dní v roku, tomu zamestnávateľovi na povinné odvody, ktorý zachová pracovné miesta aj v prípade vážnych prevádzkových dôvodov a zamestnancom v určitých dňoch poskytuje náhradu mzdy vo výške najmenej 60%.

Príspevok na podporu vytvorenia nového pracovného miesta - štát počas 12 mesiacov prispeje zamestnávateľovi na vytvorenie nového pracovného miesta. V Bratislavskom kraji vo výške 15% z celkovej ceny práce, v ostatných krajoch 30%.

Skrátenie lehoty na vrátenie preplatkov DPH - z doterajších 60 dní na 30 dní, pre tých ktorí platia DPH mesačne a nemajú žiadne dlhy voči štátu

Úvery pre podnikateľov - štát sa zaručí za 55% z výšky úveru pre podniky so zamestnancami do 100 ľudí, ide o úvery maximálne do 1 milióna eur.

Stimuly pre podporu podnikania - znižujú sa hranice pre priznanie štátnej podpory a rozširuje sa okruh poberataľov aj na menšie firmy. V okresoch s nezamestnanosťou vyššou ako 12% môžu podnikatelia čerpať stimuly už pri nákupe majetku v hodnote od 3,3 milióna eur, doteraz to bolo až od 6,6 milióna eur.

Anketa

Aké opatrenia vám v prijatých balíčkoch chýbajú?

Juraj Karpiš, analytik INESS

kapris_small.jpgZnižovanie odvodov. Na rozdiel od PPP projektov by okamžite poskytlo zdroje podnikom, pomohlo by aj najslabšie platenýmpracujúcim, na ktorých balíčky zabúdajú. Chýba mi zníženie či odstránenie minimálnej mzdy, ktorú si dnes nemôžeme dovoliť.

Eugen Jurzyca, riaditeľ INEKO

jurzy_small.jpgZefektívneniesociálnej siete. Ústavný zákon o pokrízovej konsolidácii verejných financií. Alternatívny rozpočet verejných financií pre prípad recesie. Záväzok vlády neútočiť na podnikateľov, ani na zahraničných. Zahraničný kapitál a dopyt nenahradíme domácim, ani keby sme sa zadlžili na sto rokov. Zverejnenie zmlúv s víťazmi tendrov. Evidentná tendencia vytvárania skrytých deficitov je pre budúcnosť Slovenska smrteľne nebezpečná. Zníženie odvodov, napríklad zavedením minima oslobodeného od platenia odvodov, podobne ako funguje nezdaniteľné minimum.

Jozef Špirko, viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov

spirko_small.jpgV záujme udržania zamestnanosti a konkurencieschopnosti podnikov treba znížiť odvodové zaťaženie a spružniť trh práce zlepšením Zákonníka práce.

Peter Masár, prezident Slovenského živnostenského zväzu

masar_small.jpgZvýšenie hranice pre povinnú registráciu podnikateľa ako platcu DPH k úrovni z minulého roka. Živnostníkov treba podporiť plošným znížením odvodov, napríklad počas nasledujúcich dvoch rokov. Oddeliť platenie odvodov od minimálnej mzdy a nadviazať ho na životné minimum či priemernú mzdu.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť
 2. Najvyššie ocenenie štvrtýkrát pre Martinus
 3. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky
 4. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 5. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 6. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 7. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 8. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 9. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 10. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 1. Ako efektívne využiť podlahové kúrenie?
 2. Samsung Galaxy S8: smartfón s výnimočným displejom
 3. Túžite byť matkou, ale nedarí sa? Poďme hľadať dôvody!
 4. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 5. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť
 6. Nové investičné projekty v Schladmingu s výhľadom na zjazdovku
 7. Podľa M. Borguľu je práca mestskej polície slabá a nedôsledná
 8. Znížená sadzba pri pôžičke v mBank už len štyri dni
 9. Odborníci poradia, komu sa oplatí využívať obnoviteľné zdroje
 10. Katarína (28): Z bývania na Nobelovej mám dobrý pocit
 1. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie 7 597
 2. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky 6 605
 3. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 6 148
 4. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 6 119
 5. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 5 992
 6. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 5 592
 7. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy? 4 706
 8. 5 krokov k vlastnému bývaniu 4 104
 9. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy 4 073
 10. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 2 709

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Colníci zásielky pri kontrole neotvárajú - na rozdiel od Danka

Kancelár Národnej rady poslancov posiela, aby si preberali listy mimo budovy parlamentu. Otvárať cudziu poštu považuje za bežné.

DOMOV

Hladiny riek stúpajú, problémy majú na Kysuciach aj v Liptove

Tretí povodňový stupeň platí vo viacerých obciach.

Neprehliadnite tiež

Érsek napomenul šéfov diaľničiarov, udeľovali privysoké odmeny

Generálny riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti nariadil prípad preveriť.

Rozvoju regiónov bráni vzdelávací systém či slabá dopravná infraštruktúra

Slovensko patrí medzi štáty OECD s najväčšími regionálnymi rozdielmi vo výške príjmov a v miere nezamestnanosti.

Analytik: Hotovosť by mala zostať medzi nami aj pre zachovanie súkromia

Ak sa v EÚ prestanú vyrábať 500-eurové bankovky, sporitelia podľa analytika pôjdu do banky a svoje úspory v miliónoch si odnesú v taške.

Posledná uránová baňa v strednej Európe definitívne ukončila ťažbu

Zásoby uránu v Rožnej boli objavené v roku 1956 a o rok neskôr sa tam začala ťažba.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop