BRATISLAVA. Do dôchodku má síce ďaleko, ale zároveň má príliš vysoký vek na to, aby bol atraktívny pre zamestnávateľov. Takto zhodnotil svoju šancu na opätovné zamestnanie sa čitateľ z Banskej Bystrice.
„Mám 55 rokov, dlhé roky som pracoval v textilke. Pre krízu však začali prepúšťať a my starší sme boli medzi prvými." Myslí si, že žiadne z opatrení, ktoré pripravila vláda na udržanie zamestnanosti, jemu nepomôže. „Som už starý na zakladanie živnosti. Mám obavu z takéhoto kroku," povedal.
Aj psychológ Karol Kleinmann potvrdzuje obavy čitateľa zo stredu Slovenska. Starší ľudia sú príliš opatrní na to, aby zmenili zaužívaný stereotyp práce. „A zamestnávatelia majú predsudky a starých neberú," povedal v rozhovore pre SME.
Hovorkyňa Ústredia práce Danica Lehocká nevedela povedať, aké percento z prepúšťaných pre krízu má viac ako 50 rokov. „Takéto štatistiky nevedieme," povedala.
Nemajú inú možnosť
Generálna riaditeľka textilnej firmy Slovenka Mária Rácová však potvrdzuje, že najmä v textilnom priemysle sa prepúšťanie veľmi dotýka seniorov. „Väčšina našich zamestnancov má už okolo 50 rokov. Mladých ľudí veľmi nezamestnávame, nemajú totiž o túto prácu záujem," povedala.
Slovenka postupne pre krízu prepúšťa asi 120 zamestnancov. „Rozhodovali sme sa, koho si necháme podľa viacerých kritérií," povedala. Prvoradým bola odbornosť. Ak v textilke pracoval manželský pár, prišiel o prácu iba jeden zo živiteľov rodiny.
„Prihliadali sme však sčasti aj na vek." Snažili sa dohodnúť s pracovníkmi, ktorí sa vekom približovali k možnosti odchodu do predčasného dôchodku. Nie však všetci mohli doň odísť okamžite, niektorí musia niekoľko mesiacov počkať na takúto „príležitosť" na úrade práce.
Práve možnosť odchodu do predčasného dôchodku zaujíma aj čitateľa z Banskej Bystrice: „Chcem sa opýtať ministerky práce a pána premiéra, či neuvažujú aspoň o dočasnom zmiernení prísnych podmienok nároku na predčasný dôchodok."
Zdá sa, že z Úradu vlády podnet na zmäkčenie podmienok nepríde. Tvrdí, že tieto otázky má na starosti ministerstvo práce. Ministerka Viera Tomanová však o takomto opatrení momentálne neuvažuje.
„Preferujeme opatrenia, ktoré priamo smerujú k udržaniu zamestnanosti. Preto zatiaľ nepodporujeme opatrenia, ktoré udržujú ľudí doma na určitých formách sociálnych dávok," povedal hovorca rezortu práce Michal Stuška.
Správny podnet zvonka
Nastoliť otázku dočasného zmiernenia nárokov na predčasný dôchodok je však pripravené koaličné HZDS.
„Táto možnosť bola zneužívaná. Ale vzhľadom na hospodársku krízu je pripomienka z terénu namieste," myslí si predseda sociálneho výboru, poslanec HZDS Jozef Halecký. Navrhuje uvoľnenie na dva až tri roky.
Otázka čitateľa je namieste aj preto, že exminister práce Ľudovít Kaník zaviedol predčasné dôchodky práve pre problémy s vysokou nezamestnanosťou ľudí nad 50 rokov.
Ešte pred dvomi rokmi mohol ísť do predčasného dôchodku každý, kto bol minimálne desať rokov poistený v Sociálnej poisťovni, pričom suma dôchodku musela byť vyššia ako 1,2násobok životného minima. Od januára 2008 sa však sprísnili podmienky odchodu do predčasného dôchodku. Po novom ho možno získať najviac dva roky pred dôchodkovým vekom.
Keďže životné minimum sa každoročne zvyšuje, kritériá na odchod do predčasnej penzie sú vždy o niečo náročnejšie. Ľuďom často nevyjde požadovaná minimálna suma. V roku 2007 Sociálna poisťovňa práve z tohto dôvodu zamietla 2214 žiadostí. Štatistiky za minulý rok ešte poisťovňa nemá spracované.
V súčasnej situácii sú však ľudia podľa šéfky spoločnosti Slovenka ochotní robiť určité ústupky, v tomto prípade pristúpiť na nižšiu penziu, čo je jedna z nevýhod predčasného dôchodku.