Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch

Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:

BRATISLAVA.

EURÓPA - Európsky akciový trh v pondelok posilnil a ukončil pokles, ktorý trval päť po sebe nasledujúcich obchodovacích dní. Index paneurópskych blue chips FTSEurofirst 300 uzatvoril o 3,2 % vyššie a dosiahol hodnotu 784,66 bodu. Tento vývoj je pozitívny aj vzhľadom na to, že index klesol počas dvanástich z trinástich obchodovacích dní. Posilnili akcie bánk, keď Lloyd poskočila o 32 %, ING získala 28 % a Royal Bank of Scotland si pripísala 19,8 %. Náladu investorov zlepšila správa o tom, že americká farmaceutická firma Pfizer za 68 mld. USD kupuje konkurenčnú firmu Wyeth, pretože podľa analytikov táto akvizícia naznačila možnosť ďalších zlučovaní podnikov, keďže firmy sa snažia brániť pred upadajúcim hospodárstvom. Analytici však upozornili, že napriek pondelkovej vzpruhe bude finančný sektor v prvom štvrťroku tohto roka pravdepodobne zápasiť s problémami. V pondelok si polepšili aj ropné spoločnosti po tom, ako sa cena ropy zvýšila o 3 %. Akcie spoločnosti Tullow Oil posilnili o 9,6 % a akcie firmy Total o 5,9 %.

Utorkové obchodovanie uzatvorili európske akciové trhy s nárastom. K pozitívnym výsledkom prispela aj správa priemyselného konglomerátu Siemens, v ktorej zverejnil svoje výborné výsledky a upokojil tak obavy investorov. Akcie Siemensu sa následne zdvihli o 2,8 % a spôsobili nárast ďalších priemyselných spoločností vrátane Alstomu, ktorý si pripísal 4,2 %. Darilo sa aj bankovému sektoru, keď akcie Royal Bank of Scotland vyskočili o 8,3 %, akcie Credit Agricole stúpli o 3,2 %, akcie Bank of Ireland si polepšili o 7,7 % a akcie BBVA o 2,8 %. V červených číslach skončili naopak farmaceutické tituly. AstraZeneca stratila 3,9 %, Roche si odpísal 2,4 % a Sanofi-Aventis si pohoršil o 2,7 %.

Európskym akciovým trhom sa v stredu darilo už tretí deň po sebe, pričom ich hore ťahal bankový sektor napriek tomu, že zápasí s veľkým počtom zlých úverov a masívnymi odpismi. Banková skupina Lloyds poskočila až o 50 % po vyjadrení analytika, že jej zoštátnenie nie je potrebné. Oživeniu bankového sektora tento týždeň pomohla aj banka Barklays, keď oznámila, že nepotrebuje navýšenie kapitálu a je zisková napriek odpisom v hodnote 8 mld. libier (GBP) v roku 2008. Jej akcie v stredu poskočili o 18,9 % a tento týždeň sa viac ako zdvojnásobili. Royal Bank of Scotland poskočila o 35,7 %, BNP Paribas o 20,8 % a Deutsche Bank si polepšila o 22 %. Vzrástli aj akcie v energetickom sektore. OMV si polepšila o 8,9 %, Repsol o 1,9 %, akcie firmy Total vzrástli o 2,4 % a akcie BG Group o 2,9 %. Polepšili si aj automobilky. Renault získal 12,5 %, Volkswagen poskočil o 9,2 % a Peugeot vzrástol o 10,4 %.

Vo štvrtok európsky akciový trh oslabil, keď sa náhle zastavil rast cien v bankovom sektore, nepresvedčili výsledky farmaceutickej spoločnosti AstraZeneca a objavili sa ďalšie dôkazy globálneho ekonomického oslabovania, napríklad rast nezamestnanosti v Nemecku a USA. Akcie švajčiarskej banky UBS klesli o 9,8 %, keď sa objavili správy o jej možnej strate v objeme 1 mld. švajčiarskych frankov v obchodných aktivitách vo štvrtom štvrťroku. Akcie bánk Banco Santander, Barclays, Credit Suisse, Deutsche Bank, HSBC a Lloyds klesli o 2,5 až 11,8 %. Smerom dole burzu ťahali aj výrobcovia liečiv. AstraZeneca klesla o 6,3 % po tom, ako zverejnila nižšie zisky za štvrtý štvrťrok, oznámila zrušenie 6 tis. pracovných miest a predstavila opatrný výhľad tržieb na tento rok. Akcie firiem GlaxoSmithKline, Novartis a Roche klesli o 2,7 až 3,2 %.

V poslednom obchodnom dni týždňa skončili európske akciové trhy s malými zmenami. Trh oslabili akcie firiem z oblasti komodít, naopak oporou boli farmaceutické tituly. Index paneurópskych blue chips FTSEurofirst 300 posilnil o 0,03 % na 796,76 bodu. Akcie ťažobnej spoločnosti Xstrata poklesli, kvôli oslabeniu cien medi, o 11,8 %, BHP Billiton stratil 7,5 %, Antofagasta 6 % a Anglo American si pohoršil o 5,5 %. Ropná firma BP stratila 0,9 a akcie spoločnosti Royal Dutch oslabili o 3,9 %. Akcie farmaceutickej firmy Roche stúpli o približne 2 % po tom, čo firma prekvapivo začala pokus o nepriateľské prevzatie americkej biotechnologickej spoločnosti Genentech.

NEW YORK - Americká Wall Street v pondelok posilnila, pričom optimizmu jej pridala správa o tom, že Pfizer za 68 mld. USD preberá konkurenčnú firmu Wyeth, čo zmiernilo obavy zo stavu finančného sektora. Širší index Standard & Poor's 500 si pripísal 0,56 % a vzrástol na 836,57 bodu a technologický Nasdaq posilnil o 0,82 % na 1 489,46 bodu. Vzácnou dobrou správou z ekonomiky postihnutej recesiou bola aj pondelková informácia o tom, že predaje existujúcich domov v USA v decembri neočakávane vzrástli o 6,5 %. Blue chips index Dow Jones si pripísal 0,48 % a vzrástol na 8 116,03 bodu. Brzdil ho však najväčší svetový výrobca ťažobných a stavebných zariadení Caterpillar, ktorý oznámil, že v tomto roku čaká pokles zisku a že zruší takmer 20 tisíc pracovných miest. Akcie Caterpillar zlacneli o 8,4 %. V rámci finančného sektora klesli akcie Regions Financial Corp, a to o 12 % po tom, ako vplyvný bankový analytik Richard Bove povedal, že firma pravdepodobne zníži dividendy o 90 %.

V utorok americká burza uzatvorila obchodovanie v plusových číslach a jej indexy Standard & Poor's 500 a Nasdaq rástli už tretí deň za sebou. Dôvodom pozitívnej nálady boli výsledky viacerých spoločností, ktoré prekonali očakávania analytikov. Nachádzal sa medzi nimi aj American Express s nárastom akcií takmer o 10 %. Akcie General Electric klesli o 4,6 %. Akcie banky Citigroup vyskočili o 6,6 % po tom, čo jej výkonný riaditeľ opätovne informoval o svojom pláne znižovania nákladov. Akcie spoločnosti US Steel narástli o 6,9 % v reakcii na zverejnenie osemnásobného nárastu kvartálneho zisku. Najväčší pokles evidovali akcie Delta Air Lines, a to o 20,1 %. Stalo sa tak po zverejnení negatívnych hospodárskych výsledkov tejto leteckej spoločnosti.

Americká burza uzatvorila obchodovanie rovnako v plusových číslach. Akciový trh hore ťahali nádeje vyplývajúce z predloženého nového stimulačného balíčka a snahy nového prezidenta rýchlo pomôcť chradnúcemu bankovému sektoru. Index priemyselných blue chips Dow Jones vzrástol o 2,46 % na 8 375,45 bodu. Index Standard & Poor's 500 vzrástol o 3,35 % na 874,08 bodu a technologický Nasdaq posilnil o 3,55 % na 1 558,34 bodu. Darilo sa bankám State Street Corp a Wells Fargo, ktoré posilnili zhodne o 31 %.

Vo štvrtok Americká burza oslabila. Akcie poisťovne Allstate klesli o 20,7 % po tom, ako zverejnila štvrťročnú stratu v objeme 1,1 mld. USD. Boeing stratil 5,9 %. Oslabili aj akcie banky JPMorgan, a to o 8,1 %. Dole smeroval aj energetický sektor. Exxon Mobil si odpísal 3,1 % a jeho konkurent Chevron klesol o 4,3 %.

V poslednom obchodnom dni týždňa skončili americké akciové trhy s poklesom a ukončili tak oslabením najhorší január vo svojej histórii. Trh oslabili štatistické výsledky, z ktorých vyplynulo, že americká ekonomika klesla v štvrtom kvartáli minulého roka najrýchlejším tempom za 27 rokov. Index Dow Jones si pohoršil o 1,82 %, na 8 000,86 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 poklesol o 2,28 % na 825,88 bodu. Technologický index Nasdaq oslabil o 2,08 %, na 1 476,42. Index Dow Jones ako aj index Standard & Poor's 500 zaznamenali najväčšie jednomesačné oslabenia v histórii. V januárovom hodnotení si index Dow Jones pohoršil o 8,8 %, index Standard & Poor's 500 oslabil o 8,6 %, pričom technologický index Nasdaq klesol o 6,4 %.

TOKIO - Japonský akciový trh v pondelok klesol na takmer trojmesačné minimum. Pod výsledky obchodovania sa podpísali najmä obavy z klesajúcich ziskov spoločností a posilňovanie amerického dolára voči japonskému jenu. Hlavný akciový index Nikkei klesol v prvý deň obchodovania o 0,8 % na 7 682,14 bodu, čo bola najnižšia úroveň od 28. októbra, kedy zaznamenal najhlbší pád za posledných 26 rokov. Širší Topix klesol o 0,7 % na 768,28 bodu. V prvý deň obchodovania na tokijskej burze klesali akcie strojárskej spoločnosti Komatsu, a to o 4,7 %, pokles v rozsahu od 1,8 do 3,1 % zaznamenali aj akcie spoločností Canon, Honda Motor a Sony. Polepšil si naopak výrobca elektronických súčiastok Kyocera, a to o 2,3 %.

Tokijskej burze sa v utorok darilo. Posilnila ho napríklad aj správa o tom, že japonská vláda poskytne fondy firmám, ktorých kapitál poškodila finančná kríza. Akcie automobily Honda Motor zdraželi o 9 % po oznámení zníženia výroby v Severnej Amerike a Japonsku, ale zvýšenia produkcie v Číne. Širší Topix získal 4,8 %, čím poskočil na 805,49 bodu. Akcie Hondy posilnili o 9,3 %, Toyota vzrástla o 8,2 %, Canon Inc poskočil o 5,1 % a Sony išla hore o 4,8 %. Pohoršili si však akcie výrobcu elektronických zariadení Taiyo Yiden, ktoré klesli o 5,6 %.

V čiernych číslach ukončila stredajšie obchodovanie japonská burza, ktorá tak reagovala na nárast akcií výrobcov čipov a zverejnenie amerického podporného plánu. Akcie najväčšej japonskej brokerskej spoločnosti Nomura Holdings klesli o 2,2 % po zverejnení slabých hospodárskych výsledkov. Medzi ťahúňov indexu patrili naopak výrobcovia čipov ako Tokyo Electron s nárastom o 7,9 %, Advantest, ktorý si polepšil o 5 % a Elpida Memory, ktorý si pripísal 9,1 %. Darilo sa aj finančnému sektoru. Mitsubishi UFJ si pripísala 1,2 %, Mizuho Financial Group narástla o 1,3 % a Sumitomo Mitsui si polepšila o 1,2 %.

V pozitívnom teritóriu ukončila štvrtkové obchodovanie japonská burza. Darilo sa napríklad bankovej skupine Sumitomo Mitsui Financial Group, ktorej akcie poskočili o 13,4 %. Širší index Topix si polepšil o 1,8 % na 818,47 bodu. Polepšili si aj akcie firmy Canon Inc, a to o 1,9 % napriek tomu, že v stredu informovala o poklese zisku. Cena akcii firmy Nippon Steel Corp sa nezmenila po tom, ako o 36 % znížila odhad zisku v tomto roku.

V červených číslach ukončila piatkové obchodovanie japonská burza. Nepriaznivo na ňu pôsobilo posilnenie jenu a negatívne ekonomické správy. Hlavný tokijský index Nikkei stratil 3,1 % a klesol na 7 994,05 bodu a Širší index Topix si odpísal 3 % a oslabil na 794,03 bodu. Nepriaznivý vývoj spôsobil napríklad výrobca elektroniky Toshiba, ktorého akcie spadli o 17,4 % po tom, ako upozornil, že za tento finančný rok zaznamená najväčšie straty vo svojej histórii. Akcie automobilky Toyota zlacneli o 4,1 % a akcie Hondy oslabili o 9,2 %. Posilnili však akcie spoločnosti Konica Minolta, a to o 11,3 % napriek tomu, že znížila prognózu zisku v tomto finančnom roku. Analytici totiž pozitívne hodnotili jej nové reštrukturalizačné plány.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 3. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 4. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 5. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 6. Rastie nám pokrivená generácia?
 7. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 8. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 9. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 10. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 1. Exkurzia odborárov a absolventov SvF STU v Bratislave 2017
 2. Zvolen: Zvolenčania myslia na zabezpečenie svojich domovov
 3. Detské zúbky sú veda
 4. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 5. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 6. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 7. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 8. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 9. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 10. Rastie nám pokrivená generácia?
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 10 183
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 4 619
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 814
 4. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 2 279
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 1 510
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 278
 7. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 048
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 871
 9. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy! 807
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 773

Téma: Práca


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.

KOMENTÁRE

Aj v Nemecku sa ukazuje kontinuita a megatrend

Garantom odkazu je Angela Merkelová.

Neprehliadnite tiež

Domáce výrobky už nebudú neznáme. Tesco im venuje regál

Projekt na podporu domácich výrobcov už ohlásil aj obchodný reťazec Kaufland.

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní na Slovensku vyhýbať ťažšie

Ministerstvo financií vysvetľuje, že zmenou chce zakročiť proti agresívnemu daňovému plánovaniu a presunu ziskov mimo územia Slovenskej republiky.

Silné euro znepokojuje šéfa Európskej centrálnej banky

Ďalší rast eura by mohol negatívne ovplyvňovať export eurozóny a brzdiť prebiehajúce zotavovanie jej ekonomiky.

Diaľnica z Lietavskej Lúčky po Dubnú Skalu bude meškať, priznali diaľničiari

Diaľničiari nie sú spokojní s postupom prác na vonkajších objektoch stavby.