Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch

Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:

BRATISLAVA.

EURÓPA - Európsky akciový trh v pondelok posilnil a ukončil pokles, ktorý trval päť po sebe nasledujúcich obchodovacích dní. Index paneurópskych blue chips FTSEurofirst 300 uzatvoril o 3,2 % vyššie a dosiahol hodnotu 784,66 bodu. Tento vývoj je pozitívny aj vzhľadom na to, že index klesol počas dvanástich z trinástich obchodovacích dní. Posilnili akcie bánk, keď Lloyd poskočila o 32 %, ING získala 28 % a Royal Bank of Scotland si pripísala 19,8 %. Náladu investorov zlepšila správa o tom, že americká farmaceutická firma Pfizer za 68 mld. USD kupuje konkurenčnú firmu Wyeth, pretože podľa analytikov táto akvizícia naznačila možnosť ďalších zlučovaní podnikov, keďže firmy sa snažia brániť pred upadajúcim hospodárstvom. Analytici však upozornili, že napriek pondelkovej vzpruhe bude finančný sektor v prvom štvrťroku tohto roka pravdepodobne zápasiť s problémami. V pondelok si polepšili aj ropné spoločnosti po tom, ako sa cena ropy zvýšila o 3 %. Akcie spoločnosti Tullow Oil posilnili o 9,6 % a akcie firmy Total o 5,9 %.

Utorkové obchodovanie uzatvorili európske akciové trhy s nárastom. K pozitívnym výsledkom prispela aj správa priemyselného konglomerátu Siemens, v ktorej zverejnil svoje výborné výsledky a upokojil tak obavy investorov. Akcie Siemensu sa následne zdvihli o 2,8 % a spôsobili nárast ďalších priemyselných spoločností vrátane Alstomu, ktorý si pripísal 4,2 %. Darilo sa aj bankovému sektoru, keď akcie Royal Bank of Scotland vyskočili o 8,3 %, akcie Credit Agricole stúpli o 3,2 %, akcie Bank of Ireland si polepšili o 7,7 % a akcie BBVA o 2,8 %. V červených číslach skončili naopak farmaceutické tituly. AstraZeneca stratila 3,9 %, Roche si odpísal 2,4 % a Sanofi-Aventis si pohoršil o 2,7 %.

Európskym akciovým trhom sa v stredu darilo už tretí deň po sebe, pričom ich hore ťahal bankový sektor napriek tomu, že zápasí s veľkým počtom zlých úverov a masívnymi odpismi. Banková skupina Lloyds poskočila až o 50 % po vyjadrení analytika, že jej zoštátnenie nie je potrebné. Oživeniu bankového sektora tento týždeň pomohla aj banka Barklays, keď oznámila, že nepotrebuje navýšenie kapitálu a je zisková napriek odpisom v hodnote 8 mld. libier (GBP) v roku 2008. Jej akcie v stredu poskočili o 18,9 % a tento týždeň sa viac ako zdvojnásobili. Royal Bank of Scotland poskočila o 35,7 %, BNP Paribas o 20,8 % a Deutsche Bank si polepšila o 22 %. Vzrástli aj akcie v energetickom sektore. OMV si polepšila o 8,9 %, Repsol o 1,9 %, akcie firmy Total vzrástli o 2,4 % a akcie BG Group o 2,9 %. Polepšili si aj automobilky. Renault získal 12,5 %, Volkswagen poskočil o 9,2 % a Peugeot vzrástol o 10,4 %.

Vo štvrtok európsky akciový trh oslabil, keď sa náhle zastavil rast cien v bankovom sektore, nepresvedčili výsledky farmaceutickej spoločnosti AstraZeneca a objavili sa ďalšie dôkazy globálneho ekonomického oslabovania, napríklad rast nezamestnanosti v Nemecku a USA. Akcie švajčiarskej banky UBS klesli o 9,8 %, keď sa objavili správy o jej možnej strate v objeme 1 mld. švajčiarskych frankov v obchodných aktivitách vo štvrtom štvrťroku. Akcie bánk Banco Santander, Barclays, Credit Suisse, Deutsche Bank, HSBC a Lloyds klesli o 2,5 až 11,8 %. Smerom dole burzu ťahali aj výrobcovia liečiv. AstraZeneca klesla o 6,3 % po tom, ako zverejnila nižšie zisky za štvrtý štvrťrok, oznámila zrušenie 6 tis. pracovných miest a predstavila opatrný výhľad tržieb na tento rok. Akcie firiem GlaxoSmithKline, Novartis a Roche klesli o 2,7 až 3,2 %.

V poslednom obchodnom dni týždňa skončili európske akciové trhy s malými zmenami. Trh oslabili akcie firiem z oblasti komodít, naopak oporou boli farmaceutické tituly. Index paneurópskych blue chips FTSEurofirst 300 posilnil o 0,03 % na 796,76 bodu. Akcie ťažobnej spoločnosti Xstrata poklesli, kvôli oslabeniu cien medi, o 11,8 %, BHP Billiton stratil 7,5 %, Antofagasta 6 % a Anglo American si pohoršil o 5,5 %. Ropná firma BP stratila 0,9 a akcie spoločnosti Royal Dutch oslabili o 3,9 %. Akcie farmaceutickej firmy Roche stúpli o približne 2 % po tom, čo firma prekvapivo začala pokus o nepriateľské prevzatie americkej biotechnologickej spoločnosti Genentech.

NEW YORK - Americká Wall Street v pondelok posilnila, pričom optimizmu jej pridala správa o tom, že Pfizer za 68 mld. USD preberá konkurenčnú firmu Wyeth, čo zmiernilo obavy zo stavu finančného sektora. Širší index Standard & Poor's 500 si pripísal 0,56 % a vzrástol na 836,57 bodu a technologický Nasdaq posilnil o 0,82 % na 1 489,46 bodu. Vzácnou dobrou správou z ekonomiky postihnutej recesiou bola aj pondelková informácia o tom, že predaje existujúcich domov v USA v decembri neočakávane vzrástli o 6,5 %. Blue chips index Dow Jones si pripísal 0,48 % a vzrástol na 8 116,03 bodu. Brzdil ho však najväčší svetový výrobca ťažobných a stavebných zariadení Caterpillar, ktorý oznámil, že v tomto roku čaká pokles zisku a že zruší takmer 20 tisíc pracovných miest. Akcie Caterpillar zlacneli o 8,4 %. V rámci finančného sektora klesli akcie Regions Financial Corp, a to o 12 % po tom, ako vplyvný bankový analytik Richard Bove povedal, že firma pravdepodobne zníži dividendy o 90 %.

V utorok americká burza uzatvorila obchodovanie v plusových číslach a jej indexy Standard & Poor's 500 a Nasdaq rástli už tretí deň za sebou. Dôvodom pozitívnej nálady boli výsledky viacerých spoločností, ktoré prekonali očakávania analytikov. Nachádzal sa medzi nimi aj American Express s nárastom akcií takmer o 10 %. Akcie General Electric klesli o 4,6 %. Akcie banky Citigroup vyskočili o 6,6 % po tom, čo jej výkonný riaditeľ opätovne informoval o svojom pláne znižovania nákladov. Akcie spoločnosti US Steel narástli o 6,9 % v reakcii na zverejnenie osemnásobného nárastu kvartálneho zisku. Najväčší pokles evidovali akcie Delta Air Lines, a to o 20,1 %. Stalo sa tak po zverejnení negatívnych hospodárskych výsledkov tejto leteckej spoločnosti.

Americká burza uzatvorila obchodovanie rovnako v plusových číslach. Akciový trh hore ťahali nádeje vyplývajúce z predloženého nového stimulačného balíčka a snahy nového prezidenta rýchlo pomôcť chradnúcemu bankovému sektoru. Index priemyselných blue chips Dow Jones vzrástol o 2,46 % na 8 375,45 bodu. Index Standard & Poor's 500 vzrástol o 3,35 % na 874,08 bodu a technologický Nasdaq posilnil o 3,55 % na 1 558,34 bodu. Darilo sa bankám State Street Corp a Wells Fargo, ktoré posilnili zhodne o 31 %.

Vo štvrtok Americká burza oslabila. Akcie poisťovne Allstate klesli o 20,7 % po tom, ako zverejnila štvrťročnú stratu v objeme 1,1 mld. USD. Boeing stratil 5,9 %. Oslabili aj akcie banky JPMorgan, a to o 8,1 %. Dole smeroval aj energetický sektor. Exxon Mobil si odpísal 3,1 % a jeho konkurent Chevron klesol o 4,3 %.

V poslednom obchodnom dni týždňa skončili americké akciové trhy s poklesom a ukončili tak oslabením najhorší január vo svojej histórii. Trh oslabili štatistické výsledky, z ktorých vyplynulo, že americká ekonomika klesla v štvrtom kvartáli minulého roka najrýchlejším tempom za 27 rokov. Index Dow Jones si pohoršil o 1,82 %, na 8 000,86 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 poklesol o 2,28 % na 825,88 bodu. Technologický index Nasdaq oslabil o 2,08 %, na 1 476,42. Index Dow Jones ako aj index Standard & Poor's 500 zaznamenali najväčšie jednomesačné oslabenia v histórii. V januárovom hodnotení si index Dow Jones pohoršil o 8,8 %, index Standard & Poor's 500 oslabil o 8,6 %, pričom technologický index Nasdaq klesol o 6,4 %.

TOKIO - Japonský akciový trh v pondelok klesol na takmer trojmesačné minimum. Pod výsledky obchodovania sa podpísali najmä obavy z klesajúcich ziskov spoločností a posilňovanie amerického dolára voči japonskému jenu. Hlavný akciový index Nikkei klesol v prvý deň obchodovania o 0,8 % na 7 682,14 bodu, čo bola najnižšia úroveň od 28. októbra, kedy zaznamenal najhlbší pád za posledných 26 rokov. Širší Topix klesol o 0,7 % na 768,28 bodu. V prvý deň obchodovania na tokijskej burze klesali akcie strojárskej spoločnosti Komatsu, a to o 4,7 %, pokles v rozsahu od 1,8 do 3,1 % zaznamenali aj akcie spoločností Canon, Honda Motor a Sony. Polepšil si naopak výrobca elektronických súčiastok Kyocera, a to o 2,3 %.

Tokijskej burze sa v utorok darilo. Posilnila ho napríklad aj správa o tom, že japonská vláda poskytne fondy firmám, ktorých kapitál poškodila finančná kríza. Akcie automobily Honda Motor zdraželi o 9 % po oznámení zníženia výroby v Severnej Amerike a Japonsku, ale zvýšenia produkcie v Číne. Širší Topix získal 4,8 %, čím poskočil na 805,49 bodu. Akcie Hondy posilnili o 9,3 %, Toyota vzrástla o 8,2 %, Canon Inc poskočil o 5,1 % a Sony išla hore o 4,8 %. Pohoršili si však akcie výrobcu elektronických zariadení Taiyo Yiden, ktoré klesli o 5,6 %.

V čiernych číslach ukončila stredajšie obchodovanie japonská burza, ktorá tak reagovala na nárast akcií výrobcov čipov a zverejnenie amerického podporného plánu. Akcie najväčšej japonskej brokerskej spoločnosti Nomura Holdings klesli o 2,2 % po zverejnení slabých hospodárskych výsledkov. Medzi ťahúňov indexu patrili naopak výrobcovia čipov ako Tokyo Electron s nárastom o 7,9 %, Advantest, ktorý si polepšil o 5 % a Elpida Memory, ktorý si pripísal 9,1 %. Darilo sa aj finančnému sektoru. Mitsubishi UFJ si pripísala 1,2 %, Mizuho Financial Group narástla o 1,3 % a Sumitomo Mitsui si polepšila o 1,2 %.

V pozitívnom teritóriu ukončila štvrtkové obchodovanie japonská burza. Darilo sa napríklad bankovej skupine Sumitomo Mitsui Financial Group, ktorej akcie poskočili o 13,4 %. Širší index Topix si polepšil o 1,8 % na 818,47 bodu. Polepšili si aj akcie firmy Canon Inc, a to o 1,9 % napriek tomu, že v stredu informovala o poklese zisku. Cena akcii firmy Nippon Steel Corp sa nezmenila po tom, ako o 36 % znížila odhad zisku v tomto roku.

V červených číslach ukončila piatkové obchodovanie japonská burza. Nepriaznivo na ňu pôsobilo posilnenie jenu a negatívne ekonomické správy. Hlavný tokijský index Nikkei stratil 3,1 % a klesol na 7 994,05 bodu a Širší index Topix si odpísal 3 % a oslabil na 794,03 bodu. Nepriaznivý vývoj spôsobil napríklad výrobca elektroniky Toshiba, ktorého akcie spadli o 17,4 % po tom, ako upozornil, že za tento finančný rok zaznamená najväčšie straty vo svojej histórii. Akcie automobilky Toyota zlacneli o 4,1 % a akcie Hondy oslabili o 9,2 %. Posilnili však akcie spoločnosti Konica Minolta, a to o 11,3 % napriek tomu, že znížila prognózu zisku v tomto finančnom roku. Analytici totiž pozitívne hodnotili jej nové reštrukturalizačné plány.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 2. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 3. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 7. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 9. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 10. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 1. Neviete si rady s vaším ročným vyúčtovaním? Pomôže vám FiiFree
 2. Nadácia Orange ocenila Detský čin roka
 3. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 4. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 5. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 6. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 7. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 8. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 9. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 10. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 16 795
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 15 583
 3. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 12 211
 4. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 9 386
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 913
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 6 484
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 458
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 103
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke? 3 611
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 2 957

Hlavné správy zo Sme.sk

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

DOMOV

Sudca Hrubala: Neviem, či bol Procházka politická objednávka. Vyzerá to tak

Združenie Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank.

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Ministerstvo zaplatilo 175-tisíc za projekt, ktorý skončil v koši.

KULTÚRA

Nie je to dosť dobré. Slovenským filmárom chýba niekto, kto by im to povedal

Režisér György Kristóf oslávil úspech v Cannes v policajnej cele.

Neprehliadnite tiež

Francúzsko rokuje s bankami o sťahovaní po brexite

V Paríži prebieha množstvo diskrétnych stretnutí.

Daňová kobra vyšetruje Remetovu Dúhu, ktorá stavia Višňové

Stavebná firma Dúha buduje tunel Višňové za 410 miliónov eur spolu s talianskou spoločnosťou Salini Impregilo.

Bývalý partner J&T sa cez Swan blíži aj k verejným IT zákazkám

Swan sa spojí s operátorom Benestra, investičná skupina Martina Fedora bude mať v novom podniku polovičný podiel.

Za elektrinu a plyn zaplatili Slováci menej, ako je priemer Únie

Stredne veľká domácnosť zaplatila vlani za sto kilowatthodín necelých 15 eur.