BRATISLAVA. Ako sa uvádza v stanovisku SMK, ktoré dnes poskytla agentúre SITA Eva Dunajská z Tlačového oddelenia SMK, po doriešení januárovej plynovej krízy sa vláda nezaoberá dostatočne efektívnym spôsobom otázkou zabezpečenia SR energonosičmi. Podľa SMK Slovensko v terajšej situácii potrebuje relatívne rýchlo realizovateľné riešenia. Takým riešením by malo byť prepojenie na rakúske a maďarské distribučné siete, čím by sa vytvorila možnosť diverzifikácie pre budúcnosť.
Náklady na tieto investície by sa mali byť podľa SMK hradiť aspoň čiastočne z eurofondov a ďalších spoločných európskych zdrojov. "Predpokladom ale je, že vláda SR otvorí tento problém na úrovni EÚ. Keďže vláda SR nekoná v tejto veci dostatočne dynamicky, SMK plánuje navrhnúť otvoriť tento problém na rokovaní Národnej rady Slovenskej republiky," uvádza sa v stanovisku.
Dodávky zemného plynu na Slovensko z Ruska cez Ukrajinu boli obnovené takmer po dvoch týždňoch v utorok 20. januára na obed. SPP približne o 19. hodine začal dodávať ruský plyn cez Slovensko aj pre európskych zákazníkov smerom do Rakúska a Českej republiky. SPP vyhlásil v utorok 6. januára popoludní stav núdze po tom, čo pre rusko-ukrajinský spor v noci z pondelka na utorok začal dostávať z Ruska o 70 % plynu menej. Dodávky zemného plynu z Ruska sa úplne zastavili v noci z utorka 6. januára na stredu 7. januára. Spoločnosť SPP-distribúcia preto vyhlásením obmedzujúceho odberového stupňa č. 8 v stredu 7. januára ráno obmedzila dodávku plynu pre priemyselných odberateľov. Reguláciu odberu plynu pre veľkoodberateľov zrušili plynári 19. januára, keď získali výpomocné dodávky od zahraničných spoločností GDF Suez, E.ON Ruhrgas a RWE Transgas.