SME

Stav zásobníkov na plyn je zatiaľ utajovaný

Krízový štáb bol v piatok rozpustený, minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek si však vyhradil právo zvolať ho, len čo by nastal nový plynový problém. České spravodajské služby vraj upozorňujú, že sa plynová kríza môže zopakovať.

To, koľko plynu zostalo v slovenských zásobníkoch, SPP sumarizuje. Podľa ministerstva hospodárstva z nich denne čerpáme, naše rezervy sa tak stále stenčujú.To, koľko plynu zostalo v slovenských zásobníkoch, SPP sumarizuje. Podľa ministerstva hospodárstva z nich denne čerpáme, naše rezervy sa tak stále stenčujú. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ - ČTK)

BRATISLAVA. Nad otázkou, aké šance má Slovensko v prípade obnovenia plynovej krízy na udržanie regulačného stupňa 3, visí otáznik. SPP sumarizuje stav zásobníkov. Presné čísla zatiaľ nechce uvádzať. Prevádzkovateľ najväčších zásobníkov Nafta zase pre obchodné dohody o ich stave hovoriť nemôže.
Faktom však je, že podľa slov ministra hospodárstva Jahnátka stále denne čerpáme tri milióny kubíkov plynu zo zásobníkov, takže rezerva sa stenčuje.

Na porovnanie, v Česku má plynárenská firma RWE Transgas momentálne k dispozícii len polovicu objemu zásobníkov - 1,5 miliardy kubíkov. Ich plná kapacita je asi tri miliardy. Pritom Česko počas plynovej krízy čerpalo výraznú časť ruského plynu zo severnej vetvy plynovodu Jamal, ako aj z Nórska.

Ako bude, keď nebudú zásoby

Ak by sa nepodarilo SPP naplniť zásobníky do uspokojivej výšky, mohli by rokovať - podobne ako koncom plynovej krízy - o dodávkach ruského plynu cez Jamal, a to vďaka reverznému chodu českého plynovodu. Stadiaľ by sme mohli dostávať až 20 miliónov kubíkov plynu denne, otázne je, či by boli firmy Gaz de France
Suez, E.ON Ruhrgaz a RWE ochotné vzdať sa takéhoto množstva suroviny. Naposledy sme od nich získali „len" 6,25 milióna kubíkov denne.

Nepatrnú časť - ktorá by však mohla pomôcť - máme možnosť dostávať od južných susedov. Šéf maďarského
MOL-u Zsolt Hernadi totiž prisľúbil 1,5 mi〜lióna kubíkov denne v prípade potreby a technickej realizovateľnosti.

Maďarsku sa investovanie vyplatilo

Minister Jahnátek však verí, že ďalšia plynová kríza už tento rok nenastane. Začína sa preto sústreďovať na riešenie diverzifikácie dodávok. Do stredy má predložiť vláde materiál súvisiaci s plynovou krízou. Už začal pripravovať aj zákon o núdzových zásobách plynu.

Ministerstvo ho v minulosti nezrealizovalo pre vysoké finančné náklady. Napríklad Maďarsko investovalo v posledných rokoch významné sumy do budovania veľkých domácich zásobníkov plynu, podľa premiéra Gyurcsánya sa to teraz vyplatilo.

Ďalšími variantmi, ktoré má Slovensko na zväčšenie objemov zásob, je vydanie rozhodnutia vo všeobecnom hospodárskom záujme. Ministerstvo hospodárstva by ním mohlo žiadať od prevádzkovateľa zásobníka rezervovanie väčších kapacít pre potreby Slovenska, samozrejme, za trhové ceny.

Možnosťou je aj dohodnutie si prednostného práva na kapacitu zásobníka pri jeho výstavbe. Územia vhodné na výstavbu zásobníkov tvoria poväčšinou prírodné bohatstvo krajiny, a to je zo zákona majetkom Slovenskej republiky.

Tajná dohoda naznačuje nové boje

BRATISLAVA. Vojnu o plyn Ukrajina rozhodne nevyhrala. Ani ruský Gazprom však nemá žiadne dôvody na víťazné oslavy. Podľa ukrajinských i ruských expertov to vyplýva zo zverejnenej, pôvodne tajnej, rusko-ukrajinskej dohody, podpísanej predstaviteľmi ukrajinského Naftogazu a ruského Gazpromu 19. januára 2009.

Po tom, čo vyšli najavo podrobnosti kontraktu, šéf ruskej spoločnosti Naftogaz Oleg Dubina skolaboval a musel sa podrobiť operácii srdca. Po niekoľkotýždňových stresoch, vyvolaných hlavne tým, že dostával úplne protikladné príkazy od prezidenta Viktora Juščenka a od premiérky Julie Tymošenkovej, mu teraz lekári hovoria, že budúcu bitku neprežije. V úlohe šéfa Naftogazu mu teda dlhovekosť nehrozí.

Ďalšia vojna je totiž nevyhnutná. Dohoda má byť síce platná až do roku 2019, už teraz ju však mnohí politici na Ukrajine vrátane prezidenta spochybňujú. Kolaps totiž nehrozí len Dubinovi, ale celému ukrajinskému štátu.

V roku 2009 bude Kyjev platiť za tisíc kubických metrov 450 dolárov mínus dvadsať percent, čo je veľkorysá zľava poskytnutá ruskou stranou. Ukrajinská premiérka Tymošenková už upozornila, že o cenách plynu na rok 2010 sa bude čoskoro rokovať, a že Kyjev dúfa v ďalšie zľavy. Pre Európu to znamená, že by sa mala začať pripravovať na „zatiahnuté kohútiky".

Tymošenková tvrdí, že nie je teraz možné prinútiť Moskvu, aby za tranzit plynu cez Ukrajinu platila viac. Jeden z dôvodov, prečo sa jej v tomto kľúčovom bode nepodarilo s Putinom pohnúť ani o milimeter, je údajne nevyjasnená cena pôdy. „Chcela by som vidieť človeka, ktorý dokáže určiť cenu každého metra pôdy, cez ktorý prechádza plynovod, presne spočítať koeficient upravujúci cenu pôdy oproti cene plynu a jeho tranzitu, a potom to ešte prerokovať s Rusmi," bránila sa premiérka a novinárom vysvetľovala, prečo si Ukrajina musí vziať za vzor pri určovaní ceny za tranzit skôr Slovákov ako Rakúšanov, kde je cena plynu oveľa vyššia a tomu zodpovedá aj cena tranzitu. Za veľké víťazstvo však premiérka považuje likvidáciu netransparentného prostredníka RosUkrEnergo.

Kremeľ, ktorý použil ako zbraň svoj plynárenský kolos s 300­tisíc zamestnancami, už jedno politické víťazstvo začal oslavovať: po Gruzínsku vyvolal chaos v ďalšom satelite, ktorého demokratické vedenie bolo zdiskreditované doma aj v zahraničí.⋌Petra Procházková,
⋌agentúra Epicentrum

Petra Procházková, agentúra Epicemntrum
Musela prísť kríza

BRATISLAVA. Plynovod Nabucco by mal prepravovať plyn z kaspickej oblasti do Európy. Je to projekt viacerých plynárenských spoločností, napríklad maďarského MOL-u, rakúskeho OMV, Bulgargazu či RWE. Prvé molekuly plynu by cez Nabucco mali prejsť až v roku 2013. Podľa šéfa MOL-u Hernadiho je nevyhnutné zapojiť do projektu Nabucco Irán, na ktorý je vyhlásené embargo pre jeho jadrový program.

Minister Jahnátek hovoril nedávno v Budapešti aj o projekte NETS, čo je prepojenie plynových potrubí krajín stredoeurópskeho regiónu. Tie by sa vďaka tomu dostali aj k plynu z iných ako ruských zdrojov.

Podľa najnovších informácií maďarský premiér Ferenc Gyurcsány rokoval minulý týždeň v Ománe a Katare o dodávkach skvapalneného plynu výmenou za maďarské potraviny. Ten by sa dopravoval do chorvátskych prís〜tavov a odtiaľ plynovodmi do Maďarska. O dovoze skvapalneného plynu z Chorvátska uvažuje aj slovenská energetická stratégia.

MOL odštartoval projekt NETS ešte v roku 2007. Slovenská strana až do plynovej krízy neprejavila oň vážny záujem. Mohla by tak prísť o časť príjmov z tranzitu ruského plynu a zároveň by musela do NETS-u investovať. SPP je k projektu skeptický aj teraz. „Ešte je o tom predčasné hovoriť,“ povedal Ľubomír Tuchscher z tlačového oddelenia SPP. Bližšie podrobnosti nechcelo objasniť ani ministerstvo hospodárstva.

Katarína Ragáčová
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (29. 3. 2024)
USD 1.081
AUD 1.661
CZK 25.305
JPY 163.450
CAD 1.467
GBP 0.855
HUF 395.260
PLN 4.312
CHF 0.977
SEK 11.525

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 745
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 554
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 073
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 919
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 624
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 9 419
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 115
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 074
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 353
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 688
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 496
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 11 439
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 435
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 399
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 347
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 051
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 353
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 688
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 496
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 11 439
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 435
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 399
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 347
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 051
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu