EKONOMICKÁ KRÍZA - PRVÉ TÝŽDNE PO VÝPOVEDI: KTO POMÔŽE

Vyrábať káble počas krízy je rizikové. Automobilkám sa nedarí

Pre krízu prídu o prácu tisíce ľudí. Ohrození sú najmä dodávatelia automobiliek.

Zoznam sa kráti. Práce je stále menej.

Hromadné prepúšťanie si vyžiadalo najviac obetí vo výrobe elektrických strojov a prístrojov. Kritická je najmä výroba káblov a vodičov.

BRATISLAVA. Orientácia veľkej časti priemyslu na automobilovú výrobu sa Slovensku prestala vyplácať. Automobilky ako Volkswagen, Peugeot, Kia síce neprepúšťajú vo veľkom, no obmedzujú výrobu a to má citeľný dosah na ich dodávateľov.

Z údajov, ktoré tento týždeň zverejnilo ústredie práce, vyplýva, že najviac ľudí ohrozených hromadným prepúšťaním pracuje vo výrobe elektrických strojov a prístrojov, najmä káblov, v strojárstve a kovovýrobe.
V každom z týchto odvetví má prísť o prácu viac ako tisícka ľudí a mimo hromadného prepúšťania ďalšie stovky.
Ďalšou obeťou krízy je textilný priemysel. Až po ňom nasleduje výroba autodielcov a autopríslušenstva. Aj tá však citlivo reaguje na zmeny spotrebného správania.

Potvrdzuje sa, že v čase finančnej neistoty si ľudia ako prvé rozmyslia kúpu nového auta. Veľké automobilky na Slovensku už skracujú pracovné úväzky, či priplácajú zamestnancom, čo odídu dobrovoľne.

Odstupné

 • Kto dostal výpoveď pre nadbytočnosť, alebo preto, že jeho zamestnávateľ ruší výrobu alebo ju premiestňuje, má nárok na odstupné.
 • Ak vo firme odpracoval najmenej päť rokov, dostane najmenej tri priemerné mesačné zárobky. Inak o jeden mesačný plat menej.
 • Pri odchode zo zamestnania dostane odstupné a ešte mu za výpovednú lehotu patrí mzda.

Ako kúsky domina

„Všade sú signály v podobe straty pracovných miest,“ hovorí generálny riaditeľ ústredia práce Ján Sihelský.
Od nedele, keď ústredie zatiaľ naposledy uzavrelo štatistiku hromadného prepúšťania, neprejde deň, aby médiá neinformovali o ďalších prípadoch.

Napríklad včera sa k firmám, ktoré sa takto zachraňujú, pridala trenčianska akciovka Trens, ktorá je najväčším výrobcom obrábacích strojov na Slovensku. Presný počet ani mená zamestnancov, ktorých miesta sú ohrozené, síce ešte nie sú známe, ale pod stovku to nebude.

Firma prepúšťanie odôvodňuje problémami s predajom svojich produktov. Musí znížiť výrobné náklady, veľa možností vraj teda nemá. „Vzhľadom na celosvetovú hospodársku krízu predpokladáme medziročný pokles predaja svojich strojov o 30 až 40 percent,“ povedal pre TASR riaditeľ spoločnosti Richard Kadlec.

Pribúdajú v tisícoch

Od septembra do decembra sa do evidencie nezamestnaných prihlásilo takmer 14­tisíc pomocných a nekvalifikovaných zamestnancov, vyše 9­tisíc remeselníkov a kvalifikovaných výrobcov, 7­tisíc obsluhovačov strojov a zariadení a tisíce ďalších. Koľko z nich k tomu dohnala kríza, však nie je známe. Štatistika to nehovorí.

Napríklad na úrade v Humennom napočítali 589 osôb, ktoré zamestnávatelia nahlásili na hromadné prepúšťanie. Alena Kimlová, riaditeľka odboru služieb zamestnanosti, včera povedala, že zaevidovať sa prišlo 95 z nich. „Úrad im môže ponúknuť 71 voľných pracovných miest.“

Na pomoc ľuďom ohrozeným stratou zamestnania by úrady mali rozdeliť viac ako tri milióny eur (100 miliónov korún).

„V čase hospodárskej krízy sú podniky, ktoré nemajú dostatok zákaziek, nútené prepúšťať. Súčasne však v regiónoch existujú podniky, ktoré rozširujú výrobu a potrebujú ďalších zamestnancov,“ hovorí Daniela Rodinová z ministerstva práce.

Od úradov chcú, aby prepustených okamžite preškolili na to, čo potrebujú prosperujúci zamestnávatelia.
Napríklad bývalí zamestnanci Chemlonu v Humennom by si mohli nájsť prácu v miestnom potravinárskom podniku Mecom Group. Firma, ktorú ovláda Penta, plánuje rozšíriť výrobu. Nástup a zaučenie sa do najjednoduchších pracovných pozícií je vraj iba otázkou týždňa.

Rok bude ťažký

Ekonomické vyhliadky na tento rok nie sú dobré. Kríza sa prehlbuje, zamestnávatelia sú opatrní pri rozširovaní výroby, množia sa novo ohlásené hromadné prepúšťania. Ústredie práce očakáva, že nezamestnanosť bude ešte rásť.

Európska komisia výnimočne už teraz zverejnila prognózu hospodárskeho rastu na tento rok. Pre Slovensko odhadla 2,7 percenta, hoci ešte za rok 2008 očakáva 7,1 percenta.

Výpoveď: aké máte práva
 1. Ak zamestnanca neodsúdili pre úmyselný trestný čin, ani neporušil závažne pracovnú disciplínu, prepustiť ho môžu iba z určitých dôvodov.
 2. Okrem dôvodov na svojej strane môže dostať výpoveď aj vtedy, ak sa z organizačných dôvodov stane nadbytočným.
 3. Zamestnávateľovi na to podľa Zákonníka práce stačí písomné rozhodnutie „o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách“.
 4. Ďalším dôvodom na prepustenie môže byť to, že zamestnávateľ ruší výrobu, alebo ju premiestňuje.
 5. Ak má za 90 dní dostať výpoveď najmenej 20 osôb, ide o hromadné prepúšťanie, a to má vlastné pravidlá.
 6. Zamestnávateľ musí s dotknutými zamestnancami alebo ich zástupcami prerokovať preventívne opatrenia – predovšetkým, či by ich nemohol preradiť na iný úsek.
 7. Aby mali o čom rokovať, musí ich informovať, prečo, koho a na základe čoho chce prepustiť, a po rokovaní musí zasa informovať úrad práce.
 8. Aj keď to už urobil, ešte nemôže začať hromadné prepúšťanie – úrad práce má najmenej mesiac na to, aby našiel nejaké riešenie.
 9. Ak zamestnávateľ poruší niektorú z týchto povinností, zamestnancovi patrí náhrada mzdy – najmenej dvojnásobok jeho priemerného zárobku; okrem toho platí, že zamestnávateľ nesmie tri mesiace obnoviť pracovné miesto, z ktorého niekoho prepustil z organizačných dôvodov.
 10. Výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná; dôvod výpovede sa zasa musí skutkovo vymedziť tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom – ak to tak nie je, výpoveď je neplatná.
 11. Výpovedná lehota trvá najmenej dva mesiace – iba ten, kto u zamestnávateľa odpracoval najmenej päť rokov, má nárok najmenej na tri mesiace.
Jozef Čavojec
Byť bez práce je poníženie

Po desaťročiach istoty stratil svoje miesto. Kto bude ďalší?

KOŠICE. Košičan Tomáš Marhold odpracoval v jednej zlievarni takmer tri desiatky rokov. Menili sa len majitelia a názvy. Zrazu sa ocitol na zozname 70 zamestnancov, ktorých spoločnosť Eurocast Košice prepustí do konca februára tohto roku.

„Byť z ničoho nič na dlažbe nie je žiadna slasť. Väčší stres som v živote nezažil,“ trpko sa usmeje 53-ročný zlievač.

Zásah bleskom

Zlievarenskej spoločnosti Eurocast patrila ešte v roku 2007 pätnásta priečka v rebríčku najväčších hutníckych firiem na Slovensku. Podľa týždenníka Trend dosiahla tržby vo výške 822 miliónov korún a rástla. Eurocast je dcérskou spoločnosťou nemeckej firmy Silbitz Guss.

„O výpovediach sa začalo vo firme šuškať už v lete. Vtedy tomu nikto neveril. “

Začiatkom novembra spoločnosť ohlásila na úrade práce ako prvá v Košiciach hromadné prepúšťanie. O robotu mal prísť takmer každý piaty z 360 zamestnancov. Tomáš Marhold dostal výpoveď koncom novembra. Z organizačných dôvodov.

Jediné pozitívum

Najviac ho deprimovalo, keď sa šiel prihlásiť na úrad práce. „Je to ponižujúce. Dvadsaťosem rokov som oddrel v prachu a horúčave zlievarenskej haly a teraz som nezamestnaný.“

Mal šťastie a náhodou si cez známeho prácu našiel. Jediný recept je podľa neho vziať všetko do vlastných rúk. „Žiaden úrad ti nepomôže. Nestačí odbornosť a prax. Treba mať aj trochu šťastia.“

S konateľom spoločnosti Adriánom Jakubekom sa nám nepodarilo spojiť. Pred časom však pre ČTK pripustil, že k prepúšťaniu ich prinútila aj kríza.

V Eurocaste nevedia, kto bude ďalší na rade. Medzi zamestnancami, čo ešte stále majú robotu, vládnu obavy.

„Hľadal som na internete voľné pracovné miesta. Veď čo keď to budem ja. Je to bieda. Neviem, či by sa pre mňa niečo našlo, keby ma vyhodili,“ hovorí mladý muž.

Výpovede sa bojí aj on. „Uvedomil som si, že zrazu inak premýšľam. Oveľa viac si vážim svoju prácu. To je asi jediný prínos krízy.“

Mikuláš Jesenský
Úrad práce je záchranná sieť. Načas

Je lepšie zaradiť sa do evidencie nezamestnaných alebo sa spoľahnúť na vlastné sily a rodinu? Oboje má svoje za a proti.

BRATISLAVA. Človek, ktorý príde o prácu, má v podstate len dve možnosti. Buď pôjde na úrad práce, alebo si poradí sám. Určitý príjem mu však môže zabezpečiť iba prihláška do evidencie nezamestnaných.

Ak bol zamestnaný najmenej tri z posledných štyroch rokov, má nárok na dávku v nezamestnanosti. Sociálna poisťovňa ho ňou môže podporovať šesť mesiacov.

Kto bol zamestnaný na určitú lehotu, má na podporu nárok, ak bol poistený najmenej dva z posledných štyroch rokov. Dostávať ju však môže iba štyri mesiace.

Úrad práce nezamestnaným ponúka nielen voľné pracovné miesta, ale aj pomoc pri príprave na novú prácu.

Žiadané sú najmä rekvalifikačné kurzy a iné formy vzdelávania. „Tí, čo prejavia záujem o podnikanie, sa môžu zaradiť do prípravy a potom požiadať o príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť,“ hovorí Alena Kimlová z úradu v Humennom.

Byť v evidencii znamená mať aj určité povinnosti. Kto si ich plní, má však istotu, že úrad mu aspoň platí odvody do zdravotnej poisťovne.

Na dôchodok si nezamestnaný nemusí prispievať, ale môže, ak chce. Keď pôjde do penzie, z toho môže mať osoh v podobe vyššieho dôchodku.

Niektorí ľudia majú ešte jednu možnosť, ako si ako­tak kompenzovať stratu zárobku. Ak odpracovali najmenej 15 rokov a do dôchodku im chýbajú najviac dva roky, môžu si nárokovať predčasný dôchodok. Musel by však byť vyšší ako 214,70 eura (6468 korún).

Kto nemá ani na základné životné potreby, môže na úrade práce požiadať o dávku v hmotnej núdzi. Prilepšiť si môže aktivačnou činnosťou – prácou v nejakej neziskovej organizácii.

Jozef Čavojec

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 2. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 3. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 7. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 9. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 10. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 1. Nadácia Orange ocenila Detský čin roka
 2. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 3. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 4. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 5. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 6. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 7. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 8. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 9. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 10. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 17 192
 2. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 16 110
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 15 095
 4. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 12 086
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 8 033
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 947
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 418
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 6 143
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke? 3 411
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 3 178

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.

KULTÚRA

Podivné príbehy a Instagram 19. storočia. Aký bol seriál 1890?

Historická detektívka sa pokúsila priniesť na obrazovky niečo iné.

Neprehliadnite tiež

Bývalý partner J&T sa cez Swan blíži aj k verejným IT zákazkám

Swan sa spojí s operátorom Benestra, investičná skupina Martina Fedora bude mať v novom podniku polovičný podiel.

Doprava a logistika

Firmy chcú uľahčiť kamionistom prejazd Európou, tlačia na spoločné mýto

Európska komisia pripravuje reformu. Predstaviť ju chce v najbližších dňoch

Známe e-shopy kopírujú nové trendy rýchlejšie než Zara

Kým sa oblečenie inšpirované najnovšími trendmi dostane do on-line obchodov, trvá to len pár týždňov.

Plat bez práce môže fungovať v niektorých štátoch, na Slovensku nie

Obhajcovia základného príjmu tvrdia, že pomôže zlepšiť životnú úroveň chudobných a štátu sa vďaka nemu znížia výdavky.