BRATISLAVA. Vláda v stredu prerušila rokovanie o návrhu novely zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch. Ako po rokovaní vlády uviedol minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, o návrhu by mala vláda rokovať budúci týždeň. Dôvody prerušenia rokovania o návrhu novely minister nekonkretizoval. Novela má zo zákona, ktorý nadobudol účinnosť od 1. januára tohto roka, odstrániť definíciu ekonomickej závislosti dodávateľa na odberateľovi. Týmto krokom by sa tak s účinnosťou od 1. apríla tohto roka zakázali neprimerané podmienky v obchodnom vzťahu bez ohľadu na to, či je dodávateľ na odberateľovi ekonomicky závislý alebo nie.
Rezort hospodárstva predloženie navrhovanej novely zákona zdôvodnil tým, že odberatelia podmieňujú uzatváranie zmlúv s dodávateľmi podpísaním písomného vyhlásenia, že nie sú na odberateľovi ekonomicky závislí. Okrem toho odberatelia podľa ministerstva vymáhajú poplatky za reklamné a letákové akcie cez tretiu osobu v snahe vyhnúť sa zákonu, uzatvárajú dodávateľsko-odberateľské zmluvy prostredníctvom sprostredkovateľských firiem. Podľa rezortu sa tak snažia vyhnúť priamym sankčným postihom za porušenie zákona a vytvoriť dôvod prenesenia uložených pokút v prípade zistenia ekonomickej závislosti dodávateľa na odberateľovi, a to vzhľadom na podpísanie prehlásenia zo strany odberateľa o ekonomickej nezávislosti.
Protimonopolný úrad SR (PMÚ) upozorňuje, že návrh novely zákona môže poškodiť domácich dodávateľov. "Navrhovaná regulácia môže viesť k zmene orientácie veľkých obchodných prevádzok na zahraničných dodávateľov," odkázal PMÚ rezortu hospodárstva počas pripomienkového konania k návrhu novely. Novela podľa PMÚ vychyľuje asymetriu dodávateľsko-odberateľských vzťahov v prospech dodávateľov, pričom súčasne zasiahne aj vzťahy po vertikále daného reťazca. "Aplikácia zákona môže predstavovať tlak na kapacitné zdroje štátneho orgánu z dôvodu riešenia množstva podnetov a sťažností, nakoľko sa regulácia bude plošne týkať všetkých subjektov na dotknutých trhoch. Prirodzená negociácia v dodávateľsko-odberateľských vzťahoch bude narušená snahou subjektov získať výhodu cez štátny zásah," upozornil úrad.
PMÚ pritom spochybňuje hlavný argument rezortu hospodárstva na predloženie novely zákona, a to obchádzanie zákona podmieňovaním uzatvorenia zmlúv podpísaním písomného vyhlásenia dodávateľom o neexistencii jeho ekonomickej závislosti na odberateľovi. "Existencia akéhokoľvek písomného vyhlásenia nezbavuje príslušný správny orgán právomoci a povinnosti preskúmať konkrétny obchodný vzťah, konštatovať ekonomickú závislosť, prípadne udeliť sankciu za porušenie zákona. Preto to úrad nepovažuje za dôvod zavedenia plošnej regulácie dodávateľsko-odberateľských vzťahov," skonštatoval PMÚ. Úrad preto vo forme zásadnej pripomienky požaduje ponechať v zákone naďalej definíciu ekonomickej závislosti dodávateľa na odberateľovi, čo však rezort hospodárstva odmietol.
Návrh novely zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch kritizuje aj Zväz obchodu a cestovného ruchu SR (ZOCR). "Je zvláštne, že sa vypúšťa ekonomická závislosť, ktorá bola základom pôvodného zákona," uviedol na tlačovej besede prezident ZOCR Pavol Konštiak. Vypustenie definície ekonomickej závislosti zarazilo aj podpredsedu Predstavenstva COOP Jednoty Slovensko Martina Katriaka. "Keď sa obhajovalo to, prečo bude zákon vydaný, tak všetci, ktorí ho obhajovali, chceli odstraňovať ekonomickú závislosť v tomto vzťahu. Dnes zákonodárca to, kvôli čomu vydal tento zákon, navrhuje zo zákona vyňať," upozornil. Ministerstvo hospodárstva podľa neho obchodníkom pohrozilo tým, že ak budú chcieť obísť aj novelu zákona, tak zákon opäť zmenia.
Od 1. januára tohto roka platia prísnejšie pravidlá v obchodných vzťahoch medzi dodávateľmi a odberateľmi. Zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch definuje ako jednu z neprimeraných podmienok v obchodných vzťahoch predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi za cenu nižšiu, ako je jeho výrobná alebo nákupná cena, a to na náklady dodávateľa. Výnimkou je prípad, ak sa cena znížila na základe dohody medzi dodávateľom a odberateľom. Zakazuje sa aj dodatočné znižovanie cien dodaného tovaru bez písomného zdôvodnenia a bez dohody na náklady dodávateľa. Zákon ďalej zakazuje neodôvodnené vrátenie tovaru odberateľom dodávateľovi na náklady dodávateľa či stanovenie povinnosti neodôvodnenej výmeny dodaného tovaru na náklady dodávateľa. V prípade porušenia ustanovení zákona hrozí predajcom pokuta až do 300 tis. eur
.