BRATISLAVA. Zväz celulózo-papierenského priemyslu (ZCPP) SR má opodstatnenú obavu o vývoj papierenského odvetvia v budúcnosti. Vyplynulo to z mimoriadneho rokovania predstavenstva ZCPP SR, ktoré sa za účasti ministra pôdohospodárstva Stanislava Becíka a generálneho riaditeľa Lesov SR Jozefa Minďaša zišlo v piatok 16. januára 2009 v Ružomberku za účelom posúdenia vplyvu svetovej finančnej krízy na papierenské odvetvie, ako aj s cieľom prerokovania opatrení na zníženie jej vplyvu. "Spoločnosti zväzu si uvedomujú, že bez zníženia cien drevnej hmoty, elektrickej energie a plynu nevedia kompenzovať pokles cien finálnej produkcie a tak udržať zamestnanosť v sektore pri narastajúcej konkurencii na európskom trhu," citoval generálny sekretár ZCPP Juraj Dlhopolček prezidenta papierenského zväzu Miroslava Vajsa. Prezident ZCPP zároveň podľa Dlhopolčekových slov požiadal ministra, aby boli prijaté nové systémové opatrenia, ktoré vytvoria podmienky pre dlhodobý trvalo udržateľný rozvoj lesov a konkurencieschopnosti slovenského drevospracujúceho priemyslu.
Ako ďalej Juraj Dlhopolček informoval, zástupcovia zväzu na rokovaní navrhli, že obmedzia zo zahraničia dovoz dreva o 250 tis. metrov kubických a nahradia ho dodávkami zo Slovenska. "Zvýšeným nákupom nielen vlákninového dreva, ale aj guľatiny z Lesov SR, ale aj od neštátnych vlastníkov zo Slovenska, pomôžu podniky zväzu v maximálne možnej miere zachovať zamestnanosť v lesnom hospodárstve. Dlhodobú stabilitu dodávok dreva pre celulózovo-papierenský priemysel v budúcnosti zvýšia aj plantáže s rýchlorastúcimi drevinami, s podporou Európskej únie," pokračoval generálny sekretár. Minister pôdohospodárstva vyjadril podľa Dlhopolčeka podporu navrhovaným opatreniam a tým projektom, ktoré aj v súvislosti s aktuálnymi nestabilnými dodávkami plynu dostávajú najvyššiu prioritu. "Situáciu v budúcnosti by pomohlo zlepšiť aj užšie prepojenie celulózovo-papierenského priemyslu a leso-drevárskeho komplexu, pod gesciou ministerstva pôdohospodárstva SR, o čom bude v orgánoch zväzu vedená odborná diskusia," dodal J. Dlhopolček.
Prezident zväzu Miroslav Vajs na rokovaní oboznámil podľa Dlhopolčekových slov ministra Becíka s ekonomickými výsledkami zväzu, ktorý predstavuje celú výrobu buničín a papiera na Slovensku. "Zdôraznil, že papierenský priemysel je historicky významným a stabilným odvetvím ekonomiky SR, pričom až 86 % svojej produkcie exportuje do zahraničia. Túto pozíciu si udržiava systematickým modernizovaním technológií, čo si v poslednom desaťročí vyžiadalo investície viac ako 1,36 mld. eur, ale aj racionalizáciou výrobného procesu, s cieľom dosahovať svetovo porovnateľnú produktivitu práce," spresnil Juraj Dlhopolček Vajsove slová. Táto je podľa M. Vajsa v súčasnosti na úrovni takmer 229 tis. eur na pracovníka. "Dôsledky svetovej finančnej krízy žiaľ dopadajú aj na celulózovo-papierenské odvetvie na Slovensku, ktoré je v situácii, kedy nedokáže v dostatočnej miere kompenzovať dopady súčasných cien drevnej hmoty, ktoré za obdobie piatich rokov vzrástli viac o 45 %," uzavrel generálny sekretár ZCPP.