CESTOVKY VRAVIA, ŽE VÄČŠINU CENOVÝCH NÁRASTOV V PRÍMORSKÝCH LETOVISKÁCH ELIMINOVALI POSILNENÍM KURZU

Euro rast cien dovoleniek zrejme stlmilo

Tohtoročné ceny pobytov pri mori by nemali byť veľmi odlišné od tých vlaňajších, tvrdia cestovné kancelárie. Súčasne však dodávajú, že v niektorých prípadoch nárast cien v cudzine do cien zájazdov premietli.

Do ceny letných pobytov sa premieta aj vývoj ekonomiky danej krajiny(Zdroj: www.scx.hu)


BRATISLAVA. Tohtoročná dovolenka pri mori, zaplatená už v eurách, môže stáť toľko ako vlani, no môže byť aj o niečo drahšia. Závisí od toho, do akej krajiny sa vyberiete a tiež s ktorou cestovkou vycestujete. Niektorým cestovným kanceláriám sa podarilo udržať ceny na minuloročnej úrovni, zatiaľ čo iné ceny pri niektorých pobytoch oproti minulému letu zvýšili.

Podľa Pavla Komoru, viceprezidenta Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr, ostala veľká väčšina zájazdov na vlaňajšej, prípadne aj na nižšej než minuloročnej cenovej úrovni. „Cena konverzného kurzu bola známa v čase kalkulácie pobytov, väčšina zájazdov sa nakupuje v eurách, takže to bola len otázka premietnutia kalkulácie do cien zájazdov," povedal.

Ak sa v niektorých krajinách medziročne zvýšili ceny, podľa Komoru sa ich posilňovaním koruny a výhodným konverzným kurzom podarilo znížiť či eliminovať. „Asi 90 percent zájazdov je na úrovni minulého roka alebo ešte nižšie," dodal.

Rolu hrá inflácia aj záujem

Medziročný nárast cien by tak mal podľa asociácie cestovných kancelárií zasiahnuť v priemere jeden zájazd z desiatich. Viceprezident asociácie cestovných kancelárií a agentúr vraví, že mierne sa mohla oproti minulému roku zvýšiť cena pobytov v tých ubytovacích zariadeniach a destináciách, o ktoré bol počas vlaňajšej sezóny mimoriadny záujem.

V prípade Egypta, pri ktorom potvrdilo nárast cien niekoľko cestoviek, sa spojilo viac faktorov. Okrem inflácie v tejto krajine rolu zohralo aj to, že ubytovacie kapacity kontrahujú cestovné kancelárie v dolároch. „Ostáva tu aj kurzové riziko, s ktorým musia cestovky oproti doláru počítať," dodal Komora.

Podľa Jana Otavu, analytika spoločnosti Mag Consulting, zvyšovanie cien ubytovacích a doplnkových služieb v cieľových dovolenkových destináciách závisí od vývoja ekonomiky danej krajiny a súčasne tiež od dopytu po týchto službách. „V súčasnej situácii sa dá problematicky hodnotiť, či ceny tlačí nahor rast nákladových položiek, alebo ich ťahá zvyšujúci sa dopyt," povedal Otava.

Za jeden z faktorov, ktorý môže ovplyvniť rast cien, predovšetkým ubytovacích služieb, považuje pritom celoeurópsky trend smerujúci k skracovaniu času pobytu v destinácii a tým aj k znižovaniu pobytových výdavkov jedného turistu. „V každom prípade je však rozhodujúcim faktorom vývoj inflácie v danej ekonomike. Tá spravidla nulová nebýva," doplnil Otava.

Cestovky sa správajú trhovo

To, že niektoré cestovné kancelárie zvýšili ceny pobytov aj v štátoch, kde inflácia výrazne nestúpla, odôvodňuje Komora odvolaním sa na zvýšenie cien zo strany prevádzkovateľov ubytovacích kapacít. Tiež trhovým správaním cestoviek. „Ak vedia, že júl a august sa predá dobre, mohli znížiť ceny mimosezónnych zájazdov a zvýšiť ceny sezónnych zájazdov," vraví.

Podľa analytika Mag Consulting sa nedá vylúčiť ani to, že niektoré cestovky spolu so zdôvodniteľným zdražením mimoeurópskych destinácií zvýšili ceny aj pobytov v rámci eurozóny. S vedomím, že konkurencia bude pravdepodobne postupovať rovnako.

Drahšie môžu byť Egypt, Turecko i Chorvátsko

BRATISLAVA. Ak sa na medziročnom zvýšení cien letných pobytov v niektorej krajine zhodujú viaceré cestovné kancelárie, tak je to Egypt.

Podľa Adriána Siekela z cestovnej kancelárie Čedok Slovakia ceny pobytov v egyptských letoviskách stúpli na základe rázneho zvýšenia cien ubytovacích služieb. Mária Gallová z marketingu cestovnej kancelárie Satur travel vraví, že sa ceny pobytov v Egypte oproti vlaňajšku zvýšili približne o päť až sedem percent, v dôsledku zvýšenia cien v tejto krajine.

Zvýšený dopyt v uplynulých dvoch rokoch v Turecku sa podľa Mikuláša Milka, riaditeľa cestovnej kancelárie Hydrotour, premietol do nárastu cien pobytov cestovky v tejto krajine. „Turci mali vlani mimoriadne dobrý rok, ale zvýšenie presne zodpovedalo posilneniu koruny, takže sme ostali na tých istých cenách ako vlani," povedal Pavol Komora z cestovnej kancelárie Turancar.

Dovolenkári, ktorí spájajú predstavu tohtoročného oddychu s pobytom v Chorvátsku, organizovaným cestovnou kanceláriou, musia počítať s tým, že aj zaň možno zaplatia viac ako vlani. Tibor Bajaník, riaditeľ cestovnej kancelárie Fifo, priznal, že malé zvýšenie cien sa dotklo niektorých chorvátskych kapacít. „Chorváti premietli do cien pomerne veľkú infláciu vo svojej krajine. Cena však vzrást〜la maximálne o desať eur na osobu a pobyt," doplnil.

Vyššiu hotovosť ako vlani si tento rok napríklad musí pripraviť aj klient Firo tour, ktorý chce dovolenkovať v rovnakom chorvátskom hoteli ako minulé leto. Napríklad týždenný pobyt v hoteli Donat v Zadare v druhej polovici júna stojí takmer o tisíc korún (33 eur) na osobu viac ako v júni 2008. Marcel Siekel z Firo tour to odôvodnil tým, že pri zájazdoch vlastnou dopravou je cestovka závislá od cien partnera v krajine. „Chorváti zdražovali, preto vychádza cena vyššie. Ceny sme prepočítali na eurá, vlani kurzom asi 35 korún za euro, tento rok 30,1260 koruny za euro," doplnil.
Kde ceny stúpli
 • mierne vzrástli ceny niektorých kapacít v Chorvátsku,
 • stúpli ceny zájazdov do Egypta, v priemere o päť až sedem percent,
 • medziročne sa zvýšili ceny pobytov v Turecku, niektoré cestovky ich nárast dokázali vykryť výhodnejším kurzom, iné ich premietli do cien zájazdov.
 • Včasné zľavy sú vyššie, zájazdov bude menej

BRATISLAVA. V ponuke cestovných kancelárií na Slovensku sa tento rok objaví asi o 15 percent menej letných zájazdov, než mali vlani. Keďže cestovky neočakávajú, že by záujem o pobyty pri mori výrazne klesol, môže sa úbytok prejaviť v menšej ponuke zájazdov ponúkaných na poslednú chvíľu.

„Väčšina veľkých touroperátorov reagovala na situáciu z vlaňajšej letnej sezóny znížením garantovanej kapacity," upozorňuje Tibor Bajaník z cestovnej kancelárie Fifo. Odhaduje pritom, že na tohtoročný trh sa dostane o 10 až 15 percent menej garantovaných kapacít.

Podľa Mikuláša Milka, predsedu klubu touroperátorov a riaditeľa cestovnej kancelárie Hydrotour, nakontrahovali tento rok slovenskí touroperátori približne o 20 percent menej leteckej kapacity než vlani.

Hoci bude počet zájazdov, ktoré sa dostanú na pulty cestovných kancelárií, nižší než minulý rok, zľavy pri včasnom nákupe sú podľa Pavla Komoru, viceprezidenta Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a agentúr v priemere vyššie o dve až tri percentá ako minulý rok.

Najvyššie zľavy cestovky priznávajú klientom, ktorí si zájazd rezervujú do konca januára a celú cenu, prípadne zálohu vo výške od 20 či 50 percent zaplatia ešte v jarných mesiacoch. Postupne percento, ktoré môže znížiť cenu, klesá. Zľavy zväčša cestovné kancelárie priznávajú do konca marca, najneskôr polovice apríla.

Výšku zľavy môže o niekoľko percent zvýšiť aj vernosť tej istej cestovke.

Zaujímavé zľavy
 • l Satur - 20 % do 4. februára na vybrané termíny, zaplatiť treba 20 % z ceny, zvyšok najneskôr 46 dní pred nástupom.
 • l Fifo - 30 % do 28. februára, ďalšie 3 % za vernosť, zaplatiť treba 50­percentnú zálohu.
 • l Firo tour - 23 % (odlety z Košíc), 21 % z Bratislavy do 20. januára.
 • l Hydrotour - 15 %, 20 - 22 % pre držiteľov vernostných kariet.
 • l Koala, Seneca, Tiptravel - 20 % do 20. februára, platí pri úhrade celej ceny zájazdu do 13. apríla.
 • l Ruefa Reisen - 25 % do 31. januára. ⋌Zdroj: vybrané cestovky
Strata radosti sa asi bude dať odškodniť

BRATISLAVA. Zavedenie náhrady za stratu radosti z dovolenky má priniesť zmena Občianskeho zákonníka z dielne rezortu spravodlivosti. Legislatívny zámer zmien minulý týždeň schválila vláda. Celú novú úpravu budú musieť ešte schváliť vláda i parlament.

„Ide o prípady, keď klient dostane reklamné podklady, na základe ktorých ide do luxusného hotela. Na mieste zistí, že ani desať percent z toho nie je pravda," vysvetlil minister spravodlivosti Štefan Harabin. „Na cestovnú kanceláriu by klient musel podať žalobu, jeho povinnosťou by bolo predložiť aj dôkazy na presvedčenie súdu," dodal.

Na základe súčasnej úpravy takéto vymáhanie nie je vylúčené. „Ale nevieme, ako by sa k tomu súdy postavili. Viem si predstaviť, že by to prejudikovali, ale vzhľadom na to, že sa takýto prípad neobjavil, bude lepšie, ak to bude výhradne upravené," uviedol minister.

Okresný súd Bratislava I pritom už žalobu skupiny klientov, ktorí sa domáhajú od cestovnej kancelárie náhrady zmarenej dovolenky, pred tromi rokmi dostal. Doposiaľ však vo veci nerozhodol.
Na palive veľmi neušetríte

BRATISLAVA. Zníženie cien leteckého paliva a vývoj na trhu boli dôvody, pre ktoré niektoré české cestovné kancelárie začiatkom roka znížili cenu palivových príplatkov k leteckým zájazdom. Urobil to Fischer, Exim Tours i Čedok.

Analytik Jan Otava z Mag Consulting sa však domnieva, že v tomto prípade išlo o krátkodobý situačný výkyv. „Bol motivovaný zmenou cien ropy, ale aj zvyšujúcim sa konkurenčným tlakom, ktorého hnacím motorom sú najmä obavy z dosahov krízy a strach z udržania si kúpyschopnej klientely," dodal.

Na našom trhu sa v tomto smere v najbližších týždňoch nedá počítať s úsporou. Niektoré cestovky takéto príplatky nezaviedli, iné ich zahrnuli do letiskových táx. „Ceny letiskových táx sme už oproti letu 2008 znižovali," povedal Adrián Siekel z Čedok Slovakia. Nevylúčil však možnosť, že ak pôjde ropa hore, poplatky cestovka zvýši.

Hydrotour pri kalkulácii cien v októbri vychádzal z vtedajších cien paliva. „Výšku príplatku sme znížili prvýkrát v decembri, druhý raz v januári," uviedol riaditeľ cestovky Mikuláš Milko.

Pri nízkej cene ropy nevidí zmysel žiadať palivové príplatky Firo tour ani Fifo. Satur a Ruefa Reisen v rámci povinných príplatkov účtujú servisné poplatky. „Palivový príplatok sa účtuje, ak sa zvýši cena paliva oproti tej v čase kalkulácie," vraví Mária Gallová zo Saturu.

Podľa Tibora Bajaníka z CK Fifo členovia asociácie cestovných kancelárií riešia otázku, aby sa palivový príplatok vyberal podľa situácie na trhu. Dnes sa totiž môže stať, že klient príplatok zaplatí, ale v čase fakturácie leteckým prepravcom je nižší. „Cestovka tým získa dodatočný výnos," vraví Bajaník. Častejšie však podľa neho cestovky s výberom váhajú, nevyberú ho ani spätne a záporný rozdiel musia znášať vo vlastnej réžii.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Najvýhodnejšie ročné online predplatné SME.sk len za 29€
 3. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke
 4. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 5. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 6. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 7. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 8. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 9. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 10. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Najvýhodnejšie ročné online predplatné SME.sk len za 29€
 3. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke
 4. Attracting talent – Why Millennials are choosing to join Johnson
 5. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 6. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 7. Alarica – new business project in the market of shoes
 8. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 9. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 10. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 7 297
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 7 020
 3. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke 4 097
 4. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 3 124
 5. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku 2 992
 6. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej! 2 335
 7. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 2 216
 8. Najvýhodnejšie ročné online predplatné SME.sk len za 29€ 2 106
 9. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018? 1 689
 10. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 517

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Fico, Kaliňák či Danko to nie sú. Kto sú najmajetnejší politici na Slovensku

Aktivisti skontrolovali majetok verejných funkcionárov.

DOMOV

Znalca odsúdili za platinové sitká na desať rokov

Druhého obžalovaného Juraja Lettricha súd oslobodil.

Neprehliadnite tiež

Kľúčový nemecký index Dax sa dostal na nové maximum

Index dosiahol nové maximum 13.596,89 bodu.

Fico, Kaliňák či Danko to nie sú. Kto sú najmajetnejší politici na Slovensku

Aktivisti skontrolovali majetok verejných funkcionárov na základe verejných dát katastra nehnuteľností.

Banka JPMorgan Chase v najbližších rokoch investuje 20 miliárd dolárov

Banka chce využiť úspory, ktoré jej prinesie daňová reforma v USA.

Tri mesiace sa bude dať vybrať stavebné sporenie bez dokladovania

Sporiteľne odmietajú zmeny v stavebnom sporení, upozorňujú, že ministerstvo si návrhom protirečí.

SaS: Tisíce exekúcií sú dôsledkom hrubého zlyhania štátu a vlád Roberta Fica

Podľa opozičnej strany je súčasná situácia neakceptovateľná.