BRATISLAVA. Európa bude čím ďalej, tým viac odoberať plyn z Ruskej federácie. "Je omyl, ak si niekto myslí, že bude klesať závislosť Európy od ruského plynu," upozornil premiér Robert Fico v dnešných Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu.
Ako dodal, sú tam väčšie a kvalitnejšie zásoby ako kdekoľvek na svete a na tento fakt sa treba pripraviť. "Ťažko nájdeme nejaké riešenie, ktoré by stopercentným spôsobom nahradilo výpadok z Ruska," domnieva sa. Za jeden z najdôležitejších krokov, ktoré treba v budúcnosti urobiť, považuje prepojenie prepravných sietí.
Diskutujúci zástupcovia ostatných parlamentných strán sa zhodli na potrebe diverzifikácie, a to aj napriek vysokým nákladom s tým spojených. Rovnako odzneli názory na nutnosť spoločnej energetickej bezpečnosti Európy a vytvorenia okrúhleho stola na riešenie predmetnej problematiky na Slovensku.
Predseda SNS Ján Slota poukázal na neprezieravosť SR odoberať plyn iba z jedného štátu, pričom to označil za pozostatok z minulosti. Zdôraznil, že všetky vlády túto skutočnosť zanedbali a za najväčšiu chybu označil sprivatizovanie strategických podnikov. Myslí si, že zásob plynu je dostatok na niekoľko desaťročí, pričom zaujímavejšou otázkou je skôr geografická oblasť jeho získania. Slota je presvedčený o tom, že súčasný problém s dodávkami plynu nespôsobilo Rusko, pretože by to bolo vzhľadom na rozsiahle finančné straty nelogické. Dodal, že ukrajinský premiér Viktor Juščenko zablokoval jeho dodávku do Európy na objednávku tretej strany.
Téma diverzifikácie je podľa lídra SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu spojená s obrovskými nákladmi, pričom spoločenské povedomie k tejto problematike v minulosti nebolo dostatočne hlboké. Ako vysvetlil, jedným z dôvodov bolo aj to, že Slovensko nikdy nebolo do takej miery konfrontované s takouto situáciou, ako je tomu v súčasnosti. "Túto krízu treba využiť na to, aby sme spoločenské povedomie využili na hľadanie riešenia, na ktorom sa dokážeme všetci zhodnúť," povedal. Praktické kroky vidí v hľadaní nových trás, zdrojov, ako aj alternatívnych možností.
Podpredseda ĽS-HZDS Milan Urbáni pripomenul existujúcu 40-ročnú hrozbu uzavretia kohútikov. "Plynová vojna vznikla už v roku 2006. Zostali sme však v politickej a diplomatickej letargii, že sa takéto niečo nemôže stať," vysvetlil. Dodal, že napriek veľkým nákladom na diverzifikáciu celej energetiky sa tieto investície oplatia. Nepozdáva sa mu fakt, že sa v EÚ veľa hovorí o energetickej stratégii, ale nie sú pripravené konkrétne riešenie a že únia v tomto nemá spoločnú zahraničnú politiku.
SMK je podľa jej šéfa Pála Csákyho pripravená podporiť rozumné formy diverzifikácie. Rovnako vyzval na iniciovanie okrúhleho stola k otázke energetickej nezávislosti Slovenska od Ruska. Možnosti riešenia vidí v prepojení cez alternatívne energetické systémy Maďarska a Rakúska. Konštatoval, že SR by na to mohlo získať financie z eurofondov. Ako dodal, súčasná plynová kríza poukázala na spoľahlivosť západných partnerov. Zároveň kritizoval rozštiepenosť názorov únie k Ruskej federácii, ktorá nemá spoločnú energetickú politiku. Vybudovanie plynovodu Nabucco označil za krásny sen, ktorý je zatiaľ len na papieri, pričom jeho prípadná realizácia bude trvať niekoľko rokov.
Predseda KDH Pavol Hrušovský považuje vzniknutú situáciu za mimoriadne vážnu, z ktorej treba hľadať ponaučenie. Je presvedčený o tom, že pomenovať vinníka bude ťažké. Upozornil na to, že každá slovenská vládna garnitúra pracovala s problematikou diverzifikácie opatrne, pretože takúto situáciu neočakávala. Vyjadril prekvapenie z toho, že sa plyn začal využívať ako zbraň na presadzovanie politických záujmov niektorých krajín.