SME
Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 21:30

Plyn zo západu začne prúdiť v nedeľu ráno

(AKTUALIZOVANÉ 21:30) Zemný plyn začne zo západu na Slovensko prúdiť v nedeľu ráno o ôsmej. Slovensko dostane plyn od zahraničných dodávateľov aj od samotnej RWE Transgas.

(Zdroj: ČTK)

BRATISLAVA, PRAHA, MOSKVA. Zemný plyn začne zo západu na Slovensko prúdiť v nedeľu ráno o ôsmej. ČTK to povedal hovorca spoločnosti RWE Transgas Martin Chalupský, ktorá tranzit plynu zabezpečuje.

RWE bude podľa Chalupského dodávať na Slovensko z vlastných zdrojov od nedele 3,75 miliónov kubických metrov zemného plynu denne. "Nové objemy zemného plynu zabezpečí RWE aktívnym nákupom na zahraničných trhoch," uviedol Chalupský.

Celkový objem sa navýši o 1,25 milióna kubických metrov od ďalších dodávateľov Slovenského plynárenského priemyslu; v utorok sa objem dodávok zvýši o ďalších 1,25 milióna kubických metrov.

Plyn z Jamalu by mal na Slovensko prúdiť z Česka v opačnom smere než zvyčajne, teda zo západu na východ. Touto cestou Slovensko získa podľa predsedu predstavenstva Slovenského plynárenského priemyslu Bernda Wagnera dodatočne 6,3 milióna metrov kubických plynu denne.

Plynovodom Jamal tečie surovina z Ruska cez Bielorusko a Poľsko ďalej na západ. Zásobovanie plynu cez Jamal je podľa ministra zahraničných vecí Jána Kubiša len dočasným riešením. "Pracujeme na trvalom riešení," povedal Kubiš.

Slovensko sa na náhradné dodávky západnou cestou spolieha. Chalupský ich objem zatiaľ neupresnil, podľa skoršieho vyjadrenia slovenského premiéra Roberta Fica by malo ísť o 20 miliónov metrov kubických plynu denne.

Úplné obnovenie dodávok plynu sa očakáva od dnešného rokovania ruského premiéra Vladimira Putina a ukrajinskej premiérky Julije Tymošenkovej v Moskve. V prípade, že sa premiéri nedohodnú, Slovensko sa vráti k rokovaniam o výmennej operácii.

Rokovania Ruska s Ukrajinou sa nezaobišli bez komplikácií, Putin a Tymošenková pokračujú v rokovaniach

Krátko pred 20. hodinou obnovili ruský premiér Vladimir Putin a ukrajinská predsedníčka vlády Julia Tymošenková rokovanie o prekonaní plynovej krízy, o tranzite plynu do Európy a kontrakte na jeho dodávku ukrajinským odberateľom na tento rok.

Obaja premiéri diskutovali o dodávkach plynu z Ruska cez ukrajinské územie už dnes popoludní. Rokovanie prerušili, aby sa zúčastnili na medzinárodnom samite v Kremli, venovanom plynovému problému.

O priebehu rozhovorov Putina a Tymošenkovej, na ktorých sa zúčastňujú aj rezortní ministri oboch krajín i šéfovia Gazpromu Alexej Miller a Naftogazu Oleg Dubyna, neboli zatiaľ vydané nijaké informácie.

Popoludňajšie rokovania Putina a Tymošenkovej sa neuskutočnili. Zdroj blízky ruskej strane povedal, že sa zdá, že Tymošenková nemá potrebný mandát, aby diskutovala o riešení, a do Moskvy prišla s prázdnymi rukami. Putin a Tymošenková sa v sobotu na chvíľu stretli v sídle ruskej vlády. Potom išli na konferenciu v Kremli, ktorú zorganizoval prezident Medvedev. Neskôr mali v rozhovoroch pokračovať.

Zdroj z úradu ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka v Kyjeve povedal, že neexistujú nezhody v postojoch prezidenta a premiérky, ktorá má úplne oprávnenie vyjednávať. "Premiérka má na rokovaniach úplný mandát. Inak by sa na nich nezúčastňovala," povedal zdroj. Tymošenková na domácej politickej scéne vedie boj proti prezidentovi Viktorovi Juščenkovi, čo komplikuje snahu o nájdenie riešenia rusko-ukrajinského sporu o dodávky a tranzit plynu.

Hovorca eurokomisára pre energetiku Andrisa Piebalgsa, ktorý sa zúčastňuje na kremeľskej konferencii o dodávkach plynu do Európy, označil diskusie za "konštruktívne". "Komisia je týmito diskusiami, ktoré budú pokračovať, povzbudená," povedal hovorca. "Dúfame, že dospejeme k výsledkom, ktoré nemôžu byť iné ako okamžité obnovenia prepravy plynu do Európy." Dmitrij Peskov však povedal, že postoj Európskej únie v súvislosti s rokovaniami, ktorých cieľom je vyriešiť spor medzi Ruskom a Ukrajinou o dodávky plynu, "neprispieva k nájdeniu riešenia". "Európska únia kladie Moskvu a Kyjev na tu istú úroveň ... Je to jednoducho nespravodlivé a neprispieva to k nájdeniu riešenia," dodal Peskov.

Ruský prezident Dmitrij Medvedev v sobotu zopakoval postoj Moskvy, podľa ktorej Ukrajina musí súhlasiť s tým, že za ruský plyn bude platiť ceny na európskej úrovni. Išlo by o viac ako zdvojnásobenie ceny, ktorú Ukrajina platila doteraz. Kyjev tvrdí, že si takúto cenu nemôže dovoliť.

Rusko na stretnutie pozvalo šéfov vlád všetkých krajín, ktoré jeho plyn nakupujú alebo prepravujú. Zdá sa však, že Česká republika ako predsednícka krajina Európskej únie bola úspešná pri presviedčaní členských štátov, aby sa na schôdzke nezúčastňovali, čo únii umožňuje hovoriť jedným hlasom. Svojich zástupcov vyslala EÚ a Česká republika, ktorá je teraz predsedníckou krajinou. Podľa zoznamu účastníkov, ktorý získala agentúra Reuters, svojich zástupcov vyslali aj Slovensko, Bielorusko, Bosna, Kazachstan, Ukrajina, Moldavsko, Chorvátsko, Arménsko, Srbsko a Turecko.

České predsedníctvo nie je spokojné s výsledkami rokovaní o plyne

Česká republika, ktorá je v súčasnosti predsedníckou krajinou Európskej únie, v sobotu uviedla, že rusko-ukrajinské rokovania o tranzite plynu do Európy ju neuspokojili a vyzvala obe strany, aby dosiahli dohodu. "Očakávali sme, že obe strany oznámia, že dosiahli dohodu o obnovení dodávok ruského plynu do EÚ cez Ukrajinu, ale nestalo sa to," uviedol vo vyhlásení český minister priemyslu a obchodu Martin Říman.

Peskov: Európska únia neprispieva k vyriešeniu sporu s Ukrajinou

Postoj Európskej únie v súvislosti s rokovaniami, ktorých cieľom je vyriešiť spor medzi Ruskom a Ukrajinou o dodávky plynu, "neprispieva k nájdeniu riešenia", povedal v sobotu Dmitrij Peskov, hovorca ruského premiéra Vladimira Putina. "Európska únia kladie Moskvu a Kyjev na tu istú úroveň ... Je to jednoducho nespravodlivé a neprispieva to k nájdeniu riešenia," povedal novinárom Peskov. EÚ tvrdí, že sa snaží napomôcť riešenie sporu, v dôsledku ktorého sú postihnutí spotrebitelia vo východnej Európe.

Gazprom očakáva podpis dohody s Ukrajinou už dnes

Ruský plynárenský monopol Gazprom predpokladá, že by už dnes mohol podpísať s Ukrajinou dohodu o zemnom plyne, čím by sa vyriešil spor, v dôsledku ktorého sa zastavili dodávky suroviny pre krajiny Európskej únie. Uviedla to dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na informácie ruskej tlačovej agentúry Interfax, ktorá citovala hovorcu Gazpromu Sergeja Kuprijanova.

"Predpokladáme, že dokumenty podpíšeme už dnes," povedal Kuprijanov.

Ako dodal na okraj summitu o plynovej kríze, ktorý sa koná v Moskve, "to, čo je teraz hlavné, je vyriešiť otázku tranzitu".

Konferencia v Moskve bola údajne celkom užitočná

V Kremli sa skončila medzinárodná konferencia venovaná otázkam zabezpečenia prepravy ruského plynu spotrebiteľom v Európe.

Ruský prezident Dmitrij Medvedev na tlačovej konferencii povedal, že stretnutie "bolo vcelku užitočné".

"Najdôležitejšie je," pokračoval Medvedev, "že sa nám podarilo priamo, otvorene, v konštruktívnym a priaznivým duchu vymeniť si názory na plynovú krízu, ktorá, žiaľ, existuje v Európe".

Okrem toho, "za účasti krajín, ktoré sú v spore, Ruska a Ukrajiny, ale aj iných zainteresovaných krajín, sme hovorili ako sa dá prejsť k bezprostrednému obnoveniu dodávok plynu," uviedol Medvedev.

Prezident Medvedev povedal, že rozhovory medzi Ruskom a Ukrajinou o obnove dodávok ruského plynu budú pokračovať a budú ich viesť premiéri oboch krajín Vladimir Putin a Julia Tymošenková.

Európske plynárenské podniky poslali Gazpromu návrh "dočasného riešenia"

Európske plynárenské podniky poslali dnes ruskému Gazpromu návrh "dočasného riešenia," ktoré by umožnilo obnoviť tok zemného plynu z Ruska do Európy cez ukrajinské siete. Informovala o tom francúzska spoločnosť GDF Suez. To znamená vytvorenie konzorcia na nákup "technického plynu" potrebného na vytvorenie tlaku v potrubí a umožnenie tak toku suroviny cez tranzitnú sieť Ukrajiny k európskym zákazníkom.

Podľa GDF Suez "sú európske firmy pripravené dohodu s Gazpromom uzatvoriť v priebehu víkendu". Spoločnosť dodala, že tento návrh by mal pomôcť Gazpromu a Naftogazu uzatvoriť dvojstrannú dohodu o cene zemného plynu na rok 2009. Práve spory za tohtoročnú cenu viedli najskôr k odpojeniu dodávok plynu pre Ukrajinu a o niekoľko dní aj pre krajiny EÚ.

Okrem francúzskej firmy by členmi konzorcia mali byť talianska Eni a nemecká RWE. Zástupca výkonného riaditeľa Gazpromu Alexander Medvedev ešte v piatok uviedol, že do konzorcia Rusko pozvalo aj rakúsku OMV, holandskú spoločnosť pre obchod s plynom GasTerra a nemecko-ruský spoločný podnik Wingas.

Ukrajinský plynárenský podnik Naftogaz oznámil, že v januári potrebuje 360 miliónov m3 technického plynu a vo februári a v marci po ďalších 600 miliónov m3. Keďže Gazprom plánuje predávať technický plyn európskemu konzorciu za trhovú cenu: okolo 450 USD (339,11 eura) za 1000 m3, konzorcium bude musieť zaplatiť v januári asi 162 miliónov USD a v ďalších dvoch mesiacoch po 270 miliónov USD.

Ukrajina odmieta dodávať plyn Slovensku a Moldavsku

Ukrajina neprijala návrh dodávať plyn Slovensku a Moldavsku zo svojich zdrojov. "Oficiálne dokumenty neexistujú, ale neoficiálne oni povedali, že to neurobia," povedal predstaviteľ Gazpromu Sergej Kuprijanov pre agentúru ITAR-TASS.

Ideu využiť swapy (výmenné operácie) pre dodávku plynu navrhol slovenský premiér Robert Fico. Gazprom tento návrh podporil a dodal, že by išlo o dodávky plynu vnútorným ukrajinským spotrebiteľom a za to Slovensko dostane rovnaké množstvo paliva z podzemných zásobníkov Ukrajiny. Ten istý mechanizmus sa mal uplatniť aj v prípade Moldavska. Avšak Ukrajina neprejavila dobrú vôľu, aby sa tento variant využil.

Na otázku novinárov, čím Ukrajina odôvodňuje svoj prístup, Kuprijanov povedal: "Hovoria, že to nemôžu urobiť".

Kuprijanov povedal, že v Gazprome rátajú s tým, že sa už dnes dosiahne dvojstranná dohoda s Ukrajinou o tranzite ruského plynu do Európy a o ich ďalšej dvojstrannej spolupráci.

Podľa predstaviteľa Gazpromu je myšlienka založenia medzinárodného plynárenského konzorcia praktická hotová. Konzorcium, ktoré zabezpečí tranzit plynu, bude existovať dovtedy, dokiaľ to bude nevyhnutné.

Slovensko zrušilo od pondelka reguláciu odberu plynu

Krízový štáb zrušil od pondelka obmedzujúci regulačný stupeň pri odbere zemného plynu pre priemyselných odberateľov. Ako informoval na sobotňajšej tlačovej besede po rokovaní krízového štábu štátny tajomník ministerstva hospodárstva Peter Žiga, od pondelka pre veľkoodberateľov bude platiť regulačný stupeň číslo tri, ktorý ich už neobmedzuje pri odbere plynu. “Slovenský priemysel môže od pondelka naplno pracovať a môžu sa vrátiť k plnej výrobe,“ dodal Žiga.

“Dnes je možné potvrdiť, že od pondelka naša ekonomika môže pracovať na absolútne plnú silu. Naše domácnosti sa tiež už môžu spoľahnúť, že prísun tepla a teplej vody, elektrickej energie je garantovaný, nie je treba mať žiadne obavy,“ doplnil minister zahraničných vecí Ján Kubiš.

K doterajším výpomocným dodávkam plynu v objeme 9,2 mil. metrov kubických denne, ktoré Slovensku poskytli francúzska spoločnosť GDF Suez a nemecká firma E.ON Ruhrgas, by malo od nedele prúdiť na Slovensko z plynovodu Jamal ďalších 6,3 mil. metrov kubických plynu denne.

“Týchto 6,3 mil. metrov kubických plynu, ktoré poskytli GDF Suez, E.ON Ruhrgas a RWE Transgas bude na Slovensko prúdiť reverzným chodom. Prvé prúdenie plynu reverzným chodom očakávame v nedeľu,“ doplnil predseda predstavenstva Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) Bernd Wagner.

Šéf SPP zatiaľ nechcel konkretizovať za koľko výpomocné dodávky od zahraničných spoločností kúpili. “Všetky ceny boli riadne a férové. Žiadna z uvedených spoločností, ktorá plyn dodala, nezneužila situáciu. Toto je pre mňa dôkazom súdržnosti a spolupatričnosti celého plynárenského priemyslu v Európe,“ konštatoval Wagner.

Bez plynu sme jedenásť dní

Slovensko je už jedenásty deň bez dodávok plynu. Dodávky zemného plynu z Ruska na Slovensko sa úplne zastavili minulý týždeň v noci z utorka na stredu. Spoločnosť SPP-distribúcia preto vyhlásením obmedzujúceho odberového stupňa č. 8 v stredu 7. januára ráno obmedzila dodávku plynu pre priemyselných odberateľov. SPP vyhlásil v utorok 6. januára popoludní stav núdze po tom, čo pre rusko-ukrajinský spor v noci z pondelka na utorok začal dostávať z Ruska o 70 % plynu menej.

Ruský energetický gigant Gazprom v utorok minulý týždeň (6. januára) drasticky znížil dodávky zemného plynu smerujúceho cez Ukrajinu do Európy. Redukcia zásobovania bola dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa cien plynu v novom roku. Z Ruska pochádza približne štvrtina plynu pre 27-členný blok. Až 80 percent ruského plynu sa do Európy pritom dostáva cez Ukrajinu. V období chladnej zimy viaceré krajiny centrálnej a východnej Európy pokles ruských dodávok tvrdo zasiahol. Okrem Slovenska je postihnutá aj Česká republika, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Nemecko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Chorvátsko, Grécko, Macedónsko, Turecko, Taliansko, Slovinsko, Francúzsko a Srbsko.

Rozhodnutie ponechať doma väčšinu zamestnancov U.S.Steel stále platí

Rozhodnutie U.S. Steel Košice, že budúci týždeň nebude pracovať v dôsledku krízy väčšina zamestnancov, sa zatiaľ nezmenilo. Ako potvrdil TASR hovorca spoločnosti Ján Bača, dodávky zemného plynu na úrovni bezpečnostného minima neumožňujú prevádzkovať výrobné zariadenia štandardným spôsobom. V dôsledku toho, že dodávky neboli ešte stále obnovené, a keď sa tak aj stane, nábeh výroby potrvá niekoľko dní, rozhodnutie zostáva v platnosti. "Aktuálne sa k situácii vyjadríme v pondelok 19. januára," uviedol hovorca.

Zamestnanci ostanú doma so 60-percentnou kompenzáciou mzdy a nevyhnutný počet ľudí bude zabezpečovať v podniku špecifické úlohy, aby zaistili bezpečný a operatívny návrat zamestnancov do práce, keď sa situácia s plynom stabilizuje.

Dodávky plynu treba zbaviť korupčnej príťaže

Francúzsky regionálny denník Derniéres Nouvelles d'Alsace dnes komentuje spor okolo plynu medzi Ruskom a Ukrajinou.

Uvádza, že "medzinárodné obchodné vzťahy vyžadujú, že dodávateľ dodáva za primeranú cenu. To je logika Angely Merkelovej. Pre ňu je Rusko zodpovedné za súčasnú situáciu. Je to priveľmi zjednodušená logika? Okolo ruského plynu bujnie korupcia. Medzi ruským Gazpromom a ukrajinským prepravcom totiž existuje priveľa sprostredkovateľov. Patrí medzi ne aj spoločnosť so sídlom vo Švajčiarsku, ktorá má veľmi blízko k ukrajinskému prezidentovi Viktorovi Juščenkovi. Akú úlohu zohráva?

A premiérka Ukrajiny Julia Tymošenková je vďaka plynu miliardárkou. Európania, ak si chcú zabezpečiť dodávky plynu, musia si poradiť s dvoma výzvami: Musia dať Moskve jasne najavo, že plyn nie je nijakou politickou zbraňou a že treba vniesť poriadok do jeho prepravy. Lebo aj pre Ukrajinu je plyn, či lepšie jeho preprava, zbraňou".

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 2. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 3. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 4. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 5. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 6. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 10. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 1. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 2. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 6. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 7. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 8. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 9. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 10. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 1. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 19 597
 2. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 16 366
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 14 521
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 665
 5. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 12 567
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 429
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 207
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 628
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 349
 10. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 10 348
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Cynická obluda

Kotleba môže všetko

Keď sa novinári pýtali polície, ako budú riešiť porušenie nariadení Kotlebom, odpoveď bola, že nijako.

Na Covid zomrú desiatky ľudí denne. Pokles príde najskôr o dva týždne

Zomierajú ľudia s inými ochoreniami, ktorí by inak žili.

V piatok sa na Slovensku urobilo v súvislosti s ochorením Covid - 19 šestnásť pitiev.

Špeciálny prokurátor Kováčik ide do väzby, rozhodol súd

Súd zobral do väzby aj druhého obvineného Norberta Pakšiho.

Policajná eskorta a príslušníci Národnej kriminálnej agentúry privádzajú vysokého postaveného policajného funkcionára Norberta Pakšiho a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika na pojednávanie na Špecializovaný trestný súd v Pezinku.
Podcast Dobré Ráno.

Neprehliadnite tiež

Opustené budovy

Na východe boli gigantom. Padli, keď podnik predali Čechom

Roky sa snaží nájsť nového majiteľa.

Snímka z pekárne Medea z roku 2004.
Ilustračná fotografia.

Zomrieme od hladu. Nové reštrikcie sú ďalšou ranou pre španielsku ekonomiku

Menový fond predpovedá Španielsku najhorší prepad spomedzi západných krajín.

Už minulý týždeň protestovali v španielskej Barcelone proti obmedzeniam prevádzkovatelia reštaurácií.

Približne 12 miliónov ľudí v Británii bude mať problémy splácať záväzky

Prieskum úradu pre dohľad nad finančným trhom sa konal v lete.

Ilustračná fotografia.