POMÁHA KAŽDÝ, KTO MÔŽE. MAĎARI NÚKAJÚ PLYN, ČESI A POLIACI TLAČIA NA KYJEV

Naša diplomacia ide na plný plyn

Linky medzi Bratislavou a Kyjevom sú obsadené. Naši predstavitelia sa snažia presvedčiť ukrajinských, aby spolupracovali.

(Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Na Slovensko stále netečie žiaden ruský plyn. Zásoby spolu so zahraničnými nám ostávajú aj naďalej len do konca januára. Podľa predsedu predstavenstva SPP Bernda Wagnera Slovensko využíva na viac ako 90 percent všetky zásoby plynu, ktoré sa nachádzajú na našom území. To znamená, že aj väčšinu zahraničných. SPP však nezaháľa a hľadá podľa Wagnera aj ďalšie zdroje.

Pomocnú ruku nám podáva maďarský MOL, ktorý je schopný dodávať na Slovensko denne 1,5 milióna kubických metrov plynu. Maďarsko, zdá sa, našlo zdroje navyše a včera zrušilo regulačný stupeň pre svoje podniky. Podľa bývalého šéfa SPP Arpáda Demka sa dodávky plynu z Maďarska dajú realizovať. „Závisí od toho, či je voľná kapacita prepravnej trasy cez rakúsky plynárenský uzol Baumgarten do zásobníka spoločnosti Pozagas Láb 4 na Záhorí," povedal.

Čakáme na verdikt

Slovensko však napäto očakáva reakciu Ukrajiny na riešenie, ktoré v stredu načrtol premiér Robert Fico na svojej misii v Kyjeve a Moskve. Ide o swapový obchod medzi Slovenskom, Ukrajinou a Ruskom. Slovenská strana požiadala o spoluprácu v tejto veci aj Európsku úniu, Česko a Nemecko. Ich zástupcovia vraj prisľúbili, že budú tlačiť na Ukrajinu.

Telefonické spojenie je nažhavené aj medzi Bratislavou a Kyjevom. Prezident Ivan Gašparovič sa chcel rozprávať so svojím ukrajinským náprotivkom Viktorom Juščenkom. Do podvečerných hodín sa rozhovor neuskutočnil. Premiér Fico mal zase v pláne telefonát s premiérkou Tymošenkovou.

Čo bude po dni D

Ak bude swapová operácia zamietnutá zo strany Ukrajiny, Slovensko naštartuje druhú alternatívu. Tou je doprava ruského plynu cez plynovod Jamal. „Toto je však technicky trošku viac komplikovanejšie," povedal minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek.

Ak sa nepodarí zrealizovať ani jedno z týchto riešení, bude mať Slovensko veľký problém. Podľa Jahnátka je otázkou, čo bude po dni D, teda ak nepritečie žiadny plyn a začne klesať tlak zo zásobníkov. „Predpokladáme, že v tomto prípade by sa vyhlásil regulačný stupeň 9 a prešlo by sa na odberovú krivku 3," povedal Jahnátek. To by sa dotklo aj teplární.


Kliknite - obrázok zväčšíte.

Ukrajina je prioritou

BRATISLAVA. Len niekoľko desiatok kilometrov od slovenských hraníc má Ukrajina uložený plyn, ktorý by Slovensku umožnil fungovať v normálnom režime. To znamená, že by sme sa vrátili na regulačný stupeň tri a bol by dostatok plynu aj pre priemysel. Ide o tri menšie zásobníky. Jeden veľký pri Bogorodčanoch je od Slovenska vzdialený asi 350 kilometrov. Z týchto miest by Slovensko mohlo denne dostávať 20 miliónov kubíkov plynu.

Podstata obchodu spočíva v tom, že ruský Gazprom by dodal určité množstvo plynu na Ukrajinu a tá by následne rovnaké množstvo poslala na Slovensko zo svojich zásobníkov.

Slovenskí, ale aj európski zástupcovia včera celý deň tlačili na Ukrajincov, aby do tohto obchodu šli. Ukrajinská premiérka Tymošenková totiž nebola počas stredajšej návštevy premiéra Fica presvedčená, že niečo podobné sú schopní zrealizovať. Rusi aj Slováci sú presvedčení, že neexistujú žiadne technické prekážky, hoci ide o relatívne malé množstvo plynu v porovnaní s tým, aké objemy tranzitom pretekajú v bežnej prevádzke. Podľa expertov SPP pri zachovaní všetkých technických podmienok vrátane tlaku je to realizovateľné.

Podľa bývalého šéfa SPP Arpáda Demka je táto alternatíva „najelegantnejším riešením“. Plynárenské spoločnosti sa podľa neho na tom vedia dohodnúť. „Na spustenie však treba politickú vôľu. Gazprom a Naftogaz potrebujú súhlas vlády, aby mohli operáciu zrealizovať,“ povedal Jahnátek.

Obdobným spôsobom už v stredu večer tiekol plyn od Ukrajincov do Moldavska. Slovenská vláda je ochotná počkať až do nedele, či Ukrajina pošle plyn zo svojich zásob. Ak nie, prechádza vláda na druhý variant.


Katarína Ragáčová

Premiér Fico chce presvedčiť Nemcov a Francúzov, aby boli solidárni.

BRATISLAVA. Slovensko by v prípade druhej alternatívy malo dostať ruský plyn cez plynovod Jamal. Tadiaľ (cez Bielorusko a Poľsko) tečie plyn hlavne do Nemecka a Francúzska. Tento variant má však určité podmienky. Prvou je dohoda s nemeckou plynárenskou spoločnosťou RWE. „Jediné, čo musíme, je presvedčiť partnerov, ktorí berú plyn z Jamalu, že v rámci solidarity nám poskytnú určitý podiel plynu,“ povedal predseda vlády Fico.

Premiér už včera rokoval so zástupcami spoločnosti RWE. Ako jeho rokovania dopadli, kulantne obišiel. „Predstavitelia RWE nám potvrdili, že je to technicky realizovateľný projekt,“ povedal. Zdá sa však, že Nemcov sa mu zatiaľ na tento nápad nepodarilo získať.

Časti plynu by sa mohli vzdať ešte Francúzi, s tým musí súhlasiť zase Gaz de France Suez. Na to, či sú oni ochotní vzdať sa plynu, nám včera z Paríža neodpovedali.

Po prípadnom úspešnom rokovaní s týmito spoločnosťami je tu ešte technický problém. Podmienkou je dostať 20 miliónov kubíkov plynu do preberacieho bodu Hora svätej Kateřiny. „A po určitých technických úpravách sme schopní tento plyn doviezť až na naše územie,“ povedal Jahnátek.

Problematickejším bodom v tejto operácii je slovenský plynovod, ktorý nie je uspôsobený na reverzný chod. SPP našťastie zistil, že nie je až taký problém – tak technický, ako aj časový – spätný chod zabezpečiť.

„Už dlhší čas preverujeme s orgánmi z prepravných systémov technickú realizovateľnosť dodávok cez Nemecko a Česko. Výsledky ukazujú, že táto trasa môže byť využitá,“ povedal predseda predstavenstva SPP Bernd Wagner.

Katarína Ragáčová
Bez dodávok obmedzíme teplo

BRATISLAVA. Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek včera vykreslil situáciu, čo by sa stalo, ak by plyn na Slovensko neprišiel ani do konca januára. V takom prípade by sa obmedzeniu dodávok nevyhli ani teplárne.

„Teplárne s odberom nad 400-tisíc kubických metrov by prešli na 80-percentný odber a ďalšie na 70-percentný odber, ale s tým, že nemocnice a zdravotnícke zariadenia by boli naďalej bez obmedzenia,“ povedal. Taký scenár však nepredpokladá.

Zníženiu dodávok plynu pre teplárne by predchádzalo vyhlásenie regulačného stupňa 9 a prechod na tretiu vykurovaciu krivku. Prípadné obmedzenia by neplatili pre teplárne, ktoré spaľujú uhlie či plyn z biomasy.

Menej teplej vody

Ak by sa vyhlásila druhá vykurovacia krivka, znamenalo by to obmedzenie dodávok teplej vody, no zrejme nie tepla. V princípe totiž platí, že 70 percent dodávok tepla pre bytový dom slúži na ústredné vykurovanie a 30 percent na prípravu teplej vody. „Dodávky teplej vody tak tvoria dostatočnú rezervu na to, aby sa nemuselo výraznejšie obmedziť teplo. No teplá voda by nebola v priebehu celého dňa,“ povedal Marek Hargaš zo Slovenského zväzu výrobcov tepla. Veľmi dôležitým faktorom je pritom počasie.

Stanovenie tretej vykurovacej krivky by podľa ministra Jahnátka znamenalo, že by sa byty zrejme nevykurovali na takú teplotu ako bežne, alebo by cez deň na určitý čas nedostávali dodávku tepla. „Byty by sa temperovali,“ povedal minister.

Hargaš si nemyslí, že by sa pri tretej odberovej krivke byty temperovali. Pri znížení odberu plynu o 20 percent sa podľa neho dá udržať vyššia teplota ako 16 stupňov.

Ako by reagovali teplárne

Väčšina oslovených teplární včera nechcela hovoriť o odhadoch, o koľko by klesla teplota v bytoch pri tretej vykurovacej krivke. K žiadnemu obmedzeniu totiž zatiaľ nedošlo. Hovorkyňa Bratislavskej teplárenskej včera povedala iba toľko, že aj pri znížení dodávky plynu sú schopní dodať teplo a teplú vodu.

Riaditeľ tepelného hospodárstva firmy Stavbytkomfort v Prešove František Tomko povedal, že na vykurovanie používajú aj biomasu. Tá by zrejme stačila na pokrytie výpadku plynu v centrálnej kotolni. No dotklo by sa to ďalších 46 kotolní.

Jasnejšiu predstavu má bratislavská spoločnosť Termming. Tá odhadla, že ak by sa vykurovalo podľa druhej obmedzujúcej krivky, teplota v bytoch by sa znížila na 15 až 18 stupňov, podľa počasia. Obmedzil by sa aj čas dodávok teplej vody, minimálne od 17.00 do 22.00 hodiny. No ak by sa stanovila tretia vykurovacia krivka, teplota v bytoch by sa znížila na 12 až 15 stupňov. Rovnako by sa obmedzili dodávky teplej vody až po jej úplné zastavenie.

Marianna Onuferová
Elektrinu stabilizovali

BRATISLAVA. Black­out, teda úplný výpadok elektriny, nateraz Slovensku nehrozí. Vyplýva to zo slov ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka, Podľa jeho slov to potvrdila Slovenská elektrizačná prenosová sústava.

Stabilizovať systém pomohli priemyselní odberatelia, ktorí sa na základe 24­hodinových odberových diagramov prispôsobili potrebám krízového štábu. Dodať do systému sme tak museli dodatočných 50 megawattov, aj to len na niekoľko hodín.

„Pár dní dozadu sme museli použiť 400 megawattov. Už včera sme museli zastaviť niektoré zdroje,“ povedal Jahnátek. Zapnutý bol podľa neho ďalší zdroj na Čiernom Váhu s výrobou 100 kilowattov. Stále máme vo Vojanoch studené bloky, každý po 110 megawattov. Už onedlho by sa mohli vrátiť aj dva, ktoré vyradil požiar. „Pokiaľ sa naplní rozsah prác na obnovenie zdrojov v Novákoch, mohli by sme mať od budúceho týždňa v zálohe 4 krát 110 megawattov,“ povedal Jahnátek.

Daniela Krajanová, Katarína Ragačová

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 3. Malé knedličky, veľké dojmy
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 7. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 8. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 9. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 10. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 11 371
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 11 082
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 8 667
 4. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 6 225
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 5 763
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 4 496
 7. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 4 208
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 498
 9. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 2 711
 10. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 567

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami (Komentár Máriusa Kopcsaya)

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Férové, ale drsné ultimátum z USA (Schutzov týždeň)

Prečo je balvanom v oku ten iliberál, ktorý nevládne?

EKONOMIKA

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Sulík sa stretol s ministrom financií.

ŠPORT

Sagan: Keď idem so Slovákmi, navzájom sa motivujeme

Majstra sveta čaká prvý ostrý štart.

Neprehliadnite tiež

Spor medzi štátom a vysokými školami vyriešia až súdy

Či bolo všetko v poriadku, posudzuje aj Úrad pre verejné obstarávanie. V niektorých prípadoch už dal za pravdu školám.

Analytici z prognóz nepoľavujú, ekonomika má rásť vyše trojpercentným tempom

Analytici komerčných bánk predpovedajú slovenskému hospodárstvu v tomto roku medziročný rast o 3,2 percenta.

Od marca sa menia pravidlá osobného bankrotu, bude dostupnejší

Domáhať sa zbavenia dlhov týmito spôsobmi bude môcť dlžník iba raz za desať rokov.

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop