AKUTALIZOVANÉ 18:19

Ukrajina váha s prenosom plynu, vláda hľadá ďalšie riešenia

Slovensko zatiaľ nemá reakciu Ukrajiny, či súhlasí s dodávkami plynu na Slovensko. Prezident Gašparovič v piatok odcestuje na Ukrajinu

Ministerstvo hospodárstva hľadá alternatívne riešenie pre dovoz plynu na Ukrajina aj v Česku.(Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Ukrajina stále zvažuje ruskú iniciatívu na dodávky zemného plynu pre jej domácu spotrebu výmenou za dodávky suroviny z ukrajinských zásobníkov pre Slovensko, povedal dnes novinárom ukrajinský minister energetiky Jurij Prodan. Ako však dodal, najskôr musí k tejto veci predložiť vlastné návrhy ukrajinská plynárenská firma Naftogaz.

Gazprom po rokovaní so slovenským premiérom Robertom Ficom navrhol, že bude pre východné provincie Ukrajiny dodávať denne 20 miliónov kubických metrov plynu a Ukrajina zasa rovnaký objem poskytne zo svojich podzemných zásobníkov Slovensku.

Podľa Gazpromu je táto operácia bezproblémová, no experti z Naftogazu tvrdia, že táto myšlienka nie je vhodná, pretože by kvôli tomu musel Naftogaz odpojiť veľký počet domácich zákazníkov. Ponúknutý objem plynu podľa nich nie je ani dostatočný na prehodenie transportného systému z terajšieho atypického západ-východ na normálny východ-západ.

Naftogaz niekoľkokrát Rusku navrhol, aby Gazprom nežiadal o transport 100 miliónov kubických metrov plynu cez kompresorovú stanicu Sudža v Kurskom regióne, ale aby tento objem dodával cez kompresorové stanice Pisarevka (Rostovský región) a Valujky (Belgorodský región), ktoré sú určené na zásobovanie východných oblastí Ukrajiny. Kyjev by potom zabezpečil swapovú operáciu. To však Gazprom odmietol.

Technické problémy vraj riešia

V súčasnosti sa odstraňujú technické nedostatky, aby sa mohla realizovať výmenná operácia dodávok zemného plynu s Ukrajinou. Informoval o tom dnes premiér SR Robert Fico. Ako dodal, jeho vláda na to vynakladá enormné diplomatické úsilie.

Na Ukrajinu sa chystá aj slovenský prezident. Ivan Gašparovič odcestuje v piatok skoro ráno na pracovnú návštevu Ukrajiny. Sprevádzať ho bude aj minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek. V Kyjeve sa hlava štátu stretne s ukrajinským prezidentom Viktorom Juščenkom, s ktorým bude rokovať o obnovení dodávok zemného plynu na Slovensko.

Ako informoval hovorca prezidenta Marek Trubač, okrem bilaterálneho stretnutia absolvuje najvyšší predstaviteľ SR v ukrajinskej metropole aj multilaterálne stretnutie s prezidentmi Litvy, Poľska a ďalších krajín susediacich s Ukrajinou. Prezident Gašparovič sa dnes stretol s predsedom vlády Robertom Ficom, ministrami zahraničných vecí a hospodárstva Jánom Kubišom a Ľubomírom Jahnátkom, s ktorými diskutoval o situácii s plynovou krízou. Na stretnutí sa dohodli na piatkovom rokovaní hláv štátov v Kyjeve a na ďalšom postupe slovenských predstaviteľov pri presadzovaní obnovy dodávok plynu z Ruska cez Ukrajinu.

"Robí sa enormné diplomatické úsilie. Od rána máme horúce telefóny, aby sa dotiahla táto operácia do konca, technicky nie je problém ju zrealizovať," povedal po štvrtkovom rokovaní krízového štábu minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek. Ako dodal, popoludní by mal predseda vlády volať ohľadom tejto témy s ukrajinskou premiérkou Júliou Tymošenkovou.

"Máme potvrdené, že nie je problém technicky túto operáciu zrealizovať. Je to naša priorita. Technicky je pre nás najprijateľnejšia a zabezpečila by nám obnovenie dodávok pre všetkých odberateľov vrátane priemyselného sektora," povedal šéf rezortu hospodárstva. V súčasnosti sa tak stále žiaden ruský plyn na Slovensko nedodáva, napriek tomu je podľa ministra distribučná sieť stabilizovaná a za súčasných podmienok sa môže plyn dodávať do konca januára.

Zvažujú čerpanie z Česka

V prípade, že by sa táto operácia napokon napriek diplomatickému tlaku nepodarilo zrealizovať, SPP už podľa Jahnátka pripravuje aj možnosť preberania dodávok plynu transportovaných plynovodom Jamal. Išlo by o preberanie plynu z českej strany, na ktoré je však potrebné zabezpečiť v slovenskej prenosovej sústave reverzný tok.

Premiér Fico konštatoval, že dodávky plynu na Slovensko cez vetvu Jamal sú technicky realizovateľné. "Jediné, čo musíme, je presvedčiť partnerov, ktorí berú plyn z Jamalu, že v rámci solidarity poskytnú SR určitý podiel plynu," pripustil predseda kabinetu a avizoval, že tento variant prichádza do úvahy až potom, ak zlyhá swapový program, teda výmena plynu s Ukrajinou.

"SPP robí všetky nevyhnutné opatrenia potrebné na zabezpečenie prepojenia na reverzný tok," povedal Jahnátek. Ako dodal, v prípade, že sa operácia s odberom plynu u ukrajinských zásobníkov nezrealizuje do nedele, v pondelok sa spustia práce na zabezpečení reverzného toku a dodávok plynu z plynovodu Jamal. V tomto prípade však bude musieť Slovensko ešte vyrokovať dodávky plynu s odberateľmi zo západnej Európy.

"Dohodli sme sa, že do nedele počkáme, či sa zrealizuje swapová operácia. Pokiaľ nie, od pondelka ideme naostro prehadzovať reverzný chod. Približne do jedného týždňa sme pripravení na reverzný chod. Je to dostatočný čas, máme ešte rezervy," dodal Jahnátek.

Kubiš v Rakúsku vysvetľoval situáciu

Minister zahraničných vecí Ján Kubiš počas dnešnej krátkej schôdzky ubezpečil rakúskeho rezortného partnera, že k prípadnému rozhodnutiu o pripojení druhého bloku jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach do siete dôjde iba v prípade krajnej núdze a až po vyčerpaní všetkých ostatných dostupných opatrení na zaistenie bezpečného fungovania energetického systému SR.

Prípadné obnovenie činnosti bude obmedzené na nevyhnutný čas s prísnym dodržaním všetkých bezpečnostných opatrení a v prípade záujmu partnerov aj za prítomnosti skupiny medzinárodných expertov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE). Šéf rakúskej diplomacie Michael Spindelegger bude informácie slovenského ministra zahraničných vecí tlmočiť Rade bezpečnosti Rakúskej republiky, ktorá je zvolaná na pondelok 19. januára.

"Minister zahraničných vecí SR Ján Kubiš mi dnes prisľúbil, že nás slovenská vláda bude neodkladne informovať o každom kroku týkajúcom sa Jaslovských Bohuníc. Očakávam, že sa Slovensko definitívne zriekne obnovenia prevádzky a že dodrží záväzky vyplývajúce z prístupovej zmluvy s EÚ. Nemôžeme akceptovať opätovné pripojenie zastaraného a moderným bezpečnostným štandardom nezodpovedajúceho reaktora," vyhlásil podľa agentúry APA Spindelegger.

Ak plyn nepríde, prejdeme na 9. stupeň regulácie

Plynárenský systém je v súčasnosti na Slovensku stabilizovaný. Plynom dokáže Slovenský plynárenský priemysel (SPP), a.s., zásobovať celé územie SR do konca januára. Ak by ani potom na Slovensko neprišiel žiadny plyn z Ruskej federácie, krízový štáb by vyhlásil obmedzujúci odberový stupeň číslo 9 a vykurovaciu krivku číslo 3. Informoval o tom dnes po zasadnutí krízového štábu minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek.

"Systém je stabilizovaný. Spotrebu, ktorá je na dnes očakávaná, vieme plne pokryť," uviedol minister. Potvrdil, že do konca januára by malo byť zásobovanie plynom zo zásobníkov a prostredníctvom dodatočných objemov od európskych plynárenských spoločností bez problémov.

Obmedzujúci odberový stupeň číslo 9 by znamenal, že priemyselní odberatelia so zmluvne dohodnutým množstvom zemného plynu nad 633 MWh/rok (nad 60.000 m3/rok) by museli znížiť odber zemného plynu na nulu. Teplárne s odberom nad 400.000 m3 by podľa slov Jahnátka prešli na 80-% odber a ďalšie na 70-% odber. "Nemocnice a zdravotnícke zariadenia by boli ďalej bez obmedzení," ubezpečil šéf rezortu hospodárstva a dodal, že domácnosti by boli aj naďalej vykurované. "Domácnosti sa nemusia obávať, situáciu zvládneme," zdôraznil Jahnátek.

Šetriť začali aj vojaci. Rezort Ministerstva obrany reaguje na plynovú krízu kontrolou dodržiavania odberových kriviek. "V posádkach, kde sme na hranici čerpania povolených limitov, sú na základe denného sledovania stavu čerpania odberu plynu prijímané úsporné opatrenia," uviedol hovorca. Vysvetlil, že opatrenia sa týkajú odpájania vybraných priestorov od vykurovania a sústreďovanie osôb do vykurovaných priestorov a tiež minimalizovania vykurovania mimo pracovného času a cez víkendy.

Elektrická sieť je stabilná, pomôže Maďarsko

Situácia v elektroenergetickom sektore je v súčasnosti podľa člena predstavenstva Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS), a.s., Miroslava Rapšíka stabilizovaná. "Naďalej monitorujeme situáciu z pohľadu počasia, ale spravili sme všetko preto, aby sme situáciu zvládli," konštatoval. Aj predseda predstavenstva Slovenských elektrární (SE), a.s., Paolo Ruzzini potvrdil, že elektrárne sú schopné zabezpečiť všetky zdroje, aby bol systém stabilizovaný. "Za terajšej plynovej krízy sme schopní poskytovať všetky zdroje pre potreby elektrizačnej sústavy," ubezpečil.

Ako doplnil Jahnátek, zlepšila sa disciplína odberateľov elektrickej energie. "Priemyselný sektor sa veľmi disciplinovane správa a veľmi efektívne reaguje na potreby krízového štábu," poznamenal. Slovensku však stále chýba 40 MW záložnej sekundárnej regulácie kontrahovanej z generátorov, ktoré idú na plyn, pripustil minister. V súčasnosti majú elektrárne k dispozícii dva 110-megawattové bloky v Elektrárni Vojany v tzv. studenom stave. "Pokiaľ sa naplní rozsah prác na obnove zdroja v Novákoch tak, ako sme konštatovali po obhliadke škôd po požiari, mohli by sme mať od budúceho týždňa v zálohe štyri 110-megawattové bloky," avizoval minister.

Maďarská štátna elektrárenská spoločnosť Magyar Villamos Müvek (MVM) poskytne Slovensku mimoriadnu pohotovostnú pomoc, informoval vo štvrtok výkonný riaditeľ MVM Imre Mártha. Slovenská elektrická prenosová sústava sa dostala do krízy v pondelok po tom, čo v dôsledku požiaru prestali plne pracovať Tepelné elektrárne Nováky (ENO). Okrem požiaru má na Slovensko silný dopad aj zastavenie dodávok zemného plynu z Ruska. MVM je pripravená poskytnúť Slovensku 100-220 megawattov tak dlho, ako to bude potrebné, aj niekoľko týždňov, uviedol Mártha.

Výpomoc v oblasti elektrickej energie z Maďarska je podľa SMK oveľa prijateľnejším a ekonomicky výhodnejším riešením, ako dočasné, politicky problematické a ekonomicky neefektívne znovuoživovanie V1 v Jaslovských Bohuniciach. TASR o tom dnes informovala hovorkyňa SMK Eva Dunajská. "SMK víta rozhodnutie vlády Maďarskej republiky, na základe ktorého sa takáto pomoc môže stať skutočnosťou," dodala.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 2. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 3. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 4. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 5. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 6. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 7. Rastie nám pokrivená generácia?
 8. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 9. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 10. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 1. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 2. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 3. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 4. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 5. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 6. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 7. Rastie nám pokrivená generácia?
 8. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 9. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 10. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 12 712
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 7 085
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 3 025
 4. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 2 562
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 1 740
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 306
 7. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 157
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 978
 9. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 959
 10. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy! 493

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

Neprehliadnite tiež

Trump sľubuje najradikálnejšie zníženie daní v histórii USA

Plán komplexnej daňovej reformy je už úplne finalizovaný, tvrdí americký prezident.

Pred 155 rokmi zomrel kráľ džínsov Levi Strauss

Výrobca džínsov získal v máji 1873 spolu s krajčírom Jacobom Davisom príslušné osvedčenie patentového úradu na legendárne modré džínsy.

Nečakané zrušenie nájmu hlavnej stanice v Bratislave je správne

Nájomné sa počíta v stovkách tisíc eur, developer bol povinný odkryť vlastnícku štruktúru.

Tesco bojuje proti plytvaniu s jedlom, do roku 2030 zníži potravinový odpad o polovicu

Vo Veľkej Británii Tesco zverejňuje údaje o potravinovom odpade každé štyri roky, najnovšie ich bude zverejňovať aj na Slovensku či v Česku.